Assos’a Nasıl Gidilir?

Geçmişte birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Assos tarihî zenginliği ile yılın her dönemi binlerce misafir ağırlamaktadır. Assos’a kara yolu ve hava yolu ile kolay bir şekilde ulaşım mümkündür. İstanbul’a 540kilometre mesafede bulunan Assos’a özel aracınızla gitmek isterseniz Çanakkale Boğazı’nı geçmek için farklı feribot seçenekleri karşınıza çıkıyor. Gelibolu-Lapseki feribotu ile 20 dakikada, Eceabat-Çanakkale feribotu ile 15 dakikada, Kilitbahir-Çanakkale feribotu ile 7 dakikada karşıya geçebilirsiniz. Ezine-Ayvacık üzerinden ortalama 1 saatte Assos’a ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan Assos’a ulaşmak için tercih edebileceğiniz diğer bir seçenek hızlı feribot seferleridir. Daha az araba kullanmak isteyenler için büyük kolaylık sağlayan İstanbul-Bandırma feribotunaBostancı’dan veya Yenikapı’dan binebilirsiniz. Ortalama 2,5-3 saatte Bandırma’ya ulaştıktan sonra Bandırma-Balıkesir-Edremit-Akçay-Altınoluk-Küçükkuyu tabelalarını takip ederek 3 saatte Assos’a ulaşabilirsiniz. Ankara-Assos arası 695 kilometre, İzmir-Assos arası 260 kilometredir. Çanakkale-Assos arası 90 kilometre olup özel aracınızla ortalama 1,5 saatte ulaşabilirsiniz.

Assos’a direkt şehirlerarası otobüs seferleri ile ulaşım olmadığı için Altınoluk, Ayvacık veya Küçükkuyu beldelerine geldikten sonra saat başı kalkan otobüslerle Assos’a ortalama 1 saatte ulaşabilirsiniz. Ayvacık-Assos 17 kilometre, Küçükkuyu-Assos arası ise 60 kilometredir. Eğer Ankara’dan otobüsle gelmeyi düşünüyorsanız Çanakkale’de indikten sonra Ayvacık minibüslerine binmelisiniz.

Assos’a en kolay ve kısa sürede ulaşım hava yolu iledir. Balıkesir Koca Seyit Havalimanı Assos’a 60 kilometre mesafede yer almaktadır. Çanakkale Havalimanı ise Assos’a 90 kilometre uzaklıktadır. İstanbul ve Ankara’dan haftanın her günü Balıkesir Koca Seyit Havalimanı’na direkt uçuşlar mevcuttur. Yaz aylarında İstanbul’dan Çanakkale Havalimanı’na direkt uçuş seferleri düzenlenmektedir. Çanakkale ve Balıkesir Koca Seyit Havalimanı’ndan minibüs veya taksiler ile Assos’a gelebilir, dilerseniz transfer hizmeti ayarlayabilirsiniz.