Çanakkale'de Nerede Kalınır?

a21d916e92b9b62e53102774088ac1b82536edea.jpg
 

Çanakkale eşsiz doğal varlıkları ve tarihindeki kültürel birikimiyle çok katmanlı bir yapıya sahip olan bir şehirdir. Savaşların yoğun yaşandığı Çanakkale toprakları, geçmişin izini sürmek için gezip görülebilecek bir şehirdir. Bu açıdan Çanakkale, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmaya hak kazanmıştır. Şehirde konaklanacak yerler, diğer birçok şehirde sıkça rastlananın aksine belli bir bölgede toplanmamıştır. Bu açıdan birçok bölge, dikkat çeken farklı özellikleriyle konaklamak üzere tercih edilebilir.

Çanakkale’nin merkezi; anıtlara, modern şehir merkezine ve sahil şeridine yakınlığından dolayı tercih edilebilecek konumlardan biridir. Ulaşım imkânlarının çeşitli olduğu bu bölge, müzelere ve kültürel varlıklara yakın bir konumdadır. Bu açılardan şehir merkezindeki oteller tercih sebebi olabilmektedir.

Doğal güzelliğin ve derin bir tarihin yansımasını taşıyan Assos ise Çanakkale’nin oldukça güzel yörelerinden biridir. Kazdağları’nın eteklerindeki konumundan dolayı Assos, ziyaretçilerine adeta sağlık sunmaktadır. Merkezdeki hava kirliliğinden uzakta, Assos’un butik otelleri hoş bir tatil deneyimi yaşamak için uygun şartlara sahiptir. Muhteşem manzarası, ormanlık alanları, pırıl pırıl denizi Assos’u çekici kılan büyüleyici özellikleridir. Assos’ta otel ve pansiyon olmak üzere iki temel konaklama tipi mevcuttur. Pansiyonlar biraz daha iç kesimlerde, oteller ise nispeten yeni yerleşim bölgesi olan kıyı şeridinde hizmet vermektedir. Assos’taki oteller, bölgenin atmosferine uygun, butik tarzdadır. Ülkenin güneyindeki tatil köyü tipindeki tesislere burada rastlanmamaktadır. Yapıların mimarisi tarihi doku ile uyum sağlayacak şekilde taştan yapılmıştır ve estetik bir hava taşımaktadır. Hizmet kalitesi ise memnun edicidir. Bu bölgede konaklanabilecek oteller arasında Assosyal Hotel, Assos Behram Hotel, Assos Barbarossa Hotel, Club Albena Hotel, Ida Costa Hotel sayılabilir.

Şehre bağlı adalar olan Bozcaada ve Gökçeada ise kendine özgü kültürel ve doğal atmosferiyle bambaşka bir deneyim sunmaktadır. Şehir merkezindeki tesislerden farklı olarak burada butik otel ve pansiyonların yanı sıra bağ evleri de hizmet vermektedir. Doğa yürüyüşü, sörf veya dalış gibi eğlenceli aktivitelerin tadını çıkarmak üzere adalar tercih edilebilecek uygun konumlardır. Özellikle Bozcaada otellerinin ve Gökçeada otellerinin kafa dinleyerek sakin bir tatil yapmak isteyen kişiler için çok uygun olduğunu eklemek isteriz.

Gelibolu ve Eceabat ise şehrin diğer bölgelerine nazaran daha uygun fiyatlarda konaklama imkânı sunmaktadır. Gelibolu Yarımadası sakin ve huzurlu bir şekilde dinlenmek için tercih edilebilir. Bunun yanı sıra I. Dünya Savaşı’nın dönüm noktası niteliğindeki olaylarına şahitlik etmesinden dolayı gezginlerin ilgisini çekmektedir. Konaklama tesisleri ise apart, pansiyon ve otel biçimlerinde mevcuttur.

Şehirde konaklama imkânları açısından beğeni toplamış ve aynı zamanda ulaşım ağlarına yakınlıklarıyla da artı özelliklere sahip birkaç tesis bulunmaktadır. Bunlardan biri olan Kolin Hotel, beş yıldızlı olup, yetişkin ve çocuk misafirlerine hitap edebilmektedir. Büyük Truva Hotel ise restoran, kafe ve mağazalara yakın konumundan dolayı avantajlı sayılmaktadır. Şehrin nabzının attığı yerde ve sahile yakın bir konumda bulunan Akol Hotel konforlu bir tatil imkânı sunmaktadır. Hotel Helen Park ise feribot iskelesine yakın, 15 adaya sahip bir tesistir. Anzac Hotel, Hotel Limanı ve Helen Hotel de diğer seçenekler arasında sayılabilir.