Çanakkale’ye Nasıl Gidilir?

Çanakkale Havalimanı’na Türkiye’nin birçok şehrinden uçuş seferleri düzenlenmektedir. Şehir merkezine 5 kilometre mesafede bulunan havalimanından servis, otobüs ve taksi vasıtasıyla şehir merkezine ulaşım sağlanabilmektedir.

İstanbul’dan Çanakkale’ye gitmek için deniz, kara yolu ve hava yolu seçenekleri mevcuttur. Uçak yolculuğu, iki şehir arasında bir saatten az sürmektedir. Kara yolu ile ulaşım ise yaklaşık 7 saat almaktadır. Eğer yolculuk İstanbul Avrupa Yakası’ndan başlıyor ise Gelibolu ve Eceabat feribotu kullanarak yolculuk süresi iki saat kısaltılabilmektedir.

Gelibolu’dan Çanakkale’ye ulaşmak için ise feribot ve motor seçenekleri mevcuttur. Gelibolu’dan feribota binerek Çardak ve Lapseki’ye ulaşılabileceği gibi Eceabat üzerinden de boğazı aşmak mümkündür. Bir diğer seçenek ise Kilitbahir’den motora binmektir.

İzmir’den Çanakkale’ye ulaşım ise kara yolu ve hava yolu ile sağlanmaktadır. Kara yolculuğu ortalama beş saat sürmektedir.

Ankara-Çanakkale arası ise ortalama dokuz saat sürmektedir. Eskişehir ve Bursa yolları takip edilerek Lapseki’ye varılabilmektedir.