Mitolojik karakterlerin mekânı Kaz Dağı’nın eteklerine yer alan Küçükkuyu, en başta tertemiz havası ile birçok ziyaretçiyi kendine çekmektedir. Afrodit ile Hermes’in aşk yaşadığı, mitolojik tanrıların balaylarını geçirdiği,  Paris’in Helena’ya aşkını söylediği İda (Kaz) Dağı, bol oksijeni ile Küçükkuyu’nun havasının tertemiz olmasına vesile olmaktadır. Ayrıca zeytin ağaçları bakımından da zengin olan Küçükkuyu, dünyada en leziz, düşük asitli ve kendine özgü hoş kokusu ile sağlık veren zeytinyağı üretimiyle de ön plana çıkmaktadır. Beldenin taş mimarisi, tertemiz deniz suyu, tarihi değerleri ve şirin balıkçı limanı Küçükkuyu’nun karakterini meydana getiren diğer öğelerdir.

Edremit Körfezi’nin ve aslında dünyanın da gizli kalmış cennet köşelerinden biri olan Küçükkuyu, yaz aylarında irili ufaklı birçok yatı limanına çekmektedir. Ayrıca beldeye bağlı bulunan iki köyün Rum ve Türk kültürünü yansıtan dokusu yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekmektedir. Bu köylerdeki orijinal taş mimari doku, korunmuş doğal çevre ve dağ yaşamı muhteşem huzurlu bir atmosfer meydana getirmektedir. Kültür Bakanlığı tarafından koruma altına alınmış olan bu köyler, özgün bir atmosfere sahiptir.

Küçükkuyu kaplıcalarıyla da meşhurdur. Kendine birçok ziyaretçi çeken bu şifalı suların, tanrıça Afrodit tarafından bulunduğuna dair bir inanış mevcuttur. Tarihte bilinen ilk güzellik kraliçesi olan Afrodit, cüzzam hastalığına yakalandığı için Zeus tarafından yanından uzaklaştırılmıştır. Afrodit, bir gün İda Dağı’nda gezerken, bir kurdun su çıkan bir mağaraya girdiğini görmüştür. 42 derece sıcaklıktaki bu suda her gün yıkanan Afrodit, cüzzamdan kurtularak eski güzelliğine kavuşmuştur. Çam, zeytin ve meyve ağaçları arasındaki bu kaplıcalar, konaklama imkânlarıyla da sakin ve sessiz bir tatil yapma şansı sunmaktadır.

Küçük bir belde olan Küçükkuyu, tertemiz ve biraz da soğuk deniz suyu, bol oksijenli şifa veren havası, sebzeleri, otları ve meyveleri ile insana iyi gelen birçok özelliği kendine toplamıştır. Ege Denizi’nin saklı güzelliklerinden sayılabilecek, bisiklet kullanımının da yaygın olduğu Küçükkuyu, doğal, sakin ve dinlendirici bir tatil için ideal bir noktadır.

Küçükkuyu, Türkiye’nin Marmara Bölgesi’nde bulunan Çanakkale ilinin Ayvacık ilçesinde yer almaktadır. Assos’a 20 kilometre mesafede yer alan küçük tatil beldesi, Çanakkale’nin güneyinde şehir merkezine 94 kilometre mesafededir. Belde, Ege Denizi kıyısındadır.

Küçükkuyu, Edremit Körfez Havalimanı’na 35,Çanakkale Havalimanı’na ise 95 kilometre mesafededir. Edremit’ten Sarıkız minibüs hattı ile Küçükkuyu’ya ulaşım sağlamak mümkündür.

Küçükkuyu-Altınoluk-Güre-Akçay-Edremit güzergâhında hizmet veren Sarıkız minibüs hattı, sabahın erken saatlerinden itibaren gün boyunca seferler düzenlemektedir.

Küçükkuyu, İstanbul’dan çıkıp Tekirdağ, Eceabat ve Çanakkale yolu izlendiğinde 450 kilometre mesafede yer almaktadır. Yolculuk yaklaşık 7,5 saat sürmektedir.

Küçükkuyu’ya şehirlerarası otobüsler vasıtasıyla ulaşım da kolaydır. Birçok otobüs firmasının doğrudan Küçükkuyu’ya seferleri mevcuttur.

Zeus Altarı, Dedetepe üzerinde yer almaktadır. Troya Savaşı’nı tanrıların bu noktadan izleyip yönettiğinden Homeros, İlyada Destanı’nda bahsetmektedir. İlyada Destanı’nda tanrılar tanrısı Zeus’un da burada yaşadığı ve savaşı buradan izleyip yönettiği bahsedilmektedir. Kaya kütlesinin işlenmesiyle oluşmuş olan Zeus Altarı içinde sunak nişleri, oturma platformları ve sarnıç mekânı bulunmaktadır.

Adatepe Köyü, taş mimarisi, engebeli zemine sahip sokakları, doğal yaşamın kendini köyün her yerinde hatırlattığı hayvan ve bitki varlığı ile gezilip görülmeye değerdir. Adatepe, doğal ve tarihi Sit Alanı olarak koruma altındadır. Küçükkuyu’ya 3,5 kilometre mesafedeki köy, İda Dağı’nın batı yamaçlarında denizden 280 metre yükseklikte konumlanmaktadır. Köy meydanındaki iki yaşlı çınar, kahvehaneler, yöreye özgü hediyelik eşya dükkânları ve gerçekten görülmeye değer taş evler Adatepe’yi çekici kılmaktadır.