Google+

Arama formu

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE PRAG CHARLES BRIDGE

Gelelim Prag simgesine...

Karl Köprüsü
Charles Bridge
Kaluv Most

Hepsi farklı yazılsa da, aynı anlamla yüklü hepsi. Prag'ın en ünlü anıtından bahsedeceğim biraz. Yazıyı yazmadan önce şöyle bir düşündüm de, köprü olmasa Prag'ı yine sever miydim? Zor..

Prag

Prag bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Köprü 1741 yılına kadar Vltava Nehri üzerindeki tek geçiş noktasıydı. 520 metre uzunluğundaki köprü harca yumurta karıştırılarak güçlendirildiği söylenen kumtaşı bloklarından yapılmış. 1683 yılında yerleştirilen ilk heykel Aziz Jan Nepomucky'dir. Bu heykelin ellerine dokunursanız Prag'a yeniden yolunuz düşer derler. Ben 2012'de gittiğimde dokunmuştum. 2016'da tesadüfen yeniden yolum düştü. Bundan dolayı mıdır bilmem tabi...

Prag şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Suite Ohrada güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Apartment Italska, Modern Apartment Riegrovy sady, Hotel Residence Agnes. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Hotel Imos, Bridge, Clown and Bard Hostel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hostel Fontána, Plus Prague, Discounts Prague Hotel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Prag aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Eski Şehir'i küçük mahalleye bağlayan günümüzde trafiğe kapalı olsa da, bir zamanlar köprüden yanyana dört atlı arabanın geçebildiği köprüden bahsedeceğim biraz.  Yıpranmış heykellerin çoğu asıllarının kopyaları. Orijinalleri Ulusal Müze'de sergileniyor. Kendi türünün ayakta kalmış en iyi örneklerinden Karluv.

Prag-1

Köprüde 16 tane heykel ve bir kule var.

Heykellerden bazılarını anlatmak istiyorum.

  • Aziz Adalbert : Prag Başpiskoposu 991'de Petrin Tepesi'nde Aziz Laurentius Kilisesini kurmuş.
  • Aziz Jean de Matha : Hristiyanların özgürlüğünü, heykelin alt kısmında betimlenen inançsızlardan satın almak için para toplamak üzere kutsal üçleme tarikatını kurmuş.
  • Aziz Vincent Ferref : Aziz Vincent'in Yahuduleri Hristiyanlaştırmasına üzülen bir baba gözüküyor. Bohemya'nın kurucularındandır.
  • Aziz Luitgard : Köprüdeki en güçlü sanatsal çalışmalardan birisi. Matthias Braun 26 yaşında yapmış bu sanatı. Kör Cistercium rahibesinin İsa'yı görüp onun yaralarına dokunduğu ünlü düşü anlatmış.
  • Aziz Francesco : İki doğulu ve vaftiz olmayı bekleyen bir pagan prens taşır.
  • 17.Yüzyıl Çarmıhı : Çarmıh, 200 yıl boyunca köprüde durmuştur. Yaldızlı İsa Heykeli, 1629 yılından kalmadır. Kutsal Tanrı yazıyor üzerinde. Tanrı'ya küfreden bir Yahudiye ödetilmiştir.

Prag-2

Köprünün bir de tarihi bir özelliği var. Meşhur 30 Yıl Savaşları vardır belki duymuşsunuzdur. İsveçlilerin elinden savaşın son saatlerinde kurtarılmış burası. Vestfalya Barışı 1648 yılında bu köprünün ortasında imzalanmış.

Bu köprünün bir de kulesi vardır. Kuleye çıkmanızı öneririm etkileyici bir manzara yakalarsınız. Peter Parler'ın tasarladığı bu muhteşem kule 14. yüzyılın sonunda inşa edilmiş. Eski Şehir istihkamlarının da bir parçasını oluşturan bu kuleler 1648 yılında ağır hasar almış. Kulenin batı tarafından hala izleri görebilirsiniz. Kulenin ilk katında manzara galerisi yer alıyor. Prag kalesi ile küçük mahalleinin manzaralarını burada gözlemleyebilirsiniz. Kuleye çıkış 90 CZK.

Günümüzde ise, tamamen trafiğe kapalı olan bu köprüde sokak sanatçıları ve sanatçılar yer almaktadır. Kimi müzik yapar kimisi fırçasını konuşturur karikatürünüzü çizer. 15 dakikada 20 Euro'ya el emeği göz nuru karikatürünüzü alabilirsiniz. Ayrıca, kale tarafına doğru yürürken sol tarafta küçük bir balkon göreceksiniz. Bu balkonda bir Meryem Ana fotoğrafı ve mum var. Mum sönerse, şehre kötülüklerin geleceğine inanılıyor.

Prag gerçekten farklı bir yer..

İyi ki varsın Charles Bridge..

Prag-3

Fotoğrafların devamı için instagram : @seymen.b

Etiketler


Yazar Hakkında

Seymen BOZASLAN

Büyük şehirlerde küçük güzellikler peşinde koşmanın, hayallerimle geldiğim yerde başka hayaller kurma neşesi içindeyim.  Gözüme çarpanları hemen karalamayı, açtığım haritadan yeni güzergahlar belirlemeyi, ayakkabımı eskitinceye kadar yürümeyi,  gittiğim şehrin spor tutkusunu araştırmayı, mutfağını test etmeyi ve anılarımı ölümsüzleştirecek...