Salamanca, Madrid şehrini oluşturan 21 bölgeden biridir. Barrio de Salamanca, hem yerleşim, hem de turistik gezi için Madrid'in en çok tercih edilen noktalarından biridir. Mahalle on beşinci yüzyılın ikinci yarısında Kraliçe Isabella II’nin yönetiminde bir şehir genişletme planı doğrultusunda inşa edildi. Cadde, paralel ve dikey geçiş caddeleri içeren düzenli bir ızgara modelini takip eden bir tasarıma sahiptir. Cadde üzerindeki binalar, özenli cepheleriyle dikkat çekicidir.

Tarihsel olarak bakıldığında Salamanca her dönem İspanya’nın mali ve siyasi yönden seçkinlerinin yaşadığı bir yerleşim bölgesi olmuştur. Son elli yılda da diplomatları, işadamlarını ve onlarla birlikte sofistike moda mağazalarını kendisine çekmeye devam ediyor. 

Salamanca Marquis, Don José de Salamanca ve Mayol, bölgeye 1860'taki projesinde yer alması nedeniyle adını caddeye vermiştir. Bugünlerde, Salamanca bölgesi Madrid'deki en zengin bölgelerden biri ve Goya gibi bazı caddeleri İspanya’daki en pahalı caddelerin bir parçası haline gelmiştir. Burada Palacio de los Deportes de Madrid, Viviendas Velázquez, Las Ventas Meydanı ve Jardines del Descubrimiento'yu bulabilirsiniz. Isabel II'nin hükümdarlığı altında, 1860'larda, Madrid’in genişleme planı, belki de en belirgin olanı, Salamanca bölgesidir.

Salamanca bölgesi, Altın Yolu'yla ünlüdür. Bu yol, Ortega y Gasset Sokağı ve çevresine dağılmış, moda tasarımcılarının butik mağazalarını bulabileceğiniz bir moda referans noktasıdır.  Tasarımcı kıyafetlerinin, ayakkabılarının ve aksesuar mağazalarının çevresinde vitrinlere bakmak, lüks mücevher ve saatlere hayran kalmak istiyorsanız bu bölge tam size göre. 

Villanueva Caddesi boyunca birçok sanat galerisi ve müzayede evi olduğu için sanat koleksiyoncuları da bu bölgede yer alıyor. Öncelikle, 2014 yılında büyük bir tadilattan sonra yeniden açılan ve binlerce Eski Mısır gemisi koleksiyonu olan Guarrazar'ın hazinesi olan Visigoth kuyumculuğunun muhteşem bir örneği olan, çok sayıda değerli Mısır, Yunan, Roma ve İber eserine sahip Ulusal Arkeoloji Müzesi ve en önemlisi, Elche Leydi heykeli bu bölgede bulunmaktadır.  Mahallenin ikinci ana cazibesi, bu sanat eleştirmeninin geniş sanatsal mirasını sergileyen eski bir konak evinde bulunan Lázaro Galdiano Müzesi'dir. Bosch'un bazı eserleri ve Cadılar Şabatı (F. Goya) da burada bulunmaktadır. 

Çağdaş sanatseverler ve oda müziği severler, Juan March Foundation'da çok çeşitli geçici sergiler ve konserler bulabilirsiniz. İspanya kültürü hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler, o zamanlar İspanya İmparatorluğu'na ait olan bu bölgeden barınak olarak 1594 yılında kurulan Carlos de Amberes Vakfı'nı ziyaret edebilirler. Kültürel düzeyde, bölge aynı zamanda, eskiden Spor Sarayı olarak da bilinen Wizink Center'ı, basketbol karşılaşmalarının ve uluslararası sanatçıların konserleri için olağan mekânlardan birisidir.

Son olarak, Salamanca bölgesi, Hotel Único'da bulunan Ramón Freixa Madrid (iki Michelin yıldızının sahibi); 1973’ten bu yana geleneksel haute mutfağı konusunda hizmet veren Zalacaín; ve Japon-Akdeniz Kabuki Wellington gibi farklı dallardaki seçenekleri barındırmaktadır. Bu caddede Michelin yıldızları olmayan, ancak Peru (Virú) ve Meksika (Punto MX) gibi dünya mutfağını yeniden yaratan eşit derecede çekici olan pek çok yer var. En zorlu tatbilir yemek eleştirmenlerini bile memnun edecek çok çeşitli lezzetleri olan La Paz ve Platea'nın gastronomik pazarlarının da bulunduğunu eklemeden olmaz.

Giriş Ücreti:Ücretsiz

Adres: José Ortega y Gasset, 8 - patio, 28006 Madrid, İspanya

Ziyaret (Açılış-Kapanış) gün ve saatleri: Hep açık (restoran-butik- müze gibi alanların kendilerine göre saat dilimleri bulunmaktadır)

Websitesi:http://www.entredosantiguedades.com/en