Google+

Arama formu

Tromso

Tromso’da Nerede Kalınır?
Kuzey Norveç’in en önemli, Norveç’in ise en büyük beşinci şehri...
Devamı oku
Tromso Şehir İçi Ulaşım
Tromso şehir merkezi oldukça kompakttır ve yürüyerek gezmek için...
Devamı oku
Tromso Mutfağı
Gece yarısı güneşi, Kuzey ışıkları ve muhteşem dağları Tromso’nun...
Devamı oku
Tromso Gece Hayatı 
Tromso tüm Norveç’te hareketli gece hayatıyla bilinir. Kent sakinleri...
Devamı oku
Tromso Festivalleri
Tromso’da her yıl dünyanın dört bir yanından en iyi uluslararası...
Devamı oku
Tromso’da Alışveriş
Tromso’nun ana yaya caddesi olan Storgata’da çok sayıda güzel dükkân...
Devamı oku
Tromso İçin Faydalı Bilgiler
Polis: 112 Ambulans: 113 İtfaiye: 110
Devamı oku
Tromso Resmi Tatiller
1 Ocak: Yeni Yıl 29 Mart-2 Nisan: Paskalya Bayramı 1 Mayıs: İşçi...
Devamı oku
Tromso’nun Resmi Dili
Tromso’da birden fazla resmî dil bulunmaktadır. Bunlar Norveççe, Ural...
Devamı oku
Tromso Para Birimi
Tromso’da para birimi olarak Norveç kronu kullanılmaktadır. 1 Türk...
Devamı oku
Tromso Saat Farkı
Tromso ile Türkiye arasında 1 saatlik bir zaman dilimi farkı vardır....
Devamı oku
Tromso Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Norveç’in kuzeyine açılan bir kapı niteliğindeki Tromso, Kuzey...
Devamı oku
Tromso Gezilecek Yerler
Kuzey Norveç’in en popüler kenti olan Tromso, kutup güzellikleri ve...
Devamı oku
Tromso Nerededir?
Tromso, Norveç’in kuzeyindeki Troms eyaletinin batısında bulunur. Kuzey...
Devamı oku
Tromso’ya Ne Zaman Gidilir?
Tromso’yu ziyaret etmek için yapmak istediğiniz aktivitelere göre...
Devamı oku
Tromso’ya Nasıl Gidilir?
Türkiye’den Tromso’ya direkt uçuş yoktur. İstanbul’dan Tromso’ya...
Devamı oku
Norveç Mutfağı
hurriyetkadin.net Tromso tam anlamıyla bir deniz ürünleri şehridir. ...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 NOK = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca -4.4℃
Şub -4.2℃
Mar -2.7℃
Nis 0.3℃
May 4.8℃
Haz 9.1℃
Tem 11.8℃
Ağu 10.8℃
Eyl 6.7℃
Eki 2.7℃
Kas -1.1℃
Ara -3.3℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 75.967 / Dil: Norveççe / Para Birimi: Norveç kronu / İklim: Tropikal iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Tromso Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tromso Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Norveç’in kuzeyine açılan bir kapı niteliğindeki Tromso, Kuzey ışıklarını görmek için harika bir yer olmasıyla ünlüdür. “Gateway to the Arctic” olarak adlandırılan kent uzun zamandır Norveç’in kuzeyindeki kültür merkezi ve gayri resmî başkenti olarak anılmaktadır. “Kuzey’in Paris’i” olarak da bilinen Tromso’ya, uluslararası ticaret ve bunun etkileri çok erken gelmiştir. Kutup bölgesinde olmasına rağmen iyi bir iklime sahip olan kentin ocak ayı sıcaklık ortalamaları Oslo ile hemen hemen aynıdır.


Tanıtım Videosu:

Tromso Gezilecek Yerler

Tromso Gezilecek Yerler

Kuzey Norveç’in en popüler kenti olan Tromso, kutup güzellikleri ve Kuzey ışıklarının yanı sıra birçok cazibe merkezine sahiptir. Müzelerden tarihî katedrallere, botanik bahçelerinden kızak turlarına gezilecek onlarca yer, yapılacak onlarca aktiviteyi bu şehirde bulabilirsiniz.

Tromso Nerededir?

Tromso, Norveç’in kuzeyindeki Troms eyaletinin batısında bulunur. Kuzey Kutup Dairesi’nin 400 kilometre güneyinde yer alır.

Tromso’ya Ne Zaman Gidilir?

Tromso’ya Ne Zaman Gidilir?

Tromso’yu ziyaret etmek için yapmak istediğiniz aktivitelere göre birçok uygun zaman dilimi vardır. Aralık ve ocak ayları arasında güneş kendini pek göstermese de gündüz saatlerinde gökyüzünde yumuşak bir mavi rengin oluştuğunu görebilirsiniz. Kuzey ışıklarını görmek istiyorsanız Tromso’yu ziyaret etmek için en uygun zaman dilimi bu olabilir. Kentin Kuzey Kutup Dairesi içindeki konumu dikkate alındığında sıcaklıklar kış mevsiminde ortalama olarak -6 ile -1 derece arasında değişmektedir.

Tromso’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Tromso’ya direkt uçuş yoktur. İstanbul’dan Tromso’ya aktarmalı olarak gitmek için yaklaşık 4 saatlik uçuşun ardından Oslo’ya ulaşmalısınız. Buradan 2 saatlik bir uçuş yolculuğuyla Tromso’ya ulaşabilirsiniz.

Tromso’da Nerede Kalınır?

Tromso’da Nerede Kalınır?

Kuzey Norveç’in en önemli, Norveç’in ise en büyük beşinci şehri Tromso’da konaklamak için birçok seçeneğe sahipsiniz. Geçtiğimiz on yıl boyunca turizm etkinliğinde büyük bir artış sağlayan kentte konaklama seçenekleri de çeşitlenmiştir. Çoğu turist için en güzel konaklama büyük odalarda yapılır ve Tromso’daki çoğu otel bu talebi karşılamaktadır. Norveç’te olduğu gibi Tromso’da da konaklama oldukça pahalıdır. Kente gelen çoğu turist şehir merkezinde konaklamayı tercih etse de şehir dışında konaklayarak kayak ve yürüyüş alanlarına yakın olabilir, kuzey ışıklarını kolaylıkla gözlemleyebilir ve balık tutabilirsiniz.

Tromso Şehir İçi Ulaşım

Tromso Şehir İçi Ulaşım

Tromso şehir merkezi oldukça kompakttır ve yürüyerek gezmek için kolaydır. Ancak kenti kışın ziyaret ediyorsanız Arktik Katedral ve Üniversite Müzesi gibi yerlere ulaşmak için toplu taşımaya ihtiyacınız olacak. Şehir içi otobüsler, sabahın erken saatlerinden gece geç saatlere kadar haftada yedi gün boyunca hizmet vermektedir. Tromso’nun belli başlı bölgelerine gece seferleri de yapılmaktadır. Yetişkinler için otobüs biletleri 50 NOK (28 TL) iken çocuklar için 25 NOK (14 TL)’tur. Eğer günlük bilet satın almak istiyorsanız bu ücretler 110 NOK (64 TL) ve 55 NOK (32 TL) olarak değişmektedir. Eğer biletlerinizi otobüse binerken almak yerine önceden alırsanız %25 daha ucuza ulaşım sağlayabilirsiniz. Kirkegata’daki Tourist Information Office’ten, Storgata’daki WITO-kiosk’tan veya Narvesen şubelerinden günlük veya haftalık biletler satın alabilirsiniz.

Tromso Mutfağı

Tromso Mutfağı

Gece yarısı güneşi, Kuzey ışıkları ve muhteşem dağları Tromso’nun güzel olan yönlerinden sadece bazılarıdır. Norveç’in kuzeyindeki bu metropol aynı zamanda dünyanın en iyi bira damıtma tesislerine ve birinci sınıf deniz mahsulleri restoranlarına sahiptir.

Tromso Gece Hayatı 

Tromso Gece Hayatı 

Tromso tüm Norveç’te hareketli gece hayatıyla bilinir. Kent sakinleri hafta boyunca kafelerde takılırlar ve hafta sonlarında ise neredeyse her dans pisti doludur. Tromso’daki insanların biralarıyla duygusal bir ilişkisi olduğunu söyleyebiliriz. Mack Brewery tarafından 1928 yılında açılan Olhallen Beer Hall özgün bir gece hayatı sunmaktadır. Günümüzde hala kapitalizmin güçlü aktörlerine direnen bu tarihi mekânda yerli halkla tanışabilir, birbirinden lezzetli biraları tadabilirsiniz. Nerstranda alışveriş merkezinin yanındaki bir mahzende yer alan Bastard Bar her hafta bir ya da iki canlı konser sunan hareketli mekanlardan biridir. En yoğun günü salı olan bu mekânda futbol maçları da izleyebilirsiniz. Burada yerel ve uluslararası biraları denerken hardallı sosislerden yiyebilirsiniz.

Tromso Festivalleri

Tromso Festivalleri

Tromso’da her yıl dünyanın dört bir yanından en iyi uluslararası sanatçıları çeken bir dizi festival düzenlenmektedir.

Bukta Açık Hava Rock Müzik Festivali: Her yıl temmuz ayının ortasında düzenlenen bu festivalde gece yarısı güneşi ve mükemmel deniz manzarası sayesinde keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Tromso’da Alışveriş

Tromso’da Alışveriş

Tromso’nun ana yaya caddesi olan Storgata’da çok sayıda güzel dükkân, kafe ve restoran bulunmaktadır. Özellikle cumartesi günleri canlı ve keyifli bir gezintiye çıkmak için Storgata’ya uğrayabilirsiniz. Tromso’da genel hediyelik eşya dükkânlarına ek olarak yerel el sanatları, Norveç tasarımlı giyim ve hediyelik eşya ürünleri satan birçok benzersiz mağaza bulunmaktadır. Storgata’daki Husfliden bunlardan biridir. Örgü ürünleri, giysiler, ahşap sanatına ait dekoratif eşyalar, aksesuarlar ve Norveç el sanatı ürünlerini bu mağazadan satın alabilirsiniz.

Tromso Saat Farkı

Tromso ile Türkiye arasında 1 saatlik bir zaman dilimi farkı vardır. Türkiye’de saatler 12.00’yi gösterirken Tromso’da saat 11.00’dir.

Tromso Para Birimi

Tromso’da para birimi olarak Norveç kronu kullanılmaktadır. 1 Türk lirası yaklaşık olarak 1,73 Norveç kronuna tekabül etmektedir.

*Kur bilgisi mayıs 2018’de güncellenmiştir.

Tromso’nun Resmi Dili

Tromso’da birden fazla resmî dil bulunmaktadır. Bunlar Norveççe, Ural dillerinden biri olan ve Sami dili olarak da bilinen Laponca ve Kvencedir.

Tromso Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni Yıl

29 Mart-2 Nisan: Paskalya Bayramı

1 Mayıs: İşçi Bayramı

5 Mayıs: Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi

17 Mayıs: Anayasa Günü

21 Mayıs: Whit Monday

25 Aralık: Noel Bayramı

26 Aralık: St. Stephen Günü

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Tromso İçin Faydalı Bilgiler

Polis: 112

Ambulans: 113

İtfaiye: 110