Tromso Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tromso_Norway_1976210.jpg

Norveç’in kuzeyine açılan bir kapı niteliğindeki Tromso, Kuzey ışıklarını görmek için harika bir yer olmasıyla ünlüdür. “Gateway to the Arctic” olarak adlandırılan kent uzun zamandır Norveç’in kuzeyindeki kültür merkezi ve gayri resmî başkenti olarak anılmaktadır. “Kuzey’in Paris’i” olarak da bilinen Tromso’ya, uluslararası ticaret ve bunun etkileri çok erken gelmiştir. Kutup bölgesinde olmasına rağmen iyi bir iklime sahip olan kentin ocak ayı sıcaklık ortalamaları Oslo ile hemen hemen aynıdır.

Tromso’ya ilk yerleşimlerin 11 bin yıl önce başladığı tahmin ediliyor. Tromso’daki ilk kilise 1252 yılında yapılmış ve bundan sonraki 550 yıl boyunca kent küçük bir dinî merkez olarak kalmıştır. Zamanla ticaret etkinliğinin yoğunlaştığı kente Kuzey’in Paris’i denmesinin sebebi ise buraya gelen ilk ziyaretçilerin Tromso halkının yemekleri çatal ve kaşıkla yediklerini görmesi ve Fransızcanın yaygın konuşulan diller arasında bulunmasıdır.

Sadece 75 bin kişilik nüfusuyla mütevazı bir kent görünümü veren Tromso, nüfusunun çok üzerinde bir turizm etkinliğine sahiptir. Kültürel etkinlikleri ve cazibe merkezleriyle dünyanın her yerinden turistleri kendine çeken kent, yüzlerce kilometre uzunluğundaki sahilleriyle Kuzey Norveç’in en büyük kentidir. Kuzey ışıklarını gözlemlemek için en ideal şehirlerden biridir. Şehre ait adalar, hem yaz hem kış aylarında turistlere mükemmel fotoğraflar çekme fırsatı sunmaktadır. İskandinav destinasyonlarının yüksek enlemlerinden kaynaklanan Kuzey ışıklarını kış aylarında, gece yarısı güneşlerini ise yaz aylarında görebilirsiniz. Tromso’da kış aylarında güneş neredeyse kendini hiç göstermezken, yaz aylarında ise 24 saat boyunca gündüzler yaşanmaktadır.

Tromso şehri genellikle, ana kara ile büyük sahil adası Kvaloya arasındaki bir adada inşa edilmiştir. Korunaklı konumu Tromso’yu hem kutup sularındaki ticari operasyonlar için ideal bir liman, hem de kutup kaşifleri için önemli bir durak noktası haline getirmiştir. Tromso seyahatiniz için hava durumu hakkında endişelenmenize gerek yoktur. Her ne kadar Norveç’in kuzeyinde yer alsa da sıcak körfez akıntıları sayesinde ılıman bir iklime sahiptir. Böylelikle hem turistlerin hem bölge halkının keyif alarak yaptığı birçok aktiviteye katılabilirsiniz. Kent yaşamına alışmak için Tromso’nun ana yaya caddesi olan Storgata’ya doğru yürüyerek güzel bir başlangıç yapabilirsiniz. Burada alışveriş yapabilir, sokak sanatçılarını dinleyebilir veya şans eseri karşılaşabileceğiniz bir festivale katılabilirsiniz. Bu rotanızda Tromso’nun küçük ama şirin bar ve pub’larına uğrayarak lezzetli Norveç biralarını deneyebilirsiniz.

Tromso’da görülmeye değer yerler arasında birçok destinasyon bulunuyor. Mack’s Brewery, kent ile ilgili sergilere sahip Perspective Museum, kentin kültür ve doğasını yansıtan University Museum, Polar Museum ve Art Museum of Northern Norway görülmesi gereken yerlerdendir. Polaria’da kutup kâşiflerinin tehlikeli maceraları hakkında fikir sahibi olabileceğiniz sunumlara katılabilirsiniz. Dünyanın dört bir yanından bitkilere sahip olan botanik bahçesinde, Tromso’nun ılıman iklimine uyum sağlayan birbirinden ilginç çiçekleri fotoğraflamak isteyebilirsiniz. Tromso’da yapılabilecekler listesi sadece şehir içiyle sınırlı değildir. Kentin dışına doğru açılarak yeni yerleri keşfetmek unutulmaz bir kuzey tatili yaşamanıza olanak sağlayabilir. Feribotlarla kuzeybatıdaki adalara giderek harika deniz manzaralarına tanık olabilir, kayalıklarda yuvalanan bir dizi kuşu görebilirsiniz. Tromso’nun nefes kesici manzarasını görmek için bir diğer alternatif ise teleferikle 420 metre yukarıdaki Lyngen Dağı’na çıkmaktır. Tromso’nun neredeyse her yerinden görülebilen Arktik Katedrali’ni mutlaka gezi rotanıza ekleyin. Kentteki görülmeye değer diğer yerleri ve ayrıntılarını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz. Yüksek yaşam standardına sahip olan kentte hayat pahalılığı da buna paralel olarak oldukça yüksektir.

Tromso’yu yıl içinde her dönemde ziyaret edebilirsiniz. Her dönemin kendine özgü cazip özellikleri olduğu söylenebilir. Soğuk kış aylarında ziyaret ederseniz Kuzey ışıklarını tüm çıplaklığıyla gözlemleyebilirsiniz. Eğer yaz aylarında Tromso seyahati planlıyorsanız büyüleyici gece yarısı güneşlerini görebilir, birbirinden eğlenceli festivallere katılabilirsiniz. Sürekli karanlığın hâkim olduğu kış aylarında ortalama sıcaklık sıfırın altındayken, güneşli yaz günlerinde bu sıcaklık değeri 15 derecenin üzerindedir.

Küçük bir şehir olan Tromso’da şehir içi ulaşım ziyaretçileri tatmin edecek düzeydedir. Kent merkezini yürüyerek dolaşabileceğiniz gibi diğer turistik bölgelere en çok kullanılan toplu ulaşım aracı olan otobüslerle ulaşabilirsiniz. Ancak turist olarak ziyaret ettiğiniz Tromso’da otobüs bilet fiyatları sandığınızdan daha yüksek gelebilir. Bundan dolayı araç kiralayarak tatilinizi tamamlamak daha iyi bir seçenek olabilir. Eğer Kvaloya gibi turistik adalara veya Tromso dışındaki doğal güzelliklere ulaşmak istiyorsanız feribot kullanabilirsiniz.


Tanıtım Videosu: