Google+

Tromso Hakkında Bilinmesi Gerekenler

167415 Oca 2016Lokasyon Detay

Tromso Norveç’in kuzeyinde yer alan Troms Eyaletinin başkentidir. Nüfus bakımından Norveç’in en büyük 8. Şehri olan Tromso toplam 72.000 nüfusa sahiptir. Öğrenci şehri olarak da bilinen Tromso özellikle dikkat çekici doğası ile bilinmektedir.

Tromso Hakkında Bilinmesi Gerekenler
wikimedia.org

Tromso Norveç’in kuzeyinde yer alan Troms Eyaletinin başkentidir. Nüfus bakımından Norveç’in en büyük 8. Şehri olan Tromso, özellikle dikkat çekici doğası ile bilinmektedir. Şehir merkezi Tromso’nun batısında yer almaktadır ve kutup dairesine ise 400 kilometre mesafededir. Çoğunlukla parça parça ayrılmış olan birçok adadan oluşan kent köprüler ve tünellerle anakaraya bağlanmıştır. 

Tromso’da buz devrinden beri yerleşik bir hayatın olduğu çeşitli neolitik ve tunç devrinden kalma eşyaların bulunmasıyla birlikte bilinmektedir. Demir çağı boyunca Sami ve Norse halkının yaşandığı Tromso’da, günümüzde yalnızca Sami halkı yaşamaktadır.

Kutup dairesine çok yakın olmasından dolayı Tromso’da geceler ve gündüzler yıllık düzlemde oldukça uzun geçmektedir. 21 Kasım ve 18 Mayıs arasında güneş ışığı alamayan şehirde bu ayların dışında 18 Mayıs ve 23 Temmuz arasında güneş sürekli ufukta görünür. Tromso bu özelliklerinin yanı sıra özellikle kutup ışıklarını görmek isteyenler tarafından da ilgi odağı olan bir şehirdir. Tromso’da başlıca geçim kaynakları ise turizm ve balıkçılıktır.

Tromso ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-