Tromso Gezilecek Yerler

Kuzey Norveç’in en popüler kenti olan Tromso, kutup güzellikleri ve Kuzey ışıklarının yanı sıra birçok cazibe merkezine sahiptir. Müzelerden tarihî katedrallere, botanik bahçelerinden kızak turlarına gezilecek onlarca yer, yapılacak onlarca aktiviteyi bu şehirde bulabilirsiniz.

Dünyanın kuzeye açılan kapısı Tromso’da gezip görmeniz gereken birbirinden ilginç destinasyonu ve keyif alacağınız aktiviteyi rehberimizin devamında bulabilirsiniz. Tromso kartpostallarını süsleyen Arktik Katedral, kutup kaşiflerinin yaşamına ışık tutan Kutup Müzesi, kentin nefes kesici manzarasına hakim olacağınız Floya Dağı’na Teleferik Turu etkinliği, büyüleyici bir gökyüzü manzarası oluşturan doğa harikası Kutup Işıkları, kuzeyde eşsiz bir yüzme deneyimi yakalayabileceğiniz Bukta Plajı, kutup iklimine ait birbirinden ilginç bitkileri görebileceğiniz Tromso Arctic-Alpine Botanik Bahçesi, Norveç’in en eski ahşap katedrallerinden Tromso Katedrali, Sibirya kurtları tarafından çekilen macera dolu deneyim Köpek Kızağı, fok besleme turlarına katılabileceğiniz Polaria Arktik Deneyim Merkezi ve Akvaryumu ve Tromso’nun en eski pub’ı olan Olhallen hakkında ayrıntılı bilgiler sizi bekliyor.

Listede adı geçen yerlerle ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur.

Arktik Katedral

Her Tromso kartpostalında bulunan Arktik Katedral ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Bir buzdağı görünüme sahip olan katedral 1965 yılında Norveçli bir mimar tarafından tasarlanmıştır. Bazı insanlar katedralin şeklinin Tromso’nun dışında yer alan Haja adındaki küçük bir adadan esinlenildiğini söylemektedir. Ön tarafında güneş parladığında inanılmaz renklerle ışıldayan bir cam mozaiğe sahip olan Arktik Katedral aynı zamanda bir kilisedir. Tromso şehir limanından rahatlıkla görebileceğiniz katedrale Tromso Köprüsü’nü geçerek ulaşabilirsiniz. Yaz aylarında kilisede her gün orkestra konserleri ve midnight sun konserleri düzenlenmektedir. Kış aylarında da bunlara benzer Kuzey ışıkları konserleri bulunmaktadır. Arktik Katedrali’ne yapacağınız geziyi teleferik gezisiyle birleştirerek harika bir gün geçirebilirsiniz.

Kutup Müzesi

Visiting-Tromso-norway-polar-museum-1.jpg

Eğer Tromso’da sadece tek bir müze ziyaret edecek olursanız bu müze kesinlikle Kutup Müzesi olmalıdır. Tromso’nun kutba açılan kapı sıfatını en iyi biçimde yansıtan müzede birçok sergi bulunmaktadır. Avcı ve tuzakçıların kış boyunca Svalbard’da verdiği zorlu yaşam mücadelesi hakkında fikir edinebilirsiniz. Fridtjof Nansen ve Roald Amundsen gibi inanılmaz kutup kaşiflerinin gezilerini de bu müzede bulabilirsiniz. Kutup Müzesi’nin hemen yanında ise Tromso’nun en eski evi olan Skansen bulunuyor. 1789 yılında bir gümrük istasyonu olarak inşa edilen Skansen’in yanı sıra diğer küçük eski evleri de görebilirsiniz. Yaz aylarında 09.00 ve 18.00 saatleri arasında, kış aylarında ise 11.00 ve 17.00 saatleri arasında hizmet veren Kutup Müzesine giriş ücreti yetişkinler için 60 NOK, çocuklar için 30 NOK’tur.

Floya Dağı’na Teleferik Turu

12321198_1091904497499500_238017717549439239_n-1-e1460533455370.jpg

Fjellheisen teleferiği Tromso’da 1961 yılından beri hem yerliler hem turistler tarafından sevilen gerçek bir ikondur. Tromso ziyaretinizde mutlaka yapmanız gereken etkinliklerden biri de Floya Dağı’na teleferikle çıkmaktır. En tepeye çıktığınızda kentin muhteşem manzarasının yanı sıra dağların ve fiyortların büyüleyici çehresine de göz atma şansına sahipsiniz. Yılın her döneminde yapabileceğiniz bu etkinlikte kışın kuzey ışıklarını izleyebileceğiniz gibi yazın da denizde parlayan gece yarısı güneşini görebilirsiniz. Burada soğuk bira, çay, sıcak çikolata ve Norveç waffle’ı yiyebileceğiniz bir restoran bulunuyor. Yarım saatte bir yapılan teleferik seferleri 4 dakika sürmektedir. Teleferiği kullanmak için yetişkinlerin 170 Norveç kronu, çocukların ise 60 Norveç kronu ödemesi gerekiyor.

Kuzey Işıkları

rusya-murmansk-kuzey-isiklari.png

Tromso, Kuzey Işıklarını görmek için dünyanın en iyi yerlerinden biri olmasıyla ünlüdür. Kuzey Işıkları, bazen Tromso kent merkezinden bazen de otel pencerenizden görebileceğiniz kadar güçlüdür. Ancak şehir dışında neredeyse hiç ev ve sokak ışıkları gibi yapay ışıklar bulunmadığı için daha yoğun bir şekilde gözlenebilir. Örneğin Tromso şehir merkezinin hemen yukarısındaki Prestvannet Gölü’nden veya güneydeki Bukta Plajı’ndan gökyüzünü büyüleyen ışıkları yüksek netlikte görebilirsiniz. 21 Kasım ve 21 Ocak tarihleri arasında güneş Tromso semalarında yükselmediği için bu aralık Kuzey Işıklarını görmek için en ideal dönemdir. Yaklaşık 1500 Norveç kronu ödeyerek fotoğraf çekimi gibi hizmetleri de içinde barındıran Kuzey Işıkları turlarına katılabilirsiniz. Turlar yaklaşık olarak 8-10 saat sürmektedir.

Bukta Plajı

Telegrafbukta.jpg

Tromso’da yaz aylarında yapılabilecek en güzel aktivitelerden biri Bukta Plajı’na gitmektir. Güneş parladığında ve sıcaklıklar 15 derecenin üzerine çıktığında bölge halkı bu plaja yönelir. Burada çevredeki adaların, denizin ve dağların güzel manzarasını göreceksiniz. Harika fotoğraflar çekmek için Tromso’daki ideal yerlerden biridir. 24 saat boyunca güneşin parladığı yaz aylarında burayı ziyaret ederseniz gece yarısı güneşini de görebilirsiniz. Piknik masaları, banklar, ızgaralar, plaj voleybolu ve barbekü gibi seçeneklere sahip olduğunuz Bukta Plajı, Tromso Müzesi’nin de hemen yakınında bulunmaktadır. Böylelikle bu iki destinasyonu kolaylıkla birleştirebilirsiniz. Plajın hemen yukarısında bulunan ve Norveç’in en eski açık hava müzesi olan Folkeparken Açık Hava Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Tromso Arctic-Alpine Botanik Bahçesi

6a00d8341bf74c53ef01bb08352350970d-pi

Tromso Arktik-Alpin Botanik Bahçesi eşsiz koleksiyonları ile Kuzey Norveç’in muhteşem florasına ilgi duyanlar için mutlaka görülmesi yerlerden biridir. Kar yağışına rağmen çiçeklenme mevsiminin mayıs ayı başlarında başladığı Tromso’da, ziyaretçileri, mor saksafon, sarı yastık bitkileri, rüzgâr çiçekleri ve çeşitli çiçek soğanları beklemektedir. Çiçeklenme kar yağışının başladığı ekim ayına kadar devam eder. Dünyanın en kuzeyindeki bu botanik bahçesinde görebileceğiniz diğer güzelliklerden bazıları ise Himalayalar’dan gelen mavi gelincik, renkli Yunan minder çiçekleri ve Falkland Adaları’ndan gelen kaygan çiçeklerdir. Burayı yaz aylarında ziyaret ederseniz sabahları şirin bir kafeyi açık halde bulabilirsiniz. Bahçeye giriş ücretsizdir ve şehir merkezinden Kuzey Işıkları Planetaryumu’na giden 20 No’lu otobüsle ulaşabilirsiniz.

Tromso Katedrali

DSC_0335.JPG

Tromso Katedrali, ahşaptan yapılmış nadir Norveç katedrallerinden olduğu için dikkate değer yerlerden biridir. 13. yüzyıldan beri kilise olduğu düşünülen bir yerde bulunan katedral 1861 yılında inşa edilmiştir. Muhtemelen dünyanın en kuzeyindeki Protestan kilisesi olan bu ibadethanenin kilise kulesi ve batı cephesinin ana girişi gotik mimari tarzına sahiptir. 600’ün üzerinde kapasitesiyle ülkenin en büyük ahşap kiliselerinden biridir. Tromso’nun ana caddelerinden biri olan Storgata boyunca yapacağınız yürüyüşte bu eski ve ahşap kiliseye rastlamanız mümkün. Tromso Katedrali’ne giriş için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Yaz aylarında 13.00 ve 16.00 saatleri arasında açık olan bu katedral, kış aylarında ise 13.00 ve 17.00 saatleri arasında açıktır.

Köpek Kızağı

001480_Baard-Loeken_www.nordnorge.com_Tromsoe-1024x721.jpg

Tromso’da yapılacak en etkileyici aktivitelerden biri de köpek kızaklarıyla yolculuk yapmaktır. Husky adıyla da bilinen Sibirya kurtlarının çektiği kızaklarla heyecan verici bir kızak deneyimi yaşayabilirsiniz. 6-8 Sibirya kurdu tarafından çekilen kızakların üzerinde Kuzey ışıklarını görürken duyacağınız tek ses bu köpeklerin pati sesleri olacak. Tromso vahşi yaşamını deneyimlemek için harika bir seçenek olabilir. Tromso ve çevresinde birçok köpek kızağı şirketi bulunmaktadır. Active Tromso ve Tromsom Wilderness Center kente en yakın şirketlerdendir. Tromso Wilderness Center 4 saatlik bir köpek kızağı gezintisi sunmaktadır. Hatta dilerseniz beş günlük turlara katılarak vahşi yaşamın içinde çadırlarda ve kabinlerde konaklayarak macera dolu bir tatil geçirebilirsiniz.

Polaria Arktik Deneyim Merkezi ve Akvaryumu

image.aspx

Polaria bir müzedir ama aynı zamanda daha fazlasıdır. Kuzey ışıkları ile ilgili güzel filmler de dâhil olmak üzere kuzey kutbu doğası ve hayvanları hakkında yeni bilgiler öğreneceğiniz bir deneyim merkezi ve akvaryumun birleşimidir. Özellikle çocuklar için en eğlenceli aktivitelerden biri olan fok besleme programlarına katılabilirsiniz. Akvaryumun geri kalanında ise kral yengeç, morina balığı ve kurt balığı gibi su hayvanlarını görebilirsiniz. Müze çıkışında yer alan hediyelik eşya dükkanından ren geyiği kemiğinden ve ahşaptan yapılmış çeşitli ürünleri satın alabilirsiniz. Ayrıca her gün açık bir kafeterya da bulunmaktadır. Tromso merkezinden kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz Polaria Arktik Deneyim Merkezi ve Akvaryumu’na giriş ücreti yetişkinler için 130 Norveç kronu çocuklar için ise 65 Norveç kronudur.

Olhallen

32744619674_a432156cb3_b.jpg

Olhallen Tromso’nun en eski pub’ıdır. 1877 yılında kurulan Mack Brewery, 2015 yılında Svalbard bira fabrikası açılana kadar Kuzey’in en büyük bira fabrikasıydı. Mack’in en ünlü pubı olan Olhallen ise 29 Şubat 1928’de kurulmuştur. Dünyanın en uzun barına sahip olan Olhallen’de 70 adet bira musluğu bulunmaktadır. Ayrıca 100’ün üzerinde farklı biraya sahip olan mikro bira fabrikasına da sahiptir. Tromso kent merkezindeki ana cadde Storgata’da bulunan bu mekânın giriş saatleri pazartesi-çarşamba arası 10.00’dan 19.30’a kadardır. Perşembe ve cumartesi arasında ise 00.30’da kapanan Olhallen, pazar günleri kapalıdır. Dilerseniz Norveç’in en güzel yerel biralarını tadabileceğiniz ve üç saatlik tur boyunca birçok pub ve barı ziyaret edebileceğiniz Tromso Beer Safari’ye de katılabilirsiniz.