Flam

Flam Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Flam, Norveç’in Sogn og Fjordane bölgesinde yer alan, dar vadilerle çevrili küçük bir Norveç köyü. Flam, 204 km uzunluğu ve 1308 m derinliği ile dünyanın en derin ve en uzun ikinci fiyorduna sahip ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor.

Flam aslında küçük bir köy olmasına rağmen essiz doğasıyla Norveç’in en turistik yerlerinden biri ve her yıl binlerce turist bu eşsiz köyü ziyaret ediyor. Köye, el değmemiş doğasının yanında ününü kazandıran şeyse ünlü Flam demir yolu. Flam demir yolu hattı dünyanın en dik demir yolu hatlarından biri. Lonely Planet tarafından 2014’te dünyanın en iyi tren yolculuğu National Geographic Traveler Dergisi tarafından Avrupa’nın en güzel 10 tren yolculuğundan biri seçilmiş.
Flam’da yaklaşık 400 kişi yaşıyor ve köyü her yıl 300 bin turist ziyaret ediyor. 

Flam’ın İklimi

Flam, Norveç’in en kuru bölgelerinden birisi. Ayrıca Flam’ın Kuzey Kutbu’na yakınlığına bağlı olarak yazın bazı günlerde yaklaşık 17 saat boyunca güneşi görmek mümkün. Flam’ı ziyaret etmek isteyenlerin aklında bulundurması gereken en önemli şey ise, köyü hangi ayda ziyaret ederseniz edin her zaman kar ve soğuk havaya hazırlıklı olmanız gerektiği. 

Flam’a Nasıl Gidilir?

Flam’a en yakın havaalanı Sogndal Haukåsen Havaalanı, havaalanından arabayla Flam’a gitmek yaklaşık 1 saat 30 dakika sürüyor.

Flam demir yolu Norveç’te Oslo-Bergen demiryolu hattına Myrdal kasabasından bağlanıyor. Flam demir yolu hattına bağlanmak için öncelikle Oslo’danBergen trenine binmeniz gerekiyor ve bu yolculuk yaklaşık 3 saat sürüyor. Flamsbana tren hattı ise 20 km uzunluğunda ve yaklaşık 1 saat sürüyor.

Flam treni biletinin ücreti tek taraflı 360, gidiş dönüşlüyse 480 Norveç Kronu (NOK). Biletlerinizi yolculuk sırasında tren içinden almanız da mümkün. 

Flam’da Nerede Kalınır?

Flam’da turistler tarafından en çok tercih edilen konaklama şekillerinden biri kulübe kiralamak. Diğer seçeneklere göre daha fazla bütçe ayırmanız gerekecek olsa da manzaranın tadını çıkarmak için fiyort kıyısında bulunan kulübelerden birini kiralamayı düşünebilirsiniz. Kulübelerin içi modern ve temiz bir şekilde döşenmiş ve yemek yapmak vs. için ihtiyacınız olan tüm ekipmanlar sizin için temin edilmiş. 

Fretheim Hotel

Fretheim Hotel 1800’lerde yapılmış bir malikânenin yenilenmesiyle otele dönüştürülmüş. Otele evcil hayvanınızla birlikte giriş yapmanıza izin veriliyor. Otelde verilen hizmetlerden biride Flam’a gezilecek yerler hakkında bilgi verilmesi, ayrıca görevlilere söylerseniz tur ayarlama konusunda yardımcı oluyorlarmış. Fretheim Hotel’de genellikle yöresel yemekler servis ediliyor.

Flåm Marina & Apartments

Flåm Marina & Apartments Flam Yat Limanı’nın tam yanında bulunuyor. Otelde bulunan restoranda yemek yiyebileceğiniz gibi Flåm Marina & Apartments ayrıca kendi yemeğinizi de yapabileceğiniz bir mutfak imkânı sunuyor. Otelde verilen hizmetlerden biri de balıkçılık yapmak isteyenlerin malzeme kiralayabileceği bir bölüm bulunuyor.
 
Hostel Flåm

Hostel Flåm konaklamaya çok fazla para harcamak istemeyenler için birebir. Hostel Flam Tren İstasyonu’na 300 metre mesafede bulunuyor, yani trenden indikten sonra 5 dakika gibi bir sürede hostel’e ulaşmak mümkün. Hostel’de ailelerin kalabilecekleri odalar olduğu gibi, çok makul fiyatlara başka ziyaretçilerle birlikte kalabileceğiniz ortak kullanım odaları da bulmak mümkün. 

Flam’da Mutlaka Yapılması Gerekenler

Günlük hayatın koşuşturmasından ve stresinden kaçıp doğanın tadını çıkarmak isteyenler ve aynı zamanda dolu dolu bir gezi yapmak isteyenler için Flam’da hem gençler hem yaşlılar için bolca etkinlik bulmak mümkün.

Flam’da balıkçılık için malzemeler kiralayabilir, bir yandan eşsiz manzaranın tadını çıkarırken bir yandan da balık tutabilirsiniz.

İster bir bisiklet kiralayarak ister yürüyerek dağlardaki patikalarda gezebilir, el değmemiş doğayı ve hayvanları gözlemleyebilirsiniz. Flam ayrıca mükemmel doğası ve manzarasıyla doğa fotoğrafçıları için de eşsiz bir yer.

Dünyanın en büyük ikinci fiyordu olan ünlü Sogne Fiyordu’nun (Sognefjord) bir kolu olan Nærøyfjord da mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesi. Burada yılın her günü gemi turları bulabilirsiniz Nærøyfjord’un uzunluğu 18 km ve 2005 yılında, UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak listelenmiş.

Ayrıca ünlü Flam demir yolunun tarihi hakkında daha detaylı bilgi edinebileceğiniz Flam Demir Yolu Müzesi, Flam’daki eski tren istasyonunda yer alıyor. Müze girişi ücretsiz, müzede ayrıca bir de hediyelik eşya dükkânı yer alıyor.

Editörün Kaleminden

Flam Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -4oC
  • Şub -2.9oC
  • Mar 0.4oC
  • Nis 4.5oC
  • May 10oC
  • Haz 13.5oC
  • Tem 14.8oC
  • Agu 13.9oC
  • Eyl 9.7oC
  • Eki 6.6oC
  • Kas 1.1oC
  • Ara -1.8oC

Kısa Kısa