​Cruise ile Dünyanın Keşfi - Norveç Fiyortları - 6. Bölüm

Norveç’in en panoramik, en parlak yeşil vadisi olan Flamsdalen Vadisi’nde bulunan ve eşsiz manzaralı dağlarla çevrili, 200 kilometre uzunluğundaki en büyük fiyordu Sognefyord’un bir kolunda yerleşmiş olan bu kasabayı çok görmek istiyordum. Gemimiz MSC Magnifica dün Geiranger’den demir aldığından beri bütün gece fiyortlar arasında yol aldık ve bu sabah saat 08.00’de işte Flam’dayız. Bu sefer iskeleye yanaştık ve gemide 165 € evet yanlış okumadınız 165 €’ya satılan Kjosfossen Şelalesi ve meşhur Flamsbanna tren turunu almayıp, bu turu kendimiz yapmaya karar verdik. Bakalım kaç paraya, nasıl yapacağız?

FLAM

Geminin yanaştığı liman hemen kasabanın önünde bulunan tren istasyonunu da güverteden görebiliyorum. Bu durumda ilk hedefimiz tren istasyonu ve bakalım bilet bulabilecek miyiz? Çünkü anlatılanlara göre buradan bilet bulmak çok zormuş ve 1 ay önce internetten de bilet almaya çalıştığımda dolu olduğunu görmüştüm.

Gişede Myrdal’a gidiş dönüş için 6 bilet istediğimde kızın 1 saat sonraki trene yer verebileceğini söylemesi bizi çok sevindirdi. Fiyatı açıklıyorum: Kişi başı 40 €. Oleyy dağlara çıkıyoruz, hem de dünyanın en meşhur ve en dik demiryollarından biri sayılan Flamsbana ile. Hemen hızlı bir çevre keşfi ve birkaç resim sonrası, trende ayakta kalmamak için peronda öncü birlikler arasında sıraya giriyoruz.

Tren tam saatinde geliyor ve bindikten sonra da tam saatinde kalkıyor. İşte buradayız ve Norveç’i cruise ile denizden, aşağıdan gördükten sonra, bu sefer tren ile yukarıdan seyredebileceğiz. Eh, daha önce otobüsle de Dalsnibba zirvesine tırmandığımıza göre, geriye bu fiyortları bir tek havadan seyretmek kalıyor ki, bunu da belki bir dahaki sefere Bergen’den alınacak bir helikopter turu ile yaparız. Gemide helikopter turu kişi başı 345 €’ya satılıyor.

Tren harika, manzara harika, insanlar harika. Şelaleler, yarlardan aşağı akan sular, yemyeşil ormanlar ve ahşap dağ evleri görülmeye değer. Yarım saatlik bir yolculuktan sonra tren bir tünele giriyor ve tam çıkışta duruyor. Kjosfossen Şelalesi’ne gelmişiz.

Herkes trenden iniyor ve burada şelalede ikiz kızların bir efsaneyi canlandıran müzikli şovu eşliğinde 93 metreden suların düşmesini ve çağlamasını seyrediyoruz. 15 dakikalık bu aradan sonra tekrar trene biniyor ve 20 dakika daha tırmandıktan sonra Myrdal İstasyonu'na geliyoruz. 5 dakika mola, burada kalacaklar ve ekstra tur alanlar otobüslerine biniyor ve tekrar 50 dakikalık geriye dönüş yolculuğundan sonra işte yine Flam’dayız. Tavsiyemdir tırmanırken trende sağ tarafta oturun, çünkü manzara ve çağlayan ziyafetleri bu taraftan daha güzel seyrediliyor. Zaten bu manzaralar anlatılmaz, seyredilir. Onun için ben de sizlere bol bol fotoğraf sunuyorum ve ayrıca bu tren yolculuğunun da güzel bir video linkini aşağıda bulacaksınız.https://www.fjordnorway.com/top-attractions/flam-railway

Flam’da hanımlar hediyelik eşya ve buranın meşhur kaz tüyü mont outlet’lerini görünce dayanamadılar, içeriyi kontrole giriyorlar. Biz 3 kuzen de fırsattan istifade Tren Müzesi’ne gidiyoruz. 1 metrelik tünelin, 1 ayda ellerle nasıl kazılarak açıldığını öğrendiğimiz bu müzede bu 25 kilometrelik tren yolunda bulunan 18 tünelin 1924 yılı aletleriyle nasıl açıldığını resimlerle görüyoruz. Kaç kişinin inşaat sırasında hayatını kaybettiğinden artık burada bahsetmiyorum. Mont alındı mı diyorsanız tabii ki alındı, hem de oralara göre uygun fiyata. Ama Türkiye’de de aynı fiyata bu montun iyisini bulacağınızdan emin olun.

Bu dağlarda mistik çirkin fakat kuvvetli, ister dev olsun, ister cüce Troll yaratıklarının yaşadığını ve efsanelerinin kulaktan kulağa yayıldığını biliyor musunuz? Bunlarla ilgili hikâyeler tüm kuzey ülkelerinde vardır. Tabii ki Norveçliler hemen bunları hediyelik eşyaya dönüştürmüşler. Ben de buranın bir hatırası olsun diye orijinal minicik bir Troll heykelciği satın aldım. Bakın etiketinde ne yazıyor? Trolünüze iyi bakın, güneşe çıkarmayın. Diğerleri ile birlikte bulunsun, yalnız bırakmayın ve bu dört parmaklı uzun burunlu Troll size şans getirecektir. Haydi bakalım bol şanslar.

Ayrıca Norveç fiyortlarının Troll Dili olarak da isimlendirilen bir kayası var ki, bu seyir dağına bir dahaki sefere mutlaka gitmem lazım. Bergen’den 90 kilometre uzaklıktaki Trolltunga Kayalığı’na çıkma cesareti olanları buraya çıkmaya davet ediyorum. İşte size meşhur resmini de sunuyorum.

Sizlere Flam, Bergen, Geiranger ve hatta Kopenhag’da, yani bu popüler Norveç fiyortları cruise gezisinde nerelerin gezileceğinin sadece özetini verdim. Buralar hakkındaki detayları zaten çeşitli bloglarda okuyorsunuzdur. Ben CRUISE İLE DÜNYANIN KEŞFİ yazı dizilerimde cruise ile gidilen yerlerde nasıl, ne kadara ne yapılır hakkında bilgi ve öneri vermeye çalışıyorum. Umarım faydalı olmuşumdur, umarım yazılarımı takip edenlere yol göstermişimdir.

2 saati de burada gezerek geçiriyoruz ve tekrar hemen önümüzde bizi bekleyen gemimize dönüyoruz. Akşama tematik partilerden biri olan beyaz parti var. Bu demektir ki herkes beyaz giyinecek ve eğlenecek. Ama tiyatroda da gösterimiz var. Bu akşam tiyatroda ise İspanyol tutkusu olan Flamenkogösterisini seyretmek üzere hazır olun. Ayrıca yarın deniz günümüz ve bütün gün dinleneceğiz ve bol bol yemek yiyeceğiz, arkasından da 15. kattaki güverte koşu pistinde terleyip yediklerimizi yakacağız. Aman ha kilo alırsınız dikkat, sporu ihmal etmeyin. Çok insan burada kendini kaybediyor ve sonra kilo aldım diye yakınıyor!

Geleneksel pozumuzu da vererek, sizlere burada veda ediyoruz ve diğer gezimiz olan 17 günlük, 8 Ocak 2019 tarihinde Uzak Doğu’da, Singapur / Tayland / Kamboçya / Malezya cruise gezimizde buluşmak üzere Allahaısmarladık diyorum. Bana katılmak isterseniz beni arayabilirsiniz. Sevgiyle kalın.

Yazının birinci bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.
Yazının ikinci bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.
Yazının üçüncü bölümüne buradan ulaşabilirsiniz. 
Yazının dördüncü bölümüne buradan ulaşabilirsiniz. 
Yazının beşinci bölümüne buradan ulaşabilirsiniz. 

H.Oğuz Esen ([email protected])

H. OĞUZ ESEN

Yazar Hakkında

H. OĞUZ ESEN

İş güç ve çoluk çocuk işlerini bitirdikten sonra emeklik günlerimi tadında geçirmek için, sıhhat ve akıl fikir yerinde iken gezmeyi seçenlerdenim.