Geiranger Genel Bilgiler / Rehber

Norveç’in doğa harikalarından biri olan Geiranger dünyanın en muhteşem manzaralarına ev sahipliği yapmaktadır. Birçok kez İskandinavya bölgesindeki en iyi seyahat rotası olarak seçilen Geiranger bölgesi 2005’ten bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunmaktadır. En güzel Norveç fiyortlarından biri olan Geiranger şelaleleri, yemyeşil bitki örtüsü, karla kaplı dağ tepeleri ile masalsı bir görünüme sahiptir. Ülkenin en fazla turist çeken fiyortlarından biri olan Geiranger misafirlerine unutulmaz bir seyahat deneyimi yaşatmaktadır.

Geiranger pek çok aktiviteye de imkân sunmaktadır. Fiyort çevresini bisikletle turlayabilir, tırmanış yapabilir, eşsiz doğa manzarasında kamp kurabilir, kano kiralayarak fiyortlara farklı bir açıdan bakabilirsiniz. Geiranger’de beş otel ve ondan fazla kamp yeri bulunmaktadır. Siz de alışılagelmiş rotalardan sıkıldıysanız burayı seyahat listenize mutlaka ekleyin.

Geiranger Nerede?

Norveç’in batı kesimindeki More og Romsdal ilçesinin Sunnmore bölgesinde yer alan Geiranger, küçük bir turizm kasabasıdır. Batı Norveç kıyılarının en büyük fiyortları arasında yer alır.

Geiranger’a Ne Zaman Gidilir?

Kış aylarının fazlasıyla sert yaşadığı Norveç’in sevimli kasabası Geiranger’ı ziyaret etmek için en uygun mevsim yaz aylarıdır. Kışın kasabada yer alan köy yollarının bir çoğuna ulaşım sağlanamaz. Yoğun kar yağışı ve dondurucu soğukların hâkim olduğu Geiranger’da turizm sezonu mayıs - ağustos ayları arasındadır. Cruise seyahatlerinin de yoğun olarak düzenlendiği yaz sezonunda kasaba en yoğun dönemini yaşar.


Geiranger’a Nasıl Gidilir?

Norveç’in en tanınmış fiyortlarından biri olan Geiranger’a hava yoluyla ulaşmak isteyenler için uluslararası uçuşların yapıldığı en yakın havalimanı Alesund Havalimanı’dır. Oslo,Bergen, Amsterdam veya Kopenhag gibi popüler destinasyonlardan kısa sürede ulaşabileceğiniz havalimanı 124 kilometre uzaklıktadır. Oslo’da yer alan Gardermoen Havalimanı’nın kasabaya uzaklığı yaklaşık 400 kilometredir.

Oslo, Bergen ve Trondheim’den Alesund ve Stryn’e günlük olarak hareket eden otobüsler bulunmaktadır. Alesund ve Stryn’den sadece yaz aylarında yerel otobüs seferleri ile Geiranger’e ulaşım sağlanabilmektedir.

Geiranger’e yakın dağ yolları kış aylarında kapandığı için buraya araçla seyahat ancak yaz aylarında mümkündür. Oslo - Geiranger arası araçla ortalama 7 saattir. Mayıs - ağustos ayları arasında cruise gemilerinin uğrak duraklarından biridir.

Norveç Para Birimi

Norveç’in para birimi Norveç kronudur. Kısaca NOK olarak gösterilir. Yaşam standartlarının bir hayli yüksek olduğu Norveç en pahalı ülkelerden biridir. 1 Norveç kronu yaklaşık 0,65 TL’dir. (Kur bilgisi Kasım 2018’de güncellenmiştir.)

Geiranger Gezilecek Yerler

Norveç’in görülmeye değer fiyortlarından biri olan Geiranger 16 kilometre uzunluğunda, 960 metre derinliğindedir. Bu doğa harikasında unutulmaz bir seyahat deneyimi yaşamak için fiyortta tekne turuna çıkabilirsiniz. Dilerseniz saatlik olarak kano kiralayabilir, fiyortlara bir de aşağıdan bakabilirsiniz. Geiranger Skywalk deniz seviyesinden 1.500 metre yukarıda yer alan eşsiz bir manzara noktasıdır. Fiyortları tepeden görmenizi sağlayan Geiranger Skywalk’a giden yol mayıs - ekim ayları arasında açıktır. Eagle Road olarak da bilinen Ornevegen Fiyortları tepeden seyredebileceğiniz manzara duraklarından bir diğeridir. Deniz seviyesinden 620 metre yükseklikte yer alan Ornevegen’de en güzel açılarla fotoğraf çekebilir, panoramik olarak fiyortları seyredebilirsiniz.

Geiranger’de görülmeye değer yerlerden bir diğeri de Yedi Kızkardeş Şelalesi’dir. (The Seven Sisters) Ortalama 250 metre yükseklikten akan yedi şelalenin yer aldığı bölge Knivsfla yakınlarındadır. Mayıs – temmuz ayları arasında kar erimelerine bağlı olarak daha gür akan şelaleleri Geiranger’den tekne turu yaparak da gözlemleyebilirsiniz. Geiranger’e yaklaşık 4 kilometre uzaklıkta bulunan Flydalsjuvet fiyortların büyüleyici manzarasını izleyebileceğiniz yerlerden biridir. Skagefla Geiranger gezilecek yerler listenize eklemenizi önerdiğimiz yeşillikler içerisindeki bir dağ çiftliğidir. Yokuş yukarı tırmanarak ulaşabileceğiniz Skagefla fiyort ve şelale manzaralarıyla büyüleyici bir görünüme sahne olmaktadır.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Herdalssetra Çiftliği deniz seviyesinden 520 metre uzaklıktadır. Göl boyunca uzanan çiftlik geniş vadi tabanına yayılmış bir Orta Çağ köyüdür. Yüzyıllar öncesine ait olan tarihî yapı kalıntılarının yer aldığı çiftlikte keçi, koyun, inek ve fiyort atı yetiştiriciliği yapılmaktadır. Eski çiftlik evleri arasında yürüyüş yapmak, mis gibi dağ havasını içinize çekmek isterseniz Herdalssetra Çiftliği’ni listenize ekleyebilirsiniz.

Geiranger ile İlgili

Geiranger Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa