Norveç Mutfağı

Norveç mutfağı denilince özellikle deniz ürünleri, patates ve diğer kök sebzeler akla gelmektedir. Pølse adını verdikleri sosisçeşitleri ülke mutfağının en popüler yiyecekleri arasındadır. Ülkenin kıyı bölgelerinde kurutulmuş morina balığı en sevilen yiyeceklerdendir. Haşlanmış kuzu güveç ve lahanadan yapılan fårikål ise ulusal yemek olarak bilinmektedir.

Kahvaltının oldukça geniş çeşide sahip olduğu Norveç’te balık çeşitleri ve etin yanı sıra peynir, ekmek, haşlanmış yumurta ve tatlı çeşitleri de bu öğünün vazgeçilmezleridir. Açık sandviçin atıştırmalık olarak sıkça karşınıza çıkacağı Norveç’te sandviçlerini genelde yeşil sebzeler, peynir ve balık ile hazırlarlar. Köfte çeşitleri kjøttboller ise haşlanmış patates ve balıkla servis edilmektedir.

Alkolün pahalı denebileceği ülkede bira ve şarap çeşitleri fazladır. Alkol oranının yüzde 4.7 ile sınırlandığı sıkı kuralların olduğu Norveç’te ev yapımı içkilere de çokça rastlayacaksınız. Ülke mutfağının geleneksel tatlarından rosto edilmiş vahşi kanada geyiği ve ren geyiğini mutlaka deneyin. Ayrıca brunost adını verdikleri siyah peynir altı suyundan hazırlanan tatlıları ve grøt adını verdikleri lapaları da oldukça meşhur lezzetler arasındadır.

Ülkede bir restorana gittiğinizde beklenen bahşiş miktarı ise minimum yüzde 5’tir. Ülkenin geleneksel içkileri arasında damıtılarak hazırlanan Alman içkisi Aquavit, sarı renkli hafif bira Pils ve yine hafif bir bira çeşidi olan Lagerøl vardır.

Yorumlar

23 Haz 2024, Pazar - 16:30