Google+

Arama formu

KUZEY IŞIKLARI'NIN BÜYÜLÜ ÜLKESİ: NORVEÇ

Bu yazı Gezimanya üyesi Seren Oksal tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Bir Kuzey Avrupa ülkesi olan Norveç, İskandinavya’nın en çok ziyaret edilen ülkelerinden biridir. Finlandiya, Rusya ve Danimarka ile komşu olan Norveç’in başkenti Oslo’dur. Her yıl pek çok turist tarafından ziyaret edilen Norveç’e turlar da düzenlenmektedir. Bu ülkeye gidebilmek için vize almanız gerekir. Norveç’e gidebilmek için turist vizesi almak ise çok zor değildir. Uçakla İstanbul-Norveç arası yolculuk yaklaşık 3 saat sürmektedir.

Oslo
Fotoğraf: http://goo.gl/5tyswH

Norveç, oldukça soğuk bir iklime sahip olmakla birlikte muhteşem fiyortlarının da görülmesi gereken bir ülkedir. Yeşil ve mavinin müthiş uyumunu gemi turlarıyla da görme şansına sahipsiniz. Kuzey Atlantik Okyanusu’nu dolaşırken fotoğraf makinenizle birçok güzel manzara yakalayabilirsiniz. Yazın güneşli ve ılık geçen bir havanın ardından kışların soğuk ve karlı geçtiğini aklınızda bulundurmalısınız.

Avrupa’nın en pahalı ülkelerinden biri olan Norveç’in para birimi "Norveç Kronu"dur. Oldukça yaşlı bir nüfusa sahip olan Norveç’te genç nüfus, dolayısıyla "genç iş gücü" eksikliği vardır. Avrupa’da olmasına rağmen Norveç, Avrupa Birliği’ne üye ülkelerden biri değildir. Otelde kalmak bütçenizi zorlayabilir. Bunun için farklı konaklama alternatifleri de mevcuttur.

Oslo bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Dünyanın en uzun gündüzlerinin yaşandığı dönemi yaşamak için Norveç’i yaz aylarında görebilirsiniz. Böylece güneşin hiç batmadığı zamanlara da tanık olabilirsiniz. Gökyüzündeki büyüleyici ışık oyunları olan Kuzey Işıkları’nı (Aurora Borealis) Norveç’ten de gözlemleyebilirsiniz.

Oslo şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Tjuvholmen / Aker Brygge Best Location Oslo City, Tøyen apartment, Room inside classical villa in silent neighbourhood güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Camillas Hus, Beach house in Oslo, Apt. Grünerløkka SBG13. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Nordic Host - Pilestredet Park 25, Nordic Host - The Retreat, Hotel Continental gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Anker Apartment, Club 27, Anker Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Oslo aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Oslo-1
Kuzey Işıkları manzarası
Fotoğraf: http://goo.gl/WC7i7p

Norveç Mutfağı’nda farklı lezzetler de tadabilirsiniz. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olan Norveç’te balıkçılık önemli bir geçim kaynağıdır. Sağlık için çok yararlı olan balık; hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından çokça yenilmektedir. Ülkenin geleneksel yemeği "somon füme"dir. Akşam yemeği için geyik rosto da değişik bir tercih olabilir.

Oslo-2
Norveç’in lezzetli geyik rostosu
Fotoğraf:http://goo.gl/Dj4XZ0

Görüldüğü gibi, Vikinglerin ana vatanı Norveç’i görmek için aslında birçok neden var. Tatil rotanıza bu harika ülkeyi eklemenizi öneririm.