Kuzey Işıkları'nın Büyülü Ülkesi: Norveç

Bir Kuzey Avrupa ülkesi olan Norveç, İskandinavya’nın en çok ziyaret edilen ülkelerinden biridir. Finlandiya, Rusya ve Danimarka ile komşu olan Norveç’in başkenti Oslo’dur. Her yıl pek çok turist tarafından ziyaret edilen Norveç’e turlar da düzenlenmektedir. Bu ülkeye gidebilmek için vize almanız gerekir. Norveç’e gidebilmek için turist vizesi almak ise çok zor değildir. Uçakla İstanbul-Norveç arası yolculuk yaklaşık 3 saat sürmektedir.

Fotoğraf: http://goo.gl/5tyswH

Norveç, oldukça soğuk bir iklime sahip olmakla birlikte muhteşem fiyortlarının da görülmesi gereken bir ülkedir. Yeşil ve mavinin müthiş uyumunu gemi turlarıyla da görme şansına sahipsiniz. Kuzey Atlantik Okyanusu’nu dolaşırken fotoğraf makinenizle birçok güzel manzara yakalayabilirsiniz. Yazın güneşli ve ılık geçen bir havanın ardından kışların soğuk ve karlı geçtiğini aklınızda bulundurmalısınız.

Avrupa’nın en pahalı ülkelerinden biri olan Norveç’in para birimi "Norveç Kronu"dur. Oldukça yaşlı bir nüfusa sahip olan Norveç’te genç nüfus, dolayısıyla "genç iş gücü" eksikliği vardır. Avrupa’da olmasına rağmen Norveç, Avrupa Birliği’ne üye ülkelerden biri değildir. Otelde kalmak bütçenizi zorlayabilir. Bunun için farklı konaklama alternatifleri de mevcuttur.

Dünyanın en uzun gündüzlerinin yaşandığı dönemi yaşamak için Norveç’i yaz aylarında görebilirsiniz. Böylece güneşin hiç batmadığı zamanlara da tanık olabilirsiniz. Gökyüzündeki büyüleyici ışık oyunları olan Kuzey Işıkları’nı (Aurora Borealis) Norveç’ten de gözlemleyebilirsiniz.


Kuzey Işıkları manzarası
Fotoğraf: http://goo.gl/WC7i7p

Norveç Mutfağı’nda farklı lezzetler de tadabilirsiniz. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olan Norveç’te balıkçılık önemli bir geçim kaynağıdır. Sağlık için çok yararlı olan balık; hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından çokça yenilmektedir. Ülkenin geleneksel yemeği "somon füme"dir. Akşam yemeği için geyik rosto da değişik bir tercih olabilir.


Norveç’in lezzetli geyik rostosuFotoğraf:http://goo.gl/Dj4XZ0

Görüldüğü gibi, Vikinglerin ana vatanı Norveç’i görmek için aslında birçok neden var. Tatil rotanıza bu harika ülkeyi eklemenizi öneririm.