Trolltunga Genel Bilgiler / Rehber

Trolltunga Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Trolltunga, Norveç peyzajının muhteşem bir görünümüne sahip ilginç bir kaya formudur. Deniz seviyesinden yaklaşık 1.100 metre yüksekte yer alan uçurum, dağdan yatay bir şekilde, Ringedalsvatnet Gölü’nün kuzeyinde 700 metre boyunca altı tamamen boş bir şekilde uzanmaktadır. Trolltunga son yıllarda gittikçe popüler olmaya başlamıştır. 2008 yılına kadar 800’den az kişinin tırmandığı kaya, 2016’da 80.000’den fazla ziyaretçiyi ağırlamıştır. Uçurum, Ringedalsvatnet Gölü’nün pitoresk manzarası ile büyüleyici bir görünüme sahiptir. Norveççe “Troll dili” anlamına gelen Trolltunga, uçurumun kenarından havaya doğru uzanan sivri bir dili andırmaktadır.

Trolltunga, İlk Çağ’dan daha eski, dağların ve magmanın oluştuğu dönem olan Prekambriyen dönem ana kayasının bir parçasıdır. Uçurum, bundan yaklaşık 10 bin yıl önce, Buz Devri’nde oluşmuştur. Dağın çatlaklarında donmuş olan buzulların suları, blokları kırarak Trolltunga’yı meydana getirmiştir. Uçurumun kenarındaki metamorfik kayaçlar ise hala çatlamaya devam etmektedir.

Trolltunga’ya tırmanış gün boyu vakit alan bir uğraştır. Kayalık yamaçlar, karlı alanlar, uçurum kenarları ve çamurlu yollar geçilerek ulaşılan muhteşem uçurum, manzarası ile birlikte zorlu yolculuk sonucunda elde edilen bir hediye gibidir.  

Trolltunga Nerededir?

Trolltunga, Kuzey Avrupa’da, İskandinav Yarımadası’nın batısında konumlanan Norveç Krallığı’nın Hordaland eyaletinde bulunan Odda şehrinde yer almaktadır. Ringedalsvatnet Gölü’nün kuzeyinde bulunan uçurum, Hardanger Fiyortu’nun bir kolu olan Sørfjorden'in doğusunda konumlanmaktadır.

Trolltunga’ya Nasıl Gidilir?

Trolltunga’ya ulaşmak için özel araç kullanılabileceği gibi toplu taşıma vasıtalarından da faydalanmak mümkündür.

Özel araç ile Odda’ya 6 kilometre mesafedeki Tyssedal’a gidip, Skjeggedal’a yönlendiren işaret tabelalarının takip edilmesi gerekmektedir. Ardından 7 kilometrelik yolculuk sonucunda Skjeggedal’daki otoparka araç park edilebilir.

Toplu taşıma araçları ile ise birçok farklı noktadan hizmet veren otobüsler ve trenler kullanılarak Trolltunga’ya ulaşılabilmektedir. Odda ve Skjeggedal arasında 15 Haziran ile 15 Eylül tarihleri arasında hizmet veren Trolltunga Shuttle ulaşım hizmeti sağlamaktadır. Bu vasıta için biletlerin önceden alınması gerekmektedir. Ayrıca önceden rezervasyona ihtiyaç duymayan 995 numaralı toplu taşıma hattı ile de Skjeggedal’a ulaşmak mümkündür.

Hordaland eyaletinin en büyük ikinci şehri olan Bergen’den ise 930 numaralı hat olan Bergen-Odda otobüsü kullanılabilir.

Norveç’in başkenti ve en büyük şehri Oslo’dan hareket eden Oslo-Voss treni kullanılıp, Odda’ya giden 990 numaralı hatta binilebilir. Ayrıca internetten rezervasyon yaptırarak Haukeli Ekspressen de tercih edilebilir.

Trolltunga’ya Ne Zaman Gidilir?

Trolltunga’nın iklimi yumuşak ve nemli kıyı iklimidir. Bölgede yaz ve sonbahar aylarındaki hava durumları, genelde hızlı bir şekilde değişim göstermektedir. Mavi ve açık bir gökyüzünün yerini rüzgâr, yağmur ve yoğun sis alabilmektedir. Bu açıdan yürüyüşe çıkılmadan önce yerel halktan hava durumu ile ilgili bilgi almak faydalı olabilmektedir.

Trolltunga’ya kar ayakkabılı ve kayaklı rehberli gezi programları mart ayında başlamaktadır. Karın erimeye başladığı ilkbahar mevsimi ile birlikte ise deneyimli yürüyüşçüler ve rehberler Trolltunga’ya tırmanmaya başlamaktadır. Bölgede karın erimiş olduğu dönem haziran ortasından eylül ortasına kadar sürmektedir.

Trolltunga’ya tırmanışın uzun bir mesafe olmasından dolayı, yürüyüşçülerin yaz mevsiminde sabah 10.00’dan önce yola koyulmaları ve akşam hava kararmadan önce dönmeleri tavsiye edilmektedir. Eylül ayında ise yürüyüşe sabah 08.00’den önce başlanılması gerekmektedir. Bu ayda hava akşam daha erken kararmaktadır.

Trolltunga’ya Giderken Yapılacak Hazırlıklar

Kötü hava koşullarına hazırlıklı olmak için fazladan kıyafet almak gerekmektedir. Patikaların değişken şartlarına dayanıklı olmak için ise sağlam ayakkabılar tercih edilmelidir. Harita, pusula, basit bir ilk yardım seti, meşale ve bol yiyecek ziyaretçilerin yanında taşıması gerekenler arasındadır. Dağlardaki hava değişimi hızla gerçekleştiği için de önceden bu konuda bilgi almak önemlidir. Trolltunga’ya şiddetli rüzgâr, yağmur ve sisli havada tırmanılması önerilmemektedir. Eğer o bölgede konaklama tercih edilmek istenirse de ziyaret sırasında beraberinde çadır da taşınabilir.

Trolltunga’ya Tırmanış

Trolltunga tırmanışı için iki farklı rota kullanılmaktadır. Bu iki farklı rota, farklı noktalardan başlamaktadır fakat başladıktan 1 kilometre sonra aynı yerde buluşmaktadır. Bir rotanın başlangıcı daha uzun ve kolayken bir diğerinin daha kıs fakat daha zorludur.

Zorlu ama kısa olan geleneksel rota,  Skjeggedal otoparkına girerken geçilen köprünün solundan başlamaktadır. Yağmurun yağdığı zamanlarda çamurlu olan bu yolun ilk 1 kilometresi ağaçlarla çevrili dik ve zorludur. Gerekli yerlerde tırmanışı kolaylaştırmak için kişinin kendisini çekebilmesini sağlamak üzere halatlar ve zincirler bulunmaktadır. Bu rota takip edilirken muhteşem manzaranın da tadı çıkarılabilir. Hedefe 10 kilometre tabelası görüldüğü zaman, rotanın en zorlu kısmının sonuna gelindiği anlaşılmaktadır.                                                                                  

Trolltunga ile İlgili

Trolltunga Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa