Google+

Arama formu

Trondheim

Trondheim Faydalı Bilgiler
Polis:112 İtfaiye:110 Ambulans:  113
Devamı oku
Trondheim Resmi Tatiller
Yeni Yıl - 1 Ocak Kutsal Perşembe - 12 Nisan İyi Cuma -  Her yıl değişiyor...
Devamı oku
Trondheim Festivaller
ytimg.com Trondheim Metal Fest (Ocak) Barokfest (Ocak) Kosmorama...
Devamı oku
Trondheim'da Alışveriş
media.snl.no Trondheim’da alışveriş genel olarak Nordre Kapısı’nda...
Devamı oku
Trondheim Gece Hayatı
restauranteritrondheim.no Trondheim hareketli bir gece hayatına sahiptir....
Devamı oku
Norveç Mutfağı
hurriyetkadin.net ​ Trondheim’da her zevke uygun menüler bulunabilmektedir...
Devamı oku
Trondheim Gezilecek Yerler
ntnu.edu Norveç’in en eski şehirlerinden biri olan Trondheim, bünyesinde...
Devamı oku
Trondheim Şehir İçi Ulaşım
staticflickr.com Trondheim neredeyse tüm kenti kapsayan gelişmiş bir şehir...
Devamı oku
Trondheim'da Nerede Kalınır?
Trondheim’da konaklayacağınız oteli ana caddelere ve gezeceğiniz bölgelere...
Devamı oku
Trondheim'a Nasıl Gidilir?
Trondheim’a direkt uçuş bulunmamaktadır. Uluslararası havayolu şirketleri...
Devamı oku
Trondheim'e Ne Zaman Gidilir?
icelandair.is Trondheim’da kış ayları soğuk yaz ayları ise ılık...
Devamı oku
Trondheim Vize İşlemleri
Eğer Norveç’i 90 günden kısa süre için ziyaret edecekseniz, bunun için...
Devamı oku
Trondheim Konsolosluk Bilgileri
Türkiye Cumhuriyeti Oslo Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu Büyükelçilik: +...
Devamı oku
Trondheim Saat Farkı
Trondheim GMT +1 saat dilimini kullanmaktadır. Türkiye’de kullanılan GMT+2...
Devamı oku
Trondheim Resmi Dili
Trondheim’da resmi dil olarak “Norveç” dili konuşulmaktadır. 
Devamı oku
Trondheim Para Birimi
leftovercurrency.com Trondheim para birimi olarak “Norveç Kronu”...
Devamı oku
Trondheim Nerededir?
Trondheim, Norveç’in ortasında Trondheim Denizi’nin kıyısında yer alan bir...
Devamı oku
Trondheim Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Trondheim Norveç’in en eski ve en merkezi şehirlerinden biridir. Toplam...
Devamı oku

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 NOK = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu 10 ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca -3℃
Şub -2.5℃
Mar 0℃
Nis 3℃
May 9℃
Haz 12℃
Tem 13℃
Ağu 12.5℃
Eyl 9℃
Eki 5.5℃
Kas 0.5℃
Ara -2℃
Kısa Kısa...
Ülke: Norveç / Nüfus: 184.000 / Resmi Dil: Norveççe / Para Birimi: Norveç Kronu / İklim: Ilıman Kutup İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 Gün / Big Mac Index: 5.65$ (Türkiye 3.87$)

Trondheim Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Trondheim Norveç’in en eski ve en merkezi şehirlerinden biridir. Toplam 184.000 nüfusu olan şehrin 25.000’lik kısmını öğrenciler oluşturmakta olup, ekonomisinin büyük çoğunluğunu da bilim, teknoloji ve bünyesinde ki genç nüfustan sağlamaktadır. 

Trondheim Hakkında Bilinmesi Gerekenler
wikimedia.org

Trondheim Norveç’in en eski ve en merkezi şehirlerinden biridir. Trondheim 997 yılında Vikingler tarafından bir ticaret noktası olarak kurulmuş, 1217 yılında ise yarımada üzerinde şehirleşerek o dönem için Norveç’in başkenti olmuştur. Toplam 184.000 nüfusu olan şehrin 25.000’lik kısmını öğrenciler oluşturmakta olup, ekonomisinin büyük çoğunluğunu da bilim, teknoloji ve bünyesinde ki genç nüfustan sağlamaktadır.

Trondheim yüksek bir kültürel mirasa sahiptir. Küçük sınırları olan bir şehir gibi görünse de barındırdığı miraslar Norveç’in kuruluşuna kadar gitmektedir. Müzik, sanat, kültür, alternatif siyaset, gece hayatı ve doğasıyla Kuzey Avrupa’nın en heyecan verici şehirlerinden biridir.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Trondheim Nerededir?

Trondheim, Norveç’in ortasında Trondheim Denizi’nin kıyısında yer alan bir şehirdir.

Trondheim Para Birimi


leftovercurrency.com

Trondheim para birimi olarak “Norveç Kronu” kullanmaktadır.

Trondheim Saat Farkı

Trondheim GMT +1 saat dilimini kullanmaktadır. Türkiye’de kullanılan GMT+2 ile arasında 1 saatlik bir fark vardır. Türkiye’de saat 12.00 iken, Trondheim’da 11.00’dir.

Trondheim Resmi Dili

Trondheim’da resmi dil olarak “Norveç” dili konuşulmaktadır. 

Trondheim Vize İşlemleri

Eğer Norveç’i 90 günden kısa süre için ziyaret edecekseniz, bunun için ziyaret vizesine başvurmalısınız. Bu vize ile tüm Schengen ülkelerini ziyaret edebilirsiniz.

Trondheim Konsolosluk Bilgileri

Türkiye Cumhuriyeti Oslo Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu

Trondheim'e Ne Zaman Gidilir?


icelandair.is

Trondheim’da kış ayları soğuk yaz ayları ise ılık geçmektedir. Kış aylarında gündüz sıcaklık 0 civarında gece ise -5’in altındadır. En yüksek sıcaklıklar Haziran ve Temmuz aylarında görülmektedir ve yaklaşık 13-15 derece olarak ölçülmektedir. Ziyaret etmek için en uygun ay ise Temmuz’dur.

Trondheim'da Nerede Kalınır?

Trondheim’da konaklayacağınız oteli ana caddelere ve gezeceğiniz bölgelere göre belirlemeniz, size şehri keşfederken zaman kazandıracaktır. Trondheim ’un her bir yanında konaklayabileceğiniz uygun oteller bulunabilmektedir. En popüler konaklama bölgeleri ise Prinsens Gate, Kongens Gate, Sondre Gate ve Dronningen Gate caddeleri üzerinde ki otellerdir.

Trondheim'a Nasıl Gidilir?

Trondheim’a direkt uçuş bulunmamaktadır. Uluslararası havayolu şirketleri ile Oslo ve Amsterdam üzerinden Trondheim’a ulaşmak mümkündür. 

Trondheim Şehir İçi Ulaşım

Trondheim Şehir İçi Ulaşım
staticflickr.com

Trondheim neredeyse tüm kenti kapsayan gelişmiş bir şehir içi otobüs ağına sahiptir. Akşam saatlerinde seferler seyrekleşse de yine de bazı hatlar geç saatlere kadar hizmet vermektedir. Gece seferlerinde bilet fiyatları 2 katı olmaktadır. Ayrıca bileti otobüste nakit olarak alırsanız biraz daha fazla para ödemek zorunda kalırsınız. Bu yüzden otomatlardan bilet almak yararınıza olacaktır. Ücretlendirmeler ile ilgili ayrıntılı bilgi aşağıda verilmiştir.

Trondheim Gezilecek Yerler

Trondheim Gezilecek Yerler
ntnu.edu

Norveç’in en eski şehirlerinden biri olan Trondheim, bünyesinde Norveç tarihine ait birçok miras barındırmaktadır. Bunların arasında yer alan 900 yıllık Nidaros Kilisesi, Avrupa’nın en büyük ikinci kilisesi olarak Trondheim’ın en turistik yeridir. Müzik, sanat, kültür, gece hayatı ve öğrenci yaşamı ile de Trondheim gezip görülmeye değer bir şehirdir.

Norveç Mutfağı

Norveç Mutfağı
hurriyetkadin.net

Trondheim’da her zevke uygun menüler bulunabilmektedir. Özellikle balıkçılık konusunda çok gelişmiş bir şehir olmasından dolayı deniz ürünleri yaygın olarak tüketilmektedir. Özellikle kış aylarında artan deniz ürünleri ile menü daha da zenginleşmektedir.

Şehrin ana caddeleri, liman ve Market Square’da düşük ve yüksek bütçeli birçok restoran bulabilirsiniz. Trondheim’da restoranlar genellikle pahalıdır ve bu yüzden bütçenize göre bir restoran seçimi çok önemlidir. “Studentersamfundet” bölgesi genellikle gençlerin ve öğrencilerin rağbet gösterdiği düşük bütçeliler için biçilmiş kaftan olan bir bölgedir. Burada makul fiyata bir öğle veya akşam yemeği yiyebilirsiniz. Bunun yanında Innheredsveien’de bulunan Kafe Knailhard ise güzel bir vegan - vejeteryan restoranı olarak tavsiye edilebilir.

Trondheim Gece Hayatı

Trondheim Gece Hayatı
restauranteritrondheim.no

Trondheim hareketli bir gece hayatına sahiptir. Ancak şehrin kültüründen gereği genellikle ev eğlenceleri ve partileri daha yaygın olarak düzenlendiğinden şehrin eğlence mekânları gece erken saatlerde kapanmaktadır. Eğlence mekânı olarak genellikle Nordre Downtown ve Harvey tercih edilmektedir.

Trondheim’da gece hayatı biraz pahalı olduğundan özellikle turistlerce “early drink” yani mekâna girmeden önce alkol almak oldukça yaygındır. Bu genel olarak yerli gençler tarafından da yapılmaktadır. Dışarda mümkün olduğunca fazla alkol alıp, içeride mümkün olduğunca az harcama yapmak bakımından aklınızda bulunabilir.

Trondheim’da alkol satışlarında bazı düzenlemeler vardır. Normal içki satan dükkânlarda yalnızca alkol oranı %4,7’den düşük olan içkiler yani bira satılmaktadır. Saat 8’den sonra ise içki satışı tamamıyla yasaktır. Pazar günleri ise dini sebeplerden ötürü tüm gün içki satışı yasaktır. 

Trondheim'da Alışveriş


media.snl.no

Trondheim’da alışveriş genel olarak Nordre Kapısı’nda yoğunlaşmaktadır. Burada hem yerel hem de uluslararası birçok butik dükkân ve mağaza bulunmaktadır. Genel olarak giyim, gıda, mücevher, saat, elektronik ürünleri satılan Nordre Kapısı trafiğe de kapalıdır. Sadece yayalara açık olduğu için çok rahat bir alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz. Nordre Kapısı’nın yakınında bulunan Thomas Angel’s Kapısı’da tercih edilen bir alışveriş sokağıdır. Hemen hemen benzer ürünler satılmakla beraber Nordre’den daha küçüktür.

Trondheim’da bulunan alışveriş merkezlerinde ise hemen hemen tüm ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Kentin ortasında bulunan “Trondheim Torg” içinde bulunan onlarca alışveriş mağazası, restoran ve kafeleriyle hem konum hem de fiyat olarak idealdir. Buna alternatif olarak daha küçük bir seçenek olarak Mercur Alışveriş Merkezi’ni de tercih edebilirsiniz. 

Trondheim Festivaller


ytimg.com

 • Trondheim Metal Fest (Ocak)
 • Barokfest (Ocak)
 • Kosmorama Uluslararası Film Festivali (Mart)
 • Trondheim Jazz Festivali (Mayıs)
 • Ladehammer Festival (Haziran)
 • St. Olav’s Festival (Temmuz-Ağustos)
 • Trondelag Food Festival (Temmuz- Ağustos)

Trondheim Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl - 1 Ocak
 • Kutsal Perşembe - 12 Nisan
 • İyi Cuma -  Her yıl değişiyor
 • Paskalya - Her yıl değişiyor
 • İşçi Bayramı -  1 Mayıs
 • Milli Bayram - 9 Mayıs
 • Bağımsızlık Günü - 17 Mayıs
 • Milli Pazartesi -  Her yıl değişiyor
 • Noel -  25-26 Aralık

Trondheim Faydalı Bilgiler

 • Polis:112
 • İtfaiye:110
 • Ambulans:  113