Google+

Arama formu

Trondheim

Polis:112 İtfaiye:110 Ambulans:  113
Devamı oku
Yeni Yıl - 1 Ocak Kutsal Perşembe - 12 Nisan İyi Cuma -  Her yıl değişiyor...
Devamı oku
Trondheim Metal Fest (Ocak) Barokfest (Ocak) Kosmorama...
Devamı oku
Trondheim’da alışveriş genel olarak Nordre Kapısı’nda yoğunlaşmaktadır....
Devamı oku
Trondheim hareketli bir gece hayatına sahiptir. Ancak şehrin kültüründen...
Devamı oku
Trondheim’da her zevke uygun menüler bulunabilmektedir. Özellikle...
Devamı oku
Norveç’in en eski şehirlerinden biri olan Trondheim, bünyesinde Norveç...
Devamı oku
Trondheim neredeyse tüm kenti kapsayan gelişmiş bir şehir içi otobüs...
Devamı oku
Trondheim’da konaklayacağınız oteli ana caddelere ve gezeceğiniz...
Devamı oku
Trondheim’a direkt uçuş bulunmamaktadır. Uluslararası havayolu şirketleri...
Devamı oku
Trondheim’da kış ayları soğuk yaz ayları ise ılık geçmektedir. Kış...
Devamı oku
Eğer Norveç’i 90 günden kısa süre için ziyaret edecekseniz, bunun için...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti Oslo Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu Büyükelçilik: +...
Devamı oku
Trondheim GMT +1 saat dilimini kullanmaktadır. Türkiye’de kullanılan GMT+2...
Devamı oku
Trondheim’da resmi dil olarak Norveççe konuşulmaktadır. 
Devamı oku
Trondheim para birimi olarak “Norveç kronu” kullanmaktadır.
Devamı oku
Trondheim, Norveç’in ortasında Trondheim Denizi’nin kıyısında yer alan bir...
Devamı oku
Trondheim Norveç’in en eski ve en merkezi şehirlerinden biridir....
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 NOK = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca -3℃
Şub -2.5℃
Mar 0℃
Nis 3℃
May 9℃
Haz 12℃
Tem 13℃
Ağu 12.5℃
Eyl 9℃
Eki 5.5℃
Kas 0.5℃
Ara -2℃
Kısa Kısa...
Ülke: Norveç / Nüfus: 184.000 / Resmi Dil: Norveççe / Para Birimi: Norveç Kronu / İklim: Ilıman Kutup İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 Gün / Big Mac Index: 5.65$ (Türkiye 3.87$)

Trondheim Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Trondheim Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Trondheim Norveç’in en eski ve en merkezi şehirlerinden biridir. Trondheim 997 yılında Vikingler tarafından bir ticaret noktası olarak kurulmuş, 1217 yılında ise yarımada üzerinde şehirleşerek o dönem için Norveç’in başkenti olmuştur. Toplam 184.000 nüfusu olan şehrin 25.000’lik kısmını öğrenciler oluşturmakta olup ekonomisinin büyük çoğunluğunu da bilim, teknoloji ve bünyesindeki genç nüfustan sağlamaktadır.

Trondheim yüksek bir kültürel mirasa sahiptir. Küçük sınırları olan bir şehir gibi görünse de barındırdığı miraslar Norveç’in kuruluşuna kadar gitmektedir. Müzik, sanat, kültür, alternatif siyaset, gece hayatı ve doğasıyla Kuzey Avrupa’nın en heyecan verici şehirlerinden biridir.

Trondheim Nerededir?

Trondheim, Norveç’in ortasında Trondheim Denizi’nin kıyısında yer alan bir şehirdir.

Trondheim Gezilecek Yerler

Trondheim Gezilecek Yerler

Norveç’in en eski şehirlerinden biri olan Trondheim, bünyesinde Norveç tarihine ait birçok miras barındırmaktadır. Bunların arasında yer alan 900 yıllık Nidaros Kilisesi, Avrupa’nın en büyük ikinci kilisesi olarak Trondheim’ın en turistik yeridir. Müzik, sanat, kültür, gece hayatı ve öğrenci yaşamı ile de Trondheim gezip görülmeye değer bir şehirdir.

Trondheim'e Ne Zaman Gidilir?

Trondheim’da kış ayları soğuk yaz ayları ise ılık geçmektedir. Kış aylarında gündüz sıcaklık 0 civarında gece ise -5’in altındadır. En yüksek sıcaklıklar haziran ve temmuz aylarında görülmektedir ve yaklaşık 13 - 15 derece olarak ölçülmektedir. Ziyaret etmek için en uygun ay ise temmuzdur. Kış ayları çetin geçtiği için aralık, ocak gibi aylarda gidilmesi tavsiye edilmez.

Trondheim'da Nerede Kalınır?

Trondheim’da konaklayacağınız oteli ana caddelere ve gezeceğiniz bölgelere göre belirlemeniz, size şehri keşfederken zaman kazandıracaktır. Trondheim ’un her bir yanında konaklayabileceğiniz uygun oteller bulunabilmektedir. Ancak bir İskandinav şehri olan Trondheim'da otel ücretlerinin diğer Avrupa şehirlerine nazaran daha yüksek olduğunu hatırlatalım.

En popüler konaklama bölgeleri ise Prinsens Gate, Kongens Gate, Sondre Gate ve Dronningen Gate caddeleri üzerindeki otellerdir.

Trondheim pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Trondheim Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Trondheim Otelleri
En Uygun Fiyatlı Trondheim Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Trondheim Otelleri
Trondheim Ev Kiralama

Trondheim'a Nasıl Gidilir?

Trondheim’a direkt uçuş bulunmamaktadır. Uluslararası havayolu şirketleri ile Oslo ve Amsterdam üzerinden Trondheim’a ulaşmak mümkündür. 

Trondheim şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Trondheim Şehir İçi Ulaşım

Trondheim Şehir İçi Ulaşım

Trondheim neredeyse tüm kenti kapsayan gelişmiş bir şehir içi otobüs ağına sahiptir. Akşam saatlerinde seferler seyrekleşse de yine de bazı hatlar geç saatlere kadar hizmet vermektedir. Gece seferlerinde bilet fiyatları 2 katı olmaktadır. Ayrıca bileti otobüste nakit olarak alırsanız biraz daha fazla para ödemek zorunda kalırsınız. Bu yüzden otomatlardan bilet almak yararınıza olacaktır. Ücretlendirmeler ile ilgili ayrıntılı bilgi aşağıda verilmiştir.

Trondheim Mutfağı

Trondheim Mutfağı

Trondheim’da her zevke uygun menüler bulunabilmektedir. Özellikle balıkçılık konusunda çok gelişmiş bir şehir olmasından dolayı deniz ürünleri yaygın olarak tüketilmektedir. Özellikle kış aylarında artan deniz ürünleri ile menü daha da zenginleşmektedir.

Şehrin ana caddeleri, liman ve Market Square’da düşük ve yüksek bütçeye uygun birçok restoran bulabilirsiniz. Trondheim’da restoranlar genellikle pahalıdır ve bu yüzden bütçenize göre bir restoran seçimi çok önemlidir. “Studentersamfundet” bölgesi genellikle gençlerin ve öğrencilerin rağbet gösterdiği düşük bütçeliler için biçilmiş kaftan olan bir bölgedir. Burada makul fiyata bir öğle veya akşam yemeği yiyebilirsiniz. Bunun yanında Innheredsveien’de bulunan Kafe Knailhard ise güzel bir vegan - vejetaryen restoranı olarak tavsiye edilebilir.

Trondheim Gece Hayatı

Trondheim Gece Hayatı

Trondheim hareketli bir gece hayatına sahiptir. Ancak şehrin kültüründen gereği genellikle ev eğlenceleri ve partileri daha yaygın olarak düzenlendiğinden şehrin eğlence mekânları gece erken saatlerde kapanmaktadır. Eğlence mekânı olarak genellikle Nordre Downtown ve Harvey tercih edilmektedir.

Trondheim’da gece hayatı biraz pahalı olduğundan özellikle turistlerce “early drink” yani mekâna girmeden önce alkol almak oldukça yaygındır. Bu genel olarak yerli gençler tarafından da yapılmaktadır. Dışarda mümkün olduğunca fazla alkol alıp içeride mümkün olduğunca az harcama yapmak bakımından aklınızda bulunabilir.

Trondheim’da alkol satışlarında bazı düzenlemeler vardır. Normal içki satan dükkânlarda yalnızca alkol oranı %4,7’den düşük olan içkiler yani bira satılmaktadır. Saat 20.00’den sonra ise içki satışı tamamıyla yasaktır. Pazar günleri ise dinî sebeplerden ötürü tüm gün içki satışı yasaktır. 

Trondheim'da Alışveriş

Trondheim’da alışveriş genel olarak Nordre Kapısı’nda yoğunlaşmaktadır. Burada hem yerel hem de uluslararası birçok butik dükkân ve mağaza bulunmaktadır. Genel olarak giyim, gıda, mücevher, saat, elektronik ürünleri satılan Nordre Kapısı trafiğe de kapalıdır. Sadece yayalara açık olduğu için çok rahat bir alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz. Nordre Kapısı’nın yakınında bulunan Thomas Angel’s Kapısı da tercih edilen bir alışveriş sokağıdır. Hemen hemen benzer ürünler satılmakla beraber Nordre’den daha küçüktür.

Trondheim’da bulunan alışveriş merkezlerinde ise hemen hemen tüm ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Kentin ortasında bulunan “Trondheim Torg” içinde bulunan onlarca alışveriş mağazası, restoran ve kafeleriyle hem konum hem de fiyat olarak idealdir. Buna alternatif olarak daha küçük bir seçenek olarak Mercur Alışveriş Merkezi’ni de tercih edebilirsiniz. 

Trondheim Festivaller

 • Trondheim Metal Fest (Ocak)
 • Barokfest (Ocak)
 • Kosmorama Uluslararası Film Festivali (Mart)
 • Trondheim Jazz Festivali (Mayıs)
 • Ladehammer Festival (Haziran)
 • St. Olav’s Festival (Temmuz-Ağustos)
 • Trondelag Food Festival (Temmuz- Ağustos)

Trondheim Para Birimi

Trondheim para birimi olarak “Norveç kronu” kullanmaktadır.

Trondheim Saat Farkı

Trondheim GMT +1 saat dilimini kullanmaktadır. Türkiye’de kullanılan GMT+2 ile arasında 1 saatlik bir fark vardır. Türkiye’de saat 12.00 iken, Trondheim’da 11.00’dir.

Trondheim Resmi Dili

Trondheim’da resmi dil olarak Norveççe konuşulmaktadır. 

Trondheim Vize İşlemleri

Eğer Norveç’i 90 günden kısa süre için ziyaret edecekseniz, bunun için ziyaret vizesine başvurmalısınız. Bu vize ile tüm Schengen ülkelerini ziyaret edebilirsiniz.

Trondheim Dış Temsilcilikleri

Türkiye Cumhuriyeti Oslo Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu

Trondheim Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl - 1 Ocak
 • Kutsal Perşembe - 12 Nisan
 • İyi Cuma -  Her yıl değişiyor
 • Paskalya - Her yıl değişiyor
 • İşçi Bayramı -  1 Mayıs
 • Milli Bayram - 9 Mayıs
 • Bağımsızlık Günü - 17 Mayıs
 • Milli Pazartesi -  Her yıl değişiyor
 • Noel -  25-26 Aralık

Trondheim Faydalı Bilgiler

 • Polis:112
 • İtfaiye:110
 • Ambulans:  113