Trondheim Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Trondheim Norveç’in en eski ve en merkezi şehirlerinden biridir. Trondheim 997 yılında Vikingler tarafından bir ticaret noktası olarak kurulmuş, 1217 yılında ise yarımada üzerinde şehirleşerek o dönem için Norveç’in başkenti olmuştur. Toplam 184.000 nüfusu olan şehrin 25.000’lik kısmını öğrenciler oluşturmakta olup ekonomisinin büyük çoğunluğunu da bilim, teknoloji ve bünyesindeki genç nüfustan sağlamaktadır.

Trondheim yüksek bir kültürel mirasa sahiptir. Küçük sınırları olan bir şehir gibi görünse de barındırdığı miraslar Norveç’in kuruluşuna kadar gitmektedir. Müzik, sanat, kültür, alternatif siyaset, gece hayatı ve doğasıyla Kuzey Avrupa’nın en heyecan verici şehirlerinden biridir.

Bir kültür, alışveriş ve öğrenci şehri olan Trondheim’da sadece yayalara açık olan Nordre ve Olav caddeleri birçok antika ve butik dükkâna ev sahipliği yapmaktadır. Bunun yanında Munkagata Caddesi üzerinde ise şehrin tarihine ait birçok tarihî yapıyı ve müzeyi görmek mümkündür. Bunların yanında Avrupa’nın en büyük ikinci kilisesi olan Nidaros Katedrali de Trondheim’da bulunmaktadır.

Tanıtıcı Video:
 

 

Trondheim ile İlgili

Trondheim Nerededir?

Trondheim, Norveç’in ortasında Trondheim Denizi’nin kıyısında yer alan bir şehirdir.

Trondheim'a Nasıl Gidilir?

Trondheim’a direkt uçuş bulunmamaktadır. Uluslararası havayolu şirketleri ile Oslo ve Amsterdam üzerinden Trondheim’a ulaşmak mümkündür. 

Trondheim'e Ne Zaman Gidilir?

Trondheim’da kış ayları soğuk yaz ayları ise ılık geçmektedir. Kış aylarında gündüz sıcaklık 0 civarında gece ise -5’in altındadır. En yüksek sıcaklıklar haziran ve temmuz aylarında görülmektedir ve yaklaşık 13 - 15 derece olarak ölçülmektedir. Ziyaret etmek için en uygun ay ise temmuzdur. Kış ayları çetin geçtiği için aralık, ocak gibi aylarda gidilmesi tavsiye edilmez.

Trondheim'da Nerede Kalınır?

Trondheim’da konaklayacağınız oteli ana caddelere ve gezeceğiniz bölgelere göre belirlemeniz, size şehri keşfederken zaman kazandıracaktır. Trondheim ’un her bir yanında konaklayabileceğiniz uygun oteller bulunabilmektedir. Ancak bir İskandinav şehri olan Trondheim'da otel ücretlerinin diğer Avrupa şehirlerine nazaran daha yüksek olduğunu hatırlatalım.

En popüler konaklama bölgeleri ise Prinsens Gate, Kongens Gate, Sondre Gate ve Dronningen Gate caddeleri üzerindeki otellerdir.

Trondheim Gezilecek Yerler

Norveç’in en eski şehirlerinden biri olan Trondheim, bünyesinde Norveç tarihine ait birçok miras barındırmaktadır.

Trondheim Gezilecek Yerler

Trondheim'in gezilecek yerleri arasında 900 yıllık Nidaros Kilisesi, Avrupa’nın en büyük ikinci kilisesi olarak Trondheim’ın en turistik yeridir. Müzik, sanat, kültür, gece hayatı ve öğrenci yaşamı ile de Trondheim gezip görülmeye değer bir şehirdir.

Devamını Oku

Trondheim Şehir İçi Ulaşım

Trondheim neredeyse tüm kenti kapsayan gelişmiş bir şehir içi otobüs ağına sahiptir. Akşam saatlerinde seferler seyrekleşse de yine de bazı hatlar geç saatlere kadar hizmet vermektedir. Gece seferlerinde bilet fiyatları 2 katı olmaktadır. Ayrıca bileti otobüste nakit olarak alırsanız biraz daha fazla para ödemek zorunda kalırsınız. Bu yüzden otomatlardan bilet almak yararınıza olacaktır. Ücretlendirmeler ile ilgili ayrıntılı bilgi aşağıda verilmiştir.

Ücretlendirmeler:

 • Taşıt içinde alınan tam bilet: 50 NOK
 • Taşıt içinde alınan 16 yaş altı ve 65 yaş üstü bilet: 25 NOK
 • Otomattan alınan tam bilet: 40 NOK
 • Otomattan alınan 16 yaş altı ve 65 yaş üstü bilet: 20 NOK
 • 1 günlük bilet: 100 NOK
 • 3 günlük bilet: 160 NOK

Otobüslerin yanında tramvaylar da şehir içi ulaşımda kullanılan bir diğer toplu taşıma sistemini oluşturmaktadır. Bilet tarifleri ve tipleri otobüslerle aynıdır. St. Olavs kapısından çalışmaya başlayan tramvaylar genellikle şehir merkezinin dışındaki alanlara gitmek içinde kullanılmaktadır. Tramvayların yanında şehir merkezinde Rotvoll ve Lerkendal arasında hizmet veren yerel trenlerde sıklıkla kullanılan bir diğer araçtır. Yine diğer araçlarda olduğu gibi ortak bilet sistemine dâhildir.

Taksiler de Trondheim’da sıklıkla kullanılan ulaşım araçlarındandır. Akşam saatlerinde seyrekleşen taksi hizmeti gündüz saatlerinde yeteri kadar hizmet vermektedir. Bazı taksi firmalarına ait iletişim bilgileri aşağıda verilmiştir.

+ 47 73 90 90 70 

+ 47 07373

 • TAXI - Ottar Olsbø - Norgestaxi Trondheim

+ 47 926 21 743
 
TRONDHEİM HAVAALANINDAN ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM

Trondheim Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için Flybussen servisleri, Varnes Ekspressen otobüsleri, tren ve taksileri kullanabilirsiniz. Flybussen servisleri her 10 dakikada bir şehir merkezine otobüs kaldırmaktadır. Yolculuk süresi yaklaşık 30 dakikadır. Bilet fiyatları ise tam 120 NOK, 16 yaş altı ve 65 yaş üstü için 60 NOK olmaktadır.

Varnes-Ekspressen otobüsleri Flybussen’e göre daha seyrek kalkmaktadır. Hemen hemen aynı sürede şehir merkezine ulaşan otobüslerin ücret tarifeleri Flybussen’le 5-10 NOK fark dışında aynıdır.
 
Trenler saatte bir kez şehir merkezine hizmet vermektedir. Bu yüzden pek tercih edilmemekle birlikte  tam bilet ücreti 71 NOK, 16 yaş altı ve 65 yaş üstü bilet ücreti ise 36 NOK’tur.
 
Taksiler en hızlı ulaşım aracı olarak havalimanında her daim hizmet vermektedir. Bazı taksilerin iletişim adresleri aşağıda verilmiştir. Ücretleri ise sitelerinden öğrenebilirsiniz.

+ 47 73 90 90 70 

+ 47 07373

Trondheim Mutfağı

Trondheim’da her zevke uygun menüler bulunabilmektedir. Özellikle balıkçılık konusunda çok gelişmiş bir şehir olmasından dolayı deniz ürünleri yaygın olarak tüketilmektedir. Özellikle kış aylarında artan deniz ürünleri ile menü daha da zenginleşmektedir.

Şehrin ana caddeleri, liman ve Market Square’da düşük ve yüksek bütçeye uygun birçok restoran bulabilirsiniz. Trondheim’da restoranlar genellikle pahalıdır ve bu yüzden bütçenize göre bir restoran seçimi çok önemlidir. “Studentersamfundet” bölgesi genellikle gençlerin ve öğrencilerin rağbet gösterdiği düşük bütçeliler için biçilmiş kaftan olan bir bölgedir. Burada makul fiyata bir öğle veya akşam yemeği yiyebilirsiniz. Bunun yanında Innheredsveien’de bulunan Kafe Knailhard ise güzel bir vegan - vejetaryen restoranı olarak tavsiye edilebilir.

Orta karar bir bütçeye sahipseniz Trondheim’in en uygun restoranlarından biri olan Credo Bar’ı tercih edebilirsiniz. Günlük ortalama 150 NOK gibi bir fiyata balık ve et menülerinden birini seçebilirsiniz. Yaklaşık 275 NOK’a ise güzel bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Popüler Restoranlar

 • The Good Neighbor Pub (Den Gode Nabo)
 • Bar 3B
 • BrukBar
 • Dali

BAHŞİŞ - Ülke genelinde bahşiş kültürü pek yoktur. İsteğinize göre küçük bir miktar bahşiş bırakabilirsiniz.

Trondheim'da Alışveriş

Trondheim’da alışveriş genel olarak Nordre Kapısı’nda yoğunlaşmaktadır. Burada hem yerel hem de uluslararası birçok butik dükkân ve mağaza bulunmaktadır. Genel olarak giyim, gıda, mücevher, saat, elektronik ürünleri satılan Nordre Kapısı trafiğe de kapalıdır. Sadece yayalara açık olduğu için çok rahat bir alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz. Nordre Kapısı’nın yakınında bulunan Thomas Angel’s Kapısı da tercih edilen bir alışveriş sokağıdır. Hemen hemen benzer ürünler satılmakla beraber Nordre’den daha küçüktür.

Trondheim’da bulunan alışveriş merkezlerinde ise hemen hemen tüm ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Kentin ortasında bulunan “Trondheim Torg” içinde bulunan onlarca alışveriş mağazası, restoran ve kafeleriyle hem konum hem de fiyat olarak idealdir. Buna alternatif olarak daha küçük bir seçenek olarak Mercur Alışveriş Merkezi’ni de tercih edebilirsiniz. 

Trondheim Gece Hayatı

Trondheim hareketli bir gece hayatına sahiptir. Ancak şehrin kültüründen gereği genellikle ev eğlenceleri ve partileri daha yaygın olarak düzenlendiğinden şehrin eğlence mekânları gece erken saatlerde kapanmaktadır. Eğlence mekânı olarak genellikle Nordre Downtown ve Harvey tercih edilmektedir.

Trondheim’da gece hayatı biraz pahalı olduğundan özellikle turistlerce “early drink” yani mekâna girmeden önce alkol almak oldukça yaygındır. Bu genel olarak yerli gençler tarafından da yapılmaktadır. Dışarda mümkün olduğunca fazla alkol alıp içeride mümkün olduğunca az harcama yapmak bakımından aklınızda bulunabilir.

Trondheim’da alkol satışlarında bazı düzenlemeler vardır. Normal içki satan dükkânlarda yalnızca alkol oranı %4,7’den düşük olan içkiler yani bira satılmaktadır. Saat 20.00’den sonra ise içki satışı tamamıyla yasaktır. Pazar günleri ise dinî sebeplerden ötürü tüm gün içki satışı yasaktır. 

Eğer uygun fiyatlı bir eğlence düşünüyorsanız “Studentersamfundet” bölgesinde aradığınızı bulabilirsiniz. İsminden de belli olacağı üzere bir öğrenci bölgesidir ve burada bulunan mekânların fiyatları gayet uygun olmaktadır. Ya da alkolsüz bir gece geçirmek istiyorsanız Mormors Stue, Choco Boco, Dromedar Kafe Bar ve Uffa’yı tavsiye edebiliriz.

Popüler Mekanlar

 • Rorbua Pub
 • Backbeat Kaffe & Vinyl
 • Bla Rock Cafe
 • Nerstranda Shopping

Trondheim Festivaller

 • Trondheim Metal Fest (Ocak)
 • Barokfest (Ocak)
 • Kosmorama Uluslararası Film Festivali (Mart)
 • Trondheim Jazz Festivali (Mayıs)
 • Ladehammer Festival (Haziran)
 • St. Olav’s Festival (Temmuz-Ağustos)
 • Trondelag Food Festival (Temmuz- Ağustos)

Trondheim Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl - 1 Ocak
 • Kutsal Perşembe - 12 Nisan
 • İyi Cuma -  Her yıl değişiyor
 • Paskalya - Her yıl değişiyor
 • İşçi Bayramı -  1 Mayıs
 • Milli Bayram - 9 Mayıs
 • Bağımsızlık Günü - 17 Mayıs
 • Milli Pazartesi -  Her yıl değişiyor
 • Noel -  25-26 Aralık

Trondheim Faydalı Bilgiler

 • Polis:112
 • İtfaiye:110
 • Ambulans:  113

Trondheim Vize İşlemleri

Eğer Norveç’i 90 günden kısa süre için ziyaret edecekseniz, bunun için ziyaret vizesine başvurmalısınız. Bu vize ile tüm Schengen ülkelerini ziyaret edebilirsiniz.

Trondheim Dış Temsilcilikleri

Türkiye Cumhuriyeti Oslo Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu

Trondheim Para Birimi

Trondheim para birimi olarak “Norveç kronu” kullanmaktadır.

Trondheim Resmi Dili

Trondheim’da resmi dil olarak Norveççe konuşulmaktadır. 

Trondheim Saat Farkı

Trondheim GMT +1 saat dilimini kullanmaktadır. Türkiye’de kullanılan GMT+2 ile arasında 1 saatlik bir fark vardır. Türkiye’de saat 12.00 iken, Trondheim’da 11.00’dir.

Trondheim Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -3oC
  • Şub -2.5oC
  • Mar 0oC
  • Nis 3oC
  • May 9oC
  • Haz 12oC
  • Tem 13oC
  • Agu 12.5oC
  • Eyl 9oC
  • Eki 5.5oC
  • Kas 0.5oC
  • Ara -2oC

Kısa Kısa

Ülke: Norveç
Nüfus: 184.000
Resmi Dil: Norveççe
Para Birimi: Norveç Kronu
İklim: Ilıman Kutup İklimi
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 Gün
Big Mac Index: 5.65$ (Türkiye 3.87$)