Trondheim Gezilecek Yerler

Norveç’in en eski şehirlerinden biri olan Trondheim, bünyesinde Norveç tarihine ait birçok miras barındırmaktadır.

Trondheim Gezilecek Yerler

Trondheim'in gezilecek yerleri arasında 900 yıllık Nidaros Kilisesi, Avrupa’nın en büyük ikinci kilisesi olarak Trondheim’ın en turistik yeridir. Müzik, sanat, kültür, gece hayatı ve öğrenci yaşamı ile de Trondheim gezip görülmeye değer bir şehirdir.

Nidaros Katedrali (Nidaros Cathedral)

Norveç’in koruyucusu olarak bilinen Olav Kyree tarafından yaptırılan Nidaros Katedrali, İskandinavya’da yaygın olarak en görkemli kilise olarak bilinmektedir. Nidaros Katedrali kuşkusuz olarak kentin en değerli turistik mekânıdır. Norveç’te krallar burada vaftiz edilmiş ve öldüklerinde buraya gömülmüşlerdir. Bu özelliğinden ötürü 1814 yılından beri anayasa ile koruma altındadır.

Nidaros Katedrali’nin güney kapısında uzun koro, nef ve kule ile birlikte 13. yüzyılda eklenen transept ve papazlar meclisi binası bulunur. Mimari tarz olarak İngiltere Norman ve geç Romanesk esintileri vardır. 900 yıllık tarihiyle oldukça büyüleyici görünen bu katedrali ziyaret etmek isteyebilirsiniz.

  • Adres: Bispegata 11, 7012 Trondheim, Norveç
  • Telefon: + 47 73 89 08 00
  • Web sitesi için tıklayınız.

Trondheim Limanı (Trondheim Harbor)

Şehrin eski liman alanında Nidelv Nehri kıyısında bulunan Trondheim Limanı, Venedik’i bile gölgede bırakabilecek bir güzelliğe sahiptir. Buranın en ilgi çekici özelliği suyun dibine çakılan kazıkların üzerine inşa edilmiş olan renkli ahşap evlerdir ve ziyaretçilerini büyülemektedir. Evlerin ve suyun güzelliğini görmek için, suyun üzerinde kısa bir kayık turu yapabilirsiniz. Denizle oldukça içli dışlı bir şehir olan Trondheim’daTrondheim Denizcilik Müzesi’ni de gezmeniz tavsiye edilir.

  • Adres: Plass 1-15, Fosenkaia 3 3/4, 7010 Trondheim, Norveç
  • Telefon:+ 47 911 12 600

Pazar Meydanı (Market Square)

Trondheim’ın merkez noktası olarak bilinen Market Square yani Pazar Meydanı, şehir gezisine başlamak için en uygun adrestir. Torvet olarak da anılan meydanın en ilgi çekici yanı ise tam ortasında bulunan uzun sekizgen sütundur. 1923 yılında inşa edilmiş olan bu sütunun üzerinde ise Trondheim’ın kurucusu olarak kabul edilen Norveç kralı Olav Tryggvason’un heykeli bulunmaktadır. Bu heykelin adı, Olav'ın heykeli anlamına gelen Olavsstatuen'dir. 

Pazar Meydanı Trondheim’da mutlaka gezip görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Munkegata

Trondheim’ın ana caddesi olarak bilinen Munkegata, üzerinde Trondheim Katedrali’nin yanı sıra limana bitişik birçok kamusal alan bulunduran geniş bir caddedir. Bu geniş ve ağaçlıklı cadde genellikle acelesi olmayan, yürüyüş ve hava almak isteyenler tarafından sıklıkla kullanılan bir yerdir. Üzerinde Tinghus isimli heybetli iki bronz kapı, şehrin tarihini tasvir eden renkli seramik rölyefler, 18. yüzyıldan kalma bir katedral okulu ve İskandinav tasarımının ince örneklerini görebileceğiniz Nordenfjeld Uygulamalı Sanatlar Müzesi bulunur.
 

Başpiskopos Sarayı ve Müzesi (Archbishop’s Palace and Museum)

Orta Çağ'dan kalma bir başpiskopos sarayı olan ve “Erkebispegarden” olarak da bilinen bu saray müzesi, Avrupa’nın en iyi korunmuş saraylarından biri ve İskandinavya türünün en eski yapısıdır. Yapımı 12. yüzyıla kadar uzanan saray, içinde ve dışında birçok tarihî görüntüye ve eserin bulunduğu muhteşem Norveç Crown Regalia isimli koleksiyonu sahiptir.  Bunların yanı sıra geçici ve kalıcı sergiler, Viking askeri tarihinden 2. Dünya Savaşı’na kadar uzanan kapsamlı bir Ordu Müzesi, Başpiskopos Müzesi ve orijinal heykeller ile yakın arkeolojik kalıntıların sergilendiği 900 yıllık Nidaros Katedrali’ne ev sahipliği yapmaktadır.

  • Adres: Kongsgårds gate 1b, 7013 Trondheim, Norveç
  • Telefon: + 47 73 89 08 00
  • Saatler: 12.00 – 16.00
  • Web sitesi için tıklayınız.

Munkholmen

Trondheim’in sadece iki kilometre dışında bulunan müstahkem bir adada bulunan Munkholmen, iyi korunmuş bir eski bir manastıra ev sahipliği yapmaktadır. Dairesel bir tasarıma sahip olan bu Benedictine manastırın en ilgi çekici yanı ise yuvarlak kule şeklinde ki çatısıdır. Kuruluşu 12. yüzyıla kadar dayanmakta olup 1658 yılında inşa edilmiş bir kalenin içinde bulunmaktadır. Munkholmen ayrıca İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi Almanya’sı tarafından kullanılmış ve geride birkaç tahkimat bırakmışlardır. Munkholmen zamanınız yeterliyse mutlaka görmeniz gereken bir yerdir.

  • Adres: Munkholmen, Trondheim, Norveç

Trondheim gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.