Google+

ESTONYA'NIN BAŞKENTİ: TALLİNN

1483024 Şub 2014Gezi Notu
Başar KurtbayramBaşar KurtbayramSilver Yazar24 Şub 2014148300 Yorum

Letonya'dan Estonya'ya giderken elimdeki kitaba öyle bir daldım ki neredeyse sınırı geçtiğimizi fark etmeyecektim. Sadece tabelası kalmış. Estonya'ya girip girmediğinizi anlamanın en iyi yolu en yakın reklam tabelasına bakmak; bir sözcüğün içinde iki kez tekrarlanan harf sayısı tavan yapan  (Tallinn, saap, keel) iki yer var bu dünyada, biri Finlandiya diğer Estonya.
 
Estonyalılar diğer Baltık ülkeleri Litvanya ve Letonya'da yaşayanlardan farklı bir kökene sahipler; hemen yakındaki Finlilerle akrabalar. Bunun sonucu olarak 1991 yılında Estonya bağımsızlığını kazandıktan sonra ülkeye Finlandiya sermayesi oluk oluk akmış.

Tallinn

Finlandiya toplumda yüksek olan alkolizm problemini çözümlemek için alkole yüksek vergiler koyduğu için içkiler ateş pahası. Oysa Helsinki'den gemiyle sadece 2 saat uzaklıktaki Estonya'da içkiler neredeyse dörtte biri fiyatına satılınca Estonya ve özellikle Tallinn, ucuza içmek isteyen Finlandiyalılar tarafından sık sık uğranılan bir yer haline gelmiş. Bugün de kafanızı nereye çevirseniz Finlileri görüyorsunuz. Tallinn sadece bir turizm merkezi haline gelmemiş, aynı zamanda internet yazılımının önemli merkezlerinden biri olmuş. Buradaki ucuz ve eğitimli iş gücü özellikle internet firmalarını çekmiş; örneğin Skype, bir Finlandiyalı ve bir Estonyalı ortak tarafından kurulmuş.

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Tallinn-1

Tallinn'in eski şehri 1997'de UNICEF tarafından dünya mirası listesine alınmış, cidden de adamlar gözlerinin içi gibi bakıyorlar bölgeye, kıskanmamak elde değil. 

Tallinn şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Best Apartments - Sakala Luxury, Scandinavian Style Apartment, Luxury Moroccan. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Old City Apartment with Sauna, Park Apartment Tallinn gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Pika Hermanni Apartment, Koidu 89 Apartment, Raekoja Square Apartment tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Tallinn aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Tallinn-2

Eski şehri gezmeye yukarı mahalle (Toompea)'den başlarsanız, bütün şehri bir anda görüyor ve şehri daha kolay anlıyorsunuz.

Tallinn-3

Viru Caddesi - Allinn - aşağı mahallenin başlangıç bölümü. Burası hem turistler hem Estonyalılar için popüler bir mekân. Ben oradan geçerken Estonyalı “Hare Krishna”cılar gösteri yapıyorlardı.

Tallinn-4


Yurtdışı seyahatlerinde beklenmedik sağlık sorunlarının ve aksaklıkların bütçenizi sarsmaması için mutlaka bir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmanız gerekir.

Zaten birçok ülke vize işlemleri sırasında bu sigortayı zorunlu olarak talep etmektedir. www.axasigorta.com.tr ‘ye girerek sadece birkaç dakika içinde üstelik 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla sigortanızı online olarak alabilirsiniz. İyi yolculuklar… Detaylar için tıklayın.


Eski şehrin kalbi akşamları Raekoja Meydanı'nda atıyor, eski Estonya yemeklerini merak edenler için 4-5 lokanta sadece eski tür yemekler yapıyor. Bal Şarabı isteyen?

Tallinn-5

Tallinn'in en yağmurlu mevsimi Ağustos, ben de havadan nasibimi aldım. Yağmurluk giymezseniz yağmurdan, giyerseniz terden ıslanıyorsunuz, seçim sizin.
 
Tallinn güvenli bir şehir ama birkaç şeye dikkat etmek gerekiyor:
 
1) Taksiler (bizimkiler meğer turistleri kazıklamıyormuş Estonyalılarla karşılaştırınca)
2) Kalabalık bölgelerde yankesiciler (aşağıdaki uyarı levhalarını gördüğünüz her yerde biraz daha dikkat)
3) Sarhoş turistlere fahiş fiyat çeken eğlence mekânları (bizim pavyon olayının Finlandiyalılara uygulanmış şekli)

Tallinn-6

Tallinn-7

Eski şehri dolaşmaktan yorulduğunuzda merkezden 2 km. ötedeki Kadriorg Parkı'na gidebilirsiniz. Parkın içindeki eski sarayın bir kısmı resim galerisi olarak kullanılıyor, hemen ötesinde ağaçlar altında çok hoş bir kafe yorgun ayaklarınıza iyi gelecektir.

Tallinn-8

Kadriorg'da başka bir alternatifiniz de denize girmek, parkın bir kısmı plaj olarak ayrılmış. Denize girince, git git babam git bir türlü derinleşmiyor, Baltık usulü böyleymiş. Dediniz ki "parka gittim, yürüdüm, çok dolaştım bir de üstüne yüzdüm, pilim bitti valla", oturmayın öyle onun da çaresi var; biraz Antep baklavasını mideye indiriverin. "Estonya'da baklavacı nerede?"  diyenler merkezdeki Radisson Otel'e 50 metre mesafedeki Güllüoğlu'na uğrayıverin,  akşamüstü bayağı meşguldü. Türklere torpil var ona göre.

Tallinn-9

*** Başar Kurtbayram'ın diğer yazılarına www.simdigezelim.com'dan da ulaşabilirsiniz.

Tallinn şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Helsinki Sürdürülebilir Şehir Turu (55 €), Tallinn TV Kulesi: Fast-Lane Bilet (13 €), Tallinn: Koç ve Yaya Üzerinde Özel Gezi Turu (39 €), Tallinn: 2-Saat Old Town Walking Tour (14 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
Etiketler: 
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar