Google+

Arama formu

MADAGASKAR'IN BAŞKENTİ: ANTANANARİVO

Bu yazı Gezimanya üyesi Başar Kurtbayram tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Madagaskar'ın başkentinin adı Antananarivo. Şimdi gözlerinizi kapayın ismini bir daha söyleyin. İki dakika sonra yine tekrarlayın. Ancak o zaman ismini tam hatırlama şansınız var, eğer sizde Madagaskarlılar gibiyseniz Antananarivo yerine kısaca “Tana” deyip geçersiniz. Hatta bir adım ileri gidip Madagaskar'a da “Mada” derseniz yerel ağızdan iki kelam kapmış olursunuz. Mada'nın başkenti Tana genelde yolcuların pek ısınamadan kaçmaya çalıştığı yerlerden biri.

Antananarivo

Antananarivo-1

Çünkü şehir Mada'nın ekonomik sorunlarının bir aynası; işsiz genç bir kitle sokaklarda amaçsızca geziniyor. Arada turist görünce agresif bir şekilde size bir şeyler satmaya uğraşıyorlar. Ana meydanların birinde dışarıdaki masalardan birine otursanız etrafınız hemen satıcılarla çevriliyor. Yani şehirde eliniz kolunuz sallayarak pek rahat gezinemiyorsunuz.

Antananarivo-2

Geceleri sokaklar pek tekin olmadığı için yürümek yerine taksiye binmeniz gerekiyor. Şehirde görecek fazla bir şeyde yok. Aslında Tana, Mada'ya gelenleri bir şekilde yanıltıyor çünkü ülkenin geri kalanında hem daha rahatsınız hem de görülecek oldukça şey var. Onun için fazla vakit kaybetmeden gelin şehir dışına çıkalım sizinle. İki seçeneğimiz var; ya özel bir araç kiralayacağız ya da Mada'da yaygın olan taxi-breusse” yani minibüslerle seyahat edeceğiz.

Antananarivo-3

Antananarivo şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz African House, Magnolia Home güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Somptua Garden, Peace guest house, Guest Appartement Harisoa. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Madagascar Underground, Hotel Brajas, Residence Lantana gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Madagascar Underground, NY Telomiova, TANA-JACARANDA tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Antananarivo aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Minibüsle yolculuk ülkeyi daha yakından izlememize sağlayacağına göre yarın sabah şehrin güney minibüs terminalindeyiz, erken kalkın ve hanutçuların saldırısına hazırlanın.

Antananarivo-4

İlk durağımız 3 saat güneydeki  Antsirabe…
 
*** Başar Kurtbayram'ın diğer yazılarına www.simdigezelim.com'dan da ulaşabilirsiniz.


Başar Kurtbayram kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

Başar Kurtbayram

Gezmeyi çok seviyorum. Bugüne kadar 130'dan fazla ülkede bulunma şansım oldu.Bana çok sorulan "nasıl oluyordu bu kadar çok geziyorsun?" sorusuna hemen cevap vereyim. Haberleşme sektöründe proje neredeyse oraya giderek tam on altı sene çalıştım. Böylece beş ülkede yaşadım, elliden fazla ülkede de çalışma şansını elde ettim. Ee gezmeyi de...