Google+

MADAGASKAR'IN BAŞKENTİ: ANTANANARİVO

919213 Ara 2014Gezi Notu
Başar KurtbayramBaşar KurtbayramSilver Yazar13 Ara 201491920 Yorum

Madagaskar'ın başkentinin adı Antananarivo. Şimdi gözlerinizi kapayın ismini bir daha söyleyin. İki dakika sonra yine tekrarlayın. Ancak o zaman ismini tam hatırlama şansınız var, eğer sizde Madagaskarlılar gibiyseniz Antananarivo yerine kısaca “Tana” deyip geçersiniz. Hatta bir adım ileri gidip Madagaskar'a da “Mada” derseniz yerel ağızdan iki kelam kapmış olursunuz. Mada'nın başkenti Tana genelde yolcuların pek ısınamadan kaçmaya çalıştığı yerlerden biri.

Antananarivo

Antananarivo-1

Çünkü şehir Mada'nın ekonomik sorunlarının bir aynası; işsiz genç bir kitle sokaklarda amaçsızca geziniyor. Arada turist görünce agresif bir şekilde size bir şeyler satmaya uğraşıyorlar. Ana meydanların birinde dışarıdaki masalardan birine otursanız etrafınız hemen satıcılarla çevriliyor. Yani şehirde eliniz kolunuz sallayarak pek rahat gezinemiyorsunuz.

Antananarivo-2

Geceleri sokaklar pek tekin olmadığı için yürümek yerine taksiye binmeniz gerekiyor. Şehirde görecek fazla bir şeyde yok. Aslında Tana, Mada'ya gelenleri bir şekilde yanıltıyor çünkü ülkenin geri kalanında hem daha rahatsınız hem de görülecek oldukça şey var. Onun için fazla vakit kaybetmeden gelin şehir dışına çıkalım sizinle. İki seçeneğimiz var; ya özel bir araç kiralayacağız ya da Mada'da yaygın olan taxi-breusse” yani minibüslerle seyahat edeceğiz.

Antananarivo-3

Antananarivo şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Lokanga Boutique Hotel, La Residence Du Rova, Hôtel Tamboho. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Lakecity Hotel, Hotel Le Relais Normand gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Baboo Village, Hotel Le Riad, Le Relais de la Haute Ville tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Antananarivo aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Minibüsle yolculuk ülkeyi daha yakından izlememize sağlayacağına göre yarın sabah şehrin güney minibüs terminalindeyiz, erken kalkın ve hanutçuların saldırısına hazırlanın.

Antananarivo-4

İlk durağımız 3 saat güneydeki  Antsirabe…
 
*** Başar Kurtbayram'ın diğer yazılarına www.simdigezelim.com'dan da ulaşabilirsiniz.

-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar