Google+

Arama formu

Madagaskar

Madagaskar ya da resmi adıyla Madagaskar Cumhuriyeti, dünyanın...
Devamı oku
ANTANANARIVO BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: Ambassade de Turquie Hotel Carlton...
Devamı oku
Yılbaşı (1 Ocak) Paskalya Pazartesi (Paskalya’dan önceki son pazartesi...
Devamı oku
Madagaskar’ın başkenti Antananarivo'dur. Madagaskar kendi içerisinde...
Devamı oku
Güney yarımkürede yer alan Madagaskar adası, ada ülkesi olması nedeniyle...
Devamı oku
Madagaskar’da Malaya-Polinezya orijinli Malagaşça dili konuşulmaktadır....
Devamı oku
Madagaskar geleneksel inanç sistemine sahip bir ülkedir. Atalarıyla...
Devamı oku
İlk dönemlerde yerleşimin az olduğu Madagaskar'da, nüfusun artması ile...
Devamı oku
Madagaskar’ı gezmek için en uygun zaman aralığı hem mevsimsel geçiş...
Devamı oku
Madagaskar genelinde coğrafi konum gereği farklı iklimler...
Devamı oku
Madagaskar ekonomisi gelişmekte olan ülke profili sergilemektedir....
Devamı oku
Madagaskar mutfağı Hint Okyanusu çevresindeki mutfaklardan etkilenmiş...
Devamı oku
Magadaskar’da turistlerin yerel kültürü deneyimlemelerine aracılık...
Devamı oku
Raffia adı verilen endemik bir palmiye türünün yaprakları ve...
Devamı oku
Magadaskar’a İstanbul ve Ankara’dan direkt ve aktarmalı uçuşlar vardır....
Devamı oku
Madagaskar'da yaşayan farklı etnik kökene sahip gruplar kendi...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 MGA = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 19.5℃
Şub 19.6℃
Mar 19℃
Nis 18℃
May 15.8℃
Haz 13.7℃
Tem 13.2℃
Ağu 13.5℃
Eyl 15.2℃
Eki 17.3℃
Kas 18.7℃
Ara 19.4℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 22.434.363

Dili: Malgaşça, Fransızca

Para Birimi: Ariary

İklim: Tropikal İklim

Madagaskar Hakkında Temel Bilgiler

baobs-madagascar_3504209b.jpg

Madagaskar ya da resmi adıyla Madagaskar Cumhuriyeti, dünyanın dördüncü büyük adası konumundadır. Afrika kıtasına bağlı bir ada ülke konumunda olup, kıtanın doğu kesiminde Hint Okyanusu'nun batı kısmında yer almaktadır. Mozambik Kanalı ülkeyi Afrika ana kıtası ile birbirinden ayırır. Ülke ismi olan Madagaskar herhangi bir yerel dilden ortaya çıkmış bir isim değildir.

Marco Polo anılarında dolaylı yollardan bilgi edindiği ve Afrika'da tarifsiz zenginliğe sahip bir ada olarak tanımladığı adadan karışıklık sonucu Somali'de bulunan Mogadişu şehrinin isminin farklı bir formu olan Madageiscar olarak bahsetmiş, adanın ismi bu şekilde kalmıştır. Doğal güzellikleriyle meşhur Madagaskar’da sayısız ulusal park ve endemik bitki ve canlı türleri vardır.

Madagaskar'da konaklama yapmayı düşünüyorsanız en iyi fırsatlar için buraya tıklayabilirsiniz.

Tanıtım Videosu:

Magadaskar’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Lake_Anosy,_Central_Antananarivo,_Capital_of_Madagascar,_Photo_by_Sascha_Grabow.jpg

Madagaskar’ın başkenti Antananarivo'dur. Madagaskar kendi içerisinde faritra olarak adlandırılan 22 bölgeye ayrılmıştır. Söz konusu 22 bölge de yine kendi içerisinde fivondronana olarak adlandırılan 119 ilçeye ayrılmıştır.

Madagaskar Nerededir?

Güney yarımkürede yer alan Madagaskar adası, ada ülkesi olması nedeniyle sınır komşusu bulunmamakta olup, en yakın anakara ülkesi adanın batısında yer alan Mozambik'tir. Bunun haricinde komşu ada ülkeler ise kuzeybatıda Komor Adaları ve Fransa denizaşırı bölgesi Mayotte, doğuda Mauritius ile yine Fransa denizaşırı bölgesi olan Réunion adalarıdır.

Madagaskar’da Konuşulan Diller

Madagaskar’da Malaya-Polinezya orijinli Malagaşça dili konuşulmaktadır. Her ne kadar resmi bir dili olmasa da uzun yıllar Fransa etkisinde kalan ülkede Fransızca resmi dil muamelesi görmektedir. Nüfusun hemen hemen tamamı ikinci dil olarak Fransızca bilmektedir.

Madagaskar’da Din ve İnanış

Madagaskar geleneksel inanç sistemine sahip bir ülkedir. Atalarıyla aralarındaki bağı da sembolize eden bu inanç sisteminde tapınak ziyaretleri ve famadihanaadını verdikleri inanç pratikleri söz konusudur.

Madagaskar’ın Kısa Tarihi

İlk dönemlerde yerleşimin az olduğu Madagaskar'da, nüfusun artması ile birlikte Sakalavalar, Merinalar ve Betsileolar tarafından krallıklar kurulmuştur. 10 Ağustos 1500 tarihinde Portekizli denizci Diogo Dias adaya ilk ayak basan Avrupalı olmuştur. Ada ilk olarak 1641 yılında ilk önce Hollandalılar ve daha sonraki dönemlerde de Britanyalı ve Amerikalı tüccarlar adına dolaşan gemiler tarafından uğrak yeri olarak kullanılmıştır.

1643 ile 1672 yılları arasında Fransa'nın ada üzerinde kurmaya çalıştığı ilk sömürge düzeni başarıya ulaşamamış, 17. ve 18.yy genelinde de ada korsanlar tarafından da üs olarak kullanılmıştır. Ada üzerinde ilk modern devlet yapısının temelini 1787 yılında Merina etnik grubu atmıştır. 1885 yılında gerçekleştirilen Berlin Konferansı'nda Fransa adayı ilgi alanı olarak belirlenmiş, 1896 yılında Madagaskar toplumunun karşı çabalarına rağmen adaya sömürge devleti olarak sahip olmuştur. Ada 1960 yılında bağımsızlığını kazanmıştır.

Magadaskar’a Ne Zaman Gidilir?

Madagaskar’ı gezmek için en uygun zaman aralığı hem mevsimsel geçiş dönemi olmasından ötürü hem de yağış ve sıcaklık durumu açısından nisan-mayıs aylarıdır.

Madagaskar’a Nasıl Gidilir?

Magadaskar’a İstanbul ve Ankara’dan direkt ve aktarmalı uçuşlar vardır. Bu uçuşlar Antananarivo’ya yapılmaktadır.

Madagaskar şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Madagaskar’ın İklim ve Hava Durumu

Madagaskar genelinde coğrafi konum gereği farklı iklimler yaşanabilmektedir. Kasım ile nisan aylarında sıcak ve yağışlı bir iklim yaşanırken, mayıs ile ekim ayları arasında kurak ve soğuk bir süreç yaşanır. Ülkenin doğu kıyıları belirli aralıklarla şiddetli tropikal fırtınalara ve siklonlara maruz kalabilmektedir. Adanın orta kesiminde yer alan yüksek yaylalarda serin ve kurak bir iklim hâkimdir. Ülke genelinde ortalama yıllık sıcaklık değerleri 25 derece düzeyindedir. Bu yıllık ortalamasına rağmen sıcaklıklar kıyı kesimlerinde daha yüksek, iç kesimlerde ise 0 derece de altına düşecek kadar düşük değerlere ulaşabilmektedir.

Madagaskar Ekonomisi

awomancutssu.jpg

Madagaskar ekonomisi gelişmekte olan ülke profili sergilemektedir. Ülke genelinde kakao, vanilya, şeker kamışı, karanfil, kahve, pirinç, manyok, fasulye, muz ve fıstık tarımsal ürün olarak ekilip yetiştirilmektedir. Bunun haricinde kümes hayvanı yetiştiriciliği de ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır. Tarımsal ürünlerin dışında endüstriyel alanda da deniz ürünleri, sabun, bira, deri, şeker, cam, çimento, kâğıt, otomobil montaj, madencilik gibi ürünler üretilerek ya da imal edilerek ekonomiye katkı sağlanmaktadır.

Madagaskar Kültürü

fihavanana-madagascar.jpg

Madagaskar'da yaşayan farklı etnik kökene sahip gruplar kendi inanışlarına göre yaşamaktadır. Ada genelinde yaygın olan çekirdek kültürel özellikler güçlü ve birleşik bir Madagaskar kültürünün kimliğini oluşturmaktadır. Ortak bir dil vardır. Geleneksel Madagaskar dünya görüşünü vurgulayan değerler fihavanana (dayanışma), vintana (kader), tody (karma) ve hasina (kutsal yaşam gücü) olarak adlandırılmaktadır. Ülke genelinde kendi ifade etmenin en önemli kültürel yollarından biri de müziktir. Madagaskar'da müzik yelpazesi geleneksel halk müziklerinden, kıyı kesimlerinde salegi olarak adlandırılan müziğe kadar uzanmaktadır.

Madagaskar Mutfağı

820x480xMadagascar-Cuisine-820x480.jpg.pagespeed.ic.SvSapv0_pX.jpg

Madagaskar mutfağı Hint Okyanusu çevresindeki mutfaklardan etkilenmiş, Afrika, Uzakdoğu Asya, Çin ve Avrupa mutfakları etkisinde çeşitlenmiştir. Madagaskar mutfağı pirinç temellidir. Laoka adı verilen yerel sosları meşhurdur. Bu sos zencefil, soğan, sarımsak, domates, vanilya, köri ve tuzdan yapılır, bitkisel ya da hayvansal protein kaynakları içerebilir. Kırsal bölgelerden pirinç yerine mısır ya da yuka kullanılır. Meyve çeşitleri bakımından çok zengin bir mutfağı vardır. Ülkede rom, bira ve şarap içilir.

Madagaskar Festivalleri

837ae4e8a23a517323689f339d3eae18-730x480.jpg

Magadaskar’da turistlerin yerel kültürü deneyimlemelerine aracılık edecek birkaç önemli festival vardır. Bunlardan biri mart ayında kutlanan Madagaskar Yeni Yılı Festivalidir. Festivalin yerel dildeki adı Alahamady Be’dir. Ülkenin geleneksel müziklerinin sergilendiği Donia Festivali mayıs ve haziran ayında Nosy Be şehrinde kutlanır. Fisemana ve Famadihana isimli iki etnik festival vardır. Başkentte düzenlenen Gasytsara adlı çağdaş müzik festivali de önemli bir turistik etkinliklerdir.

Madagaskar’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

12122014raffialisy-8.jpg

Raffia adı verilen endemik bir palmiye türünün yaprakları ve kabuklarından yapılan oyuncaklar Madagaskar’a özgü en güzel hediyelik eşyadır. Ülkede ayrıca el yapımı kumaş üretimi, nakış ve kumaş süslemeye dair el sanatları çok gelişmiş olduğu için bu tür hediyeler de düşünebilirsiniz.

Madagaskar Türkiye Dış Temsilcilikleri

ANTANANARIVO BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Ambassade de Turquie Hotel Carlton Chambre no:1410 Rue Pierre Stibbe – B.P.959 Antananarivo 101/ Madagaskar

Telefon: +261 20 22 440 38

Faks: +261 20 22 451 79

ambassade.antananarivo@mfa.gov.tr

http://antananarivo.be.mfa.gov.tr

Madagaskar’da Önemli Günler / Bayramlar / Tatiller

Yılbaşı (1 Ocak)

Paskalya Pazartesi (Paskalya’dan önceki son pazartesi)

Paskalya

Şehitler Günü (29 Mart)

1 Mayıs İşçi Bayramı (1 Mayıs)

İsa’nın Göğe Yükselişi (5 Mayıs)

Hamsin Yortusu (15 Mayıs)

Bağımsızlık Günü (26 Haziran)

Meryem’in Göğe Kabulü (15 Ağustos)

Azizler Günü (1 Kasım)

Noel (25 Aralık)

Madagaskar Vizesi

Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Hususi (Yeşil) Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Hizmet (Gri) Pasaportu hamilleri vizeye tabidir.

Diplomatik (Siyah) Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

T.C. vatandaşlarının Madagaskar seyahatlerinin en az 10 gün öncesinde sarıhumma aşısı yaptırmaları zorunludur.