Mauritius Hakkında Temel Bilgiler

Mauritius Hint Okyanusu'nun güneybatısında yer alan bir ada ülkesidir. Güney Afrika'nın doğusunda bulunan ülke nüfus yoğunluğu olarak Afrika'da birinci, dünyada ise 17. sıradadır. Gelişmekte olan ülkeler arasında en uzun yaşam süresine sahip olan (73 yıl) Mauritius'un ordusu bulunmamaktadır.

Milyon yıllar önce volkanik faaliyetler sonucunda oluşan bu ada ülke, 1968 yılına kadar bir İngiliz mandasıydı. Mükemmel doğası ve deniz manzaralarıyla dikkat çeken Mauritius'un başkenti Port Louis'dir. Ülkedeki ekili alanların yüzde 80'inden fazlasında şeker kamışı yetiştirilir. 2015 yılında Türkiye ile Mauritius arasındaki ticaret hacmi 40,9 milyon ABD Doları'na ulaşmıştır.

Oldukça genç bir nüfusa sahip olan Mauritius'ta okumayazma oranı yüzde 88 civarlarındadır. Hint kültürü ile Afrika kültürünün bir arada yaşadığı bu ülkenin yüzölçümü İstanbul'un yarısından daha azdır.

Mauritius'un Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

karte-regionen-mauritius.png

Mauritius'un başkenti Port Louis'dir. Toplamda dört ada takımından oluşan Mauritius'un diğer adaları Rodrigues, Agaléga Adaları ve Cargados- Carajos Adaları'dır. En büyük ada olan Mauritius'ta dokuz ayrı bölge vardır. Bu dokuz bölgeden en gelişmişi Port Louis bölgesidir. Başkent Port Louis'in nüfusu 148 bin civarlarındadır. Ülkenin diğer büyük şehirleri ise Beau Bassin-Rose Hill ve Vacoas-Phoenix'tir.

Mauritius Nerededir?

Mauritius Hint Okyanusu'nun güneybatısında, Güney Afrika'nın ise doğusunda yer alır. Madagaskar'a göre daha doğuda olan ülke ada takımlarından oluşur.

Mauritius'a Nasıl Gidilir?

Türkiye ile Mauritius arasında direkt uçuşlar bulunmaktadır. Ayrıca Paris ve Dubai üzerinden aktarmalı olarak adaya ulaşım sağlanabilir. İstanbul'dan kalkan bir uçak direkt uçuş ile yaklaşık 10 saate, aktarma ile ortalama 20 saatte Mauritius'a ulaşır. Ayrıca Mauritius'a gitmek için vize almanıza gerek yoktur.

Dilerseniz Mauritius'a bir turla da gidebilirsiniz. 1 Ekim tarihi itibariyle sınırlarını açacak ülkeye 9 gece 10 gün sürecek Mauritius turu detayları için tıklayın.

Mauritius Ne Zaman Gidilir?

Güney Yarım Küre'de yer alan Mauritius'ta tropikal iklim hakimdir ve mevsimsel farklılıklar çok az hissedilir. Eylül ve aralık aylarını kapsayan ilkbahar dönemi Mauritius'a gitmek için en uygun dönemdir. Sonbahar ve yaz aylarında kasırgalar ve yağışlarla boğuşan ülkeye mayıs ve kasım ayları arasında da gidilebilir. Genellikle kuru ve nemsiz olan bu dönemde ülkede birçok etkinlik düzenlenir.

Mauritius Kültürü

Mauritius etnik çeşitliliği kontrol altına tutabilen ve uyum içinde yaşamayı teşvik eden bir yönetime sahiptir. Tapınaklar, kiliseler ve camilerin bir arada bulunduğu ülkede sınıfların birbirlerine karşı dayatmalarına rastlanmaz ve herkes özgürce yaşayabilmektedir. Sokağa çıkma yasağı, kadın erkek ayrımı ve terörizm gibi olumsuz durumlar gözlenmez. Ancak her yerde olduğu gibi Mauritius'ta da hırsızlık kaçınılmaz bir gerçektir ve ziyaretçilerin kalabalık alanlarda değerli eşyalarına dikkat etmeleri gerekir. Afrika'nın diğer bölgelerine kıyasla şiddetli bir yoksulluğun yaşanmadığı Mauritius'ta hayat pahalılığı Türkiye'den yüzde 8 daha fazladır.

Mauritius Mutfağı

Mauritius mutfağı Çin, Hint ve Avrupa mutfaklarının bir karışımıdır. Pirincin oldukça fazla tüketildiği Mauritius'ta Fransız mutfağı etkisi de hissedilir. Ton balığı salatası ve boullion yemeği Fransız mutfağından geçmiştir. "Dholl pori" adı verilen Hint gözlemesi ülkenin ulusal yemeği kabul edilir ve her köşe başında bulmak mümkündür. Deniz ürünlerinin çok sık tüketildiği ülkede kalamar ve ıstakozun ızgara ve sote sunumlarını da deneyebilirsiniz.

Mauritius mutfağının en önemli özelliği çeşitli tropikal meyvelere sahip olmasıdır. Adını ilk defa duyacağınız onlarca tropikal meyveden en çok tüketilenleri jamblon, jamalac, longan ve banane zinzli adı verilen cüce muzlardır. İçecek bakımından da birçok lezzeti barındıran Mauritius'a geldiğinizde vanilya çayını mutlaka denemelisiniz. Ayrıca Mauritius'ta ödüllü Phoenix birası da üretilmektedir.

 Mauritius'tan Alınacak Hediyelik Eşyalar

Mauritius'tan hatıralarla dönmek için pek çok alternatife sahipsiniz. Çok yetenekli tekstil işçileri barındıran Mauritius'ta alınacak ilk hediye şüphesiz tekstil aksesuarlarıdır. Parlak renkli ve hoş tasarımlı ipek eşarplar, yastık ve masa örtüleri oldukça ilgi çekicidir. Ülkedeki en bilinen zanaat sektörü model gemi yapımıdır. Gerçeklerinin neredeyse aynısı olan küçük model gemilerde hiçbir ayrıntı atlanmıyor. Dekorasyon düşkünleri için model gemiler iyi bir seçenek olabilir. Ayrıca Mauritius gibi tropikal bir adaya geldiyseniz burada yetişen meyve ve baharatlardan da mutlaka satın almalısınız.

Mauritius'un Festivalleri

Mauritius'ta festivaller çoğunlukla dini tören ve kutlamalardan oluşur. Dini bir festival olan Cavadee ocak ve şubat aylarında düzenlenir. Cavadee'de iğnelerle yanak ve dil delme törenleri yapılır ve bu ritüel Tanrı'ya olan kefaretin ödenmesi anlamına gelir.

Çin Bahar Festivali de ocak ve şubat aylarında düzenlenen bir festivaldir. Kırmızı rengin mutluluk sembolü olarak her yere hakim olduğu bu festivalde kötü ruhları kovmak adına birçok havai fişek patlatılır.

Diwali, Hindu festivalleri arasında en neşeli olanıdır. Ekim-Kasım aylarında kutlanan bu festival Hindu mitolojisinde doğruluğun kötülüğe karşı galip gelişini anlatır. Işık Festivali olarak da bilinen Diwali'de hemen hemen her evin önünde kandiller yanar ve Mauritius adeta masallar ülkesi haline gelir.

Mauritius'taki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· Yeni Yıl (1-2 Ocak),

· Thaipoosam Cavadee-Hint Festivali (24 Ocak),

· Köleliğin Kaldırılması (1 Şubat),

· Çin Bahar Festivali (8 Şubat),

· Maha Shivaratree- Hint Festivali (7 Mart),

· Ulusal Gün (12 Mart)

· Ougadi-Bölgesel Hint Tatili (8 Nisan)

· İşçi Bayramı (1 Mayıs)

· Ramazan Bayramı (tarihleri değişmektedir)

· Meryem Ana Günü (15 Ağustos)

· Ganesh Chaturthi (6 Eylül)

· Diwali(Işık Festivali) - Hint Festivali (30 Ekim)

· Noel (25 Aralık)

Mauritius'ta İklim ve Hava Durumu

Yıl boyunca hafif bir tropikal deniz iklimi yaşayan Mauritius'ta iki farklı sezon bulunur. Mauritius Güney Yarım Küre'de yer aldığından dolayı Kasım ve Nisan ayları arasında sıcak ve nemli yaz ayları gözlenirken, Haziran ve Eylül ayları arasında ise nispeten daha kuru ve serin kış dönemi yaşanır. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 24 °C iken kış aylarında bu derece 20'ye düşer. Mevsimleri arasında büyük sıcaklık farkları oluşmayan bu ülke ne çok sıcak ne de çok soğuk dönemler yaşar.

Mauritius'un Kısa Tarihi

1510 yılı civarlarında buraya ilk kez gelen Portekizli denizcilerin belirttiğine göre ada tamamen ıssızdır. Adadan beklediği verimi bulamayan Portekizliler burayı terk etmiştir ve ilerleyen yıllarda adaya ilk yerleşimi 1598 yılında Hollandalılaryapmıştır. Afrika'dan getirdikleri kölelerle burada ilk şeker kamışı tarlalarını kuran Hollandalılar hastalık ve kıtlıklar sebebiyle 1710 yılında adayı terk etmişlerdir. Bu boşluğu fırsat bilen korsanlar, 5 yıl sonra Fransızlar adaya el koyana dek burayı kendilerine üs olarak kullanmışlardır. 1715'te adada hakimiyeti ele geçiren Fransızlar, Fransız Devrimi sonucunda 1810'da buradaki otoriteyi yitirmişler ve ada Britanya egemenliğine girmiştir.

1968 yılında mecliste üstünlüğü ele geçiren Hint kökenliler Avrupalılara karşı Mauritius'un bağımsızlığını ilan etmişlerdir. 1992 yılında yapılan seçimle yeni anayasa kabul edilmiş ve Mauritius cumhuriyet rejimine geçmiştir.

Mauritius'un Ekonomisi

Mauritius ekonomisi turizm, ticaret ve doğrudan yabancı yatırımına bağlı olduğu için Euro bölgesine muhtaç durumdadır. Kişi başına düşen milli gelirin 9 bin dolar civarında olduğu ülkede en büyük paya sahip olan sektör finanstır. Finans sektörünü üretim, ulaşım ve iletişim sektörleri takip eder. Yıllık ortalama 1 milyon turist ağırlayan Mauritius, her yıl 1,5 milyar doların üzerinde turizm geliri elde eder.

Mauritius Din ve İnanç

2011 verilerine göre Mauritius halkının yüzde 48,5'i Hinduizm'e inanır. Ülkedeki en hakim inanış olan Hinduizm'in birçok dini ritüeli düzenlenir ve bu günler resmi tatil olarak ilan edilmiştir. En yaygın ikinci din ise Hristiyanlıktır. Yüzde 32,7'si Hristiyan olan Mauritius'ta bu din sömürge dönemlerinde yapılan baskılar sonucu günümüzdeki popülaritesine ulaşmıştır. Ülkede Müslüman halkın oranı ise yüzde 17,3'tür. Daha çok Hint kökenli insanların temsil ettiği Müslümanların neredeyse tamamı Sünni'dir. Müslümanların büyük bölümü başkent Port Louis'te yaşar ve Urduca konuşurlar.

Mauritius'ta Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

Port Louis Türkiye Fahri Konsolosluğu

Adres: Turkish Consulate General in Port Louis, Mauritius c/o Currimjee Jeewanjee & Co. Ltd. 38 Royal Street Port Louis Mauritius

Telefon: (+230) 206 6200

Fax: (+230) 240 8133

E-mail: [email protected]

Web Sitesi: -

Kişisel Başvuru Saatleri: 08:30 - 16:30

Görev Bölgesi: Mauritius

Mauritius Konuşulan Diller

Mauritius'un anayasa ile belirlenmiş resmi bir dili yoktur. Ancak anayasada belirtilen maddeye göre parlamentoda İngilizce ve Fransızca dilleri konuşulur. Ülkenin büyük çoğunluğu Fransız tabanlı Mauritian Creole dilini konuşmaktadır. Mauritian Creole dili kölelik dönemlerinden kalma Afrika dilleri ile Fransızca'nın karması bir dildir ve Fransızca telaffuzlar yoğunluktadır. Eğitim hayatında ise Fransızca ve İngilizce'nin egemenliği sürmektedir. 2005 yılı verilerine göre halkın yüzde 72.7'si Fransızca konuşabilmektedir. Ülkede konuşulan diğer diller ise Hintçe, Tamilce, Urduca ve Çince'nin bazı varyasyonlarıdır.

Mauritius'ta Nerede Kalınır?

Hint Okyanusu’nun ortasında çok kültürlü bir ada olan Mauritius; Reunion, Madagaskar ve Şeyseller’e komşudur. Tarihi 9. yüzyıla kadar uzanan Mauritius’un başkenti Port Louis’dir. Çok renkli ve çeşitli bir ülke olan Mauritius’ta güzel manzaranın, sahillerin, alışverişin, doğa sporlarının keyfini çıkarabilirsiniz. Bu güzel adada konaklayacağınız oteli de dikkatli seçmelisiniz. Mauritius’ta çok sayıda lüks otel bulunmaktadır ancak bütçenize uygun farklı kriterlerde oteller bulmanız da mümkündür.İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Mauritius otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Mauritius Otelleri

Mauritius, Hint Okyanusu’nda bulunan volkanik faaliyetler sonucu oluşmuş küçük bir adadır. Çok kültürlü olan bu adanın geçmişi oldukça eskiye dayanıyor. Tropikal ormanlarla kaplı Mauritius’un tarımı büyük oranda şeker kamışına bağlıdır. Barışçıl, eğlenceli ve misafirperver insanlarla karşılaşacağınız Mauritius’ta sahiller, dalış, hiking, botanik bahçeler, at binme, kuş gözlemciliği gibi doğa aktivitelerinin yanı sıra canlı gece hayatı, restoranlar, farklı kültürlerden yemekleri de keşfedebilirsiniz.

Mauritius’ta geçireceğiniz harika seyahat için kalacağınız otel de çok önemlidir çünkü bu adada çok hareketli ve canlı günler geçireceksiniz. Mauritius’ta her bütçeye ve kritere uygun otel seçeneği bulabilirsiniz. Mauritius’taki oteller oldukça lükstür. Otellerin neredeyse hepsi size transfer servisi, plaj gibi özellikleri sunar. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Mauritius otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Mauritius Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 26oC
  • Şub 26oC
  • Mar 26oC
  • Nis 25oC
  • May 23oC
  • Haz 22oC
  • Tem 21oC
  • Agu 21oC
  • Eyl 21oC
  • Eki 23oC
  • Kas 24oC
  • Ara 25oC

Kısa Kısa

Nüfus: 1,331,155
Dili: İngilizce ve Fransızca
Para Birimi: Mauritius Rupisi (MUR)
İklim: Yarı Tropikal İklim
Big Mac Index: -