Barselona’nın panoramik manzarasını seyretmek için gidilecek yerlerden biri Montjuic Tepesi’dir. Tepede görülecek pek çok yer vardır. Bunlar; Joan Miro Müzesi, gözlem platformları, Botanik Bahçesi, Tropik Bahçe, Montjuic Mezarlığı, Montjuic Kalesi, Olimpiyat Alanı, Mossen Cinto Verdaguer Parkı, Laribal Bahçesi, Joan Maragal Bahçesi & Albeniz Sarayı Arkeoloji ve Etnoloji Müzesi ile Kale ve Askeri Müze’dir.

Tepenin üzerinde yer alan Musevi mezarlıkları sebebiyle Romalılar’ın ‘Mont Jois’ diye adlandırdığı tepe, zamanla Montjuic (Yahudi Tepesi) adını almıştır. 173 metre yüksekliğindeki tepenin arka kısmında yer alan Montjuic Mezarlığı (Cementiri de Montjuic), 1886 yılında açılmıştır. Jujol ya da Cadafalch gibi sanatçıların eserlerinin de bulunduğu yerde pek çok mozele, mermer heykel ve vitray çalışmalarını görmek mümkündür. Frances Macia, Isaac Albeniz, Rusinol ve Joan Miro gibi önemli isimlerin mezarları da buradadır.

Tepenin zirvesinde ise Montjuic Kalesi ve Askeri Müze vardır. Kale, 1652 yılında İspanya Krallığı’na geçmiş ve 1705-1714 yılları arasında yaşanan İspanyol Veraset Savaşları sürecinde stratejik konumu ile önem kazanmıştır. Savaşlarda çok hasar gören kale, 18. yüzyılda Juan Martín Cermeno tarafından yenilenerek bugünkü halini almıştır. Pek çok önemli olaya tanıklık etmiş olan kale, bir dönem hapishane olarak kullanılmıştır. Ayrıca Katalonya’nın sevilen hükümet başkanlarından Lluís Companys, 15 Ekim 1940’ta Diktatör Franco tarafından burada kurşuna dizilerek idam edilmiştir. Kalenin içerisindeki Askeri Müze’de (Museu Militar) ise eski ve modern silahlar, minyatür asker ve kale modelleri, üniformalar ve askeri haritalardan oluşan bir koleksiyon sergilenmektedir.

Ziyaret Saatleri: Ekim-Mart arası 10.00-18.00, Nisan, Mayıs ve Eylül’de 10.00-19.00, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında ise 10.00-20.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Ziyaret Ücretleri: Montjuic Tepesi’nde yer alan turistik noktaların bazıları 3.50 ile 5 Euro gibi ücretlerde iken bazı yerler ücretsiz olarak gezilebilmektedir.

Adres: Avinguda del Castell

Yol Tarifi: Montjuic Tepesi’ne üç vasıta ile ulaşabilirsiniz. Bunlardan ilki Barceloneta’dan binilen Montjuic Teleferiği’dir. Otobüs ile ulaşım için 55 ve 150 nolu seferler, metro ile girmek isterseniz L2 ve L3 hatlarını kullanabilirsiniz.

Yakın Yerler: Montjuic Kalesi, Joan Miro Müzesi,Joan Antonio Samaranch Olimpik & Spor Müzesi