Tatlı Bir Mola: İstanbul'da Pelit Çikolata Müzesi

Pelit Çikolata Müzesi’ni hiç duydunuz mu? İstanbul Esenyurt'ta yer alan çikolata müzesine gittik. Giriş ücreti 1 yaş ve üzeri herkese 50 TL ve gittiğinizde 1 paket çikolata ikram ediyorlar. Aynı zamanda müzede ikramlar da var.

Pelit çikolata fabrikasının yanı sıra içinde müze, restoran ve kafesi bulunmaktadır. Haftanın tüm günleri müze, ziyarete açık.

Burası her şeyin çikolatadan yapılmış olduğu çok lezzetli bir müze. Müzeye girmeden önce çikolata çeşmesinden çikolata ikramı yapıyorlar. Sonra müzeye giriyorsunuz kocaman bir ağaç ve mahalle sizi karşılıyor, burada her şey çikolatadan yapılmış. Hatta ben inanmayınca çatıdan parça koparıp bize ikram ettiler, çok lezzetliydi.

Aa çikolata şelalesini de unutmamak gerek! Şelalede tadım serbest. Mevlana’dan Atatürk’e kadar bütün değerli kişilerin heykellerinin de çikolatadan yapıldığını gördük. Nuh’un Gemisi de harika görünüyordu.

Üst katta ise pasta şekerinden yapılmış minyatür heykeller vardı. Aynı zamanda 3D tablolar var. Burada çok güzel pastalar var, bu alanda fotoğraf çektirebilirsiniz. Ben düğün pastamı buldum! Üst üste olan bavullar gibi görünen düğün pastası benim olmalı : )