Port Louis

Port Louis Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Port Louis, Hint Okyanusu’nda bulunan çok kültürlü küçük ada Mauritius’nun başkentidir. Madagaskar’ın doğunda, Seyşeller’in güneydoğusunda bulunan bu ada ilk Araplar tarafından keşfedilmiş olup, sonradan Alman kolonilerinin egemenliğine geçmiştir. 18. yüzyılla beraber Fransızların istilasına uğrayan ada, 19. yüzyılda ise İngilizler tarafından yönetilmiştir. 12 Mart 1968 tarihinde bağımsızlığını kazanan adanın pek çok kültüre ev sahipliği yapan geçmişinin etkileri hala gözlemlenebilmektedir. Bunun en yoğun deneyimlenebildiği yer olan adanın aynı zamanda en önemli kenti kabul edilen Port Louis’ye “ülke ve kültürlerin kaleydoskopu” da denmektedir. 

Adanın başkenti ve en büyük şehri olan Port Louis (por loo-ee), Hindistan, Afrika, Avrupa, Çin ve Orta Doğu’nun izlerini bünyesinde taşır. Port Louis’ye ulaşım noktasında ilk seçenek Madagaskar üzerinden aktarmalı uçuşla buraya varmaktır. Bir diğer alternatif ise yine Madagaskar üzerinden hareket eden feribotlardır. 

Port Louis’nin İklimi

Güneydoğu ticaret rüzgârlarının etkisine açık Port Louis tropikal iklim etkisi altındadır. Mayıs ve kasım ayları arası dönemin yağışsız ve ışık geçtiği adada, sıcak ve yağışlı dönem kasım ile mayıs arasına rastlar. Sel ve tsunami gibi çeşitli doğal afetlere açık kentin en yağışlıdönemi nisan ayıdır. Kış ve yaz olmak üzere iki mevsimin yaşandığı Port Louis’de yılın iki mevsimi arasında çok fazla sıcaklık farkı gözlemlenmektedir. İç kısımlara oranla kıyı şeridinin daha serin olduğu Port Louis’nin yıllık ortalama sıcaklığı 22 derece civarındadır. Yaz aylarında en fazla 29 dereceye kadar çıkan hava, genellikle 24 derece civarındadır. Kış aylarında ölçülen en düşük sıcaklığın 20 derece olduğu adada, akşamları hava 16 dereceye kadar soğuyabilmektedir. 

Port Louis’de Görülmesi Gereken Yerler 

Blue Penny Müzesi: Dünyaca ünlü Mauritius’un 1 Penny’sine adanmış olan Blue Penny Müzesi adından da anlaşılacağı gibi, adanın keşif, yerleşim ve koloni döneminin tarihine kaynaklık eden bir müzedir. Port Louis’nin en iyi müzesi unvanına sahip müzenin mavi taşlarla bezeli mimarisi de bir o kadar ilgi çekicidir. Müze koleksiyonunun alametifarikası dünyanın en nadir pullarından ikisidir. Bunlardan birincisi 1847 yılında yayınlanan kırmızı bir kuruştur, ikincisi ise “Postane” damgalarıdır. Renkleri korumak için, yalnızca birer birer ve 10’ar dakika kadar aydınlatılan pullar ulusal hazine olarak kabul edilir ve muhtemelen tüm adadaki en değerli cisimlerdir. Zemin katında antik haritalar, tarihin farklı dönemlerinden gravürler ve ülkenin en ünlü eseri olan Mauritiuslu bir heykeltıraşın elinden çıkma muhteşem Prosper d'Épinay heykelini görürsünüz. Bernardin de St. Pierre’in Paul ve Virginie romanından uyarlanan heykel, sevgilisini öfkeli sel boyunca taşıyan genç kahramanı tasvir etmektedir. 

Doğal Tarih Müzesi: Sadece Port Louis’nin değil Mauritius’un en önemli bir diğer yapısı olan Doğal Tarih Müzesi küçük olmasına rağmen adalıların gurur kaynağı olacak öneme sahip bir müzedir. Eskiden tapınak olan bir binanın yeniden inşa edilmesiyle kapılarını açan müzede en son 19. yüzyılın sonlarında görünen Dodo kuşunun dünyadaki tek iskeleti bulunmaktadır. Müze Solitaire ve Red Rail kuşu gibi eşine az rastlanır kuş türlerinin oluşturduğu oldukça iyi bir koleksiyona sahiptir.

Fotoğraf Müzesi: Belediye Tiyatrosu’nun karşısındaki yokuştan aşağı indiğinizde sizi karşılayacak bu küçük ama ilgi çekici müze, yerel fotoğraf sanatçısı Tristan Bréville’in çalışmalarının yer aldığı bir adrestir. Müzede teknik açıdan Fransa’da keşfedildikten sadece birkaç ay sonra, 1840’ta Mauritius’ta üretilen ve fotoğraf sanatçısının öncüsü olan çeşitli dagereotipler de dâhil olmak üzere eski fotoğraf makinelerinin ve baskıları yer almaktadır. Müze, adanın tarihsel fotoğraflarının geniş bir arşivini de içeriyor ancak yalnızca bir kısmı sergileniyor.
 
Central Market: Victoria Dönemi’nden bu yana yerel ekonominin merkezi olan Port Louis’nin sadece turistler için değil yerli halk için de en meşhur destinasyonu Central Market yani Merkez Pazarı’dır. 2004 senesinde yapılan temizleme çalışmasıyla önemli ölçüde temizlenen market için pek çok yorumcu kaotik ve kirli havasını yitirdikten sonra cazibesini kaybetti yorumunu yapsa da hala kentin en popüler adresi olan pazarda, yerel hayata dair fikir edinmek için bile saatlerinizi geçirebilirsiniz. Çin bitkisel ilaçlarından, tropikal meyvelere oldukça özgün meyve sebze bölümlerine sahip pazarda yerel halkın el işçiliği ürünler de satılıyor. Dolayısıyla burası için hediyelik eşya almak için de oldukça doğru bir adres demek yanlış olmaz. 

Port Louis ile İlgili

Port Louis Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 26oC
  • Şub 26oC
  • Mar 26oC
  • Nis 25oC
  • May 23oC
  • Haz 22oC
  • Tem 21oC
  • Agu 21oC
  • Eyl 21oC
  • Eki 23oC
  • Kas 24oC
  • Ara 25oC

Kısa Kısa