Google+

Arama formu

DİEGO SUAREZ, DOĞAL LİMAN

Bu yazı Gezimanya üyesi NURHAN YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Ertesi sabah Diego Suarez’e gittik. Şu anki adı Antsiranana olan şehir, Madagaskar adasının en kuzey bölümünde yer alıyor. 1975 senesine kadar Diego Suarez olarak bilinen şehir, tamamen doğal bir liman. Adını, burayı 1506 senesinde ilk keşfeden iki Portekizli denizciden almıştır; Diego Diaz ve Fernando Suarez.

1885 senesinde Fransa’nın kolonisi iken, Fransız Donanması burada bir askeri üs inşa ediyor. Bunun akabinde buranın önemi de artıyor.

Şehirde kolonyal dönemden kalma binaların en güzel örneklerini Richelieu biter Rue Colbert caddesinde görebilirsiniz.

Diego Suarez’te ilk olarak bembeyaz kumsallara gittik. Kumsalda yine seyyar satıcılar, lemurlar, iguanalar vardı. Lemurlar’ın yüzü aynı fareye benziyor. Buradan Diego Suarez’in merkezine geldik.

Turistler için bol bol hediyelik eşya mevcut. El sanatları oldukça gelişmiş. Dükkanların zemini kum. Sahildeki seyyar satıcılardan deniz kabuğu, merkezdeki dükkanlarda kaplumbağa kabuğu aldık. Merkezdeki mağazalardan yine pareo, kreol çiçekli tokyo ve toka aldım.

Antsiranana (Diego Suarez)

Ardından körfezin güney ucundaki Sugar Loaf denilen tepeye giderek şehrin büyüleyen manzarasını ve lagünün doğal güzelliklerini izledik.

Antsiranana (Diego Suarez) şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz AR Sun Hotel güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Ocean Lodge Kite & Windsurf, KiteParadise-Madagascar, Varatraza Wind Riders. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Hotel Valiha, Royal Sakalava, Sakalava Lodge gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Centre catholique Lucien Botovasoa, Annexe de l'Hotel de la Poste, Villa Jeannette tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Antsiranana (Diego Suarez) aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Buradan gemimize geri döndük. Gemi kalkarken insanlar, az önce bizim gitmiş olduğumuz tepede toplanmışlardı. Oldukça kalabalık bir grup geminin gidişini seyrediyorlar. Oradaki halk için haftada bir limana gemi gelmesi çok değişik bir aktivite. Çok fakir bir yer, gemiyi seyretmek bile hayatlarına renk katıyor, bu tablo hepimizi çok etkiledi. 
Burada konaklamak isterseniz Hotel Lakana Ramena ve Hotel Kartiffa konumu ve kalan konukların memnuniyeti nedeniyle tercih edilebilir.

Etiketler


NURHAN YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

NURHAN YILMAZ

1951 İstanbul doğumluyum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım. Küçük yaşlarda babamın mesleği gereği, Türkiye’nin pek çok farklı şehirlerinde yaşadım. Her şehrin kendine has olan dokusu beni her zaman etkilemiştir. Eşimle birlikte kızlarımız daha çok küçükken Türkiye’nin neredeyse tamamını gezme fırsatımız...