Google+

Antananarivo

AFRİKAMadagaskarAntananarivo
Antananarivo - : - / -
--℃
1 MGA=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon21℃
 • Şubweather-icon21℃
 • Marweather-icon21℃
 • Nisweather-icon20℃
 • Mayweather-icon18℃
 • Hazweather-icon16℃
 • Temweather-icon15℃
 • Ağuweather-icon16℃
 • Eylweather-icon17℃
 • Ekiweather-icon19℃
 • Kasweather-icon20℃
 • Araweather-icon21℃
Nüfus: 1,613,375 / Dil: Malgaşça ve Fransızca / Para Birimi: Madagaskar Doları (MGA) / İklim: Sub-Tropikal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Lake_Anosy,_Central_Antananarivo,_Capital_of_Madagascar,_Photo_by_Sascha_Grabow.jpg

Antananarivo, Madagaskar’ın başkenti ve en büyük şehridir. Şehir aynı zamanda Analamanga bölgesinin de merkezidir. 1,280 metre rakımında yer alan şehir adanın tam ortasında yer alır. 18.yüzyıldan beri adanın en büyük nüfus yoğunluğuna sahip olan şehridir. Ülkenin siyasi, kültürel, eğitimsel ve ekonomik kalbidir. Kısaltılmış olarak Tana diye anılan şehir ziyaretçilerine sayısız güzel yeme içme, alışveriş, gezinti seçeneği sunmaktadır.

Şehir merkezi, her ne kadar denetimsiz trafiği ve çevre kirliliği ile ziyaretçileri itse de, pek çok tarihi ve kültürel mirasa sahip. Özellikle de Haute-Ville bölgesi muhteşem sömürge mimarisi, ve serin iklimiyle, yokuşlu yollarına rağmen kesinlikle gezilmesi gereken bir yer. Ayrıca bu bölgede yerel el sanatlarını son derece uygun fiyatlara satın alabileceğiniz harika pazarlar ve dükkânlar vardır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=iTeVCDVsIro

Antananarivo, her ne kadar şehir merkezi denetimsiz trafiği ve çevre kirliliği ile ziyaretçileri zorlasa de, pek çok tarihi ve kültürel mirasa sahiptir.

Rova

1111 Kas 2016Gezilecek Yerler

Rova

Tana’nın Manjakamiadana isimli bu surlarla çevrili sarayı şehrin en yüksek tepesini taçlandıran yapıdır. 1995’teki bir yangında büyük hasar gören yapı hâlen tadilatta olsa da bulunduğu kompleks içinde ziyaretçi kabulüne açık yerler bulunmaktadır. Saray, Kraliçe I. Ranavalona için İskoç misyoner James Cameron tarafından yaptırılmıştır.

-

Antananarivo lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Lokanga Boutique Hotel, La Residence Du Rova, Hôtel Tamboho. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Carlton Madagascar, Sunny Garden gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Hotel de L'Avenue - Tana City Centre, Tato Appart'Hôtel, Hotel De France otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Antananarivo aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Andafivaratra Müzesi

011 Kas 2016Gezilecek Yerler

Andafivaratra Müzesi

Muhteşem bir pembe barok sarayın içine kurulmuş olan bu müze eskiden Başbakan Rainilaiarivony’nin ikametgâhıydı. Müzenin koleksiyonunda Merina kral ve kraliçelerine ait kişisel eşya bulunmaktadır. Müze aynı zamanda o dönemin renkli yaşantısını ve saray efradının bazı renkli karakterlerini de yad etmektedir.

-

Anosy Gölü

1011 Kas 2016Gezilecek Yerler

Anosy Gölü

Anosy Gölü, başkentin güney bölümünde bulunan bir yapay gölettir. Öncesinde bir bataklık olan alan I. Radama döneminde ıslah edilerek göletleştirilmiştir. James Cameron tarafından mimari tasarımı yapılan gölet kalp şeklindedir. Tam ortasında bir boğaz ile şehre bağlanan bir ada ve adanın üzerinde I. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybedenleri anan bir anıt vardır.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Antananarivo genelinde kasım ile nisan aylarında sıcak ve yağışlı bir iklim yaşanırken, mayıs ile ekim ayları arasında kurak ve soğuk bir süreç yaşanır. Yüksek yaylalarında serin ve kurak bir iklim hâkimdir.

Antananarivo’da uluslararası bir havaalanı bulunmaktadır. Türkiye’den direkt uçuşlar mevcuttur. Ama dilerseniz aktarmalı olarak da gidebilirsiniz.

Antananarivo’da konaklama ülkenin geneline oranla biraz daha pahalıdır. Uçaklar genellikle gece uçtuğu için gündüz fiyatı denilen bir uygulama yapılmakta ve uçuş günü akşamüstüne kadar misafirlere odalarını tam gün fiyatı vermeden tutmaları seçeneği sunulmaktadır.

Bus.jpg

Şehri taksi, otobüs ve yaya olarak gezebilirsiniz. Eğer taksiye binecekseniz sürücü ile fiyatı bindiğinizdr konuşmanız gerekmekte. Şehir merkezinde trafik yoğunluğunun bir hayli fazla olabildiğini de gözden kaçırmayın. Otobüsler bir hayli uygun fiyatlıdır ancak son derece kalabalık ve sıkış tepiştir.

Madagaskar mutfağı, çoğunlukla Polinezyalı Malaylar, Afrikalılar, Araplar, Hintler ve Avrupalılar’ın etkisiyle oluşmuştur. Pirincin temel gıda maddesi olduğu ülkede sebze ve meyveler beslenme alışkanlığında önemli yer tutar. Adada ananas, mango, şeftali, üzüm, avokado ve liçi gibi meyveler yetişir. Çok kullanılan etler arasında tavuk, sığır eti ve balık vardır. Pirinç üzerinde servis edilen pişmiş yiyeceklerden oluşan laoka oldukça yaygın bir yemek türüdür. Sıklıkla çeşit sos ile servis edilir. Yüksek bölgelerde bu soslar domates ağırlıklı olmakla beraber kıyı bölgelerinde çoğu zaman hazırlanırken içine hindistan cevizi sütü de katılır.

Popüler restoranlar

Le Saka, La Varangue, Chez Mariette, Kudeta, Villa Isoraka.

Bahşiş

Madagaskar restoranlarında, eğer hizmetten memnun kaldıysanız, hesabın yüzde 5-10’unu bahşiş olarak bırakmanız çalışanları memnun edecektir.

Antananarivo’da gece hayatının yaygın ve hareketli olduğunu söylemek yanlış olur. Turistler daha çok göl kenarındaki kafe ve restoranlarda manzara eşliğinde vakit geçirir. Hareket arayanlar için Pandora Station, Espace Dera ya da La Plage önerilebilir.

Donia Festivali (Mayıs)

Hira Gasy Festivali (Haziran)

Müzik Festivali (Ekim)

Famadihana Dans Festivali (Ekim)

Şehirde alışveriş için çoğunlukla “zoma” adı verilen pazar yerleri tercih edilir. Bu alanlarda yerli halkın sattığı sebze ve meyvelerin yanı sıra yöreye özgü yemeklerden de tadabilirsiniz. Ayrıca yine yerli halkın ürettiği zanaat işleri, hediyelik eşyalar da bu açık marketlerde bulunabilmektedir. Eğer bir alışveriş merkezine gitmek istiyorsanız adresiniz Analakely Market olmalıdır.

Antananarivo (GMT +3) ile Türkiye (GMT +2) arasında saat farkı yoktur.

Madagaskar ülkesindeki Antananarivo şehrinin para birimi Madagaskar Doları’dır. 1 TL yaklaşık 1000,00 Madagaskar Doları’dır.

Madagaskar ülkesinde bulunan Antananarivo’nun resmi dili Malgaşça ve Fransızca’dır.

ANTANANARIVO BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Ambassade de Turquie Hotel Carlton Chambre no:1410 Rue Pierre Stibbe – B.P.959 Antananarivo 101/ Madagaskar

Telefon: +261 20 22 440 38

Faks: +261 20 22 451 79

ambassade.antananarivo@mfa.gov.tr

http://antananarivo.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Mauritius, Komorlar Birliği

Yeni Yıl (1 Ocak)

Paskalya

Şehitleri Anma Günü (29 Mart)

Hz. İsa’nın Göğe Yükselişinin 40. Günü (5 Mayıs)

Hamsin Yortusu

Bağımsızlık Günü (26 Haziran)

Hz. Meryem’in Göğe Yükselişi

Tüm Azizler Günü

Halk Günü (11 Aralık)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 124

Yangın: 118

Polis: 117

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Antananarivo’ya girmek için vize almasına gerek yoktur.

Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Hususi (Yeşil) Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Hizmet (Gri) Pasaportu hamilleri vizeye tabidir.

Diplomatik (Siyah) Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

T.C. vatandaşlarının Madagaskar seyahatlerinin en az 10 gün öncesinde sarıhumma aşısı yaptırmaları zorunludur.