Antananarivo Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Lake_Anosy,_Central_Antananarivo,_Capital_of_Madagascar,_Photo_by_Sascha_Grabow.jpg

Antananarivo, Madagaskar’ın başkenti ve en büyük şehridir. Şehir aynı zamanda Analamanga bölgesinin de merkezidir. 1,280 metre rakımında yer alan şehir adanın tam ortasında yer alır. 18.yüzyıldan beri adanın en büyük nüfus yoğunluğuna sahip olan şehridir. Ülkenin siyasi, kültürel, eğitimsel ve ekonomik kalbidir. Kısaltılmış olarak Tana diye anılan şehir ziyaretçilerine sayısız güzel yeme içme, alışveriş, gezinti seçeneği sunmaktadır.

Şehir merkezi, her ne kadar denetimsiz trafiği ve çevre kirliliği ile ziyaretçileri itse de, pek çok tarihi ve kültürel mirasa sahip. Özellikle de Haute-Ville bölgesi muhteşem sömürge mimarisi, ve serin iklimiyle, yokuşlu yollarına rağmen kesinlikle gezilmesi gereken bir yer. Ayrıca bu bölgede yerel el sanatlarını son derece uygun fiyatlara satın alabileceğiniz harika pazarlar ve dükkânlar vardır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=iTeVCDVsIro

Editörün Kaleminden

 Antananarivo Ne Zaman Gidilir?

Antananarivo genelinde kasım ile nisan aylarında sıcak ve yağışlı bir iklim yaşanırken, mayıs ile ekim ayları arasında kurak ve soğuk bir süreç yaşanır. Yüksek yaylalarında serin ve kurak bir iklim hâkimdir.

Antananarivo’ya Nasıl Gidilir?

Antananarivo’da uluslararası bir havaalanı bulunmaktadır. Türkiye’den direkt uçuşlar mevcuttur. Ama dilerseniz aktarmalı olarak da gidebilirsiniz.

Antananarivo’da Nerede Kalınır?

Madagaskar’ın başkenti ve en büyük şehri olan Antananarivo, kısaca “Tana” olarak da bilinir. Ülkenin ekonomik, siyasal ve kültürel açıdan en önemli şehridir. Eski ve farklı evleri, Fransız dönemi mimarisi, doğal güzellikleri ile görülmeye değer bir şehir olan Antananarivo, aynı zamanda farklı etnik gruplardan insanları barındıran çok kültürlü bir şehirdir. Bu güzel şehir size harika manzaraların dışında çok çeşitli ve çok kaliteli oteller de sunmaktadır. Her bütçeye uygun birçok otel bulabileceğiniz bu şehrin keyfini çıkarabilirsiniz. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Antananarivo otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Antananarivo Otelleri

Antananarivo, kısaca “Tana”, Madagaskar’ın başkenti ve en büyük şehridir. Malgaşça’da “Binlerin şehri” anlamına gelen Antananarivo, adanın kalbinde yer alır. Sömürge dönemi ve öncesindeki farklı mimarisi, güzel doğası, kültürünün yanı sıra ülke için de ekonomik ve siyasi açıdan oldukça önemli bir şehirdir. Kalabalık bir şehir olan Tana, size alışveriş imkânları, yerel yemeklerin olduğu kaliteli restoranlar, müzeler, konserler, spor müsabakaları gibi birçok seçenek sunacaktır. 

Bu güzel ve bir o kadar yorucu şehirdeki seyahatinizde, kalacağınız otel de oldukça önemlidir. Antananarivo’da lüks otellerden hostellere kadar birçok otel bulunmaktadır. Bu yüzden aradığınız kıstas ve bütçede otel bulmanız çok kolay olacaktır. Aynı zamanda erken rezervasyon seçeneği ile daha da uygun fiyatlarda konaklayabilirsiniz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Antananarivo otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

 Antananarivo Şehir İçi Ulaşım

Bus.jpg

Şehri taksi, otobüs ve yaya olarak gezebilirsiniz. Eğer taksiye binecekseniz sürücü ile fiyatı bindiğinizdr konuşmanız gerekmekte. Şehir merkezinde trafik yoğunluğunun bir hayli fazla olabildiğini de gözden kaçırmayın. Otobüsler bir hayli uygun fiyatlıdır ancak son derece kalabalık ve sıkış tepiştir.

Antananarivo Mutfağı

Madagaskar mutfağı, çoğunlukla Polinezyalı Malaylar, Afrikalılar, Araplar, Hintler ve Avrupalılar’ın etkisiyle oluşmuştur. Pirincin temel gıda maddesi olduğu ülkede sebze ve meyveler beslenme alışkanlığında önemli yer tutar. Adada ananas, mango, şeftali, üzüm, avokado ve liçi gibi meyveler yetişir. Çok kullanılan etler arasında tavuk, sığır eti ve balık vardır. Pirinç üzerinde servis edilen pişmiş yiyeceklerden oluşan laoka oldukça yaygın bir yemek türüdür. Sıklıkla çeşit sos ile servis edilir. Yüksek bölgelerde bu soslar domates ağırlıklı olmakla beraber kıyı bölgelerinde çoğu zaman hazırlanırken içine hindistan cevizi sütü de katılır.

Popüler restoranlar

Le Saka, La Varangue, Chez Mariette, Kudeta, Villa Isoraka.

Bahşiş

Madagaskar restoranlarında, eğer hizmetten memnun kaldıysanız, hesabın yüzde 5-10’unu bahşiş olarak bırakmanız çalışanları memnun edecektir.

Antananarivo Gece Hayatı

Antananarivo’da gece hayatının yaygın ve hareketli olduğunu söylemek yanlış olur. Turistler daha çok göl kenarındaki kafe ve restoranlarda manzara eşliğinde vakit geçirir. Hareket arayanlar için Pandora Station, Espace Dera ya da La Plage önerilebilir.

Antananarivo Festivaller

Donia Festivali (Mayıs)

Hira Gasy Festivali (Haziran)

Müzik Festivali (Ekim)

Famadihana Dans Festivali (Ekim)

Antananarivo’da Alışveriş

Şehirde alışveriş için çoğunlukla “zoma” adı verilen pazar yerleri tercih edilir. Bu alanlarda yerli halkın sattığı sebze ve meyvelerin yanı sıra yöreye özgü yemeklerden de tadabilirsiniz. Ayrıca yine yerli halkın ürettiği zanaat işleri, hediyelik eşyalar da bu açık marketlerde bulunabilmektedir. Eğer bir alışveriş merkezine gitmek istiyorsanız adresiniz Analakely Market olmalıdır.

Antananarivo Para Birimi

Madagaskar ülkesindeki Antananarivo şehrinin para birimi Madagaskar Doları’dır. 1 TL yaklaşık 1000,00 Madagaskar Doları’dır.

Antananarivo Resmi Dili

Madagaskar ülkesinde bulunan Antananarivo’nun resmi dili Malgaşça ve Fransızca’dır.

Antananarivo Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Paskalya

Şehitleri Anma Günü (29 Mart)

Hz. İsa’nın Göğe Yükselişinin 40. Günü (5 Mayıs)

Hamsin Yortusu

Bağımsızlık Günü (26 Haziran)

Hz. Meryem’in Göğe Yükselişi

Tüm Azizler Günü

Halk Günü (11 Aralık)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Antananarivo Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 21oC
  • Şub 21oC
  • Mar 21oC
  • Nis 20oC
  • May 18oC
  • Haz 16oC
  • Tem 15oC
  • Agu 16oC
  • Eyl 17oC
  • Eki 19oC
  • Kas 20oC
  • Ara 21oC

Kısa Kısa

Nüfus: 1,613,375 / Dil: Malgaşça ve Fransızca / Para Birimi: Madagaskar Doları (MGA) / İklim: Sub-Tropikal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün