Antananarivo’da Gezilecek Yerler

Antananarivo, her ne kadar şehir merkezi denetimsiz trafiği ve çevre kirliliği ile ziyaretçileri zorlasa de, pek çok tarihi ve kültürel mirasa sahiptir.

Rova

14788067.jpg

Tana’nın Manjakamiadana isimli bu surlarla çevrili sarayı şehrin en yüksek tepesini taçlandıran yapıdır. 1995’teki bir yangında büyük hasar gören yapı hâlen tadilatta olsa da bulunduğu kompleks içinde ziyaretçi kabulüne açık yerler bulunmaktadır. Saray, Kraliçe I. Ranavalona için İskoç misyoner James Cameron tarafından yaptırılmıştır.

Andafivaratra Müzesi

Muhteşem bir pembe barok sarayın içine kurulmuş olan bu müze eskiden Başbakan Rainilaiarivony’nin ikametgâhıydı. Müzenin koleksiyonunda Merina kral ve kraliçelerine ait kişisel eşya bulunmaktadır. Müze aynı zamanda o dönemin renkli yaşantısını ve saray efradının bazı renkli karakterlerini de yad etmektedir.

Anosy Gölü

Anosy Gölü, başkentin güney bölümünde bulunan bir yapay gölettir. Öncesinde bir bataklık olan alan I. Radama döneminde ıslah edilerek göletleştirilmiştir. James Cameron tarafından mimari tasarımı yapılan gölet kalp şeklindedir. Tam ortasında bir boğaz ile şehre bağlanan bir ada ve adanın üzerinde I. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybedenleri anan bir anıt vardır.

Antananarivo'da görülmesi gereken diğer yerler:

Museum of Ethnology and Paleontology, Korsan Müzesi, Hayvanat Bahçesi, Ambohimanga Sarayı.