Araba ile Avrupa Gezisi: Makedonya

Makedonya yolları oldukça düzgündü. Makedonya sınır kapısında pasaport kontrolümüz yapıldıktan sonra bagaj kontrolü için bagajı açtık ve kayınvalidem o sırada memleketine geldiği için ağlamaya başlayınca, Makedonyalı gümrükçüler tamam deyip bagajı kapattılar ve Makedonya’ya girmiş bulunduk.

Makedonyanın yolları çok güzel ve bol yeşillikli bir yer, Üsküp’e vardığımızda ilk uğradığımız yer bir bitpazarı. Müslümanların ve Türklerin olduğu, aynı bizim pazarlarımız gibi bir pazar. Bitpazarının altında Türk çarşısı var ve burada her şeyi gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz. Çünkü burası Müslümanlardan oluşan bir çarşıdır. Bu çarşıya arabayla girip bakınıyorken Hasan isimli bir kardeşimiz “Türkiye” deyip bize sarıldı. Ellerini havaya kaldırıp “TÜRKİYE TÜRKİYE” diye bağırarak gitti. Ailece bu olaya ağladık. İçimiz bir hoş olmuştu. Sonra tam o sırada burnumuza gelen enfes bir kokuyla ağzımız sulandı. Zaten yol yorgunuyduk ve açtık o yüzden hemen bu kokuya yöneldik.

Girişten 50 metre ileride solda köfteci Ali ve çırağı Yusuf’un dükkânına girip şahane lezzetli köftelerinden yedik. Lezzetli olduğu kadar hesaplı da olan bu köftelerin porsiyonu 120 Makedonya Dinarı idi, yani 4 TL. Tabağınıza o kadar çok köfte koyuyorlar ki eminim hepsini bitiremeyeceksiniz.

Karnımız doymuştu artık şimdi gezi zamanıydı. Köfteci Ali’nin dükkânın ilerisindeki camiyi ve Vardar Nehri’ni gezdik. Bu nehrin kenarındaki kafe ve bar türü yerler aynı İzmir Alsancak’ı anımsatıyordu. Burada nehrin tadını çıkartarak dondurmalarımız yedik ve şimdi dinlenme zamanıydı, doğru otele gittik.

Sabah erkenden kalkıp Üsküp-Ohrid Gölü yoluna koyulduk ve yeşilliklerle dolu bu yolun sonunda Ohrid’e vardık. Arabamızı caddedeki otoparka koymamıza yardımcı olan görevli Selim ile tanıştık. Buranın her gün açık olan pazarına gidip değişik bir çeşitte olan fındığından ve başka birkaç şey daha aldıktan sonra ayakkabıcı Namık Kemal ile tanışıp bayramlaştık. Pazarın yanındaki kafedeki çay-kahve molasından sonra Ohrid Gölü’ne girdik ve o civarda turladık. Çok nezih, sakin ve güzel bir yerdi.

Sonra Üsküp’e döndük. Orada almak istediğimiz şeyler vardı, onları alıp Koçana’ya gittik. Burada otel yok demişlerdi ama güzel bir otel bulduk. Mutfaklı ve jakuzili süper bir yerdi hem de günlüğü kişi başı 8,5 Euro idi. 2 gün burada kaldık. Kayınvalidemin kasabası olan Vinica’yı da ziyaret ettik. Orada çocukken tanıdıklarını sora sora bulduk. Bize Hristiyan bir kadın çok yardım etti.

Makedonya’daki Türk ve Müslüman kardeşlerimiz hep ağır işlerde çalışıyor. Aldıkları maaş 100 Euro ile 120 Euro arasında değişiyor. Bu insanlar hala bozulmamış; kapıları açık, sadece gece kapanıyor. Biz mahalleye girince tüm mahalle bize hoşgeldin dedi. Zorluklara rağmen Hristiyan-Müslüman bir kardeşlik içinde yaşamayı başarmışlar, burada hala insanlık ölmemiş.

Bursa’dan gelen Yunus Emre Gençlik Merkezi folklor ekibinden 2 öğrenci kayınvalidemin tanıdıklarının olduğu evde kalıyordu. Ertesi gün onların Istibanja Köyü’ndeki gösterilerini izlemeye gittik. Türk ekibini çok fazla alkışladık ve tezahürat yaptık. Onlar da Türkiye’ye 17 saatlik uzaklıkta olan bir yerde bile kendilerini alkışlayan Türk vatandaşlarını görünce çok sevindiler.

onur

Yazar Hakkında

onur

Gezilerimi hep tursuz bağımsız yapmak, en güzeli çünkü sevdigin blr ülke yada şehirde fazla kalmak mümkün.