Google+

ARABA İLE AVRUPA GEZİSİ: MAKEDONYA

531220 Ağu 2014Gezi Notu
onuronurGezgin20 Ağu 201453120 Yorum

Makedonya yolları oldukça düzgündü. Makedonya sınır kapısında pasaport kontrolümüz yapıldıktan sonra bagaj kontrolü için bagajı açtık ve kayınvalidem o sırada memleketine geldiği için ağlamaya başlayınca, Makedonyalı gümrükçüler tamam deyip bagajı kapattılar ve Makedonya’ya girmiş bulunduk.

Üsküp

Makedonyanın yolları çok güzel ve bol yeşillikli bir yer, Üsküp’e vardığımızda ilk uğradığımız yer bir bitpazarı. Müslümanların ve Türklerin olduğu, aynı bizim pazarlarımız gibi bir pazar. Bitpazarının altında Türk çarşısı var ve burada her şeyi gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz. Çünkü burası Müslümanlardan oluşan bir çarşıdır. Bu çarşıya arabayla girip bakınıyorken Hasan isimli bir kardeşimiz “Türkiye” deyip bize sarıldı. Ellerini havaya kaldırıp “TÜRKİYE TÜRKİYE” diye bağırarak gitti. Ailece bu olaya ağladık. İçimiz bir hoş olmuştu. Sonra tam o sırada burnumuza gelen enfes bir kokuyla ağzımız sulandı. Zaten yol yorgunuyduk ve açtık o yüzden hemen bu kokuya yöneldik.

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Girişten 50 metre ileride solda köfteci Ali ve çırağı Yusuf’un dükkânına girip şahane lezzetli köftelerinden yedik. Lezzetli olduğu kadar hesaplı da olan bu köftelerin porsiyonu 120 Makedonya Dinarı idi, yani 4 TL. Tabağınıza o kadar çok köfte koyuyorlar ki eminim hepsini bitiremeyeceksiniz.

Karnımız doymuştu artık şimdi gezi zamanıydı. Köfteci Ali’nin dükkânın ilerisindeki camiyi ve Vardar Nehri’ni gezdik. Bu nehrin kenarındaki kafe ve bar türü yerler aynı İzmir Alsancak’ı anımsatıyordu. Burada nehrin tadını çıkartarak dondurmalarımız yedik ve şimdi dinlenme zamanıydı, doğru otele gittik.

Üsküp şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Del Toro Apartment, Apartment Alek, Debar Maalo Apartment. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Downtown Skopje Apartment, Infinity Apartments gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Saso Apartment, Quiet Central Apartment, Ivan Apartment Skopje tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Üsküp aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Üsküp-1


Yurtdışı seyahatlerinde beklenmedik sağlık sorunlarının ve aksaklıkların bütçenizi sarsmaması için mutlaka bir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmanız gerekir.

Zaten birçok ülke vize işlemleri sırasında bu sigortayı zorunlu olarak talep etmektedir. www.axasigorta.com.tr ‘ye girerek sadece birkaç dakika içinde üstelik 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla sigortanızı online olarak alabilirsiniz. İyi yolculuklar… Detaylar için tıklayın.


Sabah erkenden kalkıp Üsküp-Ohrid Gölü yoluna koyulduk ve yeşilliklerle dolu bu yolun sonunda Ohrid’e vardık. Arabamızı caddedeki otoparka koymamıza yardımcı olan görevli Selim ile tanıştık. Buranın her gün açık olan pazarına gidip değişik bir çeşitte olan fındığından ve başka birkaç şey daha aldıktan sonra ayakkabıcı Namık Kemal ile tanışıp bayramlaştık. Pazarın yanındaki kafedeki çay-kahve molasından sonra Ohrid Gölü’ne girdik ve o civarda turladık. Çok nezih, sakin ve güzel bir yerdi.

Üsküp-2

Üsküp-3

Sonra Üsküp’e döndük. Orada almak istediğimiz şeyler vardı, onları alıp Koçana’ya gittik. Burada otel yok demişlerdi ama güzel bir otel bulduk. Mutfaklı ve jakuzili süper bir yerdi hem de günlüğü kişi başı 8,5 Euro idi. 2 gün burada kaldık. Kayınvalidemin kasabası olan Vinica’yı da ziyaret ettik. Orada çocukken tanıdıklarını sora sora bulduk. Bize Hristiyan bir kadın çok yardım etti.

Makedonya’daki Türk ve Müslüman kardeşlerimiz hep ağır işlerde çalışıyor. Aldıkları maaş 100 Euro ile 120 Euro arasında değişiyor. Bu insanlar hala bozulmamış; kapıları açık, sadece gece kapanıyor. Biz mahalleye girince tüm mahalle bize hoşgeldin dedi. Zorluklara rağmen Hristiyan-Müslüman bir kardeşlik içinde yaşamayı başarmışlar, burada hala insanlık ölmemiş.

Bursa’dan gelen Yunus Emre Gençlik Merkezi folklor ekibinden 2 öğrenci kayınvalidemin tanıdıklarının olduğu evde kalıyordu. Ertesi gün onların Istibanja Köyü’ndeki gösterilerini izlemeye gittik. Türk ekibini çok fazla alkışladık ve tezahürat yaptık. Onlar da Türkiye’ye 17 saatlik uzaklıkta olan bir yerde bile kendilerini alkışlayan Türk vatandaşlarını görünce çok sevindiler.

Üsküp şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Eski ve Yeni Üsküp Walking Tour Yarım Gün (11 €), Üsküp'ten: Priştine'ye ve Prizren'e Tam Günlük Gezi (65 €), Üsküp: Matka Kanyonu Manzara Turu (50 €), Üsküp, Ohri Tam Gün Turu (40 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar