Kopenhag Botanik Bahçesi

Soğuk kış günlerinde bile renkli bir doğa içerisinde gezinmek istiyorsanız Kopenhag şehrindeki botanik bahçesine gidebilirsiniz. Şehrin kalbinde konumlanan ve Doğa Tarihi Müzesi’nin bir parçası olan bu bahçede birbirinden farklı çiçeklerin, ağaçların arasında fotoğraflar çekebilir, doğayla baş başa güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Bu renkli yer 1874 yılından kalma tarihi cam evi ile dikkat çekmektedir ve bünyesinde 13 binden fazla tür barındırır. Ayrıca, Palmiye Bahçesi (The Palm House), Nordik Bira Bahçesi (The Nordic Beer Garden) ve 2018 yılında ziyarete açılan Kelebek Evi de gezilecek yerler arasındadır.

Palm House, Botanik Bahçesi’nin en önemli yerlerinden biridir. Burada sizleri oldukça zengin bir botanik koleksiyonu bekliyor.

Bahçenin bir diğer görülmesi gereken yeri özellikle biranın yapımına ilgi duyanların çokça dikkatini çekecektir. Nordik bira yapımında kullanılan bitkileri inceleyebileceğiniz, yetiştirilmesi hakkında bilgi sahibi olacağınız, kokularını duyabileceğiniz bu alan, çok spesifik bir konuda oldukça doyurucu bir içerik sunuyor.

10 bin hektarlık bir alana yayılmış olan Botanik Bahçesi, esasen 1600 yılında yapılsa da tarih içinde iki kez yer değiştirmek zorunda kalmış ve bugünkü yerine 1874 yılında taşınmıştır.

Bahçeyi keşfe çıktığınızda sadece bitki türlerini keşfetmekle kalmayacak, birbirinden güzel heykelleri de görme şansına kavuşacaksınız. Antik Yunan mitolojisinden Artemis heykeli, bu heykellerin en güzelleri arasında gelmektedir.

Bahçede tam 27 adet cam ev bulunmaktadır. Bunlardan en özeli 1874 yılında yapılmış, 16 metre yüksekliğe sahip olan cam evdir.

Bahçede ayrıca Kuzey Kutup bitkilerinin yetişmesine imkan tanıyan, bunun için özel olarak tasarlanmış bir sera da mevcut.

Gezinizden yorulup biraz dinlenmek, bir şeyler yiyip içmek isterseniz de bahçede bulunan kafeye uğrayabilirsiniz.

Adres: Gothersgade 128, 1123 København, Danimarka

Ziyaret Bilgileri: Ekim-Mart arası haftanın her günü 08:30 - 16:00, Nisan-Eylül arasında ise saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Botanik Bahçesi’ne giriş ücretsizdir. Pazartesi hariç her gün ziyarete açık olan The Palm House için giriş ücretleri şöyle; Yetişkin: DKK 60,
Çocuk (3-16 yaş): DKK 40, Çocuk (0-2 yaş): Ücretsiz

Yakın Yerler: Ulusal Doğa Tarihi Müzesi, Rosenborg Kalesi, Jeoloji Müzesi

Ulaşım: Botanik Bahçesi, şehir merkezinde yer almaktadır. Hem toplu taşıma ile hem de yürüyerek ortalama 5 - 10 dakika içerisinde şehir merkezinden ulaşım sağlayabilirsiniz.