Kopenhag ve Tivoli Bahçeleri

Tivoli bahçeleri, Kopenhag’ın en popüler adreslerinden biri. 80 dönüm arazi üzerine kurulmuş bu park, bir masal dünyası gibi. 1843 yılında Georg Carstensen tarafından kurulan bu eğlence merkezi, geleneksel ve modern teknoloji ile donatılmış. Parkta 26 eğlence parkuru, 32 restoran ve pek çok konser alanı bulunuyor.

Biz Tivoli bahçelerine Merkez istasyon tarafındaki kapıdan giriyoruz. Ama asıl büyük giriş kapısı belediye binasına bakan tarafta. Tabii ki girişte giriş ücreti ödüyoruz. Alınan biletler, günlük, 2 günlük, 3 günlük gibi alternatif zaman dilimlerini kapsıyor ve buna göre de fiyat değişiyor.

Park 7’den 70’e herkese hitap ediyor. Ara ara suni göller, parklar, göl kenarlarında restoranlar, akvaryumlar gibi sizi saatlerce meşgul edebilecek aktivite var içerde. Hatta çok büyük olmasa da bir casino bile var. Bu nedenle eğer Tivoli’ye girecekseniz sabah erken saatlerde girip, gece geç saatlere kadar kalın. 1 tam gün burası için kafi, tabii eğer çocuğunuz yoksa…

İçeride yeme-içme için oldukça çeşitli onlarca yer var. Pahalı ve lüks restoranlardan, ayak üstü sosisli atıştırabileceğiniz yerler mevcut. Biz buradaki bir restoranda Danimarka köftesi, karides ve somonlarımızı afiyetle yiyip, Carsberg biralarımızı yudumluyoruz.

Park içindeki büyük Açıkhava sahnelerinden birinde mükemmel bir pandomim gösterisi seyrettik. Oyun da, sahne de çok güzeldi. Bence parkın en keyifli tarafı her köşede bir gösteri izleyebiliyor olmanız. Bir başka tarafta ise caz konseri var.

Kafelerin birinde kahvelerimizi yudumluyor, bu defa müthiş bir bale gösterisi izliyoruz. Parktaki bu gösteriler ücretsiz, aldığınız biletin içinde. Sadece eğlence parkındaki aletler ücrete tabi. Danimarka’da sanata çok önem veriliyor.

Tivoli bahçelerinin gündüzü de gecesi de çok güzel. Gece havuzdaki lazer ve ses gösterisi de mükemmel. Burası biraz Disneyland, biraz Las Vegas gibi.

Kopenhag’da otel tercihlerine gelecek olursak, Ryesgade’de bulunan ve Tivoli Bahçelerine yakın bir konumda olan Hotel Kong Arthur düşünebilirsiniz. Otelden şehir merkezine ulaşım yaklaşık 10 dakika. Bu otele alternative olarak da nehir kıyısında ki Absalon Hotel’de oldukça ideal. Alışveriş, restoran ve eğlence mekanlarına yakın olan otel fiyat bakımından da ortalama pahalı ve ekonomik arasında denebilir. Eğer bütçeniz çok kısıtlıysa da şehir merkezine yakın bir konumda yer alan Engelsted Guesthouse otelini düşünebilirsiniz. Diğer Kopenhag otelleri için de buradan booking.com’a girerek otellere göz atabilirsiniz.

NURHAN YILMAZ

Yazar Hakkında

NURHAN YILMAZ

1951 İstanbul doğumluyum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım.Küçük yaşlarda babamın mesleği gereği, Türkiye’nin pek çok farklı şehirlerinde yaşadım.