Toamasina (Tamatave) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Toamasina, bir diğer adıyla Tamatave, Madagaskar’ın en büyük ikinci şehridir. Liman kenti olan Toamasina dolayısıyla ülkenin ticaret merkezidir. Kent, yaklaşık 300 bin kişilik bir nüfusa sahiptir. Atsinanana bölgesinin başkenti olan Toamasina, ada olan ülkenin dış ticaretini üstlenmiş durumdadır. Aynı zamanda turistik açıdan da birçok imkânı bünyesinde barındırdığından Paris’te Nice ne ise Madagaskar’da Toamasina de aynı konumda değerlendirilmektedir. Toamasina isminin ise “Tuzlu” anlamına geldiği yönünde bir inanış vardır.
Toamasina, sömürgecilik faaliyetlerinin uygulandığı bir bölge olmuştur. Fransız kolonisi olduğu dönemde şehir salgın hastalıklarla boğuşmuştur. 1898 ve 1900 yıllarında veba salgını bölgeyi kırıp geçirmiştir. Daha sonra yakında bulunan bataklıkların kurutulması ile bu duruma son verilmiştir. Şehir aynı zamanda eski bir korsan cennetidir.
Toamasina plajları çok güzel olsa da denizi yüzmeye elverişli değildir. Geniş caddedeki palmiye ağaçları, çok sayıdaki restoran ve otel seçenekleri ve sokaklarında kurulu olan pazarları, şehrin turist nüfusunu hızla attırmaktadır. Kolonyal geçmişinden kalma tarihî sütunlu binaları, geniş bulvarları ve kumsalları, hareketli yaşam tarzı ile kaotik atmosferi; Toamasina birkaç günlük gezi ile değişik bir kültürü deneyimleme imkânı sunmaktadır.


 

Toamasina Nerededir?

Toamasina, Afrika kıtasına bağlı, kıtanın doğusunda, Hint Okyanusu’nun batı kesiminde yer alan bir ada ülkesi olan Madagaskar Cumhuriyeti’nin doğu kıyısında yer almaktadır. Şehir, ülkenin başkenti ve en büyük şehri olan Antananarivo’nun 215 kilometre kuzey doğusundadır.

Toamasina’nin İklimi

Toamasina, tropikal yağmur ormanı iklimini yaşayan bir şehirdir. Eylül vekasım ayları arası, şehrin en kurak mevsimi yaşadığı dönemdir. Şubat ve nisan dönemi ise yılın en sıcak aylarıdır. Yıl boyunca 3 bin milimetre üzerinde yağışın düştüğü şehir, ortalama sabit sıcaklıklara sahiptir. Ocak ve şubat aylarında 30 dereceyi görebilen hava sıcaklığı; temmuz ve ağustosta ortalama 20 derecenin üzerinde seyretmektedir.  

Toamasina’da Görülecek Yerler

Büyük Pazar ve tren istasyonun yakın olan Küçük Pazar, birçok baharat çeşidi, vanilya, tropik meyve ve hediyelik eşyaların satıldığı noktalardır.
Tüm büyük idari binaların bulunduğu Bağımsızlık Caddesi ise şehrin en geniş caddesidir. Belediye Binası’nın yakınında, açık hava dansları ve siyasi toplantılara rast gelmek mümkündür. Geleneksel Betsimisaraka dansları ve kwassa-kwassa gösterileri geceleri gerçekleştirilmektedir.
Musée du Port (Liman Müzesi), liman girişinde yer alan bir üniversite müzesidir. Müzede balıkçılık araçları, arkeolojik buluntular, kabile tılsımları gibi objeler sergilenmektedir. Pazartesi hariç her gün açık olan müzede 1927’de kasabayı tahrip eden siklonun fotoğrafları ve 20. yüzyılın başlarına ait görsellerle şehrin tarihi aydınlatılmaktadır. Ayrıca posterler vasıtasıyla ormansızlaşma ve koruma projeleriyle ilgili farkındalık yaratılmaktadır.
Oldukça renkli bir pazar olan Bazary Be; meyve, sebze, baharat, el işi ürünler ve çiçek demetlerinin satıldığı bir pazardır.
Place de Colonne, 1947 yılında Fransızlara karşı ayaklanan ve hayatlarını kaybedenler için yapılmış bir anıttır.
Bazary Kely ise tren istasyonunun batısında yer almaktadır ve bu pazarda balık satılmaktadır.
Belasety mezarlığında da 17. yüzyılda yaşamış ve mucizeleri ile ün salmış olan Séraphine Frantsay yatmaktadır. İnsanlar buraya, aşk, servet, sağlık ya da iyi şans dilemek için gelmektedirler.

Toamasina’da Ne Yenir?

Şehirde yemek için otel restoranları en iyi seçeneklerden biridir. Oldukça ucuz ve kaliteli yemekler bulmak mümkündür. Pirinç ülke mutfağında önemli bir yere sahiptir ve pek çok yemekte kullanılır. Yemeklerden sonra tatlı yerine tropik meyveler de servis edilmektedir. Dünya mutfaklarından seçenekleri de şehirde bulmak mümkündür. Tercih edebileceğiniz bazı restoranlar ise La Véranda, La Récréa, Le Zoréol, Le Perroquet Bleu, Le Bateau Ivre, Don Camillo, Restaurant Labourdonnais, Adam & Eve Snack Bar ve Chez Bruno’dur.

Toamasina (Tamatave) ile İlgili

Editörün Kaleminden

Toamasina'da (Tamatave) Nerede Kalınır?

20 kilometrekarelik alanı ile Madagaskar Adası’nın doğu kıyısında bulunan Tamatave, turistik bir bölge olarak ilgi görüyor. Bölgenin tek doğal limanı olan Tamatave, diğer liman bölgelerinden de bu özelliği nedeni ile ayrılıyor. 1927 ve 1986 senelerinde bölgede yaşanan ve çok yıkıma neden olan yüksek şiddetteki fırtınalar nedeni ile şehir neredeyse komple yıkılmış ve tekrar yapılarak yaşama döndürülmüş bulunuyor.

Doğal güzellikleri ile tüm dünyanın göz bebeği olan Tamatave, turistik altyapısı da çok gelişmemiş bir bölge. Güzelliklerin korunmasına da ortam sağlayan yapısı bu açıdan büyük de bir avantaj. Bölge ziyaretçilerinin çoğu doğanın bozulmadan kalmasını tercih ederek yapılaşmayı çok da desteklemiyor. Bu sebeple bölgede kısıtlı sayıda otel bulunuyor. Kentin kara kısmında yer alan Parc Ivoloina ismindeki hayvanat bahçesi büyük ilgi görüyor.

 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Tamatave otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Tamatave’de Nerede Kalınır - Tamatave’nin Bölgeleri

Ivondro Körfezi ile Hint Okyanusu kenarındaki efsanevi kumsal arasında yer alan Tamatave oldukça geniş caddeleri, palmiye ağaçları ile kaplanmış yeşil alanları, harika otel ve restoranları ile bir tatil cenneti. Kıyıdaki kumsal bölgesi de büyük bir cazibe merkezi olarak ilgi görüyor. Denizi yüzmek için çok uygun olmasa da konuklar bu keyifli kumsalın tadını çıkarmak için bölgeyi ziyaret etmekten geri kalmıyor.  

Tamatave yakınlarındaki Sainte Marie, bölgenin esas turizm potansiyelini de ortaya koyan tesisler açısından daha gelişmiş bir ada. Bölge ziyaretçileri en keyifli Madagaskar deneyimi için bu adada konaklamayı ve civar kent ve bölgeleri geziler ile görmeyi tercih ediyorlar.

Sizin için Tamatave’de yer alan otelleri bölgesel olarak incelediğimiz bu yazımızda bu durumu da göz önünde bulundurarak, hem Tamatave otellerini hem de Sainte Marie adasının keyifli turistik merkezi Ambodifototra bölgesi otellerini seçenekler arasında sunuyoruz.

Konaklayacağınız tesisten ve turizm danışma ofislerinden yapacağınız geziler hakkında detaylı bilgi ve broşür edinebilirsiniz.

 

Tamatave ulaşımı konusuna başlarken öncelikle Madagaskar’ın genel olarak altyapı ve tesisleşme konusunda çok yol katedemediğini ifade etmek gerekiyor. Madagaskar Adası’na ulaşmak için kullanılacak hava yolu alternatiflerini incelerken Tamatave’ye yaklaşmak için de harcamananız gereken bütçeyi incelemenizi tavsiye ediyoruz çünkü ülkede uçak yolculuğu oldukça yüksek bedeller ile karşılanıyor.

Tamatave civarında ulaşım için toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz ancak kalabalık kriterini ve minimum konforu göze almanız gerekiyor. Yolların bakımsız ve sıkıntılı olması nedeni ile de şöför olmaksızın araba kiralamanın pek tavsiye edilmediğini eklemek isteriz. Araçların çoğunluğu buna tedbir olarak, bölge halkından olması nedeni ile kısmen rehberlik de yapabilecek şöförlerle kiraya veriliyor.

Tamatave merkezindeki Tamatave Otelleri

Çok fazla tesis olmamakla birlikte mutlaka Tamatave’de konaklamak isteyecek Madagaskar yolcularımız olabileceğine eminiz. Bu nedenle şehirde yer alan tüm işletmelere yer veriyoruz. İçlerinden en az birkaçının istediğiniz kriterleri karşılayacağını düşünerek verdiğimiz bu listede aradığınızı bulamazsanız da çaresiz değilsiniz. Yazının devamında Sainte Marie Adası üzerinde yer alan en iyi tesislerden oluşan diğer listemizi de incelemenizi öneriyoruz.
    

 • Victoria Beach Hotel
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, havaalanı hizmeti, kahvaltı, bar
  Konum: 14/11 Ampanalana Plle
  Fiyat: Geceliği 46 € - 72 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Victoria Beach Hotel

 • Java Hotel
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, klima
  Konum: 34, boulevard Joffre
  Fiyat: Geceliği 40 € - 46 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • The Streamliner Hotel Apartment
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, havaalanı hizmeti, klima
  Konum: Route d’Ivoloina
  Fiyat: Geceliği 80 € - 110 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Joffre
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, klima, bar
  Konum: 18 Boulevard Joffre, Toamasina
  Fiyat: Geceliği 35 € -39 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Joffre

 • KANTO Cruise
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, havaalanı hizmeti, klima, bar
  Konum: Route nationale 5, Toamasina
  Fiyat: Geceliği 25 € - 30 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel H1
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, klima, restoran,
  Konum: Rue Guynemer
  Fiyat: Geceliği 31 € - 34 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel H1

 • La Maison
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, klima, bar, havaalanı hizmeti
  Konum: Rue Victor Hugo
  Fiyat: Geceliği 30 € - 33 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Centre Lambahoany
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, bar
  Konum: Boulevard de la Liberté
  Fiyat: Geceliği 12 € -15 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayınız.

 • Hotel Luciole
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, klima, kahvaltı, havaalanı hizmeti
  Konum: Boulevard Joffre
  Fiyat: Geceliği 35 € - 40 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Luciole

Ambodifototra – Sainte Maria Bölgesindeki Tamatave Otelleri

Hint Okyanusu adalarından olan Sainte Maria’nın başkenti ve en büyük yerleşim noktası olan Ambodifototra, güzel kumsalları ve keyifli tesisleri ile son derece ilgi çekici bir Madagaskar bölgesi. 1700’lü yıllarda korsanlar için bir liman ve ev niteliği kazanmış olan Ambodifototra, günümüzde bölgedeki yerleşim ve inşa çalışmaları nedeniyle habitat konusunda kayba uğramış bulunuyor ancak doğallığın korunması konusunda uyanmaya başlayan bilincin giderek güçlendiği de görülüyor. Tamatave bölgesine 165 kilometre kadar uzaklıkta bulunan Soanierana Ivongo bölgesinin karşısına denk gelen Sainte Maria Adası Ambodifototra şehrindeki tesislerin en iyilerini aşağıdaki listemizde görebilirsiniz.

 • Pricesse Bora Lodge & Spa
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, klima, sigara içilmeyen oda, kahvaltı, havuz, SPA
  Konum: Ravoraha, Sainte Marie
  Fiyat: Geceliği 220 € -250 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Pricesse Bora Lodge & Spa

 • Soanambo Hotel
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, klima, havaalanı hizmeti, restoran, havuz, SPA
  Konum: Nosy Boraha, Sainte Marie
  Fiyat: Geceliği 230 € - 250 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Masoandro Lodge
  Özellikler:
  3 yıldız, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, klima, havaalanı hizmeti, havuz, sigara içilmeyen oda, restoran
  Konum: Ambia Loukintsy, Sainte Marie
  Fiyat: Geceliği 76 € - 90 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Vanivola
  Özellikler:
  3 yıldız, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, klima, kahvaltı, havaalanı hizmeti, havuz, restoran
  Konum: Mahavelou bp37, Sainte Marie
  Fiyat: Geceliği 138 € - 150 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Natiora Green Lodge
  Özellikler:
  2 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, havaalanı hizmeti, restoran, SPA, sigara içilmeyen oda
  Konum: Petit Anse – Lokintsy, Sainte Marie
  Fiyat: Geceliği 45 € - 50 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Natiora Green Lodge

 • La Crique
  Özellikler:
  2 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, bar, havaalanı hizmeti, restoran
  Konum: La Crique, BP 1 Loukintsy, Sainte Marie
  Fiyat: Geceliği 59 € - 67 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Club Paradise
  Özellikler:
  2 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, havuz, sigara içilmeyen oda, restoran
  Konum: Cote-Est Nosy Boraha, Sainte Marie
  Fiyat: Geceliği 30 € - 35 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Baboo Village
  Özellikler:
  2 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, bar
  Konum: 33 Bis, Ile aux Nattes
  Fiyat: Geceliği 25 € - 27 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Boraha Village
  Özellikler:
  2 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, restoran, havaalanı hizmeti
  Konum: Ambodivampeny, Sainte Marie
  Fiyat: Geceliği 40 € - 45 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Boraha Village

 • Riake Resort & Villa
  Özellikler:
  2 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, havaalanı hizmeti, sigara içilmeyen oda, restoran
  Konum: Sahasifotra, Sainte Marie
  Fiyat: Geceliği 82 € - 98 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Mirana Pilage
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, havaalanı hizmeti, kahvaltı, restoran, bar
  Konum: Vohilava, Sainte Marie
  Fiyat: Geceliği 35 € - 42 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Lakana Hotel
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, havaalanı hizmeti, restoran, bar
  Konum: Route de L'aéroport, Sainte Marie
  Fiyat: Geceliği 40 € - 45 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Lakana Hotel

 • tongasoabech
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, mutfak, havuz
  Konum: 515 Ambotifotra
  Fiyat: Geceliği 28 € - 35 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Les Flo Blues
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, mutfak
  Konum: Andapanangoy
  Fiyat: Geceliği 54 € - 72 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Le Rocher
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, bar
  Konum: Unnamed Road, Antanandava
  Fiyat: Geceliği 20 € -22 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Nautile
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, havaalanı hizmeti, kahvaltı, restoran, bar
  Konum: Antsarahaka, Sainte Marie
  Fiyat: Geceliği 25 € - 30 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Nautile

Tamatave bölgelere göre konaklama önerilerimiz bu şekilde, bu rehberde aradığınız oteli bulamadıysanız Tamatave Otelleri Rehberi'mize bakmanızı da öneriyoruz. Ayrıca tüm Tamatave otellerini görmek için tıklayın.

 

Toamasina (Tamatave) Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 26oC
  • Şub 26oC
  • Mar 25oC
  • Nis 24oC
  • May 23oC
  • Haz 21oC
  • Tem 20oC
  • Agu 20oC
  • Eyl 21oC
  • Eki 22oC
  • Kas 24oC
  • Ara 25oC

Kısa Kısa