Google+

Arama formu

Toamasina (Tamatave)

Toamasina, bir diğer adıyla Tamatave, Madagaskar’ın en büyük ikinci...
Devamı oku
20 kilometrekarelik alanı ile Madagaskar Adası’nın doğu kıyısında...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 MGA = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 26℃
Şub 26℃
Mar 25℃
Nis 24℃
May 23℃
Haz 21℃
Tem 20℃
Ağu 20℃
Eyl 21℃
Eki 22℃
Kas 24℃
Ara 25℃

Toamasina (Tamatave) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Toamasina, bir diğer adıyla Tamatave, Madagaskar’ın en büyük ikinci şehridir. Liman kenti olan Toamasina dolayısıyla ülkenin ticaret merkezidir. Kent, yaklaşık 300 bin kişilik bir nüfusa sahiptir. Atsinanana bölgesinin başkenti olan Toamasina, ada olan ülkenin dış ticaretini üstlenmiş durumdadır. Aynı zamanda turistik açıdan da birçok imkânı bünyesinde barındırdığından Paris’te Nice ne ise Madagaskar’da Toamasina de aynı konumda değerlendirilmektedir. Toamasina isminin ise “Tuzlu” anlamına geldiği yönünde bir inanış vardır.
Toamasina, sömürgecilik faaliyetlerinin uygulandığı bir bölge olmuştur. Fransız kolonisi olduğu dönemde şehir salgın hastalıklarla boğuşmuştur. 1898 ve 1900 yıllarında veba salgını bölgeyi kırıp geçirmiştir. Daha sonra yakında bulunan bataklıkların kurutulması ile bu duruma son verilmiştir. Şehir aynı zamanda eski bir korsan cennetidir.
Toamasina plajları çok güzel olsa da denizi yüzmeye elverişli değildir. Geniş caddedeki palmiye ağaçları, çok sayıdaki restoran ve otel seçenekleri ve sokaklarında kurulu olan pazarları, şehrin turist nüfusunu hızla attırmaktadır. Kolonyal geçmişinden kalma tarihî sütunlu binaları, geniş bulvarları ve kumsalları, hareketli yaşam tarzı ile kaotik atmosferi; Toamasina birkaç günlük gezi ile değişik bir kültürü deneyimleme imkânı sunmaktadır.

Toamasina (Tamatave) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Toamasina'da (Tamatave) Nerede Kalınır?

20 kilometrekarelik alanı ile Madagaskar Adası’nın doğu kıyısında bulunan Tamatave, turistik bir bölge olarak ilgi görüyor. Bölgenin tek doğal limanı olan Tamatave, diğer liman bölgelerinden de bu özelliği nedeni ile ayrılıyor. 1927 ve 1986 senelerinde bölgede yaşanan ve çok yıkıma neden olan yüksek şiddetteki fırtınalar nedeni ile şehir neredeyse komple yıkılmış ve tekrar yapılarak yaşama döndürülmüş bulunuyor.

Doğal güzellikleri ile tüm dünyanın göz bebeği olan Tamatave, turistik altyapısı da çok gelişmemiş bir bölge. Güzelliklerin korunmasına da ortam sağlayan yapısı bu açıdan büyük de bir avantaj. Bölge ziyaretçilerinin çoğu doğanın bozulmadan kalmasını tercih ederek yapılaşmayı çok da desteklemiyor. Bu sebeple bölgede kısıtlı sayıda otel bulunuyor. Kentin kara kısmında yer alan Parc Ivoloina ismindeki hayvanat bahçesi büyük ilgi görüyor.

 Toamasina'da (Tamatave) Nerede Kalınır?

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Tamatave otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Madagaskar Vizesi

Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Hususi (Yeşil) Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Hizmet (Gri) Pasaportu hamilleri vizeye tabidir.

Diplomatik (Siyah) Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

T.C. vatandaşlarının Madagaskar seyahatlerinin en az 10 gün öncesinde sarıhumma aşısı yaptırmaları zorunludur.