Key Museumİzmir‘in Torbalı ilçesinde yer alan ve 6 Mayıs 2015 tarihinde açılan bir otomobil müzesidir. 7.000 metrekare alan içinde, 130 otomobil ve 40 motosiklet sergilemesiyle Türkiye’nin en büyük otomobil müzesi unvanına sahiptir. Araba tutkunları için heyecan verici olan bu müzede ayrıca dönem eşarplarının araba desenlerine sahip olanlarını görmek de mümkündür. Arabalara ve motosikletlere ilginiz varsa Türkiye’nin konusunda en kapsamlı müzesi olan Key Museum’a mutlaka gitmelisiniz.

Key Museum Hakkında Bilgi

Farklı tarzda ve farklı renkte araç koleksiyonlarının olduğu bu rengarenk müze, İzmirli iş adamları olan E. Özgörkey Grubu İcra Kurulu Başkanı Murat Özgörkey ile İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Selim Özgörkey’in koleksiyon merakından doğdu. 7.000 metrekare alana kurulu olan bu müzede, 2001 yılından beri Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından titizlikle getirilen yüzlerce parça sergileniyor. Koleksiyoncu ikili işe ilk önce kötü durumdaki klasik otomobilleri toplayarak başladı. Bugünse 130 klasik otomobil ve 40 motosikletle iddialı bir şekilde Torbalı’daki Key Museum’da meraklılarıyla buluşuyor.

Araçların sergilenme aşamasına gelmesi içinse uzun ve uğraşlı bir zaman geçirilmiş. İşinde uzman bir ekip araçlar üzerinde “nuts and bolts” adı verilen bir teknikle çalışmışlar. Bu da otomobilin en minik vidasına kadar sökülüp yenilenmesi anlamına geliyor. Keyifli olduğu kadar zorlu da geçen bu çalışmalar sonucunda renove edilen otomobil ve motosikletler ilk günkü verimine geliyor ve dünyadaki diğer örneklerinden bir adım önde oluyorlar. Bu sayede müzeye gittiğinizde yüz yıllık arabaları bile gıcır gıcır ve sapasağlam görebiliyorsunuz. Bu müzeye çocuklarınızı da götürmeyi ihmal etmeyin. Onların da zevkli zaman geçirmesini sağlayacak yüzlerce maket ve model otomobile ayrılmış bölümler özellikle onların ilgisini çekebilir. Müzede bulunan kafeteryada da dinlenip zaman geçirerek yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Arabalara hayran hayran bakarken yorulduğunuzu anlamayacak olsanız bile kafeterya da keyifle zaman geçirebileceğiniz mekanlar arasında bulunuyor.

Key Museum Koleksiyonu

Eğer araba sevdalısı değilseniz buradan keyif almayacağınızı düşünmeyin. Arabalar hakkında bilginiz olmasa da alışık olmadığınız tarzda birçok araba görmek ve rengarenk farklı tarzlarda araç görmek ister istemez ufkunuzu açıyor. Müzede 1886 yılında ilk üretilen otomobilden günümüze kadar otomobil dünyasının görkemli ve değişken hikayesini anlatan içinde MINI, BMW, Mercedes Benz, Cadillac, Ford ve Porsche markalarının da bulunduğu toplamda 130 otomobil teşhir ediliyor.

Ayrıca ilk motosikletlerin üretildiği 19. asır sonundan 2000’li yıllara değin farklı tarzdan 40 motosiklet de yine meraklılarının beğenisine sunuluyor. Sergilenen şeyler bunlarla da sınırlı kalmıyor. Müzede Antik Mısır’a kadar uzanan tarihiyle 1900’lü yılların en prestijli otomobil aksesuar maskotlarından oluşan 300 parçalık geniş bir koleksiyon, orijinaline sadık kalınarak ölçeklendirilen 2550 adet model otomobil, dünyaca ünlü markaların koleksiyonları arasından araba motifi bulunan 39 eşarp da bulunuyor.

Müzenin hayranlık uyandıran bir diğer eseri ise, 1900’lü yılların başından itibaren benzin istasyonlarında kullanılan orijinal ekipmanlarla oluşturulan 1950’li yıllar temalı Shell benzin istasyonu olarak karşınıza çıkıyor. Ayrıca 1966 yılında çekilen Batman filmindeki “Batmobile” ve “Batcycle” da Key Museum’da ilginizi çekecek koleksiyon parçalarından.

Key Museum Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Key Museum pazartesi ve salı günleri ziyarete kapalı. Bunun dışında her gün 10:00 – 17:00 arasında ziyaretçi kabul ediliyor.

Key Müzesi Ücreti:
Öğrenci ve 65 yaş üstü: 10 TL
Ücretsiz giriş: Engelliler ve her engelliye refakat eden bir kişi, basın mensupları, 6 yaşından küçük çocuklar.
Tam bilet: 20 TL

Not: Grup halinde ziyaret edecek olursanız grup indirimi uygulanıyor ve giriş için kişi başı 15 TL ödeyerek müzeyi gezebiliyorsunuz. Ayrıca Müze kart sahipleri tam bilet fiyatından %15 indirimli olarak ziyaret edebiliyorlar.
* Fiyatlar ve bilgiler Ekim 2018 tarihinde güncellenmiştir.
 

Key Museum Nasıl Gidilir?

Otobüs: Toplu taşıma ile gidecek olursanız İzban Tepeköy İstasyonu’nda indikten sonra Tepeköy Aktarma Merkezi’ne yürüyerek 701 hat numaralı otobüse binip Çapak Yolu durağında inerek ulaşabilirsiniz. Aynı otobüs İzban Tekeli İstasyonu’ndan da sefer yapıyor. Ayrıca 712 hat numaralı otobüs ile de Tepeköy Aktarma üzerinden gittikten sonra yaklaşık 1.5 kilometre yürüyüşle müzeye ulaşabilirsiniz.
Dolmuş: Eshot’a alternatif olarak İzmir Şehirler Arası Otobüs Terminali’nden Torbalı dolmuşuna bindiğiniz zaman da Çapak Yolu durağında inebilirsiniz. İndiğiniz yerden yaklaşık 1.5 kilometre yürümeniz gerekiyor.
Otomobil: Müze, İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na 30 km uzaklıkta bulunuyor. İzmir’den yola çıkacak olursanız yaklaşık olarak 30-35 dakikada ulaşılabilirsiniz. İzmir/Torbalı sanayi bölgesinde bulunan, fabrika görünümlü bu müzeye en basit ulaşım yöntemi özel araç veya taksidir.