Madrid Kraliyet Sarayı

Kraliyet Sarayı, çevresinde Avrupa'nın en büyük ormanlarından biri olan muazzam bir saraydır. İspanya Kralı'nın resmi ikametgahı olsa da, kraliyet ailesi aslında burada yaşamaktadır ve genellikle devlet törenleri için kullanılmaktadır. Kraliyet Sarayı, yalnızca nehir vadisine bakan bir yer üzerinde değil, aynı zamanda mimarisi ve odalarında bulunması gereken sanatsal hazineler için Madrid'in en sembolik ve güzel binalarından biri olarak kabul edilmektedir.

Sarayın basit ve tek yönlü turu (hem kendinden güdümlü hem de rehberli), sizi görkemli merdivenlerden yukarıya, zarif halılar, freskler, porselen, oymalar ve porselen eşyalar, gümüş eşyalar, madalyalar gibi eşyalarla büyüleyecektir. Avludan, yüzlerce sene önce ilaç yapılan ve yeniden yapılandırılmış bir laboratuvarı bulunan Farmacia'ya (Eczane) ve iki katlı bir ortaçağ silah ve zırh topluluğu olan Real Armorial'a (Kraliyet Armonyumu) erişebilirsiniz. Cephanelikteki açıklamalar yalnızca İspanyolca, bu yüzden bütün ortaçağ silahları için İspanyol ismini bilmediğiniz sürece fazla anlamaya beklemeyin.

Sarayın içinde fotoğrafçılığına izin verilmemektedir, ancak fuaye ve avluda izin verilmektedir. Bilet ofisinin arkasında ücretsiz depolama dolapları bulunmaktadır. Giriş 11 euro; Rehberli tur 4 euro; öğrenciler ve çocuklar için 6 euro; engelliler / öğretmenler ve 5 yaşın altındaki çocuklar için ise ücretsizdir. Palacio Real, yani Kraliyet Sarayı ekim-mart ayları arasında 10.00-18.00, nisan-eylül ayları arasında ise 10.00-20.00 arasında ziyaret edilebilirken resmi törenlerin gerçekleşeceği zamanlarda kapalıdır.

Plaza Mayor’dan yürüyerek ulaşabileceğiniz bir mesafede yer alan bu pazarda çok uygun fiyatlarla yerel lezzetleri tadabilir, taze meyvelerden satın alabilir ve meyve suları içebilirsiniz. İspanyol geleneksel pazarı 1916 yılında kurulmuş fakat günümüzde korunan tek kısmı demir konstrüktür kısmıdır. Günümüze ulaşabilen bu mimarideki tek Pazar olma unvanını korumaktadır.20.yy’da camdan duvarlarla modernize edilerek yeni bir nefes katılmıştır. İspanya dışında da tüm dünyaya adını “gastronomik tapınak” olarak yaymıştır. Sabah 10 da açılan bu Pazar gece yarısı 2’de kapanmaktadır.  Pazarda toplam 33 stant yer almaktadır.

Stantlar genellikle ödemeyi nakit kabul ediyor. Bu yüzden pazara gitmeden önce yanınızda nakit para bulundurursanız daha kolay alışveriş yapabilirsiniz. Aynı zamanda pazarı hem gece hem gündüz gezmenizi tavsiye ederim çünkü gece cam duvarlarda ışık oyunlarının yaptığı görsel şov fotoğraf çekmek isteyen kişiler için bir kompozisyon olabilir.

Mercado De San Miguel, San Miguel meydanında yer alıyor, burası San Miguel kilisesi iken çıkan yangından sonra açık bir pazar meydanı olarak kullanılmış ve yıllar sonra buraya kapalı bir pazar yapılması planlanmıştır. Bu Pazar içerisinde hem mahallî insanların hem de turistlerin uğrak noktası olan Mercado de San Miguel ‘de, tapas çeşitlerini ve pek çok değişik içkiyi tatma imkânınız olacaktır. Ancak burada çoğu büfenin kendi oturma alanları yok, tabak ve bardaklarınızı alıp ortadaki ortak alandaki masalarda yiyeceklerinizi tüketebilirsiniz.

Pazarın kendisi gerçekten bir sanat eseridir. 1916'da açılan şehirdeki ilk kapalı çarşılardan biriydi ve 20. yüzyılın başlarından kalma mimarinin klasik bir örneği. 90'lı yılların sonlarında yıkıldığı gibi pek çok kişi nedeniyle Madrid'de kendi türünün tek pazarı olmaya devam ediyor. 1980'lerde alışveriş alışkanlıkları büyük ölçüde değişmişti. İşletmeler pazarlardan daha büyük market zincirlerine kaymıştır ve geleneksel Mercado de San Miguel düşüşe geçmiştir. Bir grup yatırımcı San Miguel'i benzer bir kaderden kurtardı ve bugün olduğu gibi gastronomik merkezi pazarı yeniledi.

San Miguel Pazarı şehir merkezinin en önemli noktalarından birisi olduğu için genel halk sirkülasyonun yoğun yaşandığı bir yerdir. Bir sürü lezzetli yemek, hoş kokular, güzel manzaralar ve sesler ile dolu renkli bir cümbüşü andırıyor adeta. İspanyol mutfağına dair her türlü yemeği bu Pazar içerisinde bulabilirisiniz. Taze deniz mahsullerinden ünlü jambona, taze yapılmış dondurmalara ve sangriaya kadar çeşitlilik konusunda yelpazeleri oldukça geniştir.  Burası turistler tarafından oldukça revaçta olan bir yer olmakla ünlenmiştir. Aynı zamanda bazı tezgâhların fiyatları biraz pahalı olabilir, bu nedenle herhangi bir şey satın almadan önce pazarda biraz dolaşıp fiyatları yoklamak iyi bir fikir olabilir.

Bu pazarda yiyebileceğiniz özel lezzetlerden olan Tapas "Tapar" fiilinden üretilmiştir ve üstünü kapatmak anlamına gelmektedir. Mercado de San Miguel ‘de deneyebileceğiniz bir diğer şey ise istiridye. Boy boy istiridyelerden dilediğinizi seçebilir ve tadına bakabilirsiniz. İstiridye seçtikten sonra sizin için açıp servis ediyorlar. Tabağa koymuş oldukları istiridyeleri dilerseniz orada dilerseniz bir başka dükkânın önünde yiyebiliyorsunuz. Pazar içerisindeki dükkânlarda içecek için birçok olanak bulunmaktadır.  Bira, şarap vb. ancak Madrid’e özel bir içecek olan Vermouth deneyebileceğiniz dükkânlar da bulabilirisiniz. Vermouth, şarabın şarap olmadan önceki hali olarak geçmektedir.  Burada yiyebileceğiniz bir diğer yemek türleri Mya Valdalos, Mozheart olabilir.