Santa Maria delle Grazie

Santa Maria delle Grazie bazilikası, tarihi dokusu ve mimarisinden ziyade içerisindeki eserler ile insanların ilgisini gören yerlerin başında gelmektedir. Öyle ki, internetten bilet satışları yapılan bu küçük kilise için turist akını oluşmakta, saatlerce sıra beklenilmektedir.

Yapıyı bu kadar önemli kılan ise Rönesans’ın en önemli isimlerinden Floransalı Leonardo Da Vinci’dir. Bilim, geometri, heykel, resim ve daha birçok alanda bir dahi olan Da Vinci, en önemli eseri olan “Son Yemek” isimli eserini bazilikanın duvarına yapmıştır. İşte o uzun kuyruklar en çok bu eseri görmek için oluşmaktadır. Günümüze kadar kalmış olan eser turistlerden daha çok simge bilimcilerin odağı olmuştur. Çünkü Leonardo’nun çiziminde ne bir şarap ne bir ekmek gözükmektedir. Hıristiyan inancına göre son yemekte kutsal kaseden şarap içilmiş ve ekmek yenmiştir. Ancak İsa’nın döneminde böyle bir şey olması mümkün değildir.

Tasvir 1498 yılında tamamlamıştır. Da Vinci, eseri karşısında uzun saatler harcamış ve hatta uzun süre eserine fırça darbesi bile vurmadan baktığı için oldukça tepki çekmiş, eleştiri almıştır. Yaklaşık dört yılın ardından tasviri bitiren Da Vinci, çalışması ile görenleri derinden etkilemeyi, eserine bakanları başka bir tarihe sürüklemeyi başarmıştır. Da Vinci’nin bu oldukça etkili çalışması yılların yüküyle zarar görmüş hatta silinme aşamasına bile gelmiştir. Ancak çok titiz bir restorasyon çalışması ile eski haline kavuşturulmuştur.

Ziyaret Bilgileri: Aslında kiliseyi ziyaret ücretsiz ancak Da Vinci'nin meşhur eserini görmek için bilet almanız gerekiyor. Bilet fiyatları tam 12 Euro, indirimli 7 Euro. Son Akşam Yemeği'nin bulunduğu kısım pazartesi günleri ziyaretçiye kapalı. Bu arada önemli bir hatırlatma; biletinizi aylar öncesinden internetten almanızı öneririz. 

Ulaşım: Metroyu tercih edeceklerin M1 veya M2 metro hattını kullanarak Cadorna durağında iinmeleri gerekecektir.