Parnu

Parnu Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Parnu, Estonya'da, Baltık Deniz kıyısında bulunan bir şehirdir ve 1996'dan beri çokça tercih edilen bir tatil beldesidir. 1263‘te Litvanyalılar şehri yok etmişlerdir. 1265‘te nehrin karşısına Embeke isimli başka bir yerleşim daha kurulmuştur ancak gelişen Embeke bu kentin Almanca adı ile bilinmeye başlanmıştır. Pernau ismi zaman ile Parnu’ya dönüşmüştür bu nedenle şehrin adı böyle kalmıştır. Meşhur kumlu plajları ve güzel parkları vardır. Ayrıca büyük restoranlar, oteller de buradadır. Ülkenin en hareketli şehridir. Gerek gece hayatı gerekse büyük partiler, festivaller en meşhur olanlarıdır. Parnu'da güzel bir nehir bulunmaktadır. Bu nehir Parnu Nehri’dir ve Parnu’nun içinden geçmektedir. UNICEF, Parnu’ya 2004 yılında ''Çocuk ve gençlik dostu şehir'' unvanını vermiştir.


 
Parnu'da uluslararası anlamda pek çok sağlık merkezi bulunmaktadır. Parnu, Avrupa Kaplıcalar Birliği'ne üyedir. 1838 yılında burada ilk spa açılmıştır ve böylece Parnu, Avrupa'nın en önemli sağlık merkezlerinden biri olmuştur. Özellikle sağlık sorunları için pek çok yerden Parnu'ya turistler gelmektedir. Buradaki çamur banyosunda çok sayıda insan tedavi olmaya gelir. Tam plaja vardığınızda göreceğiniz neoklasik bina, “mudaravilla” çamur banyolarının en tanınmış olanıdır. Çamur banyosuyla birlikte; lazer, hidroterapi, ozokerit gibi tedaviler de çok yaygın şekilde kullanılmaktadır. 

Parnu'da Görülmesi Gereken Yerler

Parnu, Estonya’nın en küçük şehri olmasına karşın hem mimari hem de tarihi anlamda ünlü kiliseleriyle biliniyor. Parnu, küçük bir şehir olduğu için içinde bulunan kiliseler kısa sürede gezilebilmektedir. Kiliselerde asılı olan ziyaret saatlerine dikkat edilmesi önerilmektedir.
 
Elizabet Kilisesi

Estonya'daki Barok döneminin en çarpıcı dini yapısı olarak bilinmektedir ve 1750 yılında inşa edilmiştir. Kilisenin ismi Rusya İmparatoriçesi Jelizaveta’dan gelmektedir. Kilisenin içi neo-gotik stiliyle dekore edilmiştir ve görülmesi önerilmektedir. Estonya’nın en iyi orglarından biri bu kilisede bulunmaktadır. Bu yapı bazı zamanlarda konser merkezi olarak da kullanılmaktadır.
 
Jekaterina Kilisesi

Jekaterina Kilisesi, 1768 yılında inşa edilmiştir. Estonya’nın en güzel barok kilisesidir. Parnu Jekaterina Kilisesi, Rus Kraliçe II. Catherine’in isteği ve maddi desteği ile inşa edilmiştir ve tamamlanmıştır. Kilise, Ortodoks kiliselerinin genelinden daha önce inşa edilmiştir bu sebeple mimari bakış açısı yönünden diğerlerinden daha farklıdır.
 
Kızıl Kule

Şehrin neredeyse en eski yapısı olan Kızıl Kule, şehir surlarının en güneyinde kalan kuledir. 4 katı olan, 6 metre derinliğe kadar inebilen yapı eskiden hapishane olarak da kullanılmış. Şimdilerde sanat galerisi ve market olarak kullanılıyor. Duvarları beyaz olsa da çatı kısmının kırmızı olması sebebiyle 1893 yılında Red Tower olarak bilinmeye başlanmıştır.
 
Tervise Paradiis Water Park

Kaydıraklı ve yüzme havuzları bulunan büyük bir su parkıdır. 

Parnu'ya Nasıl Gidilir?

Otobüs ve Tren: Peru'nun büyük şehirlerinden olan Tallinn'den direkt Parnu'ya otobüs ve tren seferleri düzenlenmektedir. 

Parnu'da Ulaşım

Bu şehirde çoğu yere yürüyerek gidilebilmektedir. Parnu’da ulaşım çok basittir. En sık kullanılan araç ise trendir. Tren ağı çok gelişmemiştir fakat yeterli düzeydedir. Yaz aylarında belli yerler arasında feribot kullanmak da mümkün olmaktadır. Talinn ve Riga arası sefer yapan trenlerle Parnu şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Bu trenler genellikle her saat başı çalışmaktadır.  

Parnu'ya Ne Zaman Gidilir?

Parnu ülkedeki en turistik kentlerden biridir. Plajları çok ünlüdür ve bu şehirdeki en iyi zaman yaz aylarıdır. Yazın sıcak güneş ve Parnu'nun beyaz sahilinin güzel görüntüsü bir araya geldiğinde eşsiz güzellikler oluşmaktadır. Eğlenceleri ile ünlü şehre yaz mevsiminde uğramanızı tavsiye ederiz.

Parnu'da Alışveriş

Parnu'da alışveriş yapmak oldukça keyifli ve kolaydır. Çünkü şehrin kayda değer bir tarihi yapısı vardır. Şehir meydanında ve tarihi kiliselere yakın yerlerde otantik ürünler satan yerler çok fazla bulunmaktadır. Buradaki dükkanlardan hediyelik eşyalar alabilirsiniz ve ayrıca fiyatlar da başkent Tallinn’e göre bir hayli uygundur. Artkvarta Consept Store, Kaubamajakas Shopping Centre, Museum of New art ve Vuthi House Galeri gibi yerler de şehrin popüler alışveriş merkezleri arasındadır. 

Parnu'da Yeme İçme

Parnu’da klasik Estonya mutfak kültüründen ürünler bulunmaktadır. Turistik bir kent olduğu içi farklı tatlar da bulmak mümkündür. Kohvik Supelsaksad, Pizza Restoran Steffani, Cafe XS, Lime Lounge, Restoran Edelveiss ve Ammende Villa Restoran tercih edilen ve güzel hizmet sağlayan yeme içme mekânlarının başında gelenlerdir. Parnu'da, Estonya'ya özgü veya çeşitli mutfak kültürlerinin sergilendiği restoranlar bulabilirsiniz. Pizza, balık, tavuk, çorba, hamur işleri ve çeşitli sosların kullanıldığı yemeklerden tatmanız önerilir. 

Parnu'da Gece Hayatı

Turistik bir yer olması nedeniyle burada gece hayatı çok hareketlidir. Ayrıca şehirde çeşitli festivaller vardır. UKS Bus, Puhvet A.P.T.E.K, Sunset Clup, 3 Kings ve Sugar Calup en çok bilinen gece mekânlarındandır.

Parnu ile İlgili

Parnu Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -7oC
  • Şub -7oC
  • Mar -2oC
  • Nis 3oC
  • May 10oC
  • Haz 15oC
  • Tem 17oC
  • Agu 16oC
  • Eyl 11oC
  • Eki 5oC
  • Kas -1oC
  • Ara -5oC

Kısa Kısa