Cannes Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Cannes

CannesFransa’nın güneyindeki Fransız Rivierası’nın en ünlü şehridir. 72.000 nüfusuyla idari yönden Provence-Alpes-Côte d'Azur bölgesinin Alpers-Maritimes departmanına bağlıdır. Cannes, yaz aylarında düzenlenen film festivali için gelenler ve deniz tatilcileriyle dolup taşmaktadır. Cannes, Fransa’nın varlıklı insanlarının yaşadığı yer olarak bilinir. Önceden bir balıkçı kasabası olarak bilinen şehir, günümüzdeyse Avrupa’nın popüler destinasyonlarından biri, çekici ve pahalı bir sahil kasabası olmuştur. Her yıl mayıs ayında düzenlenen Cannes Film Festivali şehrin en önemli tanıtım ve turizm unsurlarından biridir. Bu aylarda Cannes sokaklarında birçok dünyaca ünlü aktör, yönetmen ve aktris görebilirsiniz.

Cannes şehrinde yerleşim M.Ö. 2. yüzyılda başlamıştır ancak 2000 yıl boyunca şehir fazla gelişemeyip balıkçı kasabası olarak kalmıştır. İlk Çağ ve Orta Çağ boyunca çevredeki kasabalardan ve ülkelerden gelen halkların yerleştiği bir kasaba olmuştur. Cannes şehri Cannes Koyu'nda bulunmaktadır ve koyun girişinde bulunan Îles de Lérins yani Lérins Adaları şehir için önemli bir rol oynamıştır. 11. yüzyılda adalara bir gözetleme kulesi inşa edilmiştir. 16. yüzyılın ortalarında Cannes, keşişlerin merkezi olmuştur. Lérins Adaları'ndan St. Honorat keşişlerin manastıra kapandıkları yer olmuştur. 19. yüzyılda demir yolu ulaşımının sağlanmasıyla şehrin ülkenin geri kalanıyla bağlantısı artmıştır. Cannes için dönüm noktası 19. yüzyılın ortaları olmuştur. Fransa'nın güneyinde bulunan İngiliz Lord Henry Peter Brougham Cannes'dan geçerken kasabanın manzarasına hayran kalmıştır. İngiliz lordun burada ev yaptırmasıyla Cannes keşfedilmeye başlamıştır ve İngiliz aristokrasisi Cannes'da yazlıklar yaptırmıştır. 20. yüzyılda lüks otellerin ve kumarhanelerin yapılmasıyla Cannes dünya sosyetesinin gözde destinasyonlarından birisi olmuştur.

Fransız Rivierası olarak bilinen Côte d'Azur bölgesinin en popüler şehirlerinden biri olan Cannes, bir diğer popüler şehir Nice'e 33 kilometre uzaklıktadır. Akdeniz kıyısında bulunan şehir harika iklimi ve sahilleri sayesinde dünya turizminin en çok tercih edilen yerlerinden birisi olmuştur. Her yıl binlerce turist Cannes'ın denizlerinde serinlemek için şehre gelmektedir. Cannes Film Festivali ise film endüstrisinin en itibarlı ödül törenlerinden birisidir ve şehrin bu kadar ünlü olmasında büyük katkısı olmuştur. Film Festivali dışında, Cannes Lions olarak bilinen Uluslararası Yaratıcılık Festivali ise iş dünyası için çok önemli bir festivaldir. Gece hayatı ve casinoları ile de adından söz ettiren Cannes, aynı zamanda Arnavut kaldırımlı tarihi sokakları ve manzarasıyla da oldukça etkileyicidir.  Plajları, sahil yolları, limanı ve güneşli havasıyla cıvıl cıvıl bir Akdeniz şehridir.

Tanıtıcı Video:
 

 

Cannes Nerededir?

Cannes, Fransa'nın güneyindeki Provence-Alpes-Côte d'Azur bölgesinin Côte d'Azur şeridinde bulunan ve Akdeniz’e kıyısı olan bir şehirdir.

Cannes'e Nasıl Gidilir?

Cannes’a havayolu şirketlerinin direk uçuşları bulunmamaktadır. Direk seferlerle Cannes’a en yakın şehir olan Marsilya, Toulouse veya Lyon’a gidebilir ve buradan aktarma yaparak Cannes’a ulaşabilirsiniz.

Cannes'e Ne Zaman Gidilir?

Cannes konum olarak Akdeniz kıyısında yer aldığından deni iklimine sahiptir. Yılın büyük bir bölümü güneşli ve ılımandır. Yaz ayları sıcaklıkların en yüksek olduğu dönemdir. Bu aylarda ortalama sıcaklık 23-25 derece arasında olmaktadır. Kış aylarıysa ılıman geçmektedir. Ziyaret için en uygun zaman aralığı ise Mayıs – Eylül ayları arasıdır.

Cannes'da Nerede Kalınır?

Güney Fransa’nın ünlü bölgesi Fransız Riverası denilince akla gelen ilk şehir Cannes olur. Akdeniz ikliminin etkisiyle yılın çoğu zamanını güneşli geçiren Cannes, hem Fransa içinden hem de dünyadan turistleri ağırlıyor. Eskiden küçük bir balıkçı kasabasıyken şimdi birçok yıldızın ev satın aldığı lüks bir şehir. Her yıl gerçekleştirilen Cannes Film Festivali sayesinde de Hollywood’un ünlü simalarını da burada görmek mümkün. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Cannes otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Cannes’da Nerede Kalınır - Cannes'ın Bölgeleri 

Güney Fransa’nın popüler şehri Cannes’da konaklama bulmak için acele etmek gerekir. Şehrin en iyi konaklama noktası şüphesiz ki La Croisette Bulvarı’dır. Buradaki oteller çok lüks olmakla birlikte plaja çok yakınlardır. Hatta bazılarının özel plaj alanları bile vardır. La Croisette’in yanı sıra bir başka ünlü cadde Rue de Antibes’tir. City Centre olarak bilinen şehir merkezinde yer alan bölge, hem tren istasyonuna hem de lüks butiklerin olduğu caddeye yakındır. Cannes her ne kadar son 150 yılda büyük değişime uğramışsa da şehir merkezinin daha klasik bir Old Town havası da vardır. Le Suquet de dar sokaklarında yürürken zamanda geriye yolculuk ettiğiniz bölgelerden biridir. Cannes’ın en güzel manzaralarının Le Suquet’ten görüldüğünü söylersek yanılmış olmayız. Şehrin neredeyse tüm sahiline buradan bakabilirsiniz. Turistik bölgelerin yanı sıra La Californie ve Petit Juas gibi yerleşimlerin hâkim olduğu bölgelere de listemizde yer verdik. Kalabalıktan ve turistlerden uzak bir tatil arayanlar için bu bölgelerde konaklamak daha iyi olcaktır. 

Cannes’ı keşfetmenin en iyi yolu elbette yürümektir. Ancak toplu taşıma kullanmak isterseniz de otobüsler tek seçenektir. Cannes’da şehir içi ulaşım hiç sorun değildir. Genelde her 15 dakikada bir otobüs geçer, bu yüzden duraklarda uzun uzadıya beklemezsiniz. Biletleri otobüs şoföründen veya duraklardan alabilirsiniz. Tek yön bilet 1,50 euro iken, 10 binişlik kart alırsanız indirimli bir ücret ödersiniz. Taksiler de Cannes’da oldukça fazla kullanılıyor. Taksimetrenin 2,35 euro’dan açıldığını da hatırlatmamız gerekir. Şehri içinde 8-9 kişinin sığabileceği araçlar kiralayarak da gezmek mümkün. 

City Centre - Antibes Bölgesindeki Cannes Otelleri 

Popüler cadde Rue de Antibes’in de yer aldığı şehir merkezinde konaklayanlar, lüks butikler, kafeler ve restoranlara adım başı rastlayabilirler. Hem diğer şehirleri ziyaret etmek için tren istasyonuna yakın, hem ünlü La Croisette Bulvarı’nın tam arkasında bir tesis, Cannes için iyi bir tercih olur.

 • Hotel Colette
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi hizmeti, evcil hayvan dostu
  Fiyat: Geceliği 62 € - 360 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Colette

 • Okko Hotels Cannes Centre
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi hizmeti, bar
  Fiyat: Geceliği 89 € - 212 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Simone
  Özellikler:
  4 yıldızlı, evcil hayvan dostu, ücretsiz Wi-Fi hizmeti
  Fiyat: Geceliği 52 € - 315 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Athenee
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi Hizmeti, otopark
  Fiyat: Geceliği 61 € - 127 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Best Western Plus Le Patio des Artistes
  Özellikler: 
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi hizmeti, bar
  Fiyat: Geceliği 85 € - 192 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Best Western Plus Le Patio des Artistes

La Croisette Bölgesindeki Cannes Otelleri

Kuşkusuz, şehrin en popüler otellerini La Croisette Bulvarı’nda bulabiliriz. Deniz manzarası ve deniz kokusuna uyanmak, plajlara birkaç adım mesafede olmak Cannes tatilinizin olmazsa olmazı ise, La Croisette aradığınız bölge.  

 • Hotel Bleu Rivage
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi hizmeti, otopark
  Fiyat: Geceliği 88 € -141 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Bleu Rivage

 • InterContinental Carlton
  Özellikler:
  5 yıldız, bar, restoran
  Fiyat:  Geceliği 178 € - 955 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Grand Hotel
  Özellikler:
  5 yıldızlı, otopark, evcil hayvan dostu
  Fiyat: Geceliği 137 €- 506 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Barriere Le Majestic
  Özellikler:
  5 yıldızlı, evcil hayvan dostu, restoran
  Fiyat: Geceliği 140 € - 838 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detatlı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Martinez by Hyatt
  Özellikler: 
  5 yıldızlı, özel plaj alanı, spa ve sağlık merkezi
  Fiyat: Geceliği 187 € - 757 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Martinez by Hyatt

Le Suquet Bölgesindeki Cannes Otelleri

Ne demiştik, dar sokaklarda yürürken geçmişe gitmeye başlıyorsunuz. Le Suquet, Cannes’ın en güzel manzaralarını sunan, hem lüks hem de uygun fiyatlı tesisleri bulabileceğiniz bir bölge.  

 • Radisson Blu 1835 & Thalasso
  Özellikler:
  5 yıldızlı, yüzme havuzu, spa ve sağlık merkezi
  Fiyat: Geceliği 137 € - 604 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Radisson Blu 1835 & Thalasso

 • Boutique Hotel Couleurs Suds
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi hizmeti, spa ve sağlık merkezi
  Fiyat: Geceliği 49 € - 339 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Appart Hotel Odalys Les Felibriges
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi hizmeti, yüzme havuzu
  Fiyat: Geceliği 70 € - 168 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Chanteclair
  Özellikler:
  2 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi hizmeti, 24 saat açık resepsiyon
  Fiyat: Geceliği 36 € - 104 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Belle Plage
  Özellikler:
  4 yıldızlı, evcil hayvan dostu, yüzme havuzu
  Fiyat: Geceliği 82 € - 262 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Belle Plage

La Californie Bölgesindeki Cannes Otelleri

Tipik bir Akdeniz sakinliğine sahip La Californie, eskiden Avrupa kraliyet ailelerinin gözdesiymiş. Şimdi de ününü lüks villaları ve uçsuz bucaksız yeşillikleriyle koruyor.  

 • Novotel Cannes Montfleury
  Özellikler:
  4 yıldızlı, yüzme havuzu, bar
  Fiyat: Geceliği 75 € - 285 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Novotel Cannes Montfleury

 • Ruc Hotel Cannes
  Özellikler:
  4 yıldız, bar, ücretsiz Wi-Fi hizmeti
  Fiyat:  Geceliği 64 € - 194 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Cannes Gallia
  Özellikler:
  3 yıldızlı, bar, yüzme havuzu
  Fiyat: Geceliği 54 € - 137 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • La Bastide de l’Oliveraie
  Özellikler: 
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi hizmeti, spa ve sağlık merkezi
  Fiyat: Geceliği 99 € - 315 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Cezane Hotel Spa
  Özellikler:
  4 yıldızlı, bar, spa ve sağlık merkezi
  Fiyat: Geceliği 82 € - 220 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Cezane Hotel Spa

Petit Juas Bölgesindeki Cannes Otelleri

Petit Juas sessiz bir bölge. Hem şehrin içinde gibi hem de değil gibi. Büyük evler ve villalarıyla ünlü. Kalabalıktan uzak ama şehre yakın olmak isteyenlerin tercihidir. 

 • Esperanto
  Özellikler:
  2 yıldızlı, evcil hayvan dostu, ücretsiz Wi-Fi hizmeti
  Fiyat: Geceliği 62 € - 98 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Esperanto

 • Hotel Albert 1er
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi hizmeti, özel otopark
  Fiyat: Geceliği 69 € - 112 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Bellevue Cannes
  Özellikler:
  2 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi hizmeti, otopark
  Fiyat: Geceliği 53 € - 187 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Residhotel Les Coralynes
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi hizmeti, evcil hayvan dostu
  Fiyat: Geceliği 31 € - 79 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Chalet de Lisere
  Özellikler:
  3 yıldızlı, bar, Wi-Fi hizmeti
  Fiyat: Geceliği 77 € - 105 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Chalet de Lisere

Cannes'da bölgelere konaklama önerilerimiz bu şekilde, bu rehberde aradığınızı oteli bulamadıysanız Cannes Otelleri Rehberi'mize bakmanızı da öneriyoruz. Ayrıca tüm Cannes otellerini görmek için tıklayın.

Cannes Otelleri

Güney Fransa’nın en ünlü kentlerinden biri olan Cannes, aslında küçük bir balıkçı kasabasıydı. Son 150 yıldaki değişim ve gelişimle beraber ünlülerin yaz tatillerini geçirdiği bir Akdeniz şehri oldu. Yılın büyük çoğunluğunda havalar ılık olduğu için sürekli ziyaretçi akınına uğrayan Cannes özellikle Film Festivali döneminde şehir her zamankinden daha kalabalık ve daha canlı oluyor.  

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Cannes otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Cannes Gezilecek Yerler

Cannes-panorama-2009.jpg

Cannes geçmişte küçük bir balıkçı kasabasıyken, günümüzde Avrupa’nın en gözde sosyo kültürel ve turistik şehirleri arasında yer almaktadır. Şehir pırıl pırıl denizi, altın kumsalları, güneşli iklimi ve dünyaca ünlü film festivali ile Avrupa ve dünyanın dört bir yanındaki turistler için bir cazibe noktası olmuştur. Tüm bunlarla Cannes, gezip görülecek birçok yere sahiptir.

Devamını Oku

Cannes Şehir İçi Ulaşım

Cannes’da toplu taşıma çok gelişmemiştir ama bu çok da önemli değildir. Zaten hali hazırda küçük bir kasaba olduğundan her yere yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ama yine de bir toplu taşıma aracına ihtiyaç duyarsanız taksiler ve otobüsler bunu karşılayacaktır.

Otobüs ile: Otobüsler her 15 dakikada bir hareket etmekte ve Cannes’in hemen hemen tüm semtlerine gitmektedir. Kişi başı 1,50 Euro olan bilet fiyatları ile en ucuz ulaşım aracıdır. Bu biletleri otobüsler ve duraklardan temin edebilirsiniz.

Taksi ile: Cannes’da taksiler en çok kullanılan toplu taşıma araçlarıdır. Fiyat olarak pahalı olsalar da pazarlık yapabilirsiniz.

+33 4 93 99 27 27

+33 4 93 67 69 93 

 • Chiocanini Marc

+33 4 93 99 00 17

CANNES HAVAALANINDAN ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM

Cannes Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmanın yolu taksi ve araç kiralamadan geçmektedir. Havalimanın dışında bekleyen taksilerle fiyatta pazarlık yaparak rahatlıkla Cannes şehir merkezine ulaşabilirsiniz. İsterseniz de araba kiralayarak şehri daha hızlı bir şekilde keşfedebilirsiniz. Aşağıda taksi ve araç kiralama firmaları ile ilgili iletişim bilgileri mevcuttur.

Havalimanı taksi iletişim bilgileri:

+33 4 93 67 69 93
 

Cannes Mutfağı

Cannes’de ağız sulandıran lezzetli Fransız mutfağı restoranlarından tutun da dünya mutfağına ait birçok restoran bulabilirsiniz. Ancak genellikle kaliteli restoranların çoğunlukta olduğu Cannes’da fiyatlar çok yüksektir. En iyi restoranlar ise Le Suquet bölgesinde toplanmıştır. Cannes'ın eski şehir bölgesi olan Le Suquet'de Meynadier Sokak üzerinde pek çok restoran ve cafe bulunur. Bu yerlerde günün menüsü alarak nispeten uygun fiyatlı yemek yiyebilirsiniz. Ayrıca restoranların sokakta da masaları bulunmaktadır ve Cannes akşamlarında eski şehirin havasını hissederek yemek yemek çok keyifli olmaktadır. Le Suquet’ten sonraki en bilindik bölge ise La Croisette Caddesi’dir. Burada yer yer uygun fiyatlı restoranlar bulabilirsiniz. Cannes merkezine 2 kilometre uzaklıkta bulunan Le Cannet'de restoranlar daha uygun fiyatlıdır. Bir tepede bulunan bu mahallenin manzarası da çok güzeldir.

Cannes’de denizcilik gelişmiştir. Eski bir balıkçı kasabası olduğundan bu bir kültür olarak devam etmektedir. Levrek, ıstakoz, istiridye, karides ve ringa en çok tüketilen deniz ürünleridir. Özellikle liman bölgesinde deniz ürünleri menüsü bulabileceğiniz iyi restoranlar bulunur. Kabak, sarımsak, havuç gibi çok çeşitli sebzelerden yapılan soupe au pistou sevilen çorbalar arasındadır. Bunun yanında peynir ve şaraplarıyla da ünlü olan Provence’de, bu lezzetleri de tadabilirsiniz.

Popüler Restoranlar

Bahşiş: Ülke genelinde bahşiş, hesaba servis bedeli olarak dahil edilmektedir ancak yine de hesabın %5‘i gibi küçük bir bahşiş beklentisi bulunmaktadır.

Cannes'da Alışveriş

Cannes

Cannes alışveriş konusunda çok canlı ve çok pahalıdır. Lüks butikler, tasarımcı ve modacıların mağazaları, ünlü markalara ait mağazalar şehirde kolaylıkla bulunabilir. Bu alışveriş noktaları genellikle sahildeki La Croisette Bulvarı ve içerideki Antibes Caddesi üzerinde yoğunlaşmıştır. Antibes, La Croisette’e göre daha uygun fiyatlı dükkânlara ev sahipliği yapar. La Croisette boyunca dünyadaki neredeyse bütün lüks markalar dizilmiştir. Yerel butik mağazalar ve hediyelik eşya dükkânları ise eski şehir ve Le Suquet bölgesinde yoğunlaşmıştır. Özellikle eski şehirde yerel dükkânları, Le Suquet’de ise Cannes’ın en iyi restoranlarını bulabilirsiniz. Magnetten sabuna her türlü hediyelik eşyayı satan eski şehirdeki dükkanlarda bazen pazarlık yapmak da mümkündür. Ayrıca Festival ve Kongre Sarayı'nda bulunan Cannes turizm ofisinin hediyelik eşya dükkanında çok çeşitli çantalar, çakmaklar, anahtarlıklar gibi ürünler bulunmaktadır.  Le Suquet'de, Félix Caddesi üzerinde bulunan Forville pazarında ise sebze-meyve, şarküteri, peynir, değişik soslar gibi Fransız mutfağına ait pek çok yiyeceği bulabilirsiniz. Cannes alışveriş konusunda çok pahalı bir şehirdir. Bu yüzden bir ürünü almadan önce fiyat araştırması yapmak cüzdanınız için faydalı olacaktır.

Cannes Gece Hayatı

Cannes

Cannes gece hayatı bakımından çok canlı bir şehirdir. Gelirinin büyük bir kısmını turizmden sağladığı için şehirde fazlasıyla eğlence mekânı bulunmaktadır. Eğlence mekânları lüks oteller, kumarhaneler, gece kulüpleri ve barlardan oluşur ve bu mekânlar çoğunlukla Le Croisette Bulvarı ve şehir merkezinde toplanmıştır. Cannes’ın gece hayatında casinolar yani kumarhaneler de oldukça popülerdir. Genellikle varlıklı insanlar bu mekânları tercih etmektedir. Bu casinolara girmek için kılık kıyafetin düzgün olması çok önemlidir. Genellikle erkekler takım elbise, kadınlar ise gece elbisesi ile katılırlar. Fransa'da üç casinoya sahip olan tek şehir olan Cannes'ın casinoları Palm Beach, Casino Barrière Le Croisette ve Casino Les Princes'tir. Casino Les Princes, lüks otel JW Marriot'un binasında bulunur. Casino Le Croisette, Festival ve Kongre Sarayı'nın yakınında bulunurken Palm Beach şehrin doğu ucunda bulunur.

Cannes’ın gece hayatı yaz aylarında şehir kalabalık olduğundan mevsimlik değişiklik gösterir. Yaz aylarında daha kalabalık ve daha pahalı olabilirken, kış aylarında sakin ve daha ucuz olur. Ancak genellikle çok pahalıdır. Bu yüzden gece eğlenmeyi düşünüyorsanız bütçenizi iyi ayarlamak sizin için faydalı olacaktır. Nisan başından eylül sonuna kadar açık olan Gotha Nightclub, Cannes şehrinin en "exclusive" olarak adlandırılabilecek gece kulüplerindendir. Özellikle Film Festivali döneminde dünyace ünlü oyuncuları burada görmek mümkündür. Baoli Nightclub ise şehrin bir diğer şık gece kulübüdür. Kulübün restoranı da bulunmaktadır ancak oldukça pahalıdır. Meynadier Caddesi'nin yakınında bulunan Disco 7 ise daha uygun fiyatlı bir gece kulübüdür. Jean Jaures Sokak'ta bulunan Friends Bar Club ise LGBTİ dostu bir gece kulubüdür. Batéguier Caddesi üzerinde bulunan Le Must Nightclub ise yine daha uygun fiyatlı bir gece kulübüdür. Kokteyl sevenler içinse doğru bir adrestir. Le Croisette Bulvarı'nın yakınında bulunan Barrel Pub ise içkilerinizi yudumlayıp arkadaşlarınızla sohbet edebileceğiniz keyifli bir bardır. Cannes'ın eski şehir bölgesi ve Antibes Caddesi ile Le Croisette Bulvarı arasında pek çok bar bulunmaktadır. Cannes’de eğlence mekânları gece geç saatlere kadar açıktır ve güvenli bir şehirdir.

Film Festivali ünlenen Cannes'da yıl boyunca çeşitli filmlerin gösterimleri yapılmaktadır. Festival ve Kongre Sarayı'nda bulunan turizm ofisinden etkinlik takvimi alıp filmleri takip edebilirsiniz.
 
Diğer Popüler Mekânlar

Cannes Festivaller


 

 • Cannes Film Festivali (Mayıs)
 • Cannes Lions (Haziran)
 • Havaifişek Festivali (Temmuz-Ağustos)
 • Suquet Müzik Geceleri (Temmuz)
 • Uluslararası Lüks Gezi Pazarı (Kasım)
 • Uluslararası Dans Festivali (Kasım)

Cannes Faydalı Bİlgiler

 • Ambulans: 15
 • Polis: 17
 • İtfaiye: 18
 • Acil: 112

Cannes Para Birimi

Cannes'da para birimi olarak Euro kullanılmaktadır.

Cannes Resmi Tatiller

 • 1 Ocak - Yeni Yıl Tatili
 • 6 Nisan - Paskalya Tatili
 • 1 Mayıs - İşçi Bayramı
 • 8 Mayıs - II. Dünya Savaşı Zafer Günü tatili
 • 14 Mayıs - Ascension tatili
 • 25 Mayıs - Pentecote tatili
 • 14 Temmuz - Fransız Milli Bayramı
 • 15 Ağustos - Assomption tatili
 • 1 Kasım - Toussaint tatili
 • 11 Kasım - 1.Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü tatili
 • 25 Aralık - Noel Tatili

Cannes Saat Farkı

Cannes GMT +1 saat dilimini kullanmaktadır. Türkiye’de kullanılan GMT+2 ile arasında 1 saatlik bir fark vardır. Türkiye’de saat 12.00 iken, Cannes’de 11.00’dir.

Cannes Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 8oC
  • Şub 8oC
  • Mar 10oC
  • Nis 12oC
  • May 16oC
  • Haz 20oC
  • Tem 23oC
  • Agu 23oC
  • Eyl 20oC
  • Eki 16oC
  • Kas 12oC
  • Ara 9oC

Kısa Kısa

Ülke: Fransa
Nüfus: 72.000
Resmi Dil: Fransızca
Para Birimi: Euro
İklim: Ilıman İklim
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 Gün
Big Mac Index: 4.49 $ (Türkiye 3.87 $)