Reykjavik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

reykjavik_cnt_18nov09_iStock_b_1.jpg

İzlanda’nın hem başkenti hem de en büyük şehri olan Reyjkavik, popüler bir destinasyondur. İzlanda’nın kültürel, ekonomik ve idari faaliyetlerininmerkezi olan şehirde ilk yerleşim 874 yılında yapılmıştır. 19. yüzyıla kadar kentsel imarın olmadığı şehir 1786 yılında bir ticaret merkezi olarak yeniden kurgulanmış ve hızla gelişmeye başlamıştır.

Reykjavikdünyanın en temiz, en yeşil ve en güvenli şehirleri arasındadır. Şehrin içinden geçen Elliðaá Nehri taşımacılığa uygun olmayan debisi itibariyle bu amaçla kullanılamasa da ülkenin somon avcılığına en uygun nehridir. Şehirdeki en yüksek dağ 914 metre yüksekliği ile Esja Dağıdır.

Reykjavik kentinin büyük bir bölümü Seltjarnarnes yarımadasında yer almaktadır. Banliyö bölgesi güneye ve doğuya doğru genişlemiştir. Bir hayli düz bir şehir olan Reykjavík’te nüfus yoğunluğu düşük olduğu için meskenler geniş bir alana yayılmaktadır. Şehre bir ferahlık hissi veren bu planlamacılık çalışması ziyaretçilerin bu güzel şehirde huzur bulmalarını sağlayan en önemli etmenlerden biridir.

Reykjavik ile İlgili

Reykjavik Nerededir?

İzlanda’nın güneybatı kısmında yer alan Reykjavik Faxa Körfezi’nin güney kıyısındadır.

Reykjavik’e Nasıl Gidilir?

Reykjavik’te uluslararası bir hava alanı mevcut ama Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Norveç’e uçarak oradan ikinci bir uçuşla şehre ulaşabilirsiniz.

Reykjavik’e Ne Zaman Gidilir?

Reykjavík’te kutup-altı okyanus iklimi hakimdir. Oldukça yüksek bir kuzey enleminde yer almasına rağmen kışın sıcaklıkların -15 derecenin altında düştüğünadiren görülür. Bunun sebebi Gulf Stream’in uzantısı olan Kuzey Atlantik Akımı etkisindedir. Şehrin deniz kenarındaki konumu onu sert rüzgarlara açık bir hale de getirmemiştir. Yaz sıcaklıkları 20 dereceyi geçmese de soğuk değil serin denilebilecek bir havası vardır. Şehri gezmek için en uygun dönem nemliliğin düşük sıcaklığın en yüksek olduğu temmuz ayıdır.

Reykjavik’te Nerede Kalmalı?

İzlanda'nın başkenti olan Reykjavik aynı zamanda İzlanda'nın en büyük şehri. Reykjavik'te nefes kesici manzaranın tadını çıkarabilir birçok doğa aktivitesi yapabilir ya da müzeleri ve tarihî yerleri gezebilirsiniz. Özellikle mart ve ekim ayları arasında kuzey ışıklarının tadını çıkarabilirsiniz.

Reykjavik'te bütçenize uygun ve size harika imkânlar sunan birçok otel seçeneği bulabilirsiniz. Otellerin çoğu şehir merkezine yakındır ama eğer şehrin kalabalığından uzakta, huzurlu ve sakin bir ortam arıyorsanız daha uzaktaki otelleri de tercih edebilirsiniz.İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Reykjavik otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.
Devamını Oku

Reykjavik Otelleri

Dünyanın en mutlu, en huzurlu ülkesi olan İzlanda'nın hem en büyük şehri hem de başkenti olan Reykjavik, eşsiz doğal güzellikleriyle aklınızı başınızdan alacak bir şehir. Şehirde Viking tarihini gözlemleyebilir ya da çeşitli müzeleri gezip sanatla iç içe olabilirsiniz. Gece hayatı da gündüz gibi çok renkli olan Reykjavik'te her şeyi görmek için çok zaman ayırmanız gerekebilir. Bu yüzden kalacağınız otel de büyük önem taşıyor. 

Reykjavik'te bütçenize göre hem lüks hem ucuz oteller hem de butik oteller bulabilirsiniz. Ancak Reykjavik'te apart oteller ve daireler çoğunluktadır ve daha samimi bir ortam sağladıkları için tercih edilir. Otellerin ve apartların çoğunda da diğer ülkelerdeki lüks otellerin aksine daha çok dış mekan aktiviteleri için uygun ortam ve ekipman sağlanmıştır. Bunun sebebi de Reykjavik'in coğrafi ve doğal özelliklerinin bu aktivitelere geniş imkan sağlamasıdır. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Reykjavik otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Reykjavik’te Gezilecek Yerler

Doğal güzellikleri ve mimarisiyle ziyaretçileri büyüleyen Reykjavik’te görülecek pek çok yer var. İşte bunlardan bazıları...

Reykjavik’te görülmesi gereken diğer yerler: Alþingishúsið, Iceland Austurvöllur, Reykjavík Belediye Müzesi,Blue Lagoon, İzlanda Sanat Merkezi, Hallgrímskirkja, Harpa Reykjavík, Heiðmörk, Höfði, İzlanda Ulusal Müzesi, Rauðhólar, Reykjavík Sanat Müzesi, Vikin Denizcilik Müzesi.

Devamını Oku

Reykjavik İçi Ulaşım

63d682c6bb05497189cb27edffd2f527.jpg

Reykjavík çok temiz ve güvenli bir şehir otobüs ağına sahiptir. Otobüs hatlarına Strætóismi verilmektedir. Bir bilet 420 Krondur. Ancak şoförden para üstü almanız pek mümkün olmamaktadır. Eğer aktarma yapacaksanız şoförden aktarma bileti isteyin. Bu bilet 75 dakika geçerlidir ve indirimlidir. Aktarma biletine skiptimiði denmektedir. Taksilerde taksimetre 600-700 Krondan açılır ve kredi kartıyla ödeme imkanı mevcuttur.

Reykjavik Mutfağı

sharing-food.jpg

Avrupa ve Kuzey Amerika arasında yer alan bir ada ülkesi İzlanda mutfağının temelini balık, kuzu eti ve günlük üretilen diğer doğal yiyecekler oluşturmaktadır. Balıkları soğuk kutup sularında, koyunları gübresiz çayırlarda otlamaktadır. Dolayısı ile İzlanda için dünyanın en biyolojik mutfağı ve ülke çapında buzdolabıdır diye düşünülebilir.

Istakoz, okyanus levreği, morina balığı ve somon İzlanda’nın en çok tüketilen yemekleridir. Balık İzlanda’da sarımsak, soğan ve tuzla marine edilerek bizden farklı olarak geleneksel olarak fırında pişirilmektedir.

Randalin, çok ünlü ulusal tatlılarıdır. Arasına kat kat böğürtlen reçeli konulmuş kekleri de çok yaygındır. İzlanda'da diğer geleneksel tatlı “skyr” adı verilen ve tuzsuz peynirle karıştırılmış krema ile birlikte sunulan yaban çilekleridir.

Popüler restoranlar

Dill: “Yeni Kuzey” adı verilen mutfağın seçkin bir temsilcisi olan restoranda sadece yerel olarak yetiştirilen ürünlerle yemek yapılmaktadır.

Sægreifinn:İzlanda’nın meşhur ıstakoz çorbasının en lezzetlisi bu restorandadır. Ağırlıklı olarak deniz ürünlerinin servis edildiği restoranda balık özünüzün önünde ızgara edilmektedir.

Bahşiş

Reykjavik restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Reyjavik Alışveriş

Laugavegur Reyjavik’in ana alışveriş caddesidir. Kuzey Avrupa tasarımının şık örneklerini görebileceğiniz butiklerle dolu olan bu caddede uluslararası markaların da mağazaları vardır. Skólavörðustígur Caddesi üzerinde hediyelik eşya dükkanları bulunmaktadır. Plak ve kitap sahafları ve dükkanları da bu cadde üzerindedir. Reykjavík’in en meşhur bitpazarı ise Kolaportið’dur,

Reykjavik Gece Hayatı

Reykjavík gece hayatıyla ünlüdür. Özellikle hafta sonları bu sessiz şehrin saat 12 itibariyle bir anda cıvıl cıvıl olduğunu görürsünüz. Ancak barlarda ve kulüplerde satılan içki bir hayli pahalıdır. O yüzden insanlar evde içip öyle dışarı çıkmayı tercih etmektedir. Şehirde 100’den fazla bar ve kulüp vardır. Büyük çoğunluğu da Laugavegur Caddesi ve ona bağlanan sokaklardadır. Barlar genellikle hafta sonları 4:30 civarı, hafta içi ise 1:00’de kapanmaktadır.

Reykjavik Festivaller

Gay Pride (Ağustos)

Ulusal Gün (Haziran)

Iceland Airwaves (Ekim)

Reykjavík Uluslararası Film Festivali (Eylül)

Reykjavík Sanat Festivali (Mayıs)

Kültür Gecesi (Ağustos)

Reykjavik Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Kutsal Cuma (25 Mart)

Paskalya

Paskalya Ertesi

Yazın İlk Günü (21 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Göğe Yükseliş Günü (5 Mayıs)

Cumhuriyet Günü (17 Haziran)

Banka Tatili (1 Ağustos)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Reykjavik İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Reykjavik Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İzlanda’ya girmek için Schengen vizesi alması gerekmektedir.

Reykjavik Türkiye Dış Temsilcilikleri

Oslo Büyükelçiliği'nin görev bölgesindedir.

OSLO BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: HALVDAN SVARTES GATE 5, N-0244 OSLO NORWAY

Telefon: 00 47 22 12 87 50 (10 hat)

Faks: 00 47 22 55 62 63

[email protected]

http://oslo.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Norveç, İzlanda

Reykjavik Para Birimi

İzlanda sınırları içerisinde yer alan Reykjavik şehrinin para birimi İzlanda Kronu’dur.

Rejkjavik Resmi Dili

İzlanda ülkesinin resmi dili İzlandaca’dır.

Reykjavik Saat Farkı

Reykjavik (GMT +0) ile Türkiye (GMT +2) arasında 2 saat zaman farkı bulunur. Türkiye’nin saati Reykjavik’ten 2 saat ileridedir.

Reykjavik Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 0oC
  • Şub 0oC
  • Mar 0oC
  • Nis 2oC
  • May 6oC
  • Haz 8oC
  • Tem 11oC
  • Agu 10oC
  • Eyl 7oC
  • Eki 4oC
  • Kas 1oC
  • Ara 0oC

Kısa Kısa

Nüfus: 187,000 / Dil: İzlandaca / Para Birimi: İzlanda Kronu (ISK) / İklim: Okyanus / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün