Google+

Reykjavik

Reykjavik - : - / -
--℃
1 ISK=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon0℃
 • Marweather-icon0℃
 • Nisweather-icon2℃
 • Mayweather-icon6℃
 • Hazweather-icon8℃
 • Temweather-icon11℃
 • Ağuweather-icon10℃
 • Eylweather-icon7℃
 • Ekiweather-icon4℃
 • Kasweather-icon1℃
 • Araweather-icon0℃
Nüfus: 187,000 / Dil: İzlandaca / Para Birimi: İzlanda Kronu (ISK) / İklim: Okyanus / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

reykjavik_cnt_18nov09_iStock_b_1.jpg

İzlanda’nın hem başkenti hem de en büyük şehri olan Reyjkavik, popüler bir destinasyondur. İzlanda’nın kültürel, ekonomik ve idari faaliyetlerinin merkezi olan şehirde ilk yerleşim 874 yılında yapılmıştır. 19. yüzyıla kadar kentsel imarın olmadığı şehir 1786 yılında bir ticaret merkezi olarak yeniden kurgulanmış ve hızla gelişmeye başlamıştır.

Reykjavik dünyanın en temiz, en yeşil ve en güvenli şehirleri arasındadır. Şehrin içinden geçen Elliðaá Nehri taşımacılığa uygun olmayan debisi itibariyle bu amaçla kullanılamasa da ülkenin somon avcılığına en uygun nehridir. Şehirdeki en yüksek dağ 914 metre yüksekliği ile Esja Dağıdır.

Reykjavik kentinin büyük bir bölümü Seltjarnarnes yarımadasında yer almaktadır. Banliyö bölgesi güneye ve doğuya doğru genişlemiştir. Bir hayli düz bir şehir olan Reykjavík’te nüfus yoğunluğu düşük olduğu için meskenler geniş bir alana yayılmaktadır. Şehre bir ferahlık hissi veren bu planlamacılık çalışması ziyaretçilerin bu güzel şehirde huzur bulmalarını sağlayan en önemli etmenlerden biridir.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Doğal güzellikleri ve mimarisiyle ziyaretçileri büyüleyen Reykjavik’te görülecek pek çok yer var. İşte bunlardan bazıları...

Reykjavik’te görülmesi gereken diğer yerler: Alþingishúsið, Iceland Austurvöllur, Reykjavík Belediye Müzesi,Blue Lagoon, İzlanda Sanat Merkezi, Hallgrímskirkja, Harpa Reykjavík, Heiðmörk, Höfði, İzlanda Ulusal Müzesi, Rauðhólar, Reykjavík Sanat Müzesi, Vikin Denizcilik Müzesi.

Tjörnin (The Pond)

1403 Eki 2016Gezilecek Yerler

Tjörnin (The Pond)

Şehrin merkezindeki bu küçük gölet etrafında ördekleri beslemek size huzur verecektir. Göletin etrafında Hljómskálagarðurinn (Music Pavillion Park) adı verilen bir park vardır ve burası sıcak ve güneşli havalarda bir hayli popüler olmaktadır. Güney ucundaki sazlık alanda küçük bir kuş cenneti bulunmaktadır. Yumurtaların çatlama sezonu hariç her zaman ziyaretçiler buraya da kabul edilir.

-

Reykjavik lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Vesturgata Apartment, B53 Reykjavik Center Apartment, TownApartment Reykjavík. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Downtown Charm Reykjavik, Exclusive Reykjavik Location - Laufásvegur gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Northern Lights Apartments, Eyjasol Apartment Hverafold, 101 Apartment Reykjavík otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Reykjavik aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Hallgrímskirkja Kilisesi

4503 Eki 2016Gezilecek Yerler

Hallgrímskirkja Kilisesi

Bu harika mimarisiyle büyüleyen kilise şehre yüksek bir tepeden bakmaktadır. Kilisenin önünde İzlandalı kaşif Leif Ericsson’un bir heykeli vardır. Kiliseye giriş ücreti yetişkinler için 900 çocuklar için 100 Krondur.

-
Reykjavik şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Reykjavik: Quad ve ATV Mountain Safari Yarım Gün Turu (148 €), Perlan Müzesi: Buzul ve Buz Mağarası Sergisi (23.5 €), Raufarhólshellir Lav Tüneli: Yeraltı Seferi (56 €), Reykjavík'ten: Sólheimajökull Glacier Hike (130 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Reykjavík City Museum

803 Eki 2016Gezilecek Yerler

Reykjavík City Museum

Reykjavik Şehir Müzesi bir açık hava müzesidir. Müze hem eski Árbær çiftliğini hem de şehrin 18. yüzyıl sonundaki yeniden kentsel planlanması sürecinde yol açılacak yerlere tekabül ettiği için moving sistemi ile buraya taşınan eski İzlanda binalarını kapsamaktaktadır.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Reykjavík’te kutup-altı okyanus iklimi hakimdir. Oldukça yüksek bir kuzey enleminde yer almasına rağmen kışın sıcaklıkların -15 derecenin altında düştüğü nadiren görülür. Bunun sebebi Gulf Stream’in uzantısı olan Kuzey Atlantik Akımı etkisindedir. Şehrin deniz kenarındaki konumu onu sert rüzgarlara açık bir hale de getirmemiştir. Yaz sıcaklıkları 20 dereceyi geçmese de soğuk değil serin denilebilecek bir havası vardır. Şehri gezmek için en uygun dönem nemliliğin düşük sıcaklığın en yüksek olduğu temmuz ayıdır.

Reykjavik’te uluslararası bir hava alanı mevcut ama Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Norveç’e uçarak oradan ikinci bir uçuşla şehre ulaşabilirsiniz.

İzlanda'nın başkenti olan Reykjavik aynı zamanda İzlanda'nın en büyük şehri. Reykjavik'te nefes kesici manzaranın tadını çıkarabilir birçok doğa aktivitesi yapabilir ya da müzeleri ve tarihî yerleri gezebilirsiniz. Özellikle mart ve ekim ayları arasında kuzey ışıklarının tadını çıkarabilirsiniz.

Reykjavik'te bütçenize uygun ve size harika imkânlar sunan birçok otel seçeneği bulabilirsiniz. Otellerin çoğu şehir merkezine yakındır ama eğer şehrin kalabalığından uzakta, huzurlu ve sakin bir ortam arıyorsanız daha uzaktaki otelleri de tercih edebilirsiniz.


Reykjavik’te Nerede Kalmalı?


İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Reykjavik otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Reykjavik onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Reykjavik Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Reykjavik Otelleri

En Uygun Fiyatlı Reykjavik Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Reykjavik Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Reykjavik Otelleri

Dünyanın en mutlu, en huzurlu ülkesi olan İzlanda'nın hem en büyük şehri hem de başkenti olan Reykjavik, eşsiz doğal güzellikleriyle aklınızı başınızdan alacak bir şehir. Şehirde Viking tarihini gözlemleyebilir ya da çeşitli müzeleri gezip sanatla iç içe olabilirsiniz. Gece hayatı da gündüz gibi çok renkli olan Reykjavik'te her şeyi görmek için çok zaman ayırmanız gerekebilir. Bu yüzden kalacağınız otel de büyük önem taşıyor.


Reykjavik Otelleri
 

Reykjavik'te bütçenize göre hem lüks hem ucuz oteller hem de butik oteller bulabilirsiniz. Ancak Reykjavik'te apart oteller ve daireler çoğunluktadır ve daha samimi bir ortam sağladıkları için tercih edilir. Otellerin ve apartların çoğunda da diğer ülkelerdeki lüks otellerin aksine daha çok dış mekan aktiviteleri için uygun ortam ve ekipman sağlanmıştır. Bunun sebebi de Reykjavik'in coğrafi ve doğal özelliklerinin bu aktivitelere geniş imkan sağlamasıdır. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Reykjavik otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

63d682c6bb05497189cb27edffd2f527.jpg

Reykjavík çok temiz ve güvenli bir şehir otobüs ağına sahiptir. Otobüs hatlarına Strætóismi verilmektedir. Bir bilet 420 Krondur. Ancak şoförden para üstü almanız pek mümkün olmamaktadır. Eğer aktarma yapacaksanız şoförden aktarma bileti isteyin. Bu bilet 75 dakika geçerlidir ve indirimlidir. Aktarma biletine skiptimiði denmektedir. Taksilerde taksimetre 600-700 Krondan açılır ve kredi kartıyla ödeme imkanı mevcuttur.

sharing-food.jpg

Avrupa ve Kuzey Amerika arasında yer alan bir ada ülkesi İzlanda mutfağının temelini balık, kuzu eti ve günlük üretilen diğer doğal yiyecekler oluşturmaktadır. Balıkları soğuk kutup sularında, koyunları gübresiz çayırlarda otlamaktadır. Dolayısı ile İzlanda için dünyanın en biyolojik mutfağı ve ülke çapında buzdolabıdır diye düşünülebilir.

Istakoz, okyanus levreği, morina balığı ve somon İzlanda’nın en çok tüketilen yemekleridir. Balık İzlanda’da sarımsak, soğan ve tuzla marine edilerek bizden farklı olarak geleneksel olarak fırında pişirilmektedir.

Randalin, çok ünlü ulusal tatlılarıdır. Arasına kat kat böğürtlen reçeli konulmuş kekleri de çok yaygındır. İzlanda'da diğer geleneksel tatlı “skyr” adı verilen ve tuzsuz peynirle karıştırılmış krema ile birlikte sunulan yaban çilekleridir.

Popüler restoranlar

Dill: “Yeni Kuzey” adı verilen mutfağın seçkin bir temsilcisi olan restoranda sadece yerel olarak yetiştirilen ürünlerle yemek yapılmaktadır.

Sægreifinn: İzlanda’nın meşhur ıstakoz çorbasının en lezzetlisi bu restorandadır. Ağırlıklı olarak deniz ürünlerinin servis edildiği restoranda balık özünüzün önünde ızgara edilmektedir.

Bahşiş

Reykjavik restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Reykjavík gece hayatıyla ünlüdür. Özellikle hafta sonları bu sessiz şehrin saat 12 itibariyle bir anda cıvıl cıvıl olduğunu görürsünüz. Ancak barlarda ve kulüplerde satılan içki bir hayli pahalıdır. O yüzden insanlar evde içip öyle dışarı çıkmayı tercih etmektedir. Şehirde 100’den fazla bar ve kulüp vardır. Büyük çoğunluğu da Laugavegur Caddesi ve ona bağlanan sokaklardadır. Barlar genellikle hafta sonları 4:30 civarı, hafta içi ise 1:00’de kapanmaktadır.

Gay Pride (Ağustos)

Ulusal Gün (Haziran)

Iceland Airwaves (Ekim)

Reykjavík Uluslararası Film Festivali (Eylül)

Reykjavík Sanat Festivali (Mayıs)

Kültür Gecesi (Ağustos)

Laugavegur Reyjavik’in ana alışveriş caddesidir. Kuzey Avrupa tasarımının şık örneklerini görebileceğiniz butiklerle dolu olan bu caddede uluslararası markaların da mağazaları vardır. Skólavörðustígur Caddesi üzerinde hediyelik eşya dükkanları bulunmaktadır. Plak ve kitap sahafları ve dükkanları da bu cadde üzerindedir. Reykjavík’in en meşhur bitpazarı ise Kolaportið’dur,

Reykjavik (GMT +0) ile Türkiye (GMT +2) arasında 2 saat zaman farkı bulunur. Türkiye’nin saati Reykjavik’ten 2 saat ileridedir.

İzlanda sınırları içerisinde yer alan Reykjavik şehrinin para birimi İzlanda Kronu’dur.

İzlanda ülkesinin resmi dili İzlandaca’dır.

Oslo Büyükelçiliği'nin görev bölgesindedir.

OSLO BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: HALVDAN SVARTES GATE 5, N-0244 OSLO NORWAY

Telefon: 00 47 22 12 87 50 (10 hat)

Faks: 00 47 22 55 62 63

embassy.oslo@mfa.gov.tr

http://oslo.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Norveç, İzlanda

Yeni Yıl (1 Ocak)

Kutsal Cuma (25 Mart)

Paskalya

Paskalya Ertesi

Yazın İlk Günü (21 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Göğe Yükseliş Günü (5 Mayıs)

Cumhuriyet Günü (17 Haziran)

Banka Tatili (1 Ağustos)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İzlanda’ya girmek için Schengen vizesi alması gerekmektedir.

İzlanda Schengen üyesi ülke olması sebebiyle prosedür gereği Türkiye Cumhuriyeti diplomatik, hizmet veya hususi pasaport sahipleri için vize muafiyeti söz konusudur. 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla İzlanda’ya yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftırlar.

Umumi pasaport hamilleri İzlanda vize uygulamasına tabidir.