Hong Kong Hakkında Bilinmesi Gerekenler

the-skyscraper-3105740_960_720.jpg
 

Asya’nın en zengin ve güzel şehirlerinden birisi olan Hong Kong, Çin Halk Cumhuriyeti’nin güney kıyısında bulunmaktadır. Hong Kong kelime itibari ile güzel kokulu liman anlamına gelmektedir. Yaklaşık 150 yıl boyunca İngiliz sömürgesinin altında bulunan Hong Kong, 1 Temmuz 1997 yılından itibaren Çin Halk Cumhuriyetine bağlı özerk bir bölge haline gelmiştir. Hong Kong içerisinde barındırdığı kültürel çeşitlilik sebebi ile “Asya’nın Dünya Şehri ”olarak tanımlanmaktadır.
 

Tanıtım Videosu:

Devamını Oku

Hong Kong ile İlgili

Hong Kong Gezilecek Yerler

Eğlenceli bir Hong Kong gezisi için şehre yaklaşık 3-4 gün ayırmanız yeterli olacaktır. Eğer şehirde Disneyland ve Ocean Park gibi yerleri görmek isterseniz bu süreyi biraz daha uzatabilirsiniz. Sizler için şehirde gezilip görülmesi gereken en önemli yerleri sıraladık.

Hong Kong Gezilecek Yerler

Hong Kong, birçok turistin her yıl akın ettiği önemli şehirlerarasında ilk sıralarda yer almaktadır. Hem modern hem doğal yapısı ile göz dolduran şehirde görmeniz yerlerin arasında Victoria Zirvesi, Man Mo Tapınağı, Nathan Caddesi, Hong Kong Parkı, Ladies Market, Po Lin Manastırı, Ocean Park, Kowloon Park, Temple Street Gece Pazarı ve Disneyland Hong Kong gelmektedir.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Hong Kong Nerededir?

Hong Kong, Çin Halk Cumhuriyetinin güney kıyısında konumlanan ve Kuzey Çin Denizi kıyısında bulunan bir bölgedir. Asya’nın incisi olarak adlandırılan bu bölge, Çin sınırına yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

Hong Kong’a Ne Zaman Gidilir?

mountain-3068862_960_720.jpg

Hong Kong tropikal muson ikliminin hâkim olduğu bir bölgedir. Muson yağmurlarının etkili olduğu şehir de mayıs ve eylül ayları oldukça yağışlı geçmektir. Yıllık sıcaklık ortalaması bölgede 23 santigrat civarlarında seyretmektedir. Çok sert kışların yaşanmadığı Hong Kong’da doyasıya bir tatil keyfi yaşamanız mümkün. Yalnız tatilinizi planlarken muson yağışlarının yoğun olduğu dönemlere dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Hong Kong’da ortalama en yüksek sıcaklık 28 santigrat, en düşük sıcaklık ise 16 santigrattır. İlkbahar ve sonbahar dönemlerinde ise hava sıcaklığı 18 – 25 santigrat civarlarında seyrettiğinden dolayı pek fazla sıcaklık sebebi ile bunalmadan keyifli bir tatil geçirebilirsiniz. Bu ara dönemler bölgeyi ziyaret etmek için oldukça uygundur. Akşam saatleri gündüze göre daha serin olduğundan Hong Kong’a hazırlıklı gitmekte fayda olduğunu da belirtmeliyiz.

Hong Kong’a gitmek isteyenler için en ideal dönem ekim ve aralık aylarıdır. Fakat farklı tarihlerde Hong Kong’u çeşitli festivaller ve etkinlikler için ziyaret edecekler ise farklı Hong Kong’u ayrı bir dönemde keşfetmenin deneyimini yaşayabilirler. Yaz aylarında ise Hong Kong’da şiddetli tufan olayları yaşandığından dolayı turizm sektöründe bir düşüş yaşanmaktadır.

Hong Kong’un kış ayını ise Türkiye’nin ekim ve kasım ayları gibi tanımlamak mümkündür. Hava sıcaklığı gün içerisinde yaklaşık 15-20 santigrat civarlarında seyretse de geceleri 12 santigrat dereceye kadar düşebilmektedir. Dolayısıyla bu tarihte gidecek ziyaretçiler için önerimiz yanlarında muhakkak şemsiye ve kalın bir şeyler bulundurmaları üzerine olacaktır.

Hong Kong’a Nasıl Gidilir?

hong-kong-2537966_960_720.jpg

Türkiye’den Hong Kong’a gitmek isteyen ziyaretçiler hem direkt hem de aktarmalı seçenekler ile Hong Kong’a ulaşabilirler. Hong Kong Uluslararası Havalimanı’na Türkiye’den direkt olarak yaklaşık 11 saatte ulaşabilir ya da aktarmalı olarak Hong Kong’a uçuşunuzu planlayabilirsiniz.

Hong Kong'da Nerede Kalınır?

Hong Kong hem turistik amaçlı hem de eğlence amaçlı gidip görülmesi gereken Çin’in en önemli yerlerinden biridir. Dünya’nın dördüncü en kalabalık ve de en hareketli şehirlerinden biri olması sebebiyle Hong Kong’ta neredeyse aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Şehrin uğrak noktalarından biri olan Tsim Sha Tsui bölgesi, birçok farklı yapısı ile ziyaretçi çekmektedir. K11, Miramar ve iSquare gibi alışveriş merkezleri bu bölgede yer almaktadır. Harbour City, Star Ferry Terminali ve Victoria Körfezi, hem ulaşım açısından farklılık arayanlar hem de gezinti yapmak isteyenler için önemli noktalar olarak burada karşınıza çıkarlar. Ayrıca, Hong Kong Uluslararası Havaalanına ulaşım kolaydır. Bir diğer bölge olan Hong Kong Adası, Causeway Körfezi ile bir tatil bölgesi olma özelliğini taşımaktadır. Buradaki otellerden panaromik şehir manzarasına ulaşmak konumlarından dolayı mümkündür. Ayrıca burada bulunan popüler pub ve restorantlarda keyifli vakit geçirebilirsiniz. Hong Kong’ta konaklamak için tercih edilen bir diğer bölge ise Yau Ma Tei’dir. Bu bölgede bulunan Temple Secret Gece Pazarı’nı, Yue Hwa Chinese Products Emporium’u ve Hong Kong Uluslararası Hobi ve Oyuncak Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Hong Kong otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Hong Kong Otelleri

Hong Kong Otelleri

Eğer ki Uzakdoğu sinemasını yakından takip eden biriyseniz ve Wong Kar Wai takip ettiğiniz yönetmenlerden biriyse Hong Kong şehrini onun filmlerinde görmüş ve hakkında bir fikir sahibi olmuşsunuzdur. Fakat Hong Kong hakkında çok da fikriniz yoksa şehri tanıtmak için öncelikle Hong Kong’un Çin Halk Cumhuriyeti’nin güney kıyısında bulunan şehirlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Kelime anlamı “güzel kokulu liman” olan Hong Kong’un nüfusu 2017 yılı verilerine göre 7 milyon 392 bindir.  Yaklaşık 150 yıl boyunca İngiltere’nin sömürgelerinden biri olan şehir, 1 Temmuz 1997 tarihinden beri Çin’e bağlı özerk bir bölgedir. Siz de Hong Kong'a gidecekseniz ve bölgedeki tesisleri merak ediyorsanız Hong Kong otelleri yazımızın devamını okuyabilirsiniz. 

Devamını Oku

Hong Kong Şehir İçi Ulaşım

hongkong-2677951_960_720.jpg

Hong Kong, toplu taşıma araçlarını en rahat ve kolay bir şekilde kullanabileceğiniz şehirlerden birisidir. Oldukça konforlu ve hızlı bir ulaşım ağına sahip olan Hong Kong, ziyaretçiler için taksi, otobüs, feribot, tramvay ve tren gibi farklı ulaşım seçenekleri ile hizmet vermektedir.

Devamını Oku

Hong Kong Mutfağı

dim-sum-2346105_960_720.jpg

Hong Kong mutfağı birçok kişi için önemli bir yere sahiptir. Sadece Çin mutfağına ait yiyeceklerin olmadığı Hong Kong mutfağında Asya ve Batı mutfağından da birçok farklı yiyecek bulmanız mümkündür. Çin mutfağını yakından tanımak isteyenler ise Hong Kong’da çok geniş yelpaze de farklı geleneksel yiyecekler bulabilir.

Bir restoran dergisinin yaptığı araştırmaya göre Hong Kong mutfağı en iyi 100 restoran içerisinde 4. sırada yer almaktadır. Farklı lezzetlerle birlikte farklı kültürler tanımak isteyenler için önerimiz ise yerel mutfakları ziyaret etmeleri. Yalnız şunu da belirtmeliyiz ki yerel restoranların birçoğu çok uzun kuyruklara sahip olduğundan rezervasyonunuzu önceden yapmanız gerekmektedir. Özellikle yoğun iş saatlerinde artan kalabalıklara birçok kişinin çözüm önerisi ise önceden kayıt yaptırarak rezervasyon açtırmak ve boşalan yerlere bu sayede oturabilmektir.

Hong Kong mutfağında genellikle Çin yemek çubukları kullanılmaktadır. Fakat restoranlarda turistler için ekstra kaşık, çatal ve bıçakta konmaktadır. Hong Kong mutfağında Çin yemek çubuklarının kullanılmasının bir anlamı da herhangi bir ses yaratmıyor olmasıdır. Kaşık, çatal ve bıçak sesinden pek hoşlanmayan Asyalıların bu çubukları kullanmasının bir sebebi de çevreye rahatsızlık vermemektir. Hong Kong’da yiyeceğiniz önemli tatların başında ise Dim Sum, Siu Mei, Congee ve Noddles gelmektedir. Ayrıca uzun yıllar İngiliz sömürgesi altında kalan Hong Kong’da beş çayı ritüelini de birçok kafe de ve restoranda görmeniz muhtemel.

Hong Kong’da Gece Hayatı  

Hong-Kong-Night.jpg

Eğlencenin doruk noktasına ulaştığı Hong Kong, oldukça canlı bir gece hayatına sahiptir. Birçok turistin sadece gece hayatına katılmak için Hong Kong’a geldiği bilinmektedir. Şehrin birçok yerinde barlar, gece kulüpleri, karaoke kulüpleri ve canlı müzik mekânları bulunmaktadır. Sabahın ilk saatlerine kadar devam eden bu eğlenceli ortam, sizlere farklı bir deneyim yaşamaya davet ediyor.

Hong Kong’daki en önemli mekânlar arasında ise Bar 109, Club 71, East and Brewey, Executive Bar, Where, Maya, Tivo, Red Rock, Sparkz, Dada, Captain’s Bar ve Mes Amis gelmektedir.

Hong Kong gece hayatı için yanınızda an az 150-200 HKD bulundurmanız gerekmektedir. Daha önce belirttiğimiz gibi diğer Asya şehirlerine göre oldukça pahalı olan Hong Kong’da gece hayatı da aynı ölçüde pahalıdır. Hong Kong’daki birçok barda haftanın belirli günlerinde canlı müzik yapılmaktadır. Bar seçimi konusunda da oldukça seçici davranmanızı tavsiye ederiz çünkü her bölgenin eğlence yapısı birbirinden oldukça farklılık göstermektedir. Bölgeler arası mesafe çok fazla olduğundan dolayı bir mekândan diğer mekâna geçmeniz oldukça uzun saatinizi alabilir. Dolayısıyla birbirine yakın olan mekânları tercih ederseniz farklı bir mekâna geçişiniz daha kolay olacaktır.

Hong Kong’daki en iyi eğlence mekânları ise Lan Kwai Fong, Wan Chai bölgelerinde bulunmaktadır. Lan Kwai Fong, en ünlü partilerin yapıldığı 10’a yakın caddeyi içerisinde barındırmaktadır. En kaliteli ve elit barların yer aldığı bu cadde de sabahın ilk ışıklarına kadar güvenle eğlenebilirsiniz. Yalnız şunu da belirtmekte fayda var; gece çok geç saatlere kadar açık olan restoranlarda ekstra ücret ödemeniz gerekmektedir. Dolayısıyla eğlence mekânlarından sonra tercih edeceğiniz restoranlar fiyat açısından sizlere oldukça yüksek gelebilir. Bu bölgede gece hayatı genellikle saat 21.00’den sonra başlamaktadır.

Lan Kwai Fong bölgesine gitmeyi tercih etmeyenler için sunacağımız diğer bir alternatif bölge ise Wan Chai bölgesidir. Birçok gece kulübüne girişin ücretli olduğu bu bölgede, daha genç bir kitlenin eğlenmek amaçlı buraya geldiğini görmeniz mümkün. Daha fazla partinin yaygın olduğu bu bölgedeki gece kulüplerinde sizler için önereceğimiz mekânlar arasında Club Ing, Dragon 1, New Way Bar ve Cyber 8 Discotheque Pub gelmektedir.

Devamını Oku

Hong Kong Festivalleri

stock-3088438_960_720.jpg

Çok sayıda festivalin gerçekleştiği Hong Kong hem yerli hem de yabancı kişiler için oldukça canlı ve renkli kareler sunmaktadır. Bu festivallerin en önde gelenleri ise şu şekildedir:

Devamını Oku

Hong Kong’da Alışveriş

hong-kong-443961_960_720.jpg

Hong Kong, vergi uygulamasının muaf olduğu şehirlerden birisidir. Dolayısıyla bu sebepten dolayı Hong Kong, alışveriş açısından oldukça cazip şehirlerden birisi halindedir. Elektronik eşya, takı, giyim, parfümeri, aksesuar gibi birçok geniş ürün yelpazesine burada ulaşabilirsiniz. Büyük alışveriş merkezlerinin yanında yerel gece pazarları da birer alternatif niteliğindedir. Hong Kong’da kurulan gece pazarları geleneksel ürünlerin bulabilmeniz açısından oldukça önem taşımaktadır.

Alışveriş konusunda farklı seçenekler sunan şehirde alabileceğiniz ürünlerin başında şunlar gelmektedir: Hollywood Road ve Cat Street bölgesinde bulunan antika ve kolaksiyon parçaları, sanat galerilerinden alacağınız sanat tabloları ve parçaları, Hollywood Road ve Wyndham Street’te yer alan Çin ve İran’a özgü halı ve kilim modelleri, 16. yüzyılın en önemli parçalarından biri olan Çin porseleni yer almaktadır.

Devamını Oku

Hong Kong Saat Farkı

Hong Kong ve Türkiye arasında 6 saatlik bir zaman farkı bulunmaktadır. Yani Hong Kong Türkiye’den 6 saat ileridedir. Türkiye’de saat 12.00 iken Hong Kong’da 18.00’dir.

Hong Kong Para Birimi

Hong Kong’un resmi para birimi Hong Kong dolarıdır. 1 Hong Kong doları yaklaşık olarak 2,04 Türk lirasıdır.

*Kur bilgisi 2018 yılının şubat ayında güncellenmiştir.

Hong Kong’un Resmi Dili

Hong Kong’un resmi dili Çincedir. Yalnız şehir uzun yıllar boyunca İngiliz sömürüsü altında bulunduğu için İngilizce de ülke de yoğun olarak kullanılmaktadır.

Hong Kong Dış Temsilcilikleri

Türkiye Cumhuriyeti Hong Kong Başkonsolosluğu bilgileri:

T.C. Hong Kong Başkonsolosluğu

Telefon: + 852 2572 1331

Eposta: [email protected]

Adres: Room 301,/3 F, Sino Plaza, 255-257 Gloucester Road, Causeway Bay / Hong Kong

İnternet sitesi: http://hongkong.bk.mfa.gov.tr/Mission

Hong Kong ülkemizden vizesiz gidilen ülkelerden biridir. Türkiye'den vize istemeyen diğer ülkeler için  Vizesiz Gidilecek Ülkeler 2020 listemize  bir göz atmalısınız.

Devamını Oku

Hong Kong Resmi Tatiller

Çin Yeni Yılı: Ocak-Şubat

Paskalya: Her yıl değişmektedir

İşçi Bayramı: 1 Mayıs

Dragon Boat: Mayıs-Haziran

Hong Kong Özel İdaresi Kurtuluş Günü: 1 Temmuz

Moon Cake Festivali: Eylül-Ekim

Noel: 25-26 Aralık

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Hong Kong Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type G / 250V / 13 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 16oC
  • Şub 17oC
  • Mar 19oC
  • Nis 22oC
  • May 26oC
  • Haz 28oC
  • Tem 29oC
  • Agu 29oC
  • Eyl 28oC
  • Eki 26oC
  • Kas 22oC
  • Ara 18oC

Kısa Kısa

Nüfus: 7.347 milyon / Dil: Çince / Para Birimi: HKD / İklim: Muson iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 gün