Hong Kong

Hong Kong Hakkında Temel Bilgiler

Uzun adı Hong Kong Özel İdari Bölge olan ülkeÇin yönetimindedir. Eskiden İngiliz yönetimi altında olan Hong Kong, günümüzde Çin etkisi ile çoklu kültürlerin yaşandığı bir yerdir. Nüfus yoğunluğu bakımından dünyada 27. sırada yer alan ülkede nüfusun hemen hepsi Çinli ve büyük bir kısmı Budisttir. Bunun yanında Müslümanlar, Konfüçyüsçüler, Hıristiyanlar, Hindular, Museviler ve Taoistlerde bulunur. Hong Kong çok gelişmiş alt yapısı, metro sistemi, yaşam standartlarıyla Çin’in bir parçası olmasına rağmen tüm özellikleriyle batıya yakındır.

GP_HongKong.jpg

Dünyanın en önemli liman kentlerinden birine sahiptir. Hong Kong Doları dünyada en çok kullanılan yedinci para birimidir. Kültürel etkinlikleri ve önemli alışveriş merkezleriyle yılın her dönemi turistlerin ilgilisini çeker. Victoria Zirvesi, Disneyland, Ocean Park, Avenue of Stars, Man Mo Temple, Ladies Market, Madame Tussauds Müzesi, Sky100, Hong Kong Park, Po Lin Manastırı ve Tian Tan Buda en önemli gezi noktalarından bazılarıdır. Dünyanın en büyük ses ve ışık gösterisi olan A Symphony of Lights Guinness Rekorlar kitabına girmiştir.

Hong Kong, Asya'nın en büyük serbest pazarı ve limanı, en işlek ticaret, endüstri ve turizm merkezidir.

Hong Kong Nerededir?

Hong Kong, Doğu Asya'da, Kuzey Çin Denizi kıyısında ve Çin sınırında yer alır. Asya kıtasında bulunan bir Avrupa kenti olarak anılan Hong Kong yaklaşık 262 adadan meydana gelir. Çin Halk Cumhuriyeti ile 30 kilometre uzunluğunda bir kara sınırı bulunmaktadır.

Hong Kong’a Nasıl Gidilir?

Hong Kong’a direkt uçuşlar mevcuttur. Hava yoluyla ulaşım yaklaşık 10 saat sürmektedir. Lantau Adası’nda bulunan Hong Kong Uluslararası Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşmak için otobüs, taksi, araç kiralama ve havalimanı ekspresi gibi ulaşım seçenekleri bulunmaktadır. Havalimanı ekspresiyle Lantau Adası’ndan Tsing Yi, Kowloon ve Hong Kong adalarına ulaşım mümkündür. Hong Kong istasyonuna 12 dakikada bir gelen trenlerle, yaklaşık 23 dakikada ulaşılabilir. Havaalanından kalkan Cityflyer adlı otobüslerle de ulaşım mümkündür. Ayrıca havalimanında taksiler sürekli hizmet vermektedir. mümkündür.

Hong Kong’a Ne Zaman Gidilir?

Ülkede tropikal muson iklimi hâkim olduğundan yaz aylarında muson yağmurları görülür ve nem oranı yüksek olduğu için hissedilen sıcaklık çok fazladır. Bu nedenle havanın daha ılık olduğu ekim ve aralık ayları arasında gezilmesi tavsiye edilir. Ayrıca Asya Sanatları Festivali, Budha'nın doğum kutlamaları gibi özel günler de bu aylarda gerçekleştirildiğinden kültür gezileri için de en uygun dönemdir.

Hong Kong Kültürü

Hong Kong çok sayıda kültürel etkinliğe ev sahipliği yapan ve gündüz olduğu kadar gece de hayatın durmadığı bir ülkedir. Ülke, gerçekleştirilen etkinliklerle Asya kıtasının önemli bir kültür merkezidir. Çok sayıda ve çeşitli festivaller düzenlenen ülkede opera ve tiyatro merkezlerinin yanı sıra, Hong Kong Filarmonik Orkestrası, Hong Kong Çin Orkestrası, Hong Kong Dans Şirketi gibi topluluklar tarafından da gösteriler gerçekleştirilir. Ayrıca önemli bir ticaret merkezi olan Hong Kong limanı sosyal hayatın da canlı olduğu bir noktadır. Limanı gezdiren canlı müzik ve akşam yemekli tekne turları düzenlenir.

Spor kültürü gençler arasında çok yaygındır. Akşam saatlerinde pek çok genç sokağa çıkıp takımlar halinde futbol ve basketbol oynamaktadır.

Hong Kong Mutfağı

dimsum.jpg.jpg

Hong Kong değişik tatların bir arada bulunduğu bir mutfağa sahiptir. En ünlü yemeği bir çeşit mantı olan buharda pişen, sebzeli, deniz mahsullü ya da mantarlı olarak yapılan Dim Sum'dur. Mutfağında deniz ürünlerinin önemli bir yer tuttuğu Hong Kong'da yaklaşık olarak otuz bin restoran bulunur. Yerel yiyeceklerin yanı sıra dünya mutfağına ait birçok çeşit de bulmak mümkündür. Tazeliğin en önemli özellik olarak sayıldığı ve her türlü hayvan etinin kullanılabildiği Kanton mutfağı bunlardan biridir.

Pekin Ördeği ve Yılan Çorbası Hong Kong mutfağının en önemli ürünlerindendir. Tavuk bacağı, ördek bacağı, denizanası, köpek balığı yüzgeci çorbası, Siu Mei, Congee, Tong Sui ve farklı Noodle türleri de denenebilir. Tadılması gereken tatlı çeşitleri arasında kırmızı fasulye ezmesi, çörek otlu dondurma ve yeşil çaylı pirinç tatlısı sayılabilir. Hong Kong mutfağında bitki çayları, önemli bir yere sahiptir. Yasemin çayı ve yeşil çay oldukça fazla tüketilmektedir. Ayrıca San Miguel veya Tsingtao biraları mutlaka denenmelidir.

 Hong Kong'dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

Hong Kong, Türkiye'den vize istemeyen ülkeler listesinde yer alıyor. En gözde alışveriş merkezlerinden biri olan Hong Kong'da gece-gündüz, günün her saatinde alışveriş yapılacak yerler bulunur. Büyük alışveriş merkezlerinden küçük semt pazarlarına kadar pek çok alternatif mevcuttur. Modayı ve yenilikleri yakından takip eden ülkede çantalar, aksesuarlar, kıyafetler ilgi çeker. Çin sanatı ve ipek koleksiyonların bulunabileceği çok sayıda market vardır. İpek, kaşmir, kıyafet, elektronik eşya, saat, yeşim taşı, halı ve kilim, mücevher gibi ürünler tercih edilebilir. Ayrıca Macau Adası, altın takıları ve antikaları ünlüdür.

Hong Kong gibi vizesiz ülkeler hakkında detaylı bilgiye bu yazımızdan ulaşabilirsiniz. 

Hong Kong’un Festivalleri

Hong Kong'da çok sayıda çeşitli festival düzenlenir. Çin Yeni YılıKutlamaları en renkli geçen festivallerden biridir. Hem ay hem de güneş takvimini kullanan Çinliler, yeni yıl kutlamalarını ay takvimine göre yaparlar. İki hafta süren kutlamalarda gece geçit törenleri, havai fişek gösterileri, spor etkinlikleri gerçekleştirilir. Her yıl bir hayvanı temsil eden kutlamalar ocak ya da şubat ayında gerçekleştirilir.

Her yıl şubat ayında düzenlenen Hong Kong Salsa Festivali de görülmesi gereken etkinliklerdendir. Festivalde Latin esintili ritimler gösterilir, workshoplar yapılır, şovlar ve partilerle eğlenilir.

Deniz Tanrıçası Tin Hau’nun doğum gününün kutlandığı Tin Hau Festivali'nde, Hong Kong’daki tüm Tin Hau Tapınakları’nda kutlamalar gerçekleştirilir. Tekneler bağlılık sembolleriyle tanrıça için kuşatılırken, geçmişte halkı koruduğu için tanrıça övülür ve gelecekte de korumaya devam etmesi için dua edilir. Festival her yıl nisan-mayıs aylarında kutlanır.

2_DragonBoat_CourtesyHongKongSAR.jpg

Sha Tin’deki Shing Mun Nehri’nde gerçekleşen Dragon Boat Festivali görsellik açısından en ilgi çekici ve en ünlü festivallerdendir. Her yıl mayıs ayında düzenlenen festivale yüzden fazla takım katılır. Hem spor hem eğlence amaçlı gerçekleştirilen festival sırasında yarışlara dragon dansları ve havai fişek gösterileri de eşlik eder.

Hong Kong’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· Çin Yeni Yılı (Ocak sonu veya Şubat başında / 3 gün)

· Paskalya (Her yıl değişiyor)

· Ching Ming Festivali (Nisan başında / 1 gün)

· İşçi Bayramı (1 Mayıs)

· İyi Cuma (Her yıl değişiyor)

· Buda'nın doğum günü (Her yıl değişiyor)

· Dragon Boat Festivali (Mayıs sonu veya Haziran başında / 1 gün)

· Hong Kong Özel İdari Bölgesi Kurtuluş Günü (1 Temmuz)

· Moon Cake (Güz) Festivali (Eylül sonu veya Ekim ayı başlarında / 7 gün)

· ÇHC milli günü (1 Ekim)

· Double Ninth Festivali (Ekim ayının ikinci yarısında / 1 gün)

· Noel (25-26 Aralık)

Hong Kong’da İklim ve Hava Durumu

Tropikal muson ikliminin hâkim olduğu Hong Kong'da kışlar soğuk ve nemli, sonbahar ayları sıcak ve yağmurlu, yazlar ise güneşli geçer. Ortalama sıcaklık yazın 28 derece, kışın ise 15 derecedir. Ağustos ülkenin en sıcak ayıyken, ekim ve aralık ayları daha ılık geçer. Şubatsa en soğuk aydır. Ocak ayı 25 milimetre yağışla yılın en kurak ayıyken, ortalama 378 yağış miktarıyla en fazla yağış Ağustos ayında görülmektedir. Yaz aylarında meydana gelen tayfunlar çok büyük zarara neden olur.

Hong Kong’un Kısa Tarihi

Hong Kong'un tarihi ilk yüzyıllara kadar gitse de ülkenin kaderini özellikle son yüzyıllarda yaşadığı olaylar belirlemiştir. 1840 yılında İngiltere ile Çin arasında yaşanan Birinci Afyon Savaşı üzerine1842 yılında imzalanan Nanking Anlaşması ile Hong Kong İngilizlerin kontrolüne geçer. 1949'da İngiltere'nin Çin'i tanımasıyla ekonomik hayatı gelişmeye başlayan ülke, İkinci Dünya Savaşı esnasında (24 Aralık 1941'de) Japonların eline geçer ve 1945'te yeniden İngilizlere verilir. Yapılan anlaşma neticesinde 1 Temmuz 1997'de Çin Halk Cumhuriyeti'ne geri verilmesiyle 135 yıllık İngiliz hâkimiyeti sona erer ve Hong Kong, Çin Halk Cumhuriyeti'ne bağlı özerk bir bölge haline gelir.

Hong Kong’un Ekonomisi

hongkong2.jpg

Uzak Doğu'nun ticaret ve turizm başkenti olarak anılan Hong Kong, çoğunlukla uluslararası ticarete dayanan hareketli bir serbest piyasa ekonomisine sahiptir. Genel olarak dağlık bir araziye sahip olması nedeniyle ülke topraklarının yalnızca yüzde 13'ü tarımsal üretim için uygundur. Ancak bu oran, ülkedek, meyve ve sebze ihtiyacını karşılamak için yeterli değildir. Bu nedenle gıda maddeleri ithal edilir. Ülke, tekstil endüstrisi, hafif sanayi (oyuncak, radyo, elektronik), sinema endüstrisi ve az da olsa ağır sanayi (gemi inşası, çimento ve demir sanayi) ve özellikle bankacılıkla büyük bir ticaret merkezidir. İhracatının en önemli kısmı ABD ve Birleşik Krallık ile yapılır. Doğal kaynakları kısıtlı olan ülkenin ekonomik olarak işletilmesi karlı olmasa da üç taşocağı halen faaliyet göstermektedir.

Yıl boyunca çok miktarda yağış almasına rağmen nüfus yoğunluğunun da etkisiyle Hong Kong su bakımdan dışa bağımlıdır. Tek ve en önemli doğal kaynak ise Hong Kong limanıdır. Ülke adalardan meydana geldiği için doğal olarak balıkçılık çok gelişmiştir. Hong Kong, Asya'nın en büyük serbest pazarı ve limanı, en işlek ticaret, endüstri ve turizm merkezidir.

 Hong Kong'da Din ve İnanç

Hong Kong'da pek çok yerel din vardır. Nüfusun yüzde 90’ı bu dinlere inanır. Yüzde 10’luk bir kesim ise Hristiyan’dır. Halkın büyük çoğunluğunun Budist olmasının yanı sıra ülkede Hristiyanlar, Müslümanlar, Hindular, Museviler ve Teoistler de bulunmaktadır.
 

Hong Kong’da Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

HONG KONG BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: Room 301, 3/F, Sino Plaza, 255-257 Gloucester Road, Causeway Bay, Hong Kong S.A.R.

Telefon: +852 2572 1331, +852 2572 0275

Faks: +852 2893 1771

[email protected]

http://hongkong.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Hong Kong Özel İdare Bölgesi, Makao Özel İdare Bölgesi

Hong Kong ülkemizden vizesiz gidilen ülkelerden biridir. Türkiye'den vize istemeyen diğer ülkeler için  Vizesiz Gidilecek Ülkeler 2020 listemize  bir göz atmalısınız.

Hong Kong’da Konuşulan Diller

Hong Kong Çin Halk Cumhuriyeti'ne bağlı özel yönetim bölgesi olduğundan ülkede Çince konuşulur. Bir diğer resmi dil de bölgenin 1997 tarihine kadar Britanya Krallığı’na bağlı sömürge ve adalar grubu olmasından kaynaklı İngilizcedir. Birçok Çin lehçesi olan ülkede en çok Kanton lehçesi konuşulur.

Hong Kong Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type G / 250V / 13 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 15oC
  • Şub 15oC
  • Mar 18oC
  • Nis 21oC
  • May 25oC
  • Haz 27oC
  • Tem 28oC
  • Agu 28oC
  • Eyl 27oC
  • Eki 24oC
  • Kas 21oC
  • Ara 17oC

Kısa Kısa

  Nüfus: 7.234.800 Dili: Çince, İngilizce Para Birimi: Hong Kong Doları (HKD) İklim: Tropikal Muson İklimi Big Mac Index: 2,48