Google+

Arama formu

Kowloon

Türkiye’den Hong Kong’a direkt uçuş bulunmaktadır. Yolculuk yaklaşık 11...
Devamı oku
Kowloon’da 5 yıldızlı şık otellerin bir kısmı liman tarafında yer...
Devamı oku
Kowloon’da ulaşım için yürümek en çok tercih edilenlerden biridir....
Devamı oku
Burası, Hong Kong adasının kuzeyinde ve Hong Kong adasından daha...
Devamı oku
Kowloon şehrinin yer aldığı Hong Kong ülkesinin mutfak kültüründe Asya...
Devamı oku
Kowloon’da gece hayatı için tercih edilmesi gereken bölgeler Knutsford...
Devamı oku
Klasik anlamda bir alışveriş için pek çok şık mağazanın yer aldığı...
Devamı oku
Ching Ming Festivali (Nisan) Cheung Chau Çörek Festivali (Nisan)...
Devamı oku
Kowloon, Hong Kong’da yer alan bir yarımadadır. Kowloon Bölgesi ve...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Çin Yeni Yılı Kutsal Cuma Kutsal Cumartesi...
Devamı oku
Kowloon, Hong Kong’da yer alan bir yarımadadır. Kowloon Bölgesi ve Yeni...
Devamı oku
Acil yardım: 999 Yangın: 999 Polis: 999
Devamı oku
Hong Kong’taki Kowloon’un para birimi Hong Kong Doları’dır (HKD). 1 TL...
Devamı oku
Hong Kong’da bulunan Kowloon’un resmi dili Çince ve İngilizce’dir....
Devamı oku
Kowloon (GMT +8) ile Türkiye (GMT +3) arasında 5 saat fark vardır.
Devamı oku
HONG KONG BAŞKONSOLOSLUĞU Adres: Room 301,3/F, Sino Plaza, 255-257...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kowloon’a girmek için vize...
Devamı oku
Kowloon’da tropikal muson iklimi hâkimdir. Yıllık sıcaklık ortalaması 15...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 HKD = 0.00
Priz Tipi Type G250V-13 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 15℃
Şub 15℃
Mar 18℃
Nis 21℃
May 25℃
Haz 27℃
Tem 28℃
Ağu 28℃
Eyl 27℃
Eki 24℃
Kas 21℃
Ara 17℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 2.108.419 / Dil: Çince ve İngilizce / Para Birimi: Hong Kong Doları (HKD) / İklim: Tropikal Muson İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 5 gün

Kowloon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

HK_Kowloon_View_2006.jpg

Kowloon, Hong Kong’da yer alan bir yarımadadır. Kowloon Bölgesi ve Yeni Kowloon’u kapsar. Doğusunda Lei Yue Mun, batısında Mei Foo Sun Chuen ve Stonecutter Adası, güneyinde Victoria Limanı yer alır. 2 milyonu aşkın nüfusuyla Hong Kong Adası ile birlikte Hong Kong’un toplam nüfusunun %48’ini oluşturmaktadır.

Her ne kadar bu kadar kalabalık bir yer olsa da Kowloon’da gezmek çok keyiflidir. Farklı mimari anlayışını keşfetmek, tekne ile seyahat etmek, açık gündüz ve gece pazarlarında yerel atmosferi yaşamak, ışık gösterilerini izlemek, müze ve parklarında vakit geçirmek için her yıl binlerce turist burayı ziyaret etmektedir.

Şehrin ismi, 9 Dragon’dan gelmektedir. 8 dağ ve bir Çin imparatorundan oluşan bu isimler şöyledir: Kowloon Peak, Tung Shan, Tate's Cairn, Temple Hill, Unicorn Ridge, Lion Rock, Beacon Hill, Crow's Nest ve İmparator Bing.

Kowloon’da tropikal muson iklimi hâkimdir. Yıllık sıcaklık ortalaması 15 ila 28 derece arasındadır. Ancak okyanusun da etkisiyle havası çoğu zaman nemli olmaktadır. Bu sebeple bahsedilen sıcaklıklar daha yüksek oranda hissedilebilmektedir. Yağışlar genellikle haziran-eylül ayları arasında görülmektedir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=UOM-wI0Tb6w

Kowloon’da Gezilecek Yerler

Burası, Hong Kong adasının kuzeyinde ve Hong Kong adasından daha küçüktür. Ancak nüfus olarak adanın iki misli daha kalabalık nüfus barındırır. Hatta burada kilometre kareye düşen 2,1 milyon nüfus, dünya çapında en yoğun nüfusu temsil etmektedir. Bölge: “Ho Man Tin” ve “West Kowloon” ve “Mong Kok” olmak üzere, üç bölüme ayrılır. Deniz kıyısında, yani Victoria Harbour bölgesindeki bölüm Tsim Sha Tsui olarak isimlendirilir.

Kowloon’da görülmesi gereken diğer yerler

Langham Place, Hongkong Colliseum, Granville Road, Peninsula Otel, Kowloon Parkı, Lei Cheng Uk Han Mzar ve Müzesi, Wong Tai Sin Tapınağı:

Tsim Sha Tsui (Liman bölgesi)

Bu bölgede Ocean Terminal, Ferry Terminal, Clock Tower, HK.Cultural Centre, HK Museum of Art, HK Space Museum, Inter Continental Hotel, Peninsula Hotel, Avenue of Stars (deniz kıyısında), HK Science Museum, HK Coliseum, International Mall Centre bulunur.

Her gece, limanın her iki tarafında, belirlenen binaların tepelerinde, renkli ışık gösterisi düzenlenir. Victoria Harbour kıyısında, bu gösteriyi izlemenizi öneririz. Guinness Rekorlar Kitabı’nda, bu gösterinin dünyanın en uzun süreli açık hava ses-ışık gösterisi olduğu belirtiliyor. Gerek Central bölümünden burayı, buradan ise Central bölümünde limandaki gösteriyi izleyebilirsiniz.

Bölgenin “Star Feribot” iskelesi, Tsim Sha Tsui mahallesinde iken; şehir merkezine park etmek zorunda olan, 40 bin tonluk lüks kruvaziyer gemileri, buraya yanaşırlar. Uzaktan bu lüks gemileri izlemek keyiflidir.

Star Ferry terminalinde, doğu yönünde yürürseniz “Tsim Sha Tsui Waterfront Promenade” denilen yerde bulursunuz. Buraya yolunuz düşerse, bir gündüz bir de gece buraya gelmeyi sakın ihmal etmeyin. Çünkü gece şehrin manzarası bir başka güzeldir. Ayrıca eğer şehri ziyaret zamanınız Çin Yeni Yıl kutlamalarına denk gelirse, şehirdeki havai fişek gösterilerini en iyi izleyebileceğiniz yer burasıdır.

Tsim Sha Tsui Clock Tower, ise hemen deniz kıyısındadır. Bu saat kulesi, 1975 yılında yıkılan, bir zamanların büyük demiryolu istasyonundan kalmadır. Kowloon Canton Tren İstasyonu’nun bir parçasıdır ve 1915 yılında yapılmıştır. Kule, kırmızı tuğla ve granitten yapılmış ve 44 metre yüksekliktedir. Tepesinde ise, 7 metrelik bir paratoner bulunmaktadır. 1990 yılından bu yana “ulusal anıt” ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

Buranın en büyük özelliği, Çinli göçmenlerin, şehre gelirken varış noktası olarak Canton Tren İstasyonu’nu kullanmaları ve bu saat kulesini gördüklerinde yeni hayatlarının başladığını düşünmeleridir. Yeni istasyon daha iç bölgede, yapılmıştır.

Tsim Sha Tsui (Liman bölgesi)

Nathan Road

Nathan Road (deniz kıyısından, iç kısımlara kadar uzanan uzun bir caddedir) caddesini takip ederseniz Kowloon Mosque, Kowloon Park ve Jordan Street ile kesişen bölümü de geçip, cadde boyunca yürümeye devam ettiğinizde Gascoigne Road caddesine varınca, sola dönüp biraz yürüdüğünüzde, sağda “Jade Market” görülür. Geri dönüp, yine Nathan Road üzerinde ilerlemeye devam edin. Tin Hau Temple, Temple Street Night Market ilerde solda Ladies Market ve caddenin sonuna doğru, solda Flowers Market’ı göreceksiniz.

Nathan Road, Peninsula Hotel’in hemen yanındadır. Kıyıdan başlar, iç kesimlere kadar gider, uzun bir caddedir. Bölgenin bu ana caddesi, 19. yüzyılda, dönemin koloni valisi Sir Matthew tarafından düzenlenmiş ve onun adını almıştır. Caddenin yapımı sırasında bu ıssız bölgeye, iki yanına ağaçlar dizili bir bulvar yapmanın saçma olduğu konusunda fikirler ileri sürmüşlerdir. Ancak günümüzde, bu cadde şehrin en meşhur alışveriş caddesidir.

Bu alışveriş caddesinde dükkânlar, oteller ve restoranlar bulunmaktadır. Buradaki mağazalar ucuz elektronik cihazlar doludur. Ancak, buranın en büyük ünü bu ucuz elektronik cihazların büyük çoğunluğunun sahte olmasıdır. Bu yüzden, Hong Konglular, elektronik cihaz satın almak için burayı tercih etmezler, buna dikkat edin.

Nathan Road

Salisbury Road (Salisbury Caddesi)

Bu yol üzerinde şehrin en büyük üç kültür binası bulunur. Hong Kong Cultural Centre, cadde üzerindeki saat kulesinin hemen yanındadır. Bu kültür merkezi, gösteri sanatlarına ayrılmıştır.

Dünyanın en güzel manzaralarından birine bakmasına rağmen, ön cephesinde ne yazık ki, pencere bulunmamaktadır. Bu ve benzeri özellikleri nedeniyle, şehrin en ünlü çirkin binası olarak bilinir. 1989 yılında açılmıştır. İç mekânı ve lobisi, çok etkileyicidir. Burada bulunan 2 büyük konser salonunda, Hong Kong Filarmoni Orkestrası konserler verir. Ayrıca, bir tiyatro salonu, bir kütüphane, sergi salonu, mağaza ve barlar bulunur.

Hong Kong Museum of Art, kültür merkezinin hemen yanında Space Museum’un hemen arkasındadır. Bu müzede, resim ve kaligrafi koleksiyonu bulunuyor. Galerilerde, Çin seramikleri, pişmiş toprak, gergedan boynuzu ve Çince resimler sergileniyor. Buraya yolunuz düşerse, özellikle Hong Kong resimleri ve fotoğraflarına ait koleksiyonu görmenizi öneririz.

Hong Kong Space Museum, kültür merkezinin yanındadır. Oldukça küçük bir müzedir. Müze yapısının kubbe tasarımı ilgi çekmektedir. Müze içinde, yerçekimsiz ortamda, çeşitli deneyimler yapılabilen sergiler bulunmaktadır. Ayrıca, yine bu müze içinde “gökyüzü gösterileri” ve “IMAX” filmleri izlenen bölümler bulunuyor. Evet, özellikle bu gösteri 10-15 yaşındaki çocuklar için çok eğlencelidir.

Salisbury Road (Salisbury Caddesi)

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Kowloon Nerededir?

Kowloon, Hong Kong’da yer alan bir yarımadadır. Kowloon Bölgesi ve Yeni Kowloon’u kapsar. Doğusunda Lei Yue Mun, batısında Mei Foo Sun Chuen ve Stonecutter Adası, güneyinde Victoria Limanı yer alır.

 Kowloon Ne Zaman Gidilir?

Kowloon’da tropikal muson iklimi hâkimdir. Yıllık sıcaklık ortalaması 15 ila 28 derece arasındadır. Ancak okyanusun da etkisiyle havası çoğu zaman nemli olmaktadır. Bu sebeple bahsedilen sıcaklıklar daha yüksek oranda hissedilebilmektedir. Yağışlar genellikle haziran-eylül ayları arasında görülmektedir. Kowloon’u ziyaret etmek için en uygun dönem ekim ve aralık ayları arasıdır. Bu dönemde sıcaklık ortalamaları 20 derece civarlarındayken yağış da minimum düzeyde görülür.

Kowloon’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Hong Kong’a direkt uçuş bulunmaktadır. Yolculuk yaklaşık 11 saat sürmektedir. Havalimanından Kowloon adasına metro, otobüs ya da feribotlarla ulaşım mümkündür.

Kowloon şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Kowloon’da Nerede Kalmalı?

Kowloon’da 5 yıldızlı şık otellerin bir kısmı liman tarafında yer almaktadır. Burada güzel bir manzara eşliğinde konaklamak mümkündür. Eğer ucuz konaklama seçenekleri arıyorsanız Tsim Sha Tsui, Mong Kok ve Jordan bölgelerinde bulunan misafir evleri işinizi görecektir. Orta bütçeli konaklama alternatifi olarak da Tsim Sha Tsui bölgesinde bulunan oteller gösterilebilir.

 Kowloon Şehir İçi Ulaşım

chinatown.jpg

Kowloon’da ulaşım için yürümek en çok tercih edilenlerden biridir. Bunun dışında adım başı taksi bulmak da mümkündür. Dilerseniz otobüsleri de kullanabilirsiniz. Ana karaya ulaşım için tekneler de kullanılmaktadır.

Kowloon Mutfağı

Kowloon şehrinin yer aldığı Hong Kong ülkesinin mutfak kültüründe Asya ve Çin mutfağının izlerine rastlanmaktadır. Her ne kadar restoranlarda Çin yemekleri ağırlıkta olsa da Hint, Malezya, Vietnam, Filipinler, Avrupa ve Singapur yemekleri de yer almaktadır.

Ülkenin en popüler yemeği olan “dim sum”, daha çok kahvaltı ve öğle yemeklerinde tercih edilir. Küçük sepetlerde ufak porsiyonlar halinde hazırlanır. Deniz ürünleri, yumurta ya da farklı malzemelerle hazırlanan pek çok çeşidi mevcuttur.

Bir diğer yerel lezzet ise “congee”dir. Haşlanmış pirinç ile hazırlanır. Közde pişirilen domuz etinin ballı bir sos türü ile servis edildiği yemek olan “siu mei” ile de sıkça karşılaşılır. Yanında pilav ya da patates kızarması yenir.

Popüler restoranlar

Fook Lam Moon, Gaddi's, Langham Place, La Taverna Restaurant, Yat Tung Heen, Jade Palace, Choi Lung Restaurant.

Bahşiş

Hong Kong kültüründe ya da restoranlarında bahşiş kültürü mevcut değil. Ama dilerseniz hesabın %10-15’ini bahşiş olarak bırakabilirsiniz.

Kowloon Gece Hayatı

Kowloon’da gece hayatı için tercih edilmesi gereken bölgeler Knutsford Terrace, Ashley Road, Mody Road/Centenial Garden ve Tung Choi Sokağı’dır. Bu bölgelerde hem farklı zevklere hem de bütçelere uygun mekânlar mevcuttur. Aqua, Felix, P.J. Murphy’s ve Hutong tercih edilebilecek güzel mekânlardır.

Kowloon Festivaller

Ching Ming Festivali (Nisan)

Cheung Chau Çörek Festivali (Nisan)

Buda’nın Doğumgünü (Mayıs civarı)

Tuen Ng Festivali (Temmuz)

Aç Hayaletler Festivali (Ağustos)

Yedi Kızkardeşler Festivali (Ağustos)

Altın Maymun Festivali (Eylül)

Bahar Ortası Festivali (Ekim)

Kış Festivali (Aralık)

Kowloon’da Alışveriş

Klasik anlamda bir alışveriş için pek çok şık mağazanın yer aldığı Canton Caddesi tercih edilebilir. Alışveriş merkezleri de bunun için idealdir. Harbour City, K11 Art Mall, Langham Palace, Chung King Mansions bunlardan bazılarıdır.

Temple Street Gece Pazarı, her akşam açıktır. Gece arısına kadar satışlar devam etmektedir. Burada klasik turistik objeler, ipek pijamalar, oyuncaklar, elektronik aletler ve deri ürünler bulmak mümkündür.

Sokakta alışverişin en popüler adreslerinden biri de Tung Choi sokağındaki Kadınlar Pazarı’dır. Hong Kong’un bu en büyük açık pazarına çok sayıda turist geldiğinden fiyatlar çok düşük değildir. Ancak alışveriş yapmasanız da, atmosferi görülmeye değer.

Kowloon Saat Farkı

Kowloon (GMT +8) ile Türkiye (GMT +3) arasında 5 saat fark vardır.

Kowloon Para Birimi

Hong Kong’taki Kowloon’un para birimi Hong Kong Doları’dır (HKD). 1 TL yaklaşık 2,50 Hong Kong Doları’dır.

Kowloon Resmi Dili

Hong Kong’da bulunan Kowloon’un resmi dili Çince ve İngilizce’dir. Bölgede ayrıca Kanton dili de ulusal anlamda kabul edilmektedir.

Kowloon Türkiye Dış Temsilciliği

HONG KONG BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: Room 301,3/F, Sino Plaza, 255-257 Gloucester Road, Causeway Bay, Hong Kong S.A.R.

Telefon: +852 2572 1331 / +852 2572 0275

Faks: +852 2893 1771

E-posta: consulate.hongkong@mfa.gov.tr

Website: http://hongkong.bk.mfa.gov.tr

Kowloon Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Çin Yeni Yılı

Kutsal Cuma

Kutsal Cumartesi

Paskalya

Ching Ming Festivali (Nisan)

İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)

Buda’nın Doğumgünü

Hong Kong’un Özel İdare Bölgesi Oluşu (1 Temmuz)

Dragon Festivali

Sonbahar Ortası Festivali (16 Eylül)

Chung Yeung Festivali

Noel (25-26-27 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Kowloon İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 999

Yangın: 999

Polis: 999

Kowloon Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kowloon’a girmek için vize almalarına gerek yoktur.