Kowloon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

HK_Kowloon_View_2006.jpg

Kowloon, Hong Kong’da yer alan bir yarımadadır. Kowloon Bölgesi ve Yeni Kowloon’u kapsar. Doğusunda Lei Yue Mun, batısında Mei Foo Sun Chuen ve Stonecutter Adası, güneyinde Victoria Limanı yer alır. 2 milyonu aşkın nüfusuyla Hong Kong Adası ile birlikte Hong Kong’un toplam nüfusunun %48’ini oluşturmaktadır.

Her ne kadar bu kadar kalabalık bir yer olsa da Kowloon’da gezmek çok keyiflidir. Farklı mimari anlayışını keşfetmek, tekne ile seyahat etmek, açık gündüz ve gece pazarlarında yerel atmosferi yaşamak, ışık gösterilerini izlemek, müze ve parklarında vakit geçirmek için her yıl binlerce turist burayı ziyaret etmektedir.

Şehrin ismi, 9 Dragon’dan gelmektedir. 8 dağ ve bir Çin imparatorundan oluşan bu isimler şöyledir: Kowloon Peak, Tung Shan, Tate's Cairn, Temple Hill, Unicorn Ridge, Lion Rock, Beacon Hill, Crow's Nest ve İmparator Bing.

Kowloon’da tropikal muson iklimi hâkimdir. Yıllık sıcaklık ortalaması 15 ila 28 derece arasındadır. Ancak okyanusun da etkisiyle havası çoğu zaman nemli olmaktadır. Bu sebeple bahsedilen sıcaklıklar daha yüksek oranda hissedilebilmektedir. Yağışlar genellikle haziran-eylül ayları arasında görülmektedir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=UOM-wI0Tb6w

Kowloon ile İlgili

Editörün Kaleminden

Kowloon Nerededir?

Kowloon, Hong Kong’da yer alan bir yarımadadır. Kowloon Bölgesi ve Yeni Kowloon’u kapsar. Doğusunda Lei Yue Mun, batısında Mei Foo Sun Chuen ve Stonecutter Adası, güneyinde Victoria Limanı yer alır.

Kowloon’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Hong Kong’a direkt uçuş bulunmaktadır. Yolculuk yaklaşık 11 saat sürmektedir. Havalimanından Kowloon adasına metro, otobüs ya da feribotlarla ulaşım mümkündür.

 Kowloon Ne Zaman Gidilir?

Kowloon’da tropikal muson iklimi hâkimdir. Yıllık sıcaklık ortalaması 15 ila 28 derece arasındadır. Ancak okyanusun da etkisiyle havası çoğu zaman nemli olmaktadır. Bu sebeple bahsedilen sıcaklıklar daha yüksek oranda hissedilebilmektedir. Yağışlar genellikle haziran-eylül ayları arasında görülmektedir. Kowloon’u ziyaret etmek için en uygun dönem ekim ve aralık ayları arasıdır. Bu dönemde sıcaklık ortalamaları 20 derece civarlarındayken yağış da minimum düzeyde görülür.

Kowloon’da Nerede Kalmalı?

Kowloon’da 5 yıldızlı şık otellerin bir kısmı liman tarafında yer almaktadır. Burada güzel bir manzara eşliğinde konaklamak mümkündür. Eğer ucuz konaklama seçenekleri arıyorsanız Tsim Sha Tsui, Mong Kok ve Jordan bölgelerinde bulunan misafir evleri işinizi görecektir. Orta bütçeli konaklama alternatifi olarak da Tsim Sha Tsui bölgesinde bulunan oteller gösterilebilir.

Kowloon’da Gezilecek Yerler

Burası, Hong Kong adasının kuzeyinde ve Hong Kong adasından daha küçüktür. Ancak nüfus olarak adanın iki misli daha kalabalık nüfus barındırır. Hatta burada kilometre kareye düşen 2,1 milyon nüfus, dünya çapında en yoğun nüfusu temsil etmektedir. Bölge: “Ho Man Tin” ve “West Kowloon” ve “Mong Kok” olmak üzere, üç bölüme ayrılır. Deniz kıyısında, yani Victoria Harbour bölgesindeki bölüm Tsim Sha Tsui olarak isimlendirilir.

Kowloon’da görülmesi gereken diğer yerler

Langham Place, Hongkong Colliseum, Granville Road, Peninsula Otel, Kowloon Parkı, Lei Cheng Uk Han Mzar ve Müzesi, Wong Tai Sin Tapınağı:

Devamını Oku

 Kowloon Şehir İçi Ulaşım

chinatown.jpg

Kowloon’da ulaşım için yürümek en çok tercih edilenlerden biridir. Bunun dışında adım başı taksi bulmak da mümkündür. Dilerseniz otobüsleri de kullanabilirsiniz. Ana karaya ulaşım için tekneler de kullanılmaktadır.

Kowloon Mutfağı

Kowloon şehrinin yer aldığı Hong Kong ülkesinin mutfak kültüründe Asya ve Çin mutfağının izlerine rastlanmaktadır. Her ne kadar restoranlarda Çin yemekleri ağırlıkta olsa da Hint, Malezya, Vietnam, Filipinler, Avrupa ve Singapur yemekleri de yer almaktadır.

Ülkenin en popüler yemeği olan “dim sum”, daha çok kahvaltı ve öğle yemeklerinde tercih edilir. Küçük sepetlerde ufak porsiyonlar halinde hazırlanır. Deniz ürünleri, yumurta ya da farklı malzemelerle hazırlanan pek çok çeşidi mevcuttur.

Bir diğer yerel lezzet ise “congee”dir. Haşlanmış pirinç ile hazırlanır. Közde pişirilen domuz etinin ballı bir sos türü ile servis edildiği yemek olan “siu mei” ile de sıkça karşılaşılır. Yanında pilav ya da patates kızarması yenir.

Popüler restoranlar

Fook Lam Moon, Gaddi's, Langham Place, La Taverna Restaurant, Yat Tung Heen, Jade Palace, Choi Lung Restaurant.

Bahşiş

Hong Kong kültüründe ya da restoranlarında bahşiş kültürü mevcut değil. Ama dilerseniz hesabın %10-15’ini bahşiş olarak bırakabilirsiniz.

Kowloon’da Alışveriş

Klasik anlamda bir alışveriş için pek çok şık mağazanın yer aldığı Canton Caddesi tercih edilebilir. Alışveriş merkezleri de bunun için idealdir. Harbour City, K11 Art Mall, Langham Palace, Chung King Mansions bunlardan bazılarıdır.

Temple Street Gece Pazarı, her akşam açıktır. Gece arısına kadar satışlar devam etmektedir. Burada klasik turistik objeler, ipek pijamalar, oyuncaklar, elektronik aletler ve deri ürünler bulmak mümkündür.

Sokakta alışverişin en popüler adreslerinden biri de Tung Choi sokağındaki Kadınlar Pazarı’dır. Hong Kong’un bu en büyük açık pazarına çok sayıda turist geldiğinden fiyatlar çok düşük değildir. Ancak alışveriş yapmasanız da, atmosferi görülmeye değer.

Kowloon Gece Hayatı

Kowloon’da gece hayatı için tercih edilmesi gereken bölgeler Knutsford Terrace, Ashley Road, Mody Road/Centenial Garden ve Tung Choi Sokağı’dır. Bu bölgelerde hem farklı zevklere hem de bütçelere uygun mekânlar mevcuttur. Aqua, Felix, P.J. Murphy’s ve Hutong tercih edilebilecek güzel mekânlardır.

Kowloon Festivaller

Ching Ming Festivali (Nisan)

Cheung Chau Çörek Festivali (Nisan)

Buda’nın Doğumgünü (Mayıs civarı)

Tuen Ng Festivali (Temmuz)

Aç Hayaletler Festivali (Ağustos)

Yedi Kızkardeşler Festivali (Ağustos)

Altın Maymun Festivali (Eylül)

Bahar Ortası Festivali (Ekim)

Kış Festivali (Aralık)

Kowloon Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Çin Yeni Yılı

Kutsal Cuma

Kutsal Cumartesi

Paskalya

Ching Ming Festivali (Nisan)

İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)

Buda’nın Doğumgünü

Hong Kong’un Özel İdare Bölgesi Oluşu (1 Temmuz)

Dragon Festivali

Sonbahar Ortası Festivali (16 Eylül)

Chung Yeung Festivali

Noel (25-26-27 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Kowloon İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 999

Yangın: 999

Polis: 999

Kowloon Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kowloon’a girmek için vize almalarına gerek yoktur.

Kowloon Türkiye Dış Temsilciliği

HONG KONG BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: Room 301,3/F, Sino Plaza, 255-257 Gloucester Road, Causeway Bay, Hong Kong S.A.R.

Telefon: +852 2572 1331 / +852 2572 0275

Faks: +852 2893 1771

E-posta:[email protected]

Website:http://hongkong.bk.mfa.gov.tr

Kowloon Para Birimi

Hong Kong’taki Kowloon’un para birimi Hong Kong Doları’dır (HKD). 1 TL yaklaşık 2,50 Hong Kong Doları’dır.

Kowloon Resmi Dili

Hong Kong’da bulunan Kowloon’un resmi dili Çince ve İngilizce’dir. Bölgede ayrıca Kanton dili de ulusal anlamda kabul edilmektedir.

Kowloon Saat Farkı

Kowloon (GMT +8) ile Türkiye (GMT +3) arasında 5saat fark vardır.

Kowloon Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type G / 250V / 13 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 15oC
  • Şub 15oC
  • Mar 18oC
  • Nis 21oC
  • May 25oC
  • Haz 27oC
  • Tem 28oC
  • Agu 28oC
  • Eyl 27oC
  • Eki 24oC
  • Kas 21oC
  • Ara 17oC

Kısa Kısa

Nüfus: 2.108.419 / Dil: Çince ve İngilizce / Para Birimi: Hong Kong Doları (HKD) / İklim: Tropikal Muson İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 5 gün