Kowloon’da Gezilecek Yerler

Burası, Hong Kong adasının kuzeyinde ve Hong Kong adasından daha küçüktür. Ancak nüfus olarak adanın iki misli daha kalabalık nüfus barındırır. Hatta burada kilometre kareye düşen 2,1 milyon nüfus, dünya çapında en yoğun nüfusu temsil etmektedir. Bölge: “Ho Man Tin” ve “West Kowloon” ve “Mong Kok” olmak üzere, üç bölüme ayrılır. Deniz kıyısında, yani Victoria Harbour bölgesindeki bölüm Tsim Sha Tsui olarak isimlendirilir.

Kowloon’da görülmesi gereken diğer yerler

Langham Place, Hongkong Colliseum, Granville Road, Peninsula Otel, Kowloon Parkı, Lei Cheng Uk Han Mzar ve Müzesi, Wong Tai Sin Tapınağı:

Tsim Sha Tsui (Liman bölgesi)

Bu bölgede Ocean Terminal, Ferry Terminal, Clock Tower, HK.Cultural Centre, HK Museum of Art, HK Space Museum, Inter Continental Hotel, Peninsula Hotel, Avenue of Stars (deniz kıyısında), HK Science Museum, HK Coliseum, International Mall Centre bulunur.

Her gece, limanın her iki tarafında, belirlenen binaların tepelerinde, renkli ışık gösterisi düzenlenir. Victoria Harbour kıyısında, bu gösteriyi izlemenizi öneririz. Guinness Rekorlar Kitabı’nda, bu gösterinin dünyanın en uzun süreli açık hava ses-ışık gösterisi olduğu belirtiliyor. Gerek Central bölümünden burayı, buradan ise Central bölümünde limandaki gösteriyi izleyebilirsiniz.

Bölgenin “Star Feribot” iskelesi, Tsim Sha Tsui mahallesinde iken; şehir merkezine park etmek zorunda olan, 40 bin tonluk lüks kruvaziyer gemileri, buraya yanaşırlar. Uzaktan bu lüks gemileri izlemek keyiflidir.

Star Ferry terminalinde, doğu yönünde yürürseniz “Tsim Sha Tsui Waterfront Promenade” denilen yerde bulursunuz. Buraya yolunuz düşerse, bir gündüz bir de gece buraya gelmeyi sakın ihmal etmeyin. Çünkü gece şehrin manzarası bir başka güzeldir. Ayrıca eğer şehri ziyaret zamanınız Çin Yeni Yıl kutlamalarına denk gelirse, şehirdeki havai fişek gösterilerini en iyi izleyebileceğiniz yer burasıdır.

Tsim Sha Tsui Clock Tower, ise hemen deniz kıyısındadır. Bu saat kulesi, 1975 yılında yıkılan, bir zamanların büyük demiryolu istasyonundan kalmadır. Kowloon Canton Tren İstasyonu’nun bir parçasıdır ve 1915 yılında yapılmıştır. Kule, kırmızı tuğla ve granitten yapılmış ve 44 metre yüksekliktedir. Tepesinde ise, 7 metrelik bir paratoner bulunmaktadır. 1990 yılından bu yana “ulusal anıt” ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

Buranın en büyük özelliği, Çinli göçmenlerin, şehre gelirken varış noktası olarak Canton Tren İstasyonu’nu kullanmaları ve bu saat kulesini gördüklerinde yeni hayatlarının başladığını düşünmeleridir. Yeni istasyon daha iç bölgede, yapılmıştır.

Tsim-Sha-Tsui-Kowloon-hong-kong.jpg

Nathan Road

Nathan Road (deniz kıyısından, iç kısımlara kadar uzanan uzun bir caddedir) caddesini takip ederseniz Kowloon Mosque, Kowloon Park ve Jordan Street ile kesişen bölümü de geçip, cadde boyunca yürümeye devam ettiğinizde Gascoigne Road caddesine varınca, sola dönüp biraz yürüdüğünüzde, sağda “Jade Market” görülür. Geri dönüp, yine Nathan Road üzerinde ilerlemeye devam edin. Tin Hau Temple, Temple Street Night Market ilerde solda Ladies Market ve caddenin sonuna doğru, solda Flowers Market’ı göreceksiniz.

Nathan Road, Peninsula Hotel’in hemen yanındadır. Kıyıdan başlar, iç kesimlere kadar gider, uzun bir caddedir. Bölgenin bu ana caddesi, 19. yüzyılda, dönemin koloni valisi Sir Matthew tarafından düzenlenmiş ve onun adını almıştır. Caddenin yapımı sırasında bu ıssız bölgeye, iki yanına ağaçlar dizili bir bulvar yapmanın saçma olduğu konusunda fikirler ileri sürmüşlerdir. Ancak günümüzde, bu cadde şehrin en meşhur alışveriş caddesidir.

Bu alışveriş caddesinde dükkânlar, oteller ve restoranlar bulunmaktadır. Buradaki mağazalar ucuz elektronik cihazlar doludur. Ancak, buranın en büyük ünü bu ucuz elektronik cihazların büyük çoğunluğunun sahte olmasıdır. Bu yüzden, Hong Konglular, elektronik cihaz satın almak için burayı tercih etmezler, buna dikkat edin.

location.jpg

Salisbury Road (Salisbury Caddesi)

Bu yol üzerinde şehrin en büyük üç kültür binası bulunur. Hong Kong Cultural Centre, cadde üzerindeki saat kulesinin hemen yanındadır. Bu kültür merkezi, gösteri sanatlarına ayrılmıştır.

Dünyanın en güzel manzaralarından birine bakmasına rağmen, ön cephesinde ne yazık ki, pencere bulunmamaktadır. Bu ve benzeri özellikleri nedeniyle, şehrin en ünlü çirkin binası olarak bilinir. 1989 yılında açılmıştır. İç mekânı ve lobisi, çok etkileyicidir. Burada bulunan 2 büyük konser salonunda, Hong Kong Filarmoni Orkestrası konserler verir. Ayrıca, bir tiyatro salonu, bir kütüphane, sergi salonu, mağaza ve barlar bulunur.

Hong Kong Museum of Art, kültür merkezinin hemen yanında Space Museum’un hemen arkasındadır. Bu müzede, resim ve kaligrafi koleksiyonu bulunuyor. Galerilerde, Çin seramikleri, pişmiş toprak, gergedan boynuzu ve Çince resimler sergileniyor. Buraya yolunuz düşerse, özellikle Hong Kong resimleri ve fotoğraflarına ait koleksiyonu görmenizi öneririz.

Hong Kong Space Museum, kültür merkezinin yanındadır. Oldukça küçük bir müzedir. Müze yapısının kubbe tasarımı ilgi çekmektedir. Müze içinde, yerçekimsiz ortamda, çeşitli deneyimler yapılabilen sergiler bulunmaktadır. Ayrıca, yine bu müze içinde “gökyüzü gösterileri” ve “IMAX” filmleri izlenen bölümler bulunuyor. Evet, özellikle bu gösteri 10-15 yaşındaki çocuklar için çok eğlencelidir.

1.4.4.2.3-Hong-Kong-Space-Museum_03.jpg

Portland Street - Şehrin Kırmızı Bölgesi

MTR Mong bölgesinde, ”Kok” istasyonunun güneyindedir. Bu bölgede, karaoke barlar, saunalar, genelevler ve restoranlar bulunmaktadır. Yani, Hong Kong şehrinin, bir anlamda “Kırmızı Bölgesi” burasıdır.

Büyük sokakta çeşitli sokak gıdacıları ve renkli karakterleri de görebilirsiniz. Özellikle, akşamları parlak neon ışıkları yanarken gitmenizi öneririz. Ancak, burayı ziyaret ederseniz, size en büyük önerimiz, sakın kişilerin fotoğrafını çekmeyin, olacak. Yani yanınızda fotoğraf makinası bulundurmayın, aksi halde başınız derde girebilir. Yoksa bunun dışında, sokak güvenlidir.

Mong Kok MTR istasyonu çıkışında, Tung Choi Street üzerinde Ladies Market, yani Kadınlar Pazarı bulunur. Burası, şehrin en büyük açık hava alışveriş merkezidir. 1 km uzunluğundaki cadde üzerinde, 100’den fazla dükkân ve binlerce tezgâh bulunmaktadır. Aslında, burada fiyatlar diğer alışveriş mekanlarına göre ucuz olmasa da, satıcıların çeşitliliği ve kaos ortamı, özellikle turistleri buraya çeker. Buranın öne çıkmasının en büyük nedenlerinden birisi de hemen yakınlarda bulunan “Temple Street Night Market”dir. Evet, burada özellikle, orijinal markalı çeşitli malların sahtelerini daha uygun fiyatla bulabilirsiniz. Yaya bölgesinde, şehrin en önemli zincir markalarının mağazalarını bulabilirsiniz. Burada her yaştaki kadınlar için giyim ve aksesuar var. Ayrıca, saat, kozmetik, çanta, ev eşyası, CD’ler de bulup satın alabilirsiniz.

HK_Portland_Street_Night.jpg