Hong Kong, Doğu ve Batı'nın Sentezi

1997 yılına kadar İngiliz Krallığı’na bağlı sömürge ve adalar grubu olan Hong Kong, 1 Temmuz 1997 tarihinde Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel yönetim bölgesi olmuştur. Çin’in hemen güneyinde yer alan Hong Kong, günümüzde Çin Halk Cumhuriyeti'nin 2 özel yönetilen bölgesinden biridir. Diğeri ise Makao’dur. Hong Kong, hukuk, para sistemi ve göç yasaları gibi konularda kendi yönetmeliklerini uygulamaktadır.

Hong Kong, adalar üzerine kurulmuş bir yerleşimdir. Adalar ise birbirine köprüler ve tüneller ile bağlanmış. Hong Kong'un bulunduğu adalar bölümü dağlık bir bölge. Çok fazla düzlük yok, olan düzlükler ise daha çok denizin doldurulması ile elde edilmiş. En yüksek yeri 551 metre ile Victoria Tepesi.

Türkiye’den Hong Kong’a THY ile uçuyoruz. Uçuş yaklaşık 9 saat sürüyor. Tepeden Hong Kong'a baktığımda küçük bir Manhattan gibi görünüyor. Işıklandırılmış devasa gökdelenler var. Aslında şehrin çehresi 1980’lerin sonunda değişmeye başlamış. 1970’li yıllarda gökdelen denen yapılar 10-15 kattan oluşuyormuş, ama günümüzde buradaki binaların neredeyse tamamı minimum 30 katlı.

Havaalanına indiğimizde, oldukça bakımlı ve temiz olduğunu görüyoruz. Burası büyüklük açısından dünyanın en önemli havaalanlarından biri. Gelişte valizlerimizi almak için bile trene binerek gidiyoruz havaalanının içinde.

Hong Kong, genel olarak 4 ana bölgeden oluşuyor; Hong Kong Adası, Kowloon Yarımadası, Yeni Bölge ve Uzak Adalar... Toplam nüfusu 7 milyon civarında. Ancak nüfusun büyük çoğunluğu Hong Kong adası ile kuzeyindeki anakarada yer alan Kowloon bölgesinde yaşıyor.

Asıl merkez Hong Kong Adası. Burada turistik merkezlerden çok insanların yaşadıkları ve çalıştıkları mekanlar bulunuyor. Gökdelenler ve alışveriş merkezleri bölgenin genel karakteristiğini yansıtıyor. Hong Kong Adası’nın en önemli ve turistik noktası "The Peak" adını verdikleri 551 m yükseklikteki Victoria Tepesi. Buraya çıkan trenler bulunmakta, ancak zaman zaman burada çok fazla kuyruk olabiliyor.

Bu nedenle taksi ile de çıkabilirsiniz. Taksiler Türkiye’ye göre daha uygun fiyatlı. Taksilere 5 kişi binilebiliyor ve hepsi Toyota marka. Ancak taksilerin renklerine dikkat etmelisiniz. Değişik renkler, değişik bölgelere gidiyorlar, Mavi taksiler Lantau Adası'na, yeşil taksiler ise Yeni Bölge'ye yolcu taşıyorlar, ama kırmızı renklilerle her yere gidebilirsiniz. Bunun dışında tüm taksilerin havaalanına gitme izni bulunuyor.

Tepeden tüm körfezi ve Victoria limanını izleyebilirsiniz. Kenti tepeden izlerken Asya ve Batı kültürlerinin iç içe geçmiş olduğuna da tanık olacaksınız. Gökdelenler arasına sıkışmış tapınaklar, yemyeşil park alanları dikkatinizi çekecektir. Burada yanınıza gelen seyyar satıcılardan alışveriş yapmayı düşünürseniz mutlaka pazarlık etmelisiniz.

Buradan sonra Aberdeen limanına giderek, eski bir balıkçı teknesi ile limanı geziyoruz.

Gezi sırasında çok sayıda tapınak görüyoruz ve de göğe uzanan gökdelenleri. Bu gezi esnasında Hong Kong’un önemli plajlarından biri olan Repulse Koyu’ndan da geçiyoruz. Bir de denizin ortasında devasa bir restoran var. Şanına yaraşır bir adı var, Jumbo restoran. Oldukça pahalı olan bu restoranda yemek yemeseniz bile durup içini gezmenizi öneririm. Dekorasyonu oldukça etkileyici.

Hong Kong’daki diğer bir nokta ise Ocean Park. Güneydoğu Asya'nın en büyük deniz parklarından biri burası. Burada köpekbalıklarının arasındaki tünelden yürüyebilirsiniz. 72 metre yüksekliğindeki kuleden ise Güney Çin Denizi manzarasını izleyebilirsiniz. Ancak burası vakti sınırlı olanlar için önerebileceklerim arasında yer almıyor.

Hong Kong Kongre Merkezi çok görkemli ve büyük bir yapı. Üç kanattan oluşuyor ancak kapladığı alan neredeyse AKM’nin kapladığı alanın 10 katı, görülmeye değer.

Kentte yemek yenilebilecek en ideal bölge ise Soho Bölgesi ve Victoria Limanı çevresi. Hong Kong’da uluslararası mutfaktan yerel tatlara kadar pek çok alternatif mevcut. Hong Kong'lular köken olarak Çinli olduğundan Çin mutfağının buradaki etkisini de unutmamak gerekir. Genel olarak deniz ürünleri, pirinç ve noodle’ın yoğunluklu olarak tüketildiği ülkede tuz ve ekmek kullanılmaz. Bunun yanı sıra bölge mutfağında sosun önemli bir yeri vardır. Eğer başta sosun ayrı servis edilmesi konusunda uyarmazsanız, her tür yemeği bol soslu , genellikle de tatlı soslu yemek durumunda kalabilirsiniz.

Çin’e has olan Pekin ördeğini ve yılan çorbasını buradaki pek çok restoranda tatma fırsatı yakalayabilirsiniz. Çin’de olduğu gibi burada da yeşil çay ve yasemin çayı oldukça yaygın. Ancak çayı çok sıcak değil ılık içiyorlar. Kanton mutfağının da en güzel örneklerini de Hong Kong'da tadabilirsiniz. Kanton mutfağının en önemli özelliği tazelik ve bu mutfakta hiçbir hayvan eti yasak değil. Kanton mutfağını benimsemiş kadınlar, taze olması adına günde 2-3 kez pazara gidiyorlarmış.

Kentte dikkatimizi çeken şeylerden bir de İngiltere’nin etkisiyle olsa gerek trafiğin soldan akmasıdır. Diğer bir önemli nokta ise açık alanda sigara içmenin kesinlikle yasak olmasıdır. Cezası yaklaşık 750 US$ ila 5000 US$ arasında değişmektedir.

Hong Kong’un diğer bir önemli bölgesi ise Kowloon Yarımadası’dır. Bu ada ile Hong Kong arasında Star Ferry isimli feribotlar çalışmaktadır. Ancak son yıllarda iki adayı birbirine bağlayan deniz altı tüneli hizmete girdikten sonra bu Star Ferry’ler daha çok yolcu vapuruna dönüşmüş.

Hong Kong'a gittiğiniz zaman mutlaka Victoria Körfezi’ndeki akşam saat 20.00’deki Işıkların Dansı gösterisini izlemelisiniz. Eğer akşam saatlerinde Kowloon ve Hong Kong arasındaki tekne turlarına katılırsanız, tur süresince Hong Kong ve Kawloon binalarını denizden izleyebilir her iki kıyıdaki ışıkların dansını seyredebilirsiniz. Bu sırada cevredeki binaların üzerine müzik ile birlikte yansıtılan ışıkların dansı da çok etkileyicidir. Bu gezi yaklaşık 45 dakika sürmektedir. Ancak gezilerin 1,5 saatlik veya yemek de dahil 4 saatlik olanları da vardır. Ancak gösteri 20 dakika sürer ve yemekli tekne turundaki yiyecekler çok lezzetli değildir. Bu nedenle kısa tura katılmanızı tavsiye ederim.

Kowloon Yarımadası’ndaki en turistik nokta Tsim Sha Tsui bölgesidir. Bu bölge alışveriş merkezleri, restoranlar ve çeşitli mağazaları görebileceğiniz bir çekim merkezidir.

Kowloon’da yer alan Hong Kong Kültür Müzesi ise, Hong Kong sanatı, kültürü ve mirasını gözlemleyebileceğiniz önemli bir müzedir. Buradaki diğer önemli müzeler Uzay müzesi ve Tarih müzesidir.

Kowloon'da yer alan Avenue of Stars yani Starlar Caddesi adeta Doğu Hollywood'unun bir yansımasıdır. Burada Hong Kong'un yüzyıllara dayanan film tarihini bulabilirsiniz. Burada yer alan Bruce Lee, dünyaca ünlü Kung-fu efsanesi, heykeli sizleri etkileyecek unsurlar arasındadır. Jackie Chan de buralı olduğu için her yerde onunla ilgili bir şey görmek mümkündür.

Hong Kong’un Yeni Bölge olarak bilinen kesimi ise modern görünümden bir hayli uzaktır. Burası sahiller, taş evler ve tren yollarıyla kaplı bir bölgedir. Bölgede görülmesi gereken en önemli yapı ise dünyanın en büyük 5. asma köprüsü olan Tsing Ma Köprüsü’dür. Bu köprünün üzerinden hem taşıtlar hem de tren yolu geçmektedir. Aynı zamanda köprü, Lantau Adası ile de bağlantıyı sağlamaktadır.

Lantau Adası ise Uzak adalar kesiminde yer alan kayalıklardan oluşan 234 adanın en büyüğüdür. Bu bölgedeki Poi Toi ve Lama Adaları da görülmeye değerdir. Lantau Adası'nda, dünyanın en uzun açık hava Buddha heykelini görebilirsiniz.Bu heykel de Po Lin manastırında yer almaktadır. Bu bronz heykele 268 basamaklı bir merdiveni çıktıktan sonra ulaşabilirsiniz.

Hong Kong'lular köken olarak Çinli olsa da, Çinliler’e göre çok daha sıcak ve samimi insanlardır. Ancak resim çektirmekten pek hoşlanmazlar. Bu nedenle önceden izin almanızda yarar vardır. Hong Kong’ta para bozdururken eğer 100$ ve üstü ise mutlaka pazarlık etmelisiniz. Pazarlık edince belirgin bir artış yapabiliyorlar.

Hong Kong, genel olarak Doğu ve Batı’nın sentezini yansıttığı için bu durum, kültürel zenginliğine de yansımıştır. Kentte çok sayıda sahne sanatları merkezi, tiyatro, dans, film, müzik, konserler, çeşitli festivaller ve diğer kültürel etkinlikler düzenlenmektedir. En önemli festivalleri Çin Yeni Yılı (Ocak/Şubat başı), Tin Hau Festivali (Nisan'ın sonu/Mayıs'ın başı), Dragon Bot Festivali (Haziran), Lantern Festivali (Eylül veya Ekim), Asya Sanatları Festivali (Ekim veya Kasım) ve Hong Kong Salsa Festivali (Şubat) dir.

Hong Kong, Asya'nın eğlence başkenti olarak bilinmektedir. Gece hayatı oldukça hareketli olan kentte sakin bir akşam için Körfez manzarasını izleyebilirsiniz. Bu manzarayı izleyerek eğlenebileceğiniz mekanlar da bulunmaktadır. Gece hayatının yoğun olduğu bölgelerin başında Soho, Lan Kwai Fong ve Admiralty gelmektedir. Özellikle soho bölgesi karaoke barları ile meşhurdur. Kowloon Adası'nda ise Tsim Tsa Tsui eğlencenin merkezidir. Ancak Hong Kong’un diğer Asya ülkelerine göre pahalı bir şehir olduğunu hatırlatmalıyım. Özellikle kent merkezindeki oteller pahalı olduğundan dışındaki otellerden yer ayırtabilirsiniz. Tek nokta toplu ulaşıma yakın olmasını tercih etmeniz gerektiğidir. Hong Kong’da gece yapılabilecek bir diğer aktivite ise gece pazarlarıdır. Ama Çin’deki gece pazarlarına göre bir hayli pahalıdırlar.

Hong Kong pahalı bir şehir ama bütçenize göre bir şey elbet buluyorsunuz. Pacific Place kompleksi ve Central District bölgesinde bulunan alışveriş alanlarına oldukça yakın bir konumda bulunan The Harbourview değerlendirilmesi gereken merkezi oteller arasında. Bu otelin yanında Cosmopolitan Hotel Hong Kong’u da tercihleriniz arasına koyabilirsiniz. Otel, Wan Chai İş Bölgesi'ne trenle 5 dakikada ve Ocean Park ile Stanley'e ise arabayla 15 dakika mesafede bulunuyor. Bu iki otele ek olarak da Saat Kulesi, Avenue of Star, Uzay Müzesi ve Bilim Müzesi’ne yürüme mesafesinde ki Ramada Hotel Kowloon’da seçim yapabileceğiniz güzel otellerden bir diğeri. Hong Kong’da ki diğer otel seçenekleri için isterseniz buradan booking.com’a girebilir ve rezervasyon yapabilirsiniz.

Hong Kong sahip olduğu alışveriş merkezleri ile tam bir alışveriş kentidir. Özellikle elektronik eşyalar uygun fiyatlıdır. Ancak elektronik ürünleri de zincir mağazalardan almanızda yarar vardır. Aksi takdirde kandırılma riskiniz bir hayli yüksektir. Alışveriş merkezlerinde dünyaca ünlü mağazalardan özel tasarım mağazalarına kadar geniş bir yelpaze vardır. Tai Koo Shing'deki Cityplaza, Hong Kong'un en büyük alışveriş merkezlerindendir. Diğer önemli alışveriş merkezleri ise şu şekildedir; IFC Mall, Pacific Place, Festival Walk, Cityplaza, Landmark, APM, Harbour City, Langham Place, Elements, Times Square, citygate Outlet, Laforet ve New Town Plaza...

Hong Kong’a gitmek için en ideal zaman Ekim, Kasım ve Aralık ayları, en kötü zaman ise Haziran ve Ağustos aylarıdır. Hong Kong her zaman nemli bir bölgedir. Yaz aylarında sıcaklık 30 derecenin üzerine çıkmaktadır. Kışın ise sıcaklıklar 10 dereceye kadar düşebilmektedir. Ancak nemden dolayı sıcaklık 10 derecenin üzerinde hissedilmektedir.

Hong Kong’a kadar gelmişken Makau’ya da geçmeden dönmemenizi öneririm. Hong Kong ve Makau arası hızlı deniz otobüsü ile sadece bir saat sürmektedir.

NURHAN YILMAZ

Yazar Hakkında

NURHAN YILMAZ

1951 İstanbul doğumluyum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım.Küçük yaşlarda babamın mesleği gereği, Türkiye’nin pek çok farklı şehirlerinde yaşadım.