Uzak Doğu'nun Batılı Ülkesi: Hong Kong

Dikine yaşam merkezi yakıştırmasını sonuna kadar hak eden Hong Kong, Asya’nın en önemli turizm merkezlerinden biri olmasının yanı sıra en büyük serbest pazarı ve Asya’nın en işlek limanının ev sahibi.

Birbirine köprü ve tünellerle bağlanmış adalar üzerine kurulmuş bir yerleşim Hong Kong. 235 adadan meydana gelen, 1.104 km² yüzölçüme sahip olan Hong Kong’un en önemli bölgeleri finans, ekonomi ve fuar merkezi olan Hong Kong adası, Büyük Buda Heykeli’nin yer aldığı Lantau adası ve eğlence merkezi Kowloon yarımadası.

Ufak bir ülke olduğuna bakmayın, kilometrekare başına 1108 kişi düşüyor Hong Kong’da. Bu özelliği ile dünyadaki nüfus yoğunluğu en fazla olan şehirler listesinde ilk sıralarda. En kalabalık bölgeleri ise Hong Kong merkez ve Kowloon.

Hong Kong Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel yönetim bölgesi

Hong Kong, 1842 yılında Nanking Antlaşması ile Çinliler’den İngilizler’e geçiyor. 24 Aralık 1941 tarihinde 2. Dünya savaşı esnasında Japonlar Hong Kong’a hakim oluyor. Ancak Japonlar’ın elinde fazla uzun kalmayan bölge, 1945 senesinde tekrar Britanyalılar’ın hakimiyetine geçiyor. 1949'da Birleşik Krallık Çin Halk Cumhuriyeti’ni bir devlet olarak tanıdıktan sonra Hong Kong’daki ekonomik hayat da gelişmeye başlıyor. Yapılan anlaşma uyarınca İngilizler 1 Temmuz 1997’de bölgeden çekiliyor ve Hong Kong Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel yönetim bölgesi haline geliyor.

Türkler'den vize istemiyor

Enteresan gelebilir belki ama günümüzde Çin’e giderken vize almanız gerekiyorken hatta son dönemde vize almak bir hayli zorlaşmışken, Hong Kong Türk vatandaşlarından vize istemiyor.

Hong Kong ve Çin'in Farklılıkları

Bir Hong Kong vatandaşını kızdırmak isterseniz tek yapmanız gereken ona Çinli demek. Asla bunu kabul etmiyorlar ve “Biz Çinli değil, Hong Konglu’yuz” diyorlar.

Çin ile dilleri ve mutfakları da farklı. Çin’de Mandarin tüm ülkenin ortak dili olarak kullanılırken Hong Kong’da Kantonca kullanılıyor. Ayrıca Hong Kong’da Çin’in aksine pek çok kişi İngilizce biliyor.

Çin’de Çin mutfağı hakimken Hong Kong’un yerel mutfağı Kanton mutfağı. Hiçbir hayvan etinin yasak olmadığı Kanton mutfağındaki en önemli özellik ise tazelik. Çin’de olduğu gibi burada da çay tüketimi yaygın, özellikle de yeşil çay ve yasemin çayı. Ancak çayı sıcak değil ılık içiyorlar.

Metrekare başına konaklama maliyeti çok yüksek

Hong Kong adası tüm Hong Kong içindeki en kozmopolit bölge. İş dünyası odaklı bir yerleşim olduğu için burada çok sayıda yabancı vatandaş bir arada yaşıyor. İş dünyasındaki hareketlilik fiyatları da arttıran bir unsur. Türkiye ile kıyaslandığında oldukça pahalı. Ortalama bir evin kirası 2000$. Hong Kong merkezindeki otellerin çoğunun odası çok küçük ancak fiyatları çok yüksek, özellikle de kentte fuar olduğu dönemlerde.

Hong Kong'da Kalınacak Yerler

Hong Kong’a eğlenmek ya da kültürel gezi için gidiyorsanız Central Bölgesi’nde iş için gidiyorsanız Wan Chai’da kalabilirsiniz.Asya'nın eğlence başkenti olarak bilinen Hong Kong’un gece hayatı ile meşhur bölgeleri Soho, Lan Kwai Fong ve Admiralty. Özellikle Lan Kwai Fong’da çok sayıda bar ve gece kulübü var.

Hong Kong'da Gezilecek Yerler

Hong Kong’da gezilecek yerlerin başında "The Peak"  geliyor. Deniz seviyesinden 551 metre yükseklikte yer alan ve aynı zamanda tüm ülkenin en yüksek yeri olan Victoria Tepesi’ne tarihi Peak Tramvayı ile 15 dakikada çıkmak mümkün. Tepeden sayıları özellikle 1980 sonrası artan gökdelenleri, tüm körfez bölgesini ve Victoria limanını fotoğraflayabilirsiniz.

İlgi alanınız enteresan mimari yapıları fotoğraflamak ise Expo Binası ve Dünya Ticaret Merkezi’ni atlamayın. Hong Kong’da İngilizler’in izlerini görmek isterseniz Western Market’ı mutlaka ziyaret edin. Man Mo mabedi ise dini gereklerini yerine getirdikleri önemli merkezlerden biri. Soho Bölgesi yakınlarındaki “Central – Mid Levels Escalator” denilen kentin yürüyen merdivenleri ile merkezden epeyce yükseklere çıkabilirsiniz. Burası kent içinde ulaşımı kolaylaştırmak için gündüz iş saatlerinde yukarıdan aşağı, akşam saatlerinde ise aşağıdan yukarıya doğru çalışıyor. Kentin akciğeri olarak anılan Zooloji ve Botanik Bahçesi de görülebilecek yerlerden.

Hong Kong adasının kalabalığından biraz uzaklaşmak isterseniz adanın güneyindeki otantik dokulu Aberdeen balıkçı köyüne gidip, tekne turu yapabilirsiniz. Yine bu bölgeye yakın konumdaki Güneydoğu Asya'nın en büyük deniz parklarından biri olan Ocean Park listeye dahil edilebilir. Hong Kong’un önemli plajlarından biri olan Repulse Koyu da bu bölgede yer almaktadır. Ancak havaalanından kent merkezine giderken gördüğünüz binlerce konteyner ve gemi sonrası denize girmektense izlemeyi tercih edebilirsiniz.

Kowloon'da Gezilecek Yerler

Kowloon Yarımadası Hong Kong seyahatinin olmazsa olmazı. Hong Kong Central limanından Kowloon’a Star Ferry adı verilen vapurlarla 6-7 dakikada ulaşmak mümkün.

Kowloon’un en popüler bölgesi günün her saati hareketli olan Tsim Sha Tsui sahili. Bölgede çok çeşitli alışveriş merkezleri, restoranlar ve oteller yer alıyor. En lüks ve en eski oteli ise Peninsula Otel. Müze tutkunları Hong Kong Sanat Müzesi’ni, vakit kalırsa Uzay Müzesi’ni ve Tarih Müzesi’ni ziyaret etmeli. Chi Lin ve Wong Tai Sin mabedleri ise fotoğraf çekmeyi sevenler için farklı kareler sunabilir.

Avenue of Stars yani Yıldızlar Caddesi Kowloon’un en fazla turist çeken yeri. Filmcilik ve sinema ile ilgili ikonların, yerde Jackie Chan’in de aralarında bulunduğu ünlülere ait el izlerinin bulunduğu bulvar adeta  Hollywood'un Asya şubesi. Selfie klasiği yer ise ünlü Kung-fu dahisi Bruce Lee heykelinin önü. Bu bölge hem gündüz hem gece ayrı keyifli. Buradan her akşam saat 20:00’de başlayıp 15 dakika süren Hong Kong Adası’ndaki gökdelenler üzerinde yapılan ve “Symphony of Lights” olarak anılan ışık gösterisini izleyebilirsiniz.

Kowloon’da gece yapılması önerilen aktivitelerden bir diğeri de gece pazarı ziyareti. Geceleri açık olan, başarısız taklitlerin ve ucuz ürünlerin bulunabileceği, birbirine 20 dakika mesafede yer alan 2 tane gece pazarı var: Temple Street ve Ladies Market. Bu alışveriş bölgeleri sanırım ki Hong Kong’un en uygun fiyatlı yerleri.

Lantau Adası'nda Gezilecek Yerler

Hong Kong’un 3 ana merkezinden en az gidilen ama belki de en fazla beğenilen yeri Lantau Adası. Bu ada daha çok havaalanı için ziyaret ediliyor. Oysa ki çok sayıda alternatif sunuyor. Her şeyden önce adada bir Disneyland bulunuyor ve tahmin edebileceğiniz gibi tüm Asya’daki çocuklar için buraya gelmek bir rüya. Lantau Adası’nın gezilecek yerleri ise Ngong Ping kasabası çevresinde toplanmış.

İlk olarak dünyanın açık havada oturur pozisyondaki en büyük bronz Buda heykeli olan Tian Tan Buddha’yı ziyaret edebilirsiniz. Heykel tam olarak 250 ton ağırlığında ve 34 metre yükseklikte. Ardından 1906 senesinde Jiangsu bölgesinden 3 rahip tarafından kurulmuş olan Po Lin Manastırı’nı ziyaret edebilirsiniz.

Kasaba merkezi ile havaalanınına çok yakın olan Tung Chung arasında çalışan 5.7 kilometre uzunluğundaki Ngong Ping 360 adı verilen teleferik mutlaka deneyimlenmesi gereken bir tecrübe. Eğer yükseklik korkunuz yoksa bilete biraz fark ödeyip altı da cam olan kabinleri tercih edip ayaklarınızın altından geçen manzaraları izleyebilirsiniz. Bu görüntülerden etkilenmemek mümkün değil.

Kısa Kısa Hong Kong

  • Kendine has bir hukuk sistemi, yönetim biçimi ve para birimi var.
  • Para birimi Hong Kong Doları (HKD)
  • Hong Kong, Türkiye’den 6 saat ileride.
  • Türk vatandaşlarına vize uygulamıyor.
  • Trafik soldan akıyor.
  • Halkın çoğu Budist. Buna ek olarak Müslüman, Hindu, Musevi, Hristiyan ve Taoist de azımsanmayacak düzeyde.

Hong Kong'a Nasıl Gidilir?

İstanbul - Hong Kong arası direkt uçuşlar var ve uçuş hava şartlarına göre 9,5-10,5 saat sürüyor. Hong Kong Uluslararası Havalimanı Lantau Adası’nda yer alıyor. Havaalanından Hong Kong adasının merkezi Central’e metro ya da hızlı tren ile yaklaşık 30 dakikada ulaşmak mümkün.

Hong Kong'da Şehir içi Ulaşım

Kentteki otobüslerin çoğu ve tramvayların hepsi iki katlı. Tren ve metro ağı çok düzenli. Toplu taşıma çok ucuz değil. Taksiler ise özellikle kısa mesafe gitmek isteyenler için oldukça makul fiyatlı. Ancak taksiye binerken dikkat! Çünkü taksiler gittiği bölgelere göre renklerle sınıflandırılıyorlar. Mesela mavi taksiler Lantau Adası'na, yeşil taksiler Yeni Bölge'ye çalışıyor.

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni