Hong Kong'da Nelere Hayran Kaldık, Nelere Şaşırdık

Uzakdoğu gezimizde ilk durağımız küçük dev Hong Kong. Çin Halk Cumhuriyeti'nin yanıbaşında özerk bir bölge. Küçük devi biz çok beğendik, hem hayran kaldık, hem de bazı özelliklerine çok şaşırdık. Hepsini anlatacağız, hazır mısınız?

Hong Kong'un olmazsa olmazları

Victoria Zirvesi (Victoria Peak)

Her şehrin olmazsa olmazı olduğu gibi, Hong Kong'un da olmazsa olmazları var ki bunların başında da Victoria Zirvesi (Victoria Peak) geliyor. Zirve her yıl yaklaşık 7 milyon ziyaretçisi ile önemli bir çekim noktasıdır. Bizim ilk tercihimiz de zirveye çıkıp harika bir şehir manzarası seyretmek oluyor. Zamanlamamız ise harika, çünkü bir süre sonra sis çökmeye başladı ama biz manzarayı doya doya seyredip fotoğraflarımızı çekmiştik.

Zirvede bulunan Tepe Kule (Peak Tower) gondol benzeri mimarisi ile şehrin sembol yapılarındandır. 396 metre yüksekliğindeki terastan manzara seyretmenin tadına varacaksınız. Kulenin arkasındaki The Peak Galleria'da ise mağazaları gezip, cafede dinlenebilirsiniz.

Victoria Tepe'ye ulaşmanın en keyifli yolu Peak tramvayı ancak özellikle yüksek sezonda tramvay kuyruğuna hazır olmalısınız. Tramvaya ulaşmak için ise MTR Island Line (Lacivert hat) "Central"  istasyonu, J2 çıkışından çıkıp, Garden Road üzerinden yürüyerek "Peak Tram Terminus"a ulaşabilirsiniz. 1.5 kilometrelik bu yolu yürümek istemezseniz, "Central" istasyondan çıktıktan sonra feribot iskelesinden (Star Ferry) 15C numaralı Peak Tram Shuttle'ı kullanabilirsiniz (4.20 HKD). Otobüs ile direk zirveye çıkmak için ise yine iskeleden 15 nolu otobüsü kullanabilirsiniz (9.80 HKD). Taksi ile gidebilirsiniz ancak pazarlık etmeyi unutmayın.

Repulse Bay ve Tin Hau Tapınağı

Hong Kong'da görülmesi gereken birçok tapınak bulunmakta. En meşhur olanlarından birini görmek için adanın güney sahili Repulse Bay'da bulunan Tin Hau Tapınağı'na gidiyoruz. Tapınak ve Uzun Ömür Köprüsü çevresinde bulunan pek çok heykel ile görülmeye değer. Ulaşım için MTR "Hong Kong" D çıkışı ve sonrasında 6, 6A, 6X, 66 ve 260 nolu otobüsleri kullanabilirsiniz.

Aberdeeen Balıkçı Kasabası

Hong Kong Adası'nın güneyinde bulunan Aberdeeen Balıkçı Kasabası ile adanın güneyinde görmediğimiz yer kalmasın istiyoruz. Burada tekne turu yaparak balıkçıların günümüzde de ev olarak kullandıkları gemileri yakından görme şansı buluyoruz. Ortam tam olarak, Uzakdoğu filmlerinde görmeye alışkın olduğumuz film sahnelerini yaşatıyor. Ulaşım için, MTR "Causeway Bay" istasyonu, D4 çıkışı ve sonrası 4C nolu otobüs ile "Aberdeeen Pramenade" durağını kullanabilirsiniz.

Hollywood Road ve Man Mo Tapınağı

Hong Kong Adası'nın en meşhur caddelerinden biri olan Hollywood Road üzerinde yürüyün ve gökdelenler arasında kaybolun. Şehrin en eski tapınağı olan Man Mo Temple yine burada bulunmakta.

Adada ayrıca bir çok pazar ve AVM karşınıza çıkacaktır.

Ocean Park

Adada bizim gitmediğimiz ama notlarımız arasında olan son yer, Ocean Park. Dünyanın en iyi 10 tema parkı arasında gösteriliyor. Giriş 385 HKD ve ulaşım için MTR "Ocean Park" güzergahını takip edebilirsiniz.

Lantau Adası Gezilecek Yerler

Lantau Adası'nda  bulunan Disneyland eminiz birçok gezgin için pas geçilmemesi gereken bir yer olabilir (Ulaşım için MTR Tung Chung Line "Sunny Bay" ve sonrasında MTR Disneyland Resort Line ile aynı adlı istasyon).

Ancak biz adada tercihimizi Büyük Buda (Big Buddha/Tian Tan Buddha) ve Po Lin Manastery'den yana kullandık. Metro üzerinden Tung Chung Line ile son istasyon olan "Tung Chung"a geldik, B çıkışından teleferik "Ngong Ping 360' " ile 25 dakikalık keyifli bir teleferik gezisi yapacağız ümidindeyiz ancak teleferiğin çalışmadığını görünce hayal kırıklığına uğruyoruz (teleferik ücreti, standart kabin, çift yön, kişi başı 185 HKD, kristal kabin (altı cam), çift yön, kişi başı 255 HKD). Meydanda bulunan otobüs durağında 23 numaralı otobüs ile 30 dakikada ulaşımımızı sağlıyoruz (17.20 HKD). Otobüsten inip kalabalıkla beraber yürüyoruz ve Muk Yue Dağı'nın zirvesinde Buda heykelini hemen farkediyoruz. Heykelin karşısına geçip muhteşem görüntüye hayranlıkla bakıyoruz. 29 Aralık 1993 yılında açılışı yapılan heykelin tabanı ile beraber yüksekliği 34 metre ve açık alandaki en büyük oturan Buda heykeli. Heykele ulaşmak için 268 basamağı yavaş yavaş çıkıyoruz, çıktıkça da heykel devleşiyor. 

Merdivenleri tırmandıktan sonra karşımızda duran Po Lin Manastırı ise harika görünüyor. Yukarıdan manzarayı fotoğraflıyor ve merdivenlerden inerek manastıra ulaşıyoruz. Manastır üç binadan oluşuyor. Ana binada üç Buda heykeli bulunuyor ve bunlar geçmişin, şimdinin ve geleceğin Buda'sını temsil ediyor.

Kowloon Yarımadası Gezilecek Yerler

Kowloon Yarımadası'nın en önemli caddesi Nathan Road (The Golden Mile). Cadde boyunca giden MTR Tsuen Wan Line (kırmızı hat) ise en önemli metro hattı. Otelimiz Kowloon Park yanında ve Nathan Caddesi'ne 1-2 dakika yürüme mesafesinde olduğu için genelde yürümeyi tercih ettik.

Kowloon Parkı'nın Nathan'a bakan tarafında Avenue of Comic Stars ile Kowloon Mosque and Islamic Centre bulunuyor. Parkın yan giriş kapısının güzelliğine bakar mısınız...

Sahile doğru yürümeye devam ediyoruz. Sahile yakın, bir sürpriz bizi bekliyor. Devasa bir çalışma var ve sahile ulaşım imkansız, her yeri kapamışlar, bu nedenle Avenue of Stars ile Saat Kulesi'ni (Clock Tower) görmemiz mümkün olmuyor.

Biz de sola, MTR "East Tsim Sha Tsui" istikametine yöneliyoruz ve Garden of Stars'a geliyoruz. Park içerisinde Bruce Lee Heykeli ve başka heykeller ile yine birçok ünlünün el izlerinin olduğu yerleri gezerek yetiniyoruz.

Otelimizde bir süre dinlendikten sonra sırada gece pazarları var. Önce otelimize yürüme mesafesindeki Temple Street Night Market'e (MTR "Jordan") ve daha sonra metro ile (MTR "Mong Kok) Kadınlar Pazarı'na (Ladies Market) gidiyoruz. Çok renkli ve hemen her şeyi bulabileceğiniz gece pazarlarında çok sıkı pazarlık yapmayı unutmayın.

Hong Kong'da şaşırdıklarımız

  • Binaların dış cephesine kurulan iskelenin tamamen bambudan olasına...
  • Sokakların çiçeklendirilmesi tamam da bunların yapma çiçek olmasına.
  • Ortası delik binalara... Bunun nedeninin kutsal canlı olan ve dağlarda yaşayan dev ejderhaların denize ulaşabilmeleri için  bu delikten geçeceklerine olan inançlarına... Haliyle bu binalarda ev sahibi olmanın prestij kattığına...

Daha fazla fotoğraf için http://haydigeziyoruz.blogspot.com.tr 

haydigeziyoruz

Yazar Hakkında

haydigeziyoruz

Biz Dilek ve Bora Aydoğdu, gezmeyi seven iki gezginiz. Dilek emekli öğretmen, Bora emekli askeri öğretmendir.