Hong Kong Gezilecek Yerler

Eğlenceli bir Hong Kong gezisi için şehre yaklaşık 3-4 gün ayırmanız yeterli olacaktır. Eğer şehirde Disneyland ve Ocean Park gibi yerleri görmek isterseniz bu süreyi biraz daha uzatabilirsiniz. Sizler için şehirde gezilip görülmesi gereken en önemli yerleri sıraladık.

Hong Kong Gezilecek Yerler

Hong Kong, birçok turistin her yıl akın ettiği önemli şehirlerarasında ilk sıralarda yer almaktadır. Hem modern hem doğal yapısı ile göz dolduran şehirde görmeniz yerlerin arasında Victoria Zirvesi, Man Mo Tapınağı, Nathan Caddesi, Hong Kong Parkı, Ladies Market, Po Lin Manastırı, Ocean Park, Kowloon Park, Temple Street Gece Pazarı ve Disneyland Hong Kong gelmektedir.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Victoria Zirvesi

554 metre yüksekliğinde bulunan Victoria Zirvesi Hong Kong’un güneybatısında bulunmakta ve Austin Dağı olarak da bilinmektedir. Her yıl 6 milyon turistin geldiği bu zirve, Hong Kong’un önemli sembollerinden birisidir. Zirveye gelmek isteyenler tarihi Peak tramvayını kullanabilir. 1888 yılında yapılan bu tramvay, günümüzde de aktif olarak kullanılmaktadır.

Victoria Zirvesi şehirdeki en ünlü turistik yerlerden birisidir. Wok şeklinde olan bina ile şehri hem gündüz hem de gece saatlerinde farklı perspektiflerle izleyebilir ve farklı kareler yakalayabilirsiniz. Bunun yanında her akşam saat 20.00’de gerçekleştirilen lazer gösterisi görmeye değerdir. Victoria Zirvesini ziyaret edenler belli bir ücret karşılığında yukarıya çıkabilmektedir. Bunun için detaylı bilgi almak isteyenler merkezdeki turist bilgilendirme servisinden yardım alabilir.

Man Mo Tapınağı

Hong Kong’un en otantik ve ilgi çekici yerlerinden birisi olan Man Mo Tapınağı, bölgedeki en eski tapınaklardan birisidir. Tapınakta kutsallaştırılan belli figürler bulunmaktadır. Bu figürlerin en önemlileri Edebiyat Tanrısı ve Savaş Tanrısıdır.

1848 yılında yapılan tapınağa, her yıl binlerce kişi akın etmektedir. Bir dönem İngiliz sömürgesi altında bulunan tapınak Taoistler tarafından inşa edilmiştir. Tapınak içerisinde yukarıda bahsettiğimiz figürlere dair önemli sembollere yer verilmektedir. Edebiyat Tanrısı olarak kabul edilen Man Cheong ve Savaş Tanrısı olarak kutsanan diğer figürün doğum tarihlerinin ise MÖ 287-160 yıllarına dayandığı kabul edilmektedir. Tapınağa giriş yaptığınızda ise bu figürlerin yanında sizi yoğun tütsü kokusu karşılayacak ve sizleri farklı dünyalara taşıyacaktır.

Nathan Caddesi

Hong Kong özerk bölgesinin bir parçası olan Kowloon Yarımadası’nda bulunan Nathan Caddesi, bölgenin en haraketli ve alışveriş açısından önemli yerlerinden birisidir. Birçok turistin buraya gelerek alışveriş yaptığı ve Hong Kong’un hem modern hem tarihî yapısını görebildiği bu alan, The Golden Mile (Altın Mil) adıyla da anılmaktadır.

Günümüzde birçok önemli markanın yer aldığı ve neon ışıklarıyla süslenerek göz doldurduğu Nathan Caddesi, birçok kafe ve restoran ile sizlere bir de dinlenme alanı sunmaktadır. Rengârenk ışıkları ve canlı dokusu ile görenleri cezbeden bu cadde hem kendiniz hem de sevdikleriniz için uygun fiyata alışveriş yapacağınız yerlerin başında gelmektedir. Özellikle gece alışverişlerinin öne çıktığı ülkede Nathan Caddesi önemli bir kültürel alan olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hong Kong Parkı

Hong Kong Yarımadası’nda yer alan Hong Kong Parkı, şehrin karmaşasından uzak dinlenebileceğiniz huzurlu ve yeşil alanlar arasında yer almaktadır. Her yıl yaklaşık 1 milyon turistin ziyaret ettiği Hong Kong Parkı, sahip olduğu doğal güzellikleri ve dizaynı ile birçok ödüle layık görülmüştür. Park içerisinde farklı birçok alan bulunmaktadır. Bu alanların en çok rağbet gören bölümleri ise Konservatuar ve Spor Merkezi alanlarıdır.

Yeşillikleri ve birçok kuş türü ile şehrin gürültüsünden uzaklaşabileceğiniz bu alan, çocuklarınız ile keyifli dakikalar geçirmenize yardımcı olacaktır. Dinlenmek dışında Hong Kong Parkı ziyaret etmek isteyenler için ise önerimiz ise Görsel Sanatlar Merkezi’ni ve Çay Evi’ni muhakkak görmeleri üzerine olacaktır. Bunun yanında dileyenler 100 yıllık bir tarihe sahip olan İngiliz askerî yapıları da yine burada görebilir.

Ladies Gece Pazarı

Tung Choi Caddesi’nde oldukça geniş bir alanda kurulan Ladies Gece Pazarı, Hong Kong kültürünü yansıtan en önemli pazarlardan birisidir. Kıyafet, takı, hediyelik eşya ve ülkeye dair birçok ürünü bulabileceğiniz Ladies Gece Pazarı adını her yaştaki kadına hitap eden bir pazar olmasından almaktadır.

Pazar içerisinde iki önemli alan bulunmaktadır. Oldukça uygun fiyatlara birçok ürün satın alabileceğiniz bu alanlarda, ayakkabı, çanta, ev eşyası, ikinci el ürünler gibi birçok geniş yelpazede ürün bulmanız mümkündür. Yalnız şunu da belirtmek gerekir ki pazardan alacağınız bazı ürünler için vergi ödemeniz gerekebilir. Ayrıca pazarda birçok ünlü markanın ürünleri de satılmaktadır. Yalnız bazı tezgâhlarda ürünlerin orijinal olarak satıldığı söylenerek imitasyonlarının satışının gerçekleştiği görülmektedir. Dolaysıyla bu konuda dikkat etmenizde fayda var.

Po Lin Manastırı

Po Lin Manastırı, 1906 yılında yapılmış önemli bir dinî tapınaktır. Dağlarla çevrili olan bu manastır, 34 metre yüksekliğe sahiptir. Büyük bir bronz heykelesahip manastır, alçakgönüllü ve hoşgörülü olmayı öğreten Buda’yı temsil etmek amacıyla manastır girişinde sergilenmektedir. Yapımı yaklaşık 12 yıl süren manastıra çıkabilmek için yaklaşık 268 merdiven çıkmanız gerekmektedir.

Üç keşiş tarafından kurulan ve dünyanın en büyük Buda heykellerinden birine sahip olan Manastır, her yıl binlerce turiste kapılarını açmaktadır. Manastırı ziyaret edenler ayrıca burada birçok takı standı bulabilir. Manastır’da tahta bilezik yapımı ve satışı oldukça ünlüdür. Po Lin Manastırı’nı ziyaret etmek isteyenler her gün saat 08.00-17.30 arasında mekânı ziyaret edebilir.

Ocean Park

Güneydoğu Asya’nın en büyük eğlence merkezlerinden birisi olan Ocean Park, Aberdeen Liman bölgesinde yer almaktadır. Dünyanın en önemli yedinci parkı seçilen Ocean Park, 870.000 metrekarelik bir alan üzerinde konumlanmaktadır. Oldukça geniş bir yüzeye yayılmış olan bu parkta, çeşitli su oyunu aktiviteleri gerçekleştirilmektedir.

Park içerisinde yer alan panda ve denizanası sergisi oldukça ilgi gören bölümler arasında yer almaktadır. Hafta sonu ailelerin ve turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bu alanda birçok eğlence ve oyun aktiviteleri ile keyifli bir zaman geçirebilirsiniz. Parka giriş yapmak isteyenler için ise giriş ücretleri yetişkinler için 385 HKD, çocuklar için ise 193 HKD’dir. Ayrıca parkı her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Kowloon Park

Hong Kong’un kuzey bölgesinde konumlanan Kowloon Park, 1970 yılında kurulmuştur. Bir dönem İngiliz sömürgesi altında olan şehrin bu bölgesi uzun yıllar boyunca İngiliz askerî üs merkezi olarak kullanılmıştır. Doğa ile iç içe olabileceğiniz Kowloon Park, içerisinde olan çeşitli hayvanları ve farklı çiçek türleri ile sizlere kapılarını aralamaktadır.

Her yıl binlerce turistin geldiği bu parkta, yürüyüş yapabilir ve farklı alanlara sahip olan bölümlerini gezebilirsiniz. Modern bir mimariye sahip ve yoğun gökdelenlerin verdiği kargaşadan biraz olsun kurtulmak isteyenler Kowloon Parkı ziyaret edebilir ve çevrede yer alan kafelerde kahvelerini yudumlayarak doğanın tadını çıkarabilir. Ayrıca yeşilin her tonunu bulabileceğiniz Kowloon Park’ta birçok yerli insanla buluşabilir ve Hong Kong kültürünü daha yakından tanıyabilirsiniz.

Temple Street Gece Pazarı

Temple Street Gece Pazarı, Hong Kong’daki ünlü gece pazarlarından birisidir. Öğleden sonra kurulmaya başlayan pazarda birbirinden ilginç ürünler bulabilmeniz mümkündür. Şehir merkezinde Lai Chi Kok otobüs hattını kullanarak pazara şehir merkezinden 8-9 dakikada ulaşmanız mümkün.
Pazarda birçok farklı alanda hizmet veren tezgâh bulunmaktadır. Bu tezgâhlarda sadece giyim, takı ve hediyelik eşya değil, aynı zamanda bölgeye ait lezzetli yiyecekler, meyveler ve geleneksel hamur işi ürünler bulunmaktadır. Teknolojik aletlerin de yoğun olarak yer aldığı pazarda, fiyatlar piyasa fiyatının oldukça üstünde söylenebilmektedir. Dolayısıyla herhangi bir ürün almadan önce sıkı bir pazarlık yapmanız da fayda vardır. Zira alacağınız ürünün fiyatı indirimden sonra yarı yarıya düşebilmektedir.

Disneyland Hong Kong

Lantau Adası’nda yer alan ve oldukça küçük bir alan üzerine konumlanmış olan Disneyland Hong Kong, kendi içerisinde belli bölümlere ayrılmıştır. Bu alanların başlıcaları ise şu şekildedir: Main Street USA, Adventure World, Fantastic World ve Tomorrow World.

Main Street USA, Amerika’nın eski mimarisinin temsil edildiği bir bölümdür. Adventure World ise Afrika ve Asya temalarının bulunduğu ve geniş nehirlerin dizayn edildiği bir bölümdür. Fantastik World ise oldukça ilginç, masalsı tasarımıyla dikkat çekmektedir. En son bölümdeki Tomorrow World’de ise uzay ve gelecek dönemlerle ilgili bir deneyim sizlere sunmaktadır. Özellikle çocukların oldukça ilgisini çeken Disneyland oldukça rağbet gören turistik mekânların başında geldiği için yapının içerisinde oldukça büyük kalabalıklar görmeniz de mümkün.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı