Maldivler

Maldivler Hakkında Temel Bilgiler

Maldivler, resmi adıyla Maldiv Cumhuriyeti, Hint Okyanusu'nda 1.192 adadan oluşan bir devlettir. Bunların 281'inde insan yaşamaktadır. 1.000 civarında ada halen boştur. Yerleşim bulunan 281 adadan 195'inde Maldivliler yaşamakta, 86 ada ise "otel ada" şeklinde kullanılmaktadır. Bu adaların en ünlüleri: One and Only Reethi Rah Resort, Huvafen Fushi Resort, Naladhu Resort, W Retreat Resort, Banyan Tree Resort, The Beach House at Manafaru Resort, Ayada Resort ve Sheraton Resort'tur. Özellikle çiftler tarafından balayılarını geçirmek için tercih edilen destinasyon otelleriyle ünlüdür. Bu sayede de Maldivler otellerinde konaklayan kişiler enfes bir tatil yaşarlar. 

Maldiv halkının yüzde 97'si Müslüman olup devlet "başkanlık" tipi cumhuriyet ile yönetilmektedir. Küresel iklim değişiklikleri yüzünden yüzyıl içerisinde sular altında kalması öngörülen Maldiv halkına, 15 Kasım 2005 itibarıyle Avustralya'ya sığınma hakkı verilmiştir.

Maldivlerde 31 adet tabii koruma alanı vardır.

Maldivler Nerededir?

Maldivler, Güney Asya’da Hindistan'ın güneyinde ve Sri Lanka'nın yaklaşık 750 kilometre güneybatısında yer alır.

Maldivler’e Nasıl Gidilir?

Maldivlere direkt uçuş olmadığından, ulaşım Dubai aktarmalı ya da Doha aktarmalı olarak sağlanmaktadır.

Maldivler’e Ne Zaman Gidilir?

Maldivler’i gezmek için en uygun dönem yağış ve sıcaklıkların engelleyici olmadığı nisan-mayıs aylarıdır.

Maldivler Kültürü

Maldivlerin kültürü komşu olan yakın Srilanka ve Hindistan kültürleri benzer. Bunun nedeni zamanında adalara göçmen eden insanlar Srilanka'dan gelmesidir. Dünyanın tüm büyük kara parçalarına uzak bu ülkenin gelişimi çok dinamik değildir. Bu nedenle 1980'lere kadar fazla kültürel değişiklik olmamıştır. Genel tropik ülkeler gibi çok eğlenceli bir kültürü yoktur. Yerel halk daha sakin ve yavaş bir hayat düzeni sever.

Adada alkolyasak olduğundan açık alanlarda, kafelerde ve restaurantlarda alkol bulundurulmamaktadır. Fakat Maldivler bir turizm cenneti olduğu için otellerde ve resortlarda alkol sunulmaktadır. Domuz eti için de aynı durum geçerlidir. Halk asla yemez ve bulundurulması yasaktır. Fakat otellerde, resortlarda istek dâhilinde hemen tedarik edilip sunulabilmektedir.

Maldivler Mutfağı

Maldivler mutfağı Hint mutfağının etkisinde kalmıştır. Baharat soslarıyla ünlü olan Uzakdoğu kültürünün yemeklerdeki etkisi Maldivlerde de hissedilmektedir. Hindistan cevizlerinden yapılan yemekler buna en güzel örnektir. Yemeklerde bazen ağır baharatlar kullanıldığı için ek olarak pilav yemekleriyle takviye yapılmaktadır. Maldivler mutfağının en göze çarpan baharatları arasında karanfil, kimyon, zencefili sayabiliriz. Maldivler mutfağının yemekleri sıcak ağırlıktadır. Yemeklerin yanında Hindistan cevizi vazgeçilmez garnitürleridir. Bazen Hindistan cevizi dışında kızarmış patates de sunulabilmektedir. Maldivlere tatil yapmak için giden turistler ve ada halkının en favori yemekleri balıktır.

Özellikle bekletilmiş kuru balığı denemelisiniz. Tutulduktan sonra özel olarak saklama kaplarına koyulan, zaman zaman gömülen orkinosların, bekletildikten sonra çıkarılıp terbiye edilmesiyle yapılan bu yemek çok popülerdir. Maldivler mutfağının geleneksel balık çorbası olan ‘Garudhiya’ ise balık yemeklerinin yanında vazgeçilmezlerdendir. Yapımında kullanılan soğan, pirinç pilavı, limon ile balıkların yanında masaya sunulmaktadır.

Hindistan cevizinin yanında ton balığı, soğan ve limon eşliğinde yapılan ve en popüler yemeklerden biri olan MasHuni’yi de deneyebilirsiniz. Rihaakuru olarak bilinen, Maldivler mutfağının ezme garnitürlerin başında olan yemek de çok tercih edilmektedir. Gulha olarak adlandırılan un, pirinç, hamur karışımına bulanıp yağda kızartılan balık topları yine favori yemekler arasındadır.

KulhiBoakibaa olarak adlandırılan basmati pirinçle, ton balığı karışımı olan, üzerineyse zencefil, sarımsak, köri yaprağı, limon parçaları, tuz koyulup fırına verilen tava çeşidi yemek de önemli lezzetler arasındadır.

Maldivler mutfağının en bilinen tatlısı Bodibaiy adıyla sunulan şeker ve pirinç ile harmanlanmış muhallebidir. Aynı zamanda Bodibaiy’in içine isteğe göre mango, muz, papaya türü meyvelerde konulabilmektedir. FoniBoakibaa’da muhallebiden farklı olarak tercih edilen tatlılar arasındadır.

Maldivler adalarında yetişen Hindistan cevizi, nar ve ananas başlıca gıdalardandır. Özellikle kahve ve çay kültürü çok gelişmiştir. İngilizlerin 5 çayı olarak tabir ettiği kültür Maldivlerde de geçerlidir.

Maldivler’den Alınacak Hediyelik Eşyalar

Maldivler’de leke işleri ve elde boyama tişörtlerin dışında, yerel üretilen pek az hediyelik eşya vardır. Masklar, boyalı ahşap balık figürleri ve deniz kabuklarından yapılan hediyelik eşyalardan alabilirsiniz. Pazaryerinden yerel şekerleme, fıstık ve ton balığı mamulleri satın alabilirsiniz. Siyah mercan, kaplumbağa ya da büyük deniz kabukları gibi bazı ürünlerin satışı ve yurtdışında çıkartılması yasaktır.

Maldivler Festivalleri

 

Maldivler’de her festival hazırlığında, anne, baba ve çocuk kavramı yeniden anlam kazanır. Yiyeceklerin, dekorasyonun ve eğlence programının hazırlanması için aile içerisinde iş bölümü yapılır. Birçok kutlamada geleneksel ve modern eğlencenin türleri başarılı bir şekilde bir arada kullanılır. Ahşap enstrümanlar eşliğinde yapılan halk oyunları daha sonra yerini modern caza veya pop müziğe bırakabilir. Ay takvimini takip eden önemli dini bayramların yanı sıra geleneksel kutlamalar da şenlikli ortamlar oluşmasına olanak sağlar. Hemen hemen her tatilde, yeşil ve kırmızı bayraklar sokaklara taşar ve ana caddeler üzerindeki evlerde sergilenir. Festival gösterileri genellikle iki aşamadan oluşur: ilk olarak gruplar yürüyüş yapar, ardından da şık giyimli çocuklar kalabalık izleyici kitlesi önünde gösteri yapar.

Dini ve milli bayramlara ek olarak kutlanan özel günler arasında BM’in Gıda ve Tarım Örgütü tarafından düzenlenen Dünya Gıda Günü başı çeker. Aslen resmi bir devlet resepsiyonu olan etkinliğe bir gıda fuarı da eşlik eder ve yerel gıda ürünleri tanıtılır.

Bir diğer önemli kulama günü Balıkçılar Günü’dür. Ulusal geçim kaynağı olan balığın ve balıkçılığın öneminin altını çizmek için düzenlenen bu etkinlik 10 Aralık’ta kutlanır.

Maldivler’de Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

İslami bayramlar ayın hareketlerine göre hesaplandığından tarihleri her sene değişmektedir.

· Yeni Yıl (1 Ocak)

· Ulusal Bayram (2 Ocak)

· Peygamberin Doğum Günü (13 Ocak)

· Bağımsızlık Günü (26 Temmuz)

· Ramazan Bayramı

· Hac Günü

· Kurban Bayramı

· Zafer Bayramı (24 Ekim)

· Cumhuriyet Bayramı (11 Kasım)

Maldivler’de İklim ve Hava Durumu

Maldivler tropikmuson iklimi etkisi altındadır. Çevresel coğrafi koşullardan ötürü güneybatıdan esen musonlar yağışlı mevsimi oluşturur. Kuzeydoğudan estikleri dönemde de kuru mevsimi oluşturur. Nisan ve mayıs arasında yağışlı mevsimden kuru mevsime geçiş yaşanır. Yıllık yağış miktarı ortalaması 300cm’yi geçmektedir.

Maldivler’in Kısa Tarihi

Adalarda yerleşim binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. İlk başta Budist olan ada halkı, Arap tüccarların etkisinde Müslümanlığı seçmiştir. Sırasıyla, Portekiz ve Hollandalıların saldırılarıyla ve kısa süreli hâkimiyetleriyle uğraşan Maldivliler, 75 sene İngiliz sömürgesi olarak varlık göstermiştir. 1965 yılında İngiltere'den bağımsızlıklarını kazanarak Kral Muhammad Fareed saltanatında bir bağımsız monarşi olmuşlardır. 1968'de Monarşi kaldırılmış ve İbrahim Nasir başkanlığı idaresinde cumhuriyete geçilmiştir.

Maldivler’in Ekonomisi

Turizm ve balıkçılık, Maldiv ekonomisinin iki temel bileşenidir. Gemicilik, bankacılık ve taşımacılık da hatırı sayılır bir hızla büyümektedir. Balıkçılık ülke halkının ana mesleğidir ve balıkçılık sektörünün gelişmesine yönelik çalışmalar hükümetin özellikle öncelik verdiği bir iştir. Turizm sektörünün gelişmesi, ülkede gelenekselhasır dokuma, ahşap işleri, el işleri, halat yapımı gibi ev endüstri ürünlerinin gelişmesine de hız kazandırmıştır. Matbaacılık, PVC boru yapımı, tuğla yapımı, deniz motoru tamiri, giyim eşyası üretimi ve içme suyu şişeleme gibi sektörler de son zamanlarda gelişmektedir.

Maldivler’de Din ve İnanç

Uzun süreli Budist dönemin ardından İslam’a geçen Maldivlerin nüfusunun büyük kısmını Müslümanlar oluşturmaktadır. Nüfusunun yüzde 98 gibi büyük bir dilimini Müslümanların oluşturduğu ülkede Sünnilik inancı yaygındır.

Maldivler Türkiye Dış Temsilcilikleri

YENİ DELHİ BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 50-N, NYAYA MARG, CHANAKYAPURI NEW DELHI- 110021, INDIA

Telefon: (00 91 11) 2688 9053 - 2688 9054 - 2410 1973 - 2410 1975

Faks: (00 91 11) 2410 1974 (yeni) - 2688 1409 (Konsolosluk şb)

[email protected]

http://yenidelhi.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Hindistan, Maldivler, Nepal

Maldivler’de Konuşulan Diller

Maldivler’de konuşulan resmi dil Dhivehidilidir. Hint-İran dil ailesinin Hint kolundan olan bu dilden sonra en çok konuşulan ikinci dil ise İngilizcedir.

Maldivler'de Nerede Kalınır?

Maldivler olarak bildiğimiz ve herkesin sahillerinde keyif yapmanın hayal kurduğu takım adalar, aslında Maldiv Cumhuriyeti’ne ait. Başkentleri de şaşırtıcı olmayacak şekilde Maldiv, İngilizcede de Male olarak geçiyor. Hint Okyanusu’nda yer alan Maldivler, toplamda 1192 adadan oluşan 26 atolden (adalar grubundan) oluşuyor. Başkentleri çok rağbet görmese de Maldivler olarak isimlendirilen takımadaları, Uzak Doğu’nun en popüler destinasyonları olarak bilinirler. Özellikle balayı rotaları için acenteler tarafından tavsiye edilen bölgelerin başında gelir.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Maldivler otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Maldivler Otelleri

Maldivler otelleri

Resmi adıyla Maldiv Cumhuriyeti olan bu muhteşem Güney Asya ülkesi, 1200 adadan oluşan bir doğa şaheseridir. 1200 adadan oluşan devletin sadece 281 tanesi insan yerleşimi altında olup bölge, Hindistan ve Sri Lanka’nın güneyinde yer almaktadır. Başkenti Male Adası olan bu güzide yerleşim yeri hakkında değişen iklim koşullarıyla birlikte su altında kalacağı spekülasyonları kulaktan kulağa dolaşmaktadır. Bunun en önemli sebebi ise kuşkusuz ki sular altında kalmış, eski bir volkanik dağın oluşturduğu yer şekillerinin bulunmasıdır.

Tropikal ağaçlar, lagünler ve kumsallarla çevrili bu bereketli ada kümeleri, her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Bölgenin etnik yapısı genellikle ülkenin güneyinden gelen Hindistan ve Sri Lanka halkından oluşmaktadır. Devletin resmi dini İslam olup ağırlıklı olarak Arapça, Hintçe ve İngilizce dilleri konuşulmaktadır. Ülkenin en önemli gelir kaynağı her geçen gün bünyesine yenisi eklenen modern otelleri ve tatil köyleriyle şüphesiz ki turizm sektörüdür. Turizm sektörüyle ünlü bölgedeki Maldivler otellerini merak ediyorsanız Maldivler otelleri yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Devamını Oku

Maldivler Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type D / 250V / 5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 28oC
  • Şub 28oC
  • Mar 28oC
  • Nis 28oC
  • May 28oC
  • Haz 28oC
  • Tem 28oC
  • Agu 28oC
  • Eyl 28oC
  • Eki 28oC
  • Kas 28oC
  • Ara 27oC

Kısa Kısa

Nüfus: 329.000
Dili: Dhivehi, İngilizce
Para Birimi: Rufiyaa
İklim: Tropikal İklim