Google+

Arama formu

Maldivler

Hint Okyanusu’nun gözbebeği Maldivler, Avrupalı turistler başta olmak...
Devamı oku
Maldivler olarak bildiğimiz ve herkesin sahillerinde keyif yapmanın...
Devamı oku
Maldivler mutfağı Hint mutfağının etkisinde kalmıştır. Baharat...
Devamı oku
Maldivler’de her festival hazırlığında, anne, baba ve çocuk kavramı...
Devamı oku
Maldivler’de leke işleri ve elde boyama tişörtlerin dışında, yerel...
Devamı oku
Maldivlere direkt uçuş olmadığından, ulaşım Dubai aktarmalı ya da Doha...
Devamı oku
Maldivlerin kültürü komşu olan yakın Srilanka ve Hindistan kültürleri...
Devamı oku
Maldivler, resmi adıyla Maldiv Cumhuriyeti, Hint Okyanusu'nda 1.192...
Devamı oku
YENİ DELHİ BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: 50-N, NYAYA MARG, CHANAKYAPURI NEW...
Devamı oku
İslami bayramlar ayın hareketlerine göre hesaplandığından tarihleri her...
Devamı oku
Maldivler’in başkenti Male'dir. Maldivler 1.192 adadan oluşur....
Devamı oku
Maldivler, Güney Asya’da Hindistan'ın güneyinde ve Sri Lanka'nın...
Devamı oku
Maldivler’de konuşulan resmi dil Dhivehidilidir. Hint-İran dil ailesinin...
Devamı oku
Uzun süreli Budist dönemin ardından İslam’a geçen Maldivlerin nüfusunun...
Devamı oku
Adalarda yerleşim binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. İlk başta Budist...
Devamı oku
Maldivler’i gezmek için en uygun dönem yağış ve sıcaklıkların...
Devamı oku
Maldivler tropik muson iklimi etkisi altındadır. Çevresel coğrafi...
Devamı oku
Turizm ve balıkçılık, Maldiv ekonomisinin iki temel bileşenidir....
Devamı oku
saveur.com Maldivler mutfağı çoğunlukla Hint ve Uzakdoğu mutfaklarının...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 MVR = 0.00
Priz Tipi Type D250V-5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 28℃
Şub 28℃
Mar 28℃
Nis 28℃
May 28℃
Haz 28℃
Tem 28℃
Ağu 28℃
Eyl 28℃
Eki 28℃
Kas 28℃
Ara 27℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 329.000 / Dili: Dhivehi, İngilizce / Para Birimi: Rufiyaa / İklim: Tropikal İklim

Maldivler Hakkında Temel Bilgiler

Amari-Havodda-Maldives-1-3.jpg

Maldivler, resmi adıyla Maldiv Cumhuriyeti, Hint Okyanusu'nda 1.192 adadan oluşan bir devlettir. Bunların 281'inde insan yaşamaktadır. 1.000 civarında ada halen boştur. Yerleşim bulunan 281 adadan 195'inde Maldivliler yaşamakta, 86 ada ise "otel ada" şeklinde kullanılmaktadır. Bu adaların en ünlüleri: One and Only Reethi Rah Resort, Huvafen Fushi Resort, Naladhu Resort, W Retreat Resort, Banyan Tree Resort, The Beach House at Manafaru Resort, Ayada Resort ve Sheraton Resort'tur.

Maldiv halkının yüzde 97'si Müslüman olup devlet "başkanlık" tipi cumhuriyet ile yönetilmektedir. Küresel iklim değişiklikleri yüzünden yüzyıl içerisinde sular altında kalması öngörülen Maldiv halkına, 15 Kasım 2005 itibarıyle Avustralya'ya sığınma hakkı verilmiştir.

Maldivlerde 31 adet tabii koruma alanı vardır.

Tanıtım Videosu:

Maldivler’in Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

male-capital-of-the-maldives-republic.jpg

Maldivler’in başkenti Male'dir. Maldivler 1.192 adadan oluşur. Bunların 281'inde yerleşim vardır ve 281 adanın 195’inde yerel halk yaşar. Maldivler’de şehir statüsünde iki mülki birim vardır. Biri başkent Male diğer ise Addu kenti’dir.

Maldivler Nerededir?

Maldivler, Güney Asya’da Hindistan'ın güneyinde ve Sri Lanka'nın yaklaşık 750 kilometre güneybatısında yer alır.

Maldivler’de Konuşulan Diller

Maldivler’de konuşulan resmi dil Dhivehidilidir. Hint-İran dil ailesinin Hint kolundan olan bu dilden sonra en çok konuşulan ikinci dil ise İngilizcedir.

Maldivler’de Din ve İnanç

Uzun süreli Budist dönemin ardından İslam’a geçen Maldivlerin nüfusunun büyük kısmını Müslümanlar oluşturmaktadır. Nüfusunun yüzde 98 gibi büyük bir dilimini Müslümanların oluşturduğu ülkede Sünnilik inancı yaygındır.

Maldivler’in Kısa Tarihi

Adalarda yerleşim binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. İlk başta Budist olan ada halkı, Arap tüccarların etkisinde Müslümanlığı seçmiştir. Sırasıyla, Portekiz ve Hollandalıların saldırılarıyla ve kısa süreli hâkimiyetleriyle uğraşan Maldivliler, 75 sene İngiliz sömürgesi olarak varlık göstermiştir. 1965 yılında İngiltere'den bağımsızlıklarını kazanarak Kral Muhammad Fareed saltanatında bir bağımsız monarşi olmuşlardır. 1968'de Monarşi kaldırılmış ve İbrahim Nasir başkanlığı idaresinde cumhuriyete geçilmiştir.

Maldivler’e Ne Zaman Gidilir?

Maldivler’i gezmek için en uygun dönem yağış ve sıcaklıkların engelleyici olmadığı nisan-mayıs aylarıdır.

Maldivler’e Nasıl Gidilir?

Maldivlere direkt uçuş olmadığından, ulaşım Dubai aktarmalı ya da Doha aktarmalı olarak sağlanmaktadır.

Maldivler şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Maldivler'de Nerede Kalınır?

Maldivler olarak bildiğimiz ve herkesin sahillerinde keyif yapmanın hayal kurduğu takım adalar, aslında Maldiv Cumhuriyeti’ne ait. Başkentleri de şaşırtıcı olmayacak şekilde Maldiv, İngilizcede de Male olarak geçiyor. Hint Okyanusu’nda yer alan Maldivler, toplamda 1192 adadan oluşan 26 atolden (adalar grubundan) oluşuyor. Başkentleri çok rağbet görmese de Maldivler olarak isimlendirilen takımadaları, Uzak Doğu’nun en popüler destinasyonları olarak bilinirler. Özellikle balayı rotaları için acenteler tarafından tavsiye edilen bölgelerin başında gelir.


Maldivler'de Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Maldivler otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Maldivler Otelleri

Hint Okyanusu’nun gözbebeği Maldivler, Avrupalı turistler başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından misafirlerini ağırlar. Maldiv Cumhuriyeti’nin gelirlerinin neredeyse %90’ı turizm ve turizm vergilerinden gelir. Toplamda 1192 ada ve 26 atolden oluşan Maldivlerin sadece 10 atolü ve onlara dâhil olan adalar turistlere açıktır.


Maldivler Otelleri 
 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Maldivler otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Maldivler’de İklim ve Hava Durumu

Maldivler tropik muson iklimi etkisi altındadır. Çevresel coğrafi koşullardan ötürü güneybatıdan esen musonlar yağışlı mevsimi oluşturur. Kuzeydoğudan estikleri dönemde de kuru mevsimi oluşturur. Nisan ve mayıs arasında yağışlı mevsimden kuru mevsime geçiş yaşanır. Yıllık yağış miktarı ortalaması 300cm’yi geçmektedir.

Maldivler’in Ekonomisi

8587171_orig.jpg

Turizm ve balıkçılık, Maldiv ekonomisinin iki temel bileşenidir. Gemicilik, bankacılık ve taşımacılık da hatırı sayılır bir hızla büyümektedir. Balıkçılık ülke halkının ana mesleğidir ve balıkçılık sektörünün gelişmesine yönelik çalışmalar hükümetin özellikle öncelik verdiği bir iştir. Turizm sektörünün gelişmesi, ülkede geleneksel hasır dokuma, ahşap işleri, el işleri, halat yapımı gibi ev endüstri ürünlerinin gelişmesine de hız kazandırmıştır. Matbaacılık, PVC boru yapımı, tuğla yapımı, deniz motoru tamiri, giyim eşyası üretimi ve içme suyu şişeleme gibi sektörler de son zamanlarda gelişmektedir.

Maldivler Kültürü

Maldivlerin kültürü komşu olan yakın Srilanka ve Hindistan kültürleri benzer. Bunun nedeni zamanında adalara göçmen eden insanlar Srilanka'dan gelmesidir. Dünyanın tüm büyük kara parçalarına uzak bu ülkenin gelişimi çok dinamik değildir. Bu nedenle 1980'lere kadar fazla kültürel değişiklik olmamıştır. Genel tropik ülkeler gibi çok eğlenceli bir kültürü yoktur. Yerel halk daha sakin ve yavaş bir hayat düzeni sever.

Adada alkol yasak olduğundan açık alanlarda, kafelerde ve restaurantlarda alkol bulundurulmamaktadır. Fakat Maldivler bir turizm cenneti olduğu için otellerde ve resortlarda alkol sunulmaktadır. Domuz eti için de aynı durum geçerlidir. Halk asla yemez ve bulundurulması yasaktır. Fakat otellerde, resortlarda istek dâhilinde hemen tedarik edilip sunulabilmektedir.

Maldivler Mutfağı

Maldivler Mutfağı

Maldivler mutfağı Hint mutfağının etkisinde kalmıştır. Baharat soslarıyla ünlü olan Uzakdoğu kültürünün yemeklerdeki etkisi Maldivlerde de hissedilmektedir. Hindistan cevizlerinden yapılan yemekler buna en güzel örnektir. Yemeklerde bazen ağır baharatlar kullanıldığı için ek olarak pilav yemekleriyle takviye yapılmaktadır. Maldivler mutfağının en göze çarpan baharatları arasında karanfil, kimyon, zencefili sayabiliriz. Maldivler mutfağının yemekleri sıcak ağırlıktadır. Yemeklerin yanında Hindistan cevizi vazgeçilmez garnitürleridir. Bazen Hindistan cevizi dışında kızarmış patates de sunulabilmektedir. Maldivlere tatil yapmak için giden turistler ve ada halkının en favori yemekleri balıktır.

Maldivler Festivalleri

boduberu.jpg

Maldivler’de her festival hazırlığında, anne, baba ve çocuk kavramı yeniden anlam kazanır. Yiyeceklerin, dekorasyonun ve eğlence programının hazırlanması için aile içerisinde iş bölümü yapılır. Birçok kutlamada geleneksel ve modern eğlencenin türleri başarılı bir şekilde bir arada kullanılır. Ahşap enstrümanlar eşliğinde yapılan halk oyunları daha sonra yerini modern caza veya pop müziğe bırakabilir. Ay takvimini takip eden önemli dini bayramların yanı sıra geleneksel kutlamalar da şenlikli ortamlar oluşmasına olanak sağlar. Hemen hemen her tatilde, yeşil ve kırmızı bayraklar sokaklara taşar ve ana caddeler üzerindeki evlerde sergilenir. Festival gösterileri genellikle iki aşamadan oluşur: ilk olarak gruplar yürüyüş yapar, ardından da şık giyimli çocuklar kalabalık izleyici kitlesi önünde gösteri yapar.

Dini ve milli bayramlara ek olarak kutlanan özel günler arasında BM’in Gıda ve Tarım Örgütü tarafından düzenlenen Dünya Gıda Günü başı çeker. Aslen resmi bir devlet resepsiyonu olan etkinliğe bir gıda fuarı da eşlik eder ve yerel gıda ürünleri tanıtılır.

Bir diğer önemli kulama günü Balıkçılar Günü’dür. Ulusal geçim kaynağı olan balığın ve balıkçılığın öneminin altını çizmek için düzenlenen bu etkinlik 10 Aralık’ta kutlanır.

Maldivler’den Alınacak Hediyelik Eşyalar

Masks.jpg

Maldivler’de leke işleri ve elde boyama tişörtlerin dışında, yerel üretilen pek az hediyelik eşya vardır. Masklar, boyalı ahşap balık figürleri ve deniz kabuklarından yapılan hediyelik eşyalardan alabilirsiniz. Pazaryerinden yerel şekerleme, fıstık ve ton balığı mamulleri satın alabilirsiniz. Siyah mercan, kaplumbağa ya da büyük deniz kabukları gibi bazı ürünlerin satışı ve yurtdışında çıkartılması yasaktır.

Maldivler Türkiye Dış Temsilcilikleri

YENİ DELHİ BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 50-N, NYAYA MARG, CHANAKYAPURI NEW DELHI- 110021, INDIA

Telefon: (00 91 11) 2688 9053 - 2688 9054 - 2410 1973 - 2410 1975

Faks: (00 91 11) 2410 1974 (yeni) - 2688 1409 (Konsolosluk şb)

embassy.newdelhi@mfa.gov.tr

http://yenidelhi.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Hindistan, Maldivler, Nepal

Maldivler’de Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

İslami bayramlar ayın hareketlerine göre hesaplandığından tarihleri her sene değişmektedir.

· Yeni Yıl (1 Ocak)

· Ulusal Bayram (2 Ocak)

· Peygamberin Doğum Günü (13 Ocak)

· Bağımsızlık Günü (26 Temmuz)

· Ramazan Bayramı

· Hac Günü

· Kurban Bayramı

· Zafer Bayramı (24 Ekim)

· Cumhuriyet Bayramı (11 Kasım)

Maldivler Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 30 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 30 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftır.