Male Hakkında Bilinmesi Gerekenler

maldives-1993704_960_720.jpg

Male, Maldivler Cumhuriyeti’nin başkentidir. 1,7 kilometrekare alanı olan Male, küçük bir adadır. Male’nin nüfusu yaklaşık 100.000 kişidir ve bölgede Müslüman nüfus oldukça yoğunlaşmıştır. Maldiv halkının % 97'si Müslüman olup devlet "başkanlık" tipi cumhuriyet ile yönetilmektedir. Kalan yüzdelik dilimi ise Hristiyan ve Budistler oluşturmaktadır. Bölge tarih boyunca birçok farklı devletin sömürgesi altında kalmıştır. 1953-1965 yılları arasında İngiltere hâkimiyeti altında kalan ülke, 1968 yılında ise bağımsızlığını ilan etmiştir.

Ülkenin ünlü bir turizm bölgesi haline gelmesi ise 1970 yıllarına denk gelmektedir. Bu dönemde birkaç İtalyan gencin zıpkınla balık avlamak için ülkeye gelmeleri, bölgeyi önemli bir dalış merkezi haline getirmiştir. Yine bu dönemden sonra bölge, balayı turları düzenlenen popüler mekânlar arasında yer almaya başlamıştır.

Maldiv ekonomisi tarihsel olarak balıkçılık ve tarıma dayalı bir ekonomiye sahipken 1970’li yıllardan sonra turizm sektöründe önemli bir sıçrama yapmıştır. Bu tarihten sonra turizm bölgedeki ekonominin bel kemiğini oluşturmuştur. Ülke ekonomisinin balıkçılık ve turizme uygun oluşu halkın geçim kaynağını da bu alanlara çevirmiştir. Male’de turizmden sonra halkın en çok uğraştığı meslekler arasında ise balıkçılık gelmektedir. Balık ihracatının yüksek olduğu Male’de tütsüleme ya da kurutma işlemlerinden sonra balıkların ihracatı gerçekleştirilmektedir. Bunun yanında tarım alanında ise önemli besinler yetiştirilmektedir. Darı, muz, Hindistan cevizi ve yer elması tarımda önemli yer tutan gıda ürünleridir.

Devamını Oku

Male Gezilecek Yerler

Keyifli bir Male gezisi için deniz, kum, güneş eşliğinde tatil planlayan ziyaretçilere önerimiz Male’de 1 hafta kalmaları üzerinedir. Bu süre zarfında okyanusun ve yeşilin keyfini çıkarabilir bunun yanında şehri de rahatlıkla gezebilirsiniz. Sizler için şehirde gezilip görülmesi gereken en önemli yerleri sıraladık.

Male Gezilecek Yerler

Male, birçok turistin her yıl akın ettiği önemli şehirler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Doğal yapısı ve eşsiz güzelliği göz dolduran şehirde görmeniz yerlerin arasında Presidential Palace, Islamic Centre Grade Mosque, Sultan’s Park, National Museum, Whale Submarine Maldives, Cuma Cami, Balık Pazarı, Tsunami Anıtı, Artificial Beach ve Chandhanee Magu Caddesi bulunur.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Male Nerededir?

Male, Sri Lanka’nın 750 kilometre güneybatısında bulunan, Maldiv Adaları’nın başkenti olan bir adadır. Ayrıca Male, Hint Okyanusu’nda bulunmaktadır.

Male’ye Ne Zaman Gidilir?

north-male-atoll-1221823_960_720.jpg

Male tropikal ve muson ikliminin görüldüğü bölgelerden birisidir. Muson yağmurlarının etkili olduğu dönemlerde aralık ve mayıs ayları oldukça yağışlı geçmektir. Yıllık sıcaklık ortalaması bölgede 25 - 35 santigrat civarlarında seyretmektedir. Ancak bölgede nem oranı çok yüksek olduğu için sıcaklık oldukça fazla hissedilebilmektedir. Male’nin sıcaklık değerleri yıl boyunca çok fazla değişmemektedir. Male, muson ikliminden dolayı belli aylarda yoğun yağış almaktadır. Male’ye gitmek isteyenler aralık ve mayıs dönemini pek tercih etmemelidirler. Fakat yaz aylarında güneşin dik ve yakıcı etkilerinden korunmak isteyen bazı Avrupalı turistlerin de muson ikliminin hâkim olduğu ayları tercih ettiğini belirtmeliyiz. Siz de sağlık açısından güneşin dik geldiği dönemlerde seyahat etmeyi pek tercih etmiyorsanız Avrupalı turistler gibi aralık ve mayıs aylarını tercih edebilirsiniz.

Male’de ortalama en yüksek sıcaklık 35 santigrat, en düşük sıcaklık ise 25 santigrattır. İklim olarak bakıldığında Male’de en sıcak ay nisan ayıdır. En soğuk ay aralık olsa da ocak ve şubat aylarında hava sıcaklığı 30 santigrat olabilmektedir. Dolayısıyla Male, tek bir iklime sahip olmadığı için mevsimsel geçişler çok sık görülebilmektedir. Ülke yıl boyu turist almaktadır. Dolayısıyla seçeceğiniz mevsimsel özellikler doğrultusunda Male bölgesine ziyaret gerçekleştirebilirsiniz.

Ülke genel olarak tropikal bir iklime sahip olduğu için şiddetli kasırga ve fırtına görülmemektedir. Male doğal güzellikleri, yeşilin ve mavinin her tonunu görebileceğiniz sizleri her mevsimde ağırlamaya hazır huzur dolu bir mekândır.

Male’ye Nasıl Gidilir?

ship-2083710_960_720.jpg

Türkiye’den Male’ye gitmek isteyen ziyaretçiler hem direkt hem de aktarmalı seçenekler ile Male’ye ulaşabilirler. İbrahim Nasır Uluslararası Havalimanı’na Türkiye’den direkt olarak yaklaşık 8 saatte ulaşabilir ya da aktarmalı olarak Male’ye uçuşunuzu planlayabilirsiniz. Male’ye uluslararası birçok hava yolu şirketinin uçuş hizmetleri mevcuttur.

Male’de Nerede Kalınır?

maldives-666122_960_720.jpg

Male, lüks konaklama seçeneklerinin yanı sıra ekonomik seçenekleri de içerisinde barındırır. Maldivler’ in en önemli konaklama seçeneklerini sunan başkent Male, hem aileler hem öğrenciler hem de bireysel olarak tatil planını yapmak isteyenler için çok fazla konaklama seçeneği ile ziyaretçileri üstün hizmet kalitesi doğrultusunda misafir etmektedir. Bunun yanında Male’de birçok otel, shuttle (servis) hizmeti de vermektedir.

Male’de nerede kalınır diye düşünenlere öncelikle önereceğimiz yer Malahini Kuda Bandos Resort otelidir. Beş yıldızlı olan Malahini Kuda Bandos Resort, şehir merkezinde yer almaktadır. Tesis denize sıfır olma özelliğinin yanı sıra ziyaretçilere spa ve masaj hizmeti de sunmaktadır. Konfora önem veren ziyaretçiler için önerebileceğimiz ilk yer Malahini Kuda Bandos Resort olacaktır. İkinci olarak Male’de konaklamak isteyenler için önerimiz berrak sularla çevrili olan Cinnamon Dhonveli Maldives otelidir. Muhteşem bir okyanus manzarasına sahip olan bu otel, sizlere unutamayacağınız anlar yaşatacaktır. Male havalimanına 16 kilometre mesafede yer alan bu otele sürat teknesi ile 20 dakikada ulaşmanız mümkündür. Bu otellerin fiyatları günlük olarak iki kişi için 170 - 300 euro arasında seçeceğiniz oda tipine göre değişkenlik göstermektedir.

Devamını Oku

Male Şehir İçi Ulaşım

boat-3066937_960_720.jpg

Male, ufak bir bölge olduğu için yürüyerek dahi kolaylıkla gezilebilecek yerlerden birisidir. Male’nin havalimanından şehir merkezine ve yine Male’den Maldivlerdeki diğer adalara ulaşım seçeneklerini tercih edebilir ve çok kısa sürede birçok yeri keşfetme imkânı yakalayabilirsiniz. Fakat dileyen ziyaretçiler şehri taksi ile de gezebilir. Coğrafi konumu sebebi ile Male, şehrin içindeki bölgeler dışında sizler için farklı ulaşım araçları sunmaktadır. Bu araçların başında sürat teknesi, deniz uçağı ve havalimanı feribotu gelmektedir.

Şehri taksi ile gezme fırsatı sunan Male’de toplamda 600 adet taksi bulunmaktadır. Bölge oldukça toplu ve düzenli olduğu için taksilerle istediğiniz yere çok kısa zamanda ulaşmanız mümkündür. Male’de taksilerin açılış ücreti 25 Rufiyaa olmakla beraber toplamda 5 Lira etmektedir.

Havalimanından Male şehir merkezine sürat tekneleri ile de gitmeniz mümkündür. Havalimanı ile şehir merkezi arasındaki toplam mesafe 1 kilometredir. Bu sürat teknelerine verilen isim ise dhoni’dir. Dhoni eskiden Arapların kullandığı ulaşım araçlarından birisidir ve günümüzde Male de bu ulaşım aracını kullanmaktadır. İlk başta balıkçılık için kullanılan bu araç günümüzde insan taşımak için kullanılmaktadır. Bunun için ödemeniz gereken ücret ise 2 dolardır.

Male Havalimanı ile Male şehir merkezi arasında kullanabileceğiniz diğer bir seçenek ise Havalimanı feribotudur. Feribotlar 10 dakikada bir hareket etmektedir ve sık seferleri bulunmaktadır. Ayrıca 24 saat hizmet verdikleri için oldukça tercih edilen ulaşım araçlarından birisidir. Bunun için ödemeniz gereken ücret ise 37 dolardır. Çocuklar için ise ödenmesi gereken ücret 18 dolardır.

Male Havalimanı’ndan özel deniz uçakları ile Maldiv yeşilini ve mavisini keşfetmek isteyenler ise havalimanından deniz uçağı kiralayabilirler. Bunun için ödenmesi gereken ücret ise 250 dolardır.

Male Mutfağı

tarts-241047_960_720.jpg

Male mutfağı birçok farklı lezzeti bir arada bulabileceğiniz ender mutfaklardan birisidir. Balıkçılık alanında ün yapmış olan Maldivler, her türlü balığın bir arada bulunduğu ve farklı pişirme teknikleriyle misafirlere sunulduğu enfes bir mutfaktır. Male’de balıktan yapılmış olan garudhiya adlı çorba şehrin en önemli başlangıç yemeğidir. İçerisinde ise balığın yanında soğan, pirinç, limon kullanılmaktadır. Sağlık açısından oldukça yararlı olan Male mutfağı fazla yağ kullanmayışları ile de dikkat çekmektedir.

Maldiv deyince akla gelen diğer bir lezzet ise mas huni yemeğidir. Lavaş ekmeği ile sabah kahvaltılarında özellikle tüketilen ve ton balığıHindistan cevizi, soğan ve biber ile ezme tarzında sunulan bu yiyecek Male’de kesinlikle tadılması gereken lezzetlerden birisidir. Mas huni, bölgenin en önemli balık ezmesi olarak nitelendirebileceğimiz garnitür tarzıdır bir yiyecektir. Bunun yanında gulha olarak adlandırılan balık topları bölgedeki diğer önemli lezzetler arasındadır. Un, pirinç, hamur ve balık karışımı ile oldukça enfes bir lezzet ortaya çıkmaktadır.

Male’de tatlı kültürü de oldukça gelişmiştir. En yöresel tatlıları arasında bodibaiy bulunmaktadır. Bodibaiy şeker ve pirinç ile yapılan bir tür muhallebi tatlısıdır. Ülke tropikal meyve açısından da oldukça zengin olduğu için genel de tatlıların içerisinde meyve kullanımı oldukça yaygındır. Dolayısıyla yöresel bir lezzet olan bodibaiy içerisinde de mango, ananas, Hindistan cevizi kullanımı oldukça yaygındır. Bunun yanında fon boakibaa diğer önemli yöresel tatlılar arasındadır.

Devamını Oku

Male’de Gece Hayatı

alcohol-2700529_960_720.jpg

Male’de halkın inanışından dolayı gece hayatı pek gelişmemiştir. Dinî etkilerin günlük hayat içerisinde oldukça etkili olması, eğlence pratiklerini de bu doğrultuda belirlemiştir. Male’de gece hayatı genellikle otellerde ve resortlarda gelişme göstermektedir. Bu bahsedilen mekânlarda sınırsız canlı müzik etkinlikleri düzenleme, kültürel eğlence programları ve DJ programları ve alkol tüketimi serbesttir.

Dünyanın önde gelen turistik mekânlarından biri olan Maldivler, sakin ve huzurlu yapısını gece hayatına da yansıtmıştır. Bu durumu ülkede var olan dinî inanış sistemi de oldukça desteklemiştir. Dünyanın bu güzel adalarında gece kulübü, bar ve pub gibi eğlence mekânları yoktur. Sadece konakladığınız otelin düzenleyeceği eğlence programlarına iştirak edebilirsiniz. Bu durum her ne kadar bazı ziyaretçiler için dezavantaj olarak algılansa da Male, ziyaretçileri için farklı alternatif eğlence anlayışları geliştirmeye çalışmaktadır.

Male’de tıpkı ülke genelinde olduğu gibi eğlence hayatı gelişmediği için bu alanda herhangi bir istihdam da yaratılmamıştır. Maldivler, hoş vakit geçirmek, kafa dinlemek, arkadaşlarınız ve aileleriniz ile unutulmaz anlar yaşamanız için dinginlik içerisinde size bir fırsat sunmaktadır. Gece hayatının aktif olmaması her ne kadar ziyaretçilerin kafalarında bir takım sorular yaratsa da bu harika mekânı dinlenmek ve bu doğal güzelliği hayatınız boyunca bir kez dahi olsa görmelisiniz.

Özellikle şehir hayatının hızlı ve yorucu oluşundan şikâyet edenler için Male, tam anlamıyla bir arınma ve dinlenme mekânıdır. Yeryüzündeki cennet olarak nitelendirebileceğimiz bu yer, deniz, kum, güneş olanaklarından sınırsız faydalanabileceğiniz yerlerden birisidir. Burada gerçekten zamanın aslında şehir hayatı gibi geçmediğini göreceksinizdir. Male, kaos dolu bir ortamdan uzaklaşmak isteyenler için oldukça ideal bir varış yeridir.

Otelde eğlenmek istemeyen ziyaretçiler için önerimiz şehirde yer alan kafeleri ziyaret etmeleridir. Yalnız şunu da belirtmek gerekir ki kafeler genellikle saat 00.00 - 01.00 arasına kadar hizmet vermektedir. Şehirdeki en popüler kafeler arasında şunlar yer almaktadır: Husnuheena Magu bölgesinde yer alan Meraki Coffee Roasters, Uzak Doğu içecekleri ve yiyecekleri ile ünlü SeaLaVie Cafe, deniz mahsulleri ve vejetaryen yemekleri ile ünlü Kurumba Cafe, kahveleri ile popüler olan The House Cafe, Ocean Edge Cafe, Jade Bistro, Cafe Vodkin, Hirimi ve Cibo Cafe Maldives yer almaktadır.

Male sahilleri ve plajları ile de oldukça ünlüdür. Sadece gündüz vakitlerinde değil, gece vakitlerinde de bu yerlerde keyifli ve unutulmaz anlar geçirebilirsiniz. Sahilde ateş yakıp arkadaşlarınız veya ailenizle denizin huzurlu eşliğinde keyifli bir akşam geçirebilirsiniz. Bunun yanında Male’de gece saatlerinde yapabileceğiniz diğer bir aktivite ise otellerin plajlarda müşterileri için organize ettiği gece film gösterimleridir. Jungle Cinema olarak adlandırılan bu etkinlik, Male’de yer alan kaliteli otellerde hizmet olarak müşterilerine verilmektedir. Havanın güzel olması ile birlikte gece yapılabilecek en iyi etkinliklerden birisi olarak bu etkinlik karşımıza çıkmaktadır. Konaklayacağınız otelin programına göre dileyen ziyaretçiler bu tarz bir etkinliğe de katılabilir.

Male Festivalleri

party-657315_960_720.jpg

Çok sayıda festivalin gerçekleştiği Male hem yerli hem de yabancı kişiler için oldukça canlı ve renkli kareler sunmaktadır. Bu festivallerin en önde gelenleri ise şu şekildedir:

Devamını Oku

Male’de Alışveriş

lovely-226764_960_720.jpg

Male’de ürünlerin çoğu ithal olduğu için alışveriş yapmak isteyenlerin bütçesini biraz zorlayabilir. Male’de satın almak istediklerinizin fiyatı havalimanında bulunan Duty-Free ile hemen hemen aynıdır. Özellikle tur eşliğinde hareket ederek bir şeyler satın almak isterseniz fiyatlar çok daha yüksekten sizlere satılmaya çalışılabilir. Dolayısıyla herhangi bir ürünü satın almadan önce birkaç yere sorarak o ürünü almanızda fayda vardır. Bunun yanında hediyelik eşya satın alırken muhakkak pazarlık yapmalısınız.

Male’den ne almalı sorusunu soran ziyaretçiler için önerimiz bölgeye özgü olan ahşap malzeme, deniz ürünlerinden yapılmış aksesuarlar ve şehri kısa sloganlarla anlatan t-shirtler en başta gelmektedir. Bunun yanında hediyelik olarak ahşap oymalı figürler, anahtarlık, magnet, çay gibi ürünler alınabilecekler listesinin başında gelmektedir. Ayrıca dileyenler konserve şeklinde balık ürünlerini de yanlarında götürebilirler.

Male’de yer alan önemli alışveriş merkezleri arasında şehrin kuzey kısmında yer alan Male Market, Ameenee Magu & Dhonadharaadha Hingun bölgesinde yer alan Enzi, şehir merkezinde bulunan Fish Market, şehrin önemli alışveriş merkezlerinden biri olan Majeedhee Magu ve limana yakın bulunan South West Harbour Area bulunmaktadır.

Male sokakları hem alışveriş yapabileceğiniz hem de renkli görüntüler yakalayabileceğiniz bir yerdir. Özellikle başkentin merkezinde yer alan Chandhanee Magu Caddesi alışveriş açısından çok fazla çeşidi bir arada bulabileceğiniz mekânlardan birisidir. Buraya sahil kesiminden yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Male’de dükkânlar sabahın erken saatleriyle birlikte açılır geç saatlere kadar da ziyaretçilere hizmet etmektedirler. Fakat ezan saatlerinde çoğu dükkân kapalı olacağı için alışveriş zamanınızı buna göre ayarlamalısınız. Cuma günleri ise cuma namazından dolayı dükkânlar öğle namazından sonra açılmaktadır. Son olarak, şehirden ayrılmadan önce hem kendiniz hem de sevdikleriniz için ufak da olsa bir hediye almayı ihmal etmemelisiniz.

Male Saat Farkı

Male ve Türkiye arasında 2 saatlik bir zaman farkı bulunmaktadır. Türkiye saati Male saatinden 2 saat geridedir. Türkiye’de saat 12.00 iken Male’de 14.00’dir.

Male Para Birimi

Male’nin resmi para birimi Maldivler rufiyaası’dır (MVR). 1 Maldivler rufiyaası yaklaşık olarak 0,25 Türk lirasıdır.

*Kur bilgisi 2018 yılının mart ayında güncellenmiştir.

Male’nin Resmi Dili

Male’nin resmi dili Dhivehi dilidir. Bunun yanında bölgede kullanılan diğer resmi dil ise İngilizcedir.

Male Dış Temsilcilikleri

Male Yeni Delhi Büyükelçiliği’nin görev bölgesindedir.

Türkiye Cumhuriyeti Male Başkonsolosluğu bilgileri:

T.C. Yeni Delhi Büyükelçiliği

Telefon: + 91 11 2688 9053 - 2688 9054 - 2410 1921-2687 2709

Eposta:[email protected]

Adres: 50-N, Nyaya Marg, Chanakyapuri New Delhi- 110021, INDIA

Devamını Oku

Male Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni Yıl

3 Ocak: Hz. Muhammed’in Doğum Günü

22 Ocak: İslam’ın Kabulü

1 Mayıs: İşçi Günü

Ramazan Ayının Başlangıcı: Her yıl değişir

18 Temmuz: Eid-ul Fithr Bayramı

3 Kasım: Zafer Bayramı

11 Kasım: Cumhuriyet Bayramı

13 Aralık: Ulusal Bayram

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Male Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 28oC
  • Şub 28oC
  • Mar 28oC
  • Nis 28oC
  • May 28oC
  • Haz 28oC
  • Tem 28oC
  • Agu 28oC
  • Eyl 28oC
  • Eki 28oC
  • Kas 28oC
  • Ara 27oC

Kısa Kısa

Nüfus: 100.000/ Dil: Dhivehi, İngilizce / Para Birimi: Rufiyaa / İklim: Muson, Tropikal iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 5 Gün