Male Gezilecek Yerler

Keyifli bir Male gezisi için deniz, kum, güneş eşliğinde tatil planlayan ziyaretçilere önerimiz Male’de 1 hafta kalmaları üzerinedir. Bu süre zarfında okyanusun ve yeşilin keyfini çıkarabilir bunun yanında şehri de rahatlıkla gezebilirsiniz. Sizler için şehirde gezilip görülmesi gereken en önemli yerleri sıraladık.

Male Gezilecek Yerler

Male, birçok turistin her yıl akın ettiği önemli şehirler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Doğal yapısı ve eşsiz güzelliği göz dolduran şehirde görmeniz yerlerin arasında Presidential Palace, Islamic Centre Grade Mosque, Sultan’s Park, National Museum, Whale Submarine Maldives, Cuma Cami, Balık Pazarı, Tsunami Anıtı, Artificial Beach ve Chandhanee Magu Caddesi bulunur.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Presidential Palace (Başkanlık Sarayı)

Muliaage_presidential_residence_of_maldives.jpg

Maldiv Cumhuriyeti’nin Başkanlık Sarayı sayılan bu yapı,1919 yılında yapılmıştır. Mavi beyaz renklerle dizayn edilen saray, yerel halk tarafından Theemuge olarak bilinmektedir. Yapı, ilk başta bir bungalov tarzında inşa edilse de zamanla zarar görmeye başladığı için farklı bir form haline dönüştürülmüştür. Yapı aynı zamanda Sultan Hasan 'Izz ud-din adlı yöneticinin evi olarak da kullanılmıştır.

Başkanlık Sarayı içerisinde birçok tarihî dokuyu da barındırmaktadır. Yapının içerisinde geleneksel dönemden kalma mobilyalar ve mobilyaların bulunduğu geniş salonlar bulunmaktadır. Yalnız Başkanlık Sarayı’na turistlerin ve yerli halkın girmesine izin verilmemektedir. Sadece dışarıdan fotoğraf çekilmesine ve demir kapılar arasından içeriye bakılmasına izin verilmektedir. Böyle bir politika izlenmesinin temel sebebi ise güvenlik amaçlı bir takım önlemler almaktır.

Islamic Centre Grade Mosque

1984 yılında inşa edilen Islamic Centre Grade Mosque (Masjid-al-Sultan Muhammad Thakurufaanu Al Auzam diye de bilinir), Islamic Centre denilen bölgede konumlanmaktadır. İslam sanatının en önemli eserlerinden biri olan bu cami, Cumhurbaşkanı Abdul Gayoom tarafından kamuya açılmıştır. Özellikle Müslüman nüfus için oldukça önemli bir mekân olan bu cami, turistlerin de oldukça ilgisini çekmektedir. Cami içerisinde aynı zamanda üç farklı bölüm barındırmaktadır. Bu bölümler konferans salonu, kütüphane ve sınıftır.

Altın kaplamalı kubbesi ile oldukça ihtişamlı bir yapıya sahip olan bu camiyi ziyaret etmek isteyenler günün herhangi bir saatinde bu mekâna giriş yapabilirler. Klasik camilere benzemeyen bu camiyi en azından dışarıdan da olsa görmelisiniz. Ayrıca giriş için herhangi bir ücret ödemeye de gerek yoktur. Yalnız camiye girmek için bazı kıyafet zorunluluğu bulunmaktadır. Şort, kolsuz elbise gibi kıyafetlerle camiye giriş yapılmamaktadır. Bunun için de ziyaretçiler caminin girişinde uygun kıyafeti talep edebilir.

Sultan’s Park

44_big.jpg

Şehrin tam merkezinde yer alan Sultan’s Park, muhteşem ağaçlar ve çiçeklerle donatılmış huzur verici alanlardan birisidir. Parkın adı ise tarihi dönemlere kadar dayanmaktadır. Daha önce içerisinde bir Sultan Sarayı bulunduran bu alan, Cumhuriyet’in kurulması ile beraber büyük çatışmalara sahne olmuş ve içerisinde yer alan saray bu sebeplerden dolayı yıkılmıştır. Fakat günümüze sarayın dışında kalmış ihtişamlı bir yeşillik alan ve bir müze kalmıştır. Bu müzenin adı ise National Museum yani Ulusal Müze olarak anılmaktadır.

Sultan’ın Parkı’na gitmek isteyenler müzeyi ziyaret etmek isterse saat 09.00-17.00 arasında herhangi bir zamanı tercih edebilir. Ayrıca parka giriş her ne kadar ücretsiz olsa da müzeyi ziyaret etmek isteyenlerin ödemesi gereken ücret 3 dolar olarak belirlenmiştir. Müzede ise Maldivler’in tarihi geçmişine dair önemli eserler bulabilirsiniz.

National Museum

Malaafaiy_Tulhaadu5.jpg

National Museum, Sultan’s Park içerisinde yer alan şehrin en özel ve önemli müzesidir. Müze’nin içerisinde Maldivler’de bulunan mercan ve kumtaşı parçaları ahşap sandıklar içerisinde ziyaretçiler için sergilenmektedir. Bunun yanında müze içerisinde antik taş oyma eserler, figürler ve tarihî kitaplar yer almaktadır. Müze binası İngiliz koloni döneminden kalma tarihî bir binadır ve üç katlı bir yapıya sahiptir. Bunun yanında müze içerisinde sultanlara ait tahtlar, şemsiyeler ve yemek takımları da ziyaretçilere farklı bir katta sergilenmektedir.

Tarihî bir serüvene çıkmak gibi adlandırabileceğimiz bu müze gezisinde 1700’lü yıllardan kalma taş masa yatağı ve o döneme ait madeni paralar, görebileceğiniz diğer önemli parçalar arasında yer almaktadır. Müzeyi ziyaret etmek isteyenler hafta içi saat 09.00-17.00 saatleri arasında müzeyi ziyaret edebilir. Bunun yanında müze için ödenmesi gereken giriş ücreti 8 dolardır.

Whale Submarine Maldives

fish-1501360_960_720.jpg

Whale Submarine Maldives, hem sizler hem de çocuklarınız için oldukça farklı bir deneyim sunacaktır. Okyanusun altında özel olarak konumlandırılan bir deniz altı aracı sayesinde hem balinaları hem de diğer deniz altı canlılarını burada keşfedebilirsiniz. Bunun yanında ulaşım hizmeti için de size yardımcı olan Whale Submarine Maldives, gününüzü rahatlıkla organize edebileceğiniz bir etkinlik alanı oluşturmaktadır.

Su altında geçireceğiniz toplam süre 2,5 saattir. Haftanın her günü 09.00-20.00 saatleri arasında bu harika etkinliği deneyimlemek için ziyaretinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ödemenizi ister girişte ister etkinlik sonunda yapabilirsiniz. Bu etkinlik için ödemeniz gereken ücret ise yetişkinler için 120 dolar, çocuklar için ise 60 dolardır.

Cuma Cami

Friday_mosque_minaret_Male1981.jpg

1665 yılında inşa edilen Cuma Cami, ülkenin en eski camisidir. Cami’nin en önemli özelliği ise mercan taşları kullanılarak yapılması ve döneme göre oldukça üstün bir işçilik sergilemesidir. 2008 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmış olan bu cami, Müslümanlar için de oldukça büyük bir öneme sahiptir. 300 yıl boyunca ülkede sadece bu cami üzerinden ezan okunmuştur. Bu da camiyi değerli kılan diğer bir özellik olarak nitelendirilir.

Hukuru Miskiy Camii olarak da bilinen camii, dönemin önemli yöneticilerinden olan İbrahim Iskandar zamanında yaptırılmıştır. Ahşap tavan süslemeleri ve çevresinde bulunan eski mezar taşlarıyla cami, görülmeye değer eserler arasında yer almaktadır. Male’de vaktinizin bir bölümünü bu cami için ayırmanızı tavsiye ederiz.

Balık Pazarı

Maldivler balıkçılık konusunda oldukça gelişmiş yerlerden birisidir. Maldivler’in başkenti Male’de olan Balık Pazarı, her şekilde Male ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır. Male’de turistlerin çoğu bu balık pazarını ziyaret etmektedir. Şehrin balık konusundaki eşsiz deneyimi ve hem pişirme hem de sunum tarzıyla ön plana çıkması, şehri de ülkeyi de balıkçılık ile özdeşleştirmektedir.

Male’de denemeniz gereken en önemli yemek balıktır. Sizlerde bunun nasıl sunulduğunu ve satışının nasıl gerçekleştiğini merak ediyorsanız Balık Pazarı’na muhakkak uğramalısınız. Kent kültürünü anlamak için de bu yer sizlere büyük ipuçları sunmaktadır. Yüzlerce ton ağırlığındaki balıkların sergilenişini de dilerseniz fotoğraflayabilirsiniz. Ayrıca şunu da belirtmeliyiz ki Balık Pazarı sık sık yıkandığı için oldukça temizdir.

Tsunami Anıtı

2004 yılında yapılmış olan Tsunami Anıtı, Endonezya’da meydana gelen tsunami felaketi sonucunda hayatını kaybetmiş insanların anısına yapılmıştır. Boduthakurufaanu Magu’da bulunan bu anıt sembolik olarak derin anlamlar taşımaktadır. Tam okyanus kenarına inşa edilmiş ve konan küreler ile de felaketten etkilenen 20 ada anlatılmaya çalışılmıştır. Yani okyanus kenarına inşa edilmesi ile mekân, küre ile de etkilenen 20 ada mesajı verilmektedir.

Anıtın tam ortasından geçen demir çubuğa da felakette hayatlarını kaybeden kişilerin isimlerine yer verilmiştir. Bunun yanında anıtın çevresi oldukça kalabalıktır. Burada küçük stantlar kurularak çeşitli geleneksel yiyecek satışı da yapılmaktadır. Anıtı ziyaret ettikten sonra bu stantlardaki lezzetleri de denemenizi tavsiye ederiz.

Artificial Beach (Yapay Plaj)

Kentin doğusunda yer alan Artificial Beach, hem deniz keyfini doyasıya çıkarabileceğiniz hem de çeşitli su aktiviteleri yapabileceğiniz yerlerden birisidir. Adının anlamı yapay plajdır. Oldukça şirin ve hoş bir plajı olan bu bölge, hem güneşlenebileceğiniz hem de denize girebileceğiniz mekânlar arasında yer almaktadır. Çevresinde birçok kafe ve restoran bulunan bu plajda, acıktığınız takdirde bulabileceğiniz birçok yiyecek seçeneği bulunmaktadır.

Artificial Beach, hem gece hem de gündüz gelebileceğiniz yerler arasında yer almaktadır. Gündüz saatlerinde yüzme, su sporu, güneşlenme gibi aktivitelerin yanında akşam saatlerinde de sahilde yürüyüş yapabileceğiniz, şarap eşliğinde güneşin batışını izleyebileceğiniz harika bir plajdır. Artificial Beach, Male’de muhakkak gidilmesi ve görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

Chandhanee Magu Caddesi

671879.jpg

Kentin en önemli alışveriş merkezlerinden biri olan Chandhanee Magu Caddesi, alışverişseverlerin uğrak noktalarından birisidir. Ayrıca kentin buluşma mekânı olarak da tanımlanmaktadır. Oldukça renkli bir görüntüye sahip olan Chandhanee Magu Caddesi, genel olarak hediyelik eşya satın alabileceğiniz bir dizi dükkânlardan oluşmaktadır. Bunun yanında Male’de çay kültürü de oldukça gelişmiştir. Siz de bu cadde üzerindeki yerel satıcılardan çay satın alabilirsiniz.

Chandhanee Magu Caddesi, kentin en pahalı caddelerinden biri olsa da turistler tarafından oldukça alışveriş yapılan yerlerin başında gelmektedir. Bu cadde üzerinde en çok satın alınan ürün ise köpek dişinden yapılmış kolye ve bilekliklerdir. Bunun yanında ahşap oymalı ürünler, kıyafet, aksesuar bu cadde de satın alabileceğiniz ürünler arasındadır. Siz de sevdikleriniz için nostaljik bir hatıra satın almak isterseniz Chandhanee Magu Caddesi’ne muhakkak uğramalısınız.