Maldivler Otelleri

Resmi adıyla Maldiv Cumhuriyeti olan bu muhteşem Güney Asya ülkesi, 1200 adadan oluşan bir doğa şaheseridir. 1200 adadan oluşan devletin sadece 281 tanesi insan yerleşimi altında olup bölge, Hindistan ve Sri Lanka’nın güneyinde yer almaktadır. Başkenti Male Adası olan bu güzide yerleşim yeri hakkında değişen iklim koşullarıyla birlikte su altında kalacağı spekülasyonları kulaktan kulağa dolaşmaktadır. Bunun en önemli sebebi ise kuşkusuz ki sular altında kalmış, eski bir volkanik dağın oluşturduğu yer şekillerinin bulunmasıdır.

Tropikal ağaçlar, lagünler ve kumsallarla çevrili bu bereketli ada kümeleri, her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Bölgenin etnik yapısı genellikle ülkenin güneyinden gelen Hindistan ve Sri Lanka halkından oluşmaktadır. Devletin resmi dini İslam olup ağırlıklı olarak Arapça, Hintçe ve İngilizce dilleri konuşulmaktadır. Ülkenin en önemli gelir kaynağı her geçen gün bünyesine yenisi eklenen modern otelleri ve tatil köyleriyle şüphesiz ki turizm sektörüdür. 

Dönemsel zamanlamalarda pek çok farklı devlet tarafından işgal altına alınmış ve yönetilmiş olan devletin kültürel yapı çerçevesinde zengin bir tarihsel yolculuğu olduğundan bahsedebiliriz.  Genel itibariyle konaklama noktaları ülkenin belli başlı adalarında şekillenmiştir. Bunların en çok rağbet gören yerleşim noktalarından biri başkent Male’dir. Male Adası baharat kokulu Hindistan pazarları, 17.yüzyıldan kalma Cuma Camii, Male Fish Market, Ulusal Müzesi ve Altın Uçlu İslam Merkezi gibi önemli tarihi yapıları da bünyesinde barındırmaktadır.

Maldivler otelleri

Ülkenin ticaret merkezi olan başkent, 2004 yılında oluşan tsunami sonrasında büyük zarar görmüş ve bölgenin neredeyse tamamına yakını sular altında kalmıştır. Yine de günümüzde de hala ülkenin ekonomisini canlı tutan yegana yerleşim yerlerinden biridir. Başkentin hemen yanı sıra uzanmış Hulhumale Adası da en az başkent kadar ses getiren bir yerleşim bölgesidir. Deniz aşırı seyahatlerin gerçekleştiği ve ülkenin bu dinamik yapısını canlı tutan Velana Uluslararası Havalimanı da oldukça önemli bir ulaşım noktasıdır. Male Havalimanı’na 2 kilometrelik bir uzaklıkta yer alan bu ada, özellikle su sporlarıyla ilgilenenler için tam olarak doğru adrestir. Canlı renklerle boyanmış binaları ve zengin 5 yıldızlı otelleriyle tam bir okyanus cenneti olan Maafushi Adası da gözde adalardan biridir. Ne yazık ki 2004 yılında gerçekleşen tsunami felaketinden bu ada da nasibini almış ve büyük bir yıkım yaşamıştır. Ancak son 15 yılda hummalı bir restore çalışmasıyla ada tekrar kendini toparlamıştır. Sahil boyunca konumlanmış küçük kahvehaneleri ve yerel konuk evleriyle Maldivler ’deki başlıca gözde adalardan biridir. Utheemu Adası ise tarihsel olaylara sahne olmuştur. Beyaz kumları ve şahane okyanus manzarasıyla ada, ayrıca tarihi Utheemu Ganduvaru sarayına da ev sahipliği yapmaktadır. Bölgede bulunan diğer adalar; Feydhoo, Maradhoo, özellikle genç çiftlerin tercih ettiği Veligandu ve dalış için eşsiz bir ada olan Banana Reef adalarıdır. Ayrıca Gan Laamu Atoll veya Hahdhummathi Maldivler’in en büyük adalarını oluşturmaktadır.

Bu kadar çok ada içeren Maldivler’de konaklama tesisi sayısı da 500’ün üzerindedir. Özellikle okyanus manzaralı odalardan oluşan bu tesislerin fiyat aralıkları ise 145 ile 22,000 TL arasında değişmektedir. Kısaca tatminkâr ücretler ödeyerek bölgede kusursuz bir konaklama imkânı bulabilirsiniz. Konaklama noktaları bu takımadalardan genellikle Hulhumale, başkent Male, Thoddoo, Maafushi ve Ukulhas gibi belli başlı bölgelerinde toplanmıştır. Bu tesislerin hemen hemen hepsi okyanus manzaralı ya da tam olarak okyanus üzerinde bulunmaktadır.

Maldivler İklimi

Bölge genel anlamıyla Tropik muson ikliminin etkisi altındadır. Ülke genelinde yılın 12 ayı hava sıcaklıkları genellikle 26 ila 32 derece arasında değişmekte olup, sıcaklık değerleri yıl genelinde oldukça yüksektir diyebiliriz. Neredeyse hiç yağmur yağmayan ülkede, yılın sadece 3 günü yağışlı geçmektedir. Bu özellik de elbette ki başlıca bölgeyi ziyaret etmek isteyen turistlerin yüzünü güldürmektedir. Yıl boyu ısı ortalamasının yüksekliği ve yağış miktarının azlığı sebebiyle bölgede yılın hemen hemen her ayı talep miktarı oldukça üst sınırlardadır. Kısacası Maldivler’i gezmek isteyen seyahat severler için belirli aylık seyahat periyotlarından bahsetmek olanaksız olsa da nisan ve mayıs ayları seyahat için daha uygundur. Bölge özellikle balayı çiftleri tarafından çokça tercih edilmektedir.

Maldivler Hakkında Diğer Bilgiler

Maldivler Ulaşım

Ülkemiz üzerinden Maldivler Adası'na direkt uçuş seferleri bulunmamaktadır. Bu sebeple bölgeye ziyaretler ancak aktarmalı uçuşlarla sağlanabilmektedir. Bölgeye ulaşım için Dubai şehrine ya da Velena Uluslararası Havalimanı’na aktarma yapabilirsiniz. Ülkemiz üzerinde bölgeye ortalama varış süresi ise 14 saatlik bir zaman dilimine denk gelmektedir.

Maldivler Vize Politikası

Maldivler, ülkemiz vatandaşlarından diplomatik, hususi ve umuma mahsus pasaport sahiplerinden 30 güne kadarki konaklamalarında herhangi bir vize talep etmemektedir. Ancak yönetim politikası otel konaklamanıza ve dönüş uçak biletinizin olup olmadığına dikkat etmektedir. Sınırda herhangi bir problemle karşılaşmamanız için evraklarınızın tam olarak temin ettiğinizden emin olmanız gerekmektedir.

Hem tabii güzellikleri hem de yıl boyu süren sıcak iklimi sebebiyle tatil beldeleriyle donatılmış bu muazzam ülke, pek çok turistin gezilecek yerler listesinde üst sıralarda yer almaktadır. Bu turizm cenneti son zamanlarda yatırım anlamında da büyük sıçrayışlar yapmaktadır. Dünya çapındaki otel zincirlerinin pek çoğu gün geçtikçe ülkede sayısını arttırmaktadır.

Maldivler otel fiyatları

Anlaşılan o ki 500’ü aşkın tesis sayısı hızlı bir ivmeyle artmaya ve kendini katlamaya devam edecek gibi gözükmektedir. Öyle ki 150 adanın ismi “Otel Ada” olarak adlandırılmaktadır.

Güney Asya’nın gözdesi Maldivler, Hint Okyanusu kıyılarındaki muhteşem kumsalları ve düzenlenen turları ve balayı seçenekleriyle geniş bir fiyat skalasında hizmet veren tesislere sahiptir. Ada genelinde bulunan tatil köyleri özellikle tesisler arasında revaçta bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Hosteller, apart daireler, butik ve 5 yıldızlı oteller gibi seçeneklere sahip bu yerleşim beldesi, cüzi miktarlarda da pek çok tesisi bünyesinde bulundurmaktadır. Uygun fiyatlı tesis seçenekleri ise genellikle 145 Türk Lirası ile 325 Türk Lirası arasında değişmektedir.

Maldivler’in gözde adalarından Maafushi Adası’nda yer alan Royal Pearl Inn, eşsiz manzarası ve konumuyla oldukça uygun fiyatlı tesislerden biridir. Tesis en yakın kumsal olan Local ve Bikini Beach’e yaklaşık 5 dakikalık bir uzaklıkta konumlanmıştır. Ayrıca otelin çevresinde günün yorgunluğunu çıkarmanızı sağlayabilecek Rocket kafe ve yerel Pazar kültürü hakkında bilgi edinmenizi sağlayacak Aachaa Pazarı yer almaktadır. Özellikle genç çiftlerce tercih edilen tesisin yatak başlıkları bambu malzemeleriyle donatılmış ve son derece sade dizayn edilmiş odalardan oluşmaktadır. Boydan boya beyazla boyanmış duvarları, bambu ağacından yapılmış küçük detayları ile tesis tam anlamıyla tropikal bir havada hizmet vermektedir. 24 saat açık resepsiyonu, düz ekran televizyon sistemleriyle donatılmış odaları, modern banyoları, ücretsiz wifi erişimi, açık hava mobilyalarıyla donatılmış teras ve bahçesi, helal ve Asya usulü kahvaltı menüsü, ücretsiz park yeri, yürüyüş ve dalış turları ayrıca balık tutma hizmetleriyle tesisin gecelik fiyatı 145 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

en uygun otel fiyatları

Himmafushi Adası'nda bulunan Raalhu Lodge, bir konukevi olarak da adlandırabileceğimiz tesislerin başında gelmektedir. Dünya çapında sörf ve dalış aktiviteleriyle tanınmış Himmafushi Adası'nda bulunması, tesisin bu etkinliklere olan ulaşımının diğer adalara oranla daha kolay olmasına katkı sağlar. Yani tesis ünlü sörf ve dalış noktası Jail Break’e 3 dakikalık kısa bir mesafede yer almaktadır. Hulhumale Hastanesi ve Ferry Terminal Park'a 10 kilometrelik bir uzaklıkta bulunan bu tesis, Himmafushi Plajı’na da birkaç adımlık mesafede yer almaktadır. Klimalı ve televizyonlu odaları, süit banyosu, barbekü yapma olanağının da bulunduğu özel bahçesi, ilave ücrete tabi şnorkelle dalış, kano, sörf gibi aktivitelerinin yanı sıra akşam eğlenceleri ve yürüyüş turları, tesis bünyesinde bulunan kafesi, ücretsiz wifi erişimi, ücretsiz park yeri, bisiklet kiralama hizmeti ve her sabah sunulan kontinental kahvaltı menüsüyle tesisin gecelik konaklama fiyatı 150 TL civarlarındadır.

Ari Atoll Bölgesi'ndeki Ukulhas’ta yer alan Moodhu Inn, adada hizmet gösteren üç yıldızlı bir tesistir. Otel, Ukulhas Plajı’nın hemen yanında yer almaktadır. Bünyesinde enfes deniz ürünlerinin de servis edildiği tesisin iç dizaynı ise son derece sade bir görünümde dizayn edilmiştir. Ahşap malzemelerden yapılan mobilyaları, fayans yer kaplamaları ve modern banyosuyla tesis hem uygun fiyatları hem de bulunduğu konumla kendini ön plana çıkarmaktadır. Ücretsiz wifi erişimi, Asya ve İtalyan mutfağının hakim olduğu kahvaltı menüsü, özel plaj alanı, bahçe ve terası, ortak mutfağı, çocuklu ailelere yönelik olanakları, düğün süiti, dalış, kano ve sörflerin yapıldığı aktivite paketleri, happy hour ve canlı müzik gösterileri, spa, masaj ve fitness merkezi, elektrikli araç şarj istasyonun da bulunduğu özel otoparkı ve engelli konuklara yönelik sağlanan olanaklarıyla tesisin gecelik fiyatı sezonluk olarak farklılık göstermekle birlikte 150 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Bölgede bulunan diğer uygun tesis seçenekleri; Venturo Maldives, Zeestarinn-Maldives-Maafushi, Crystal Dhiffushi, Treehouse Maafushi, G 10 Beach Inn, Fushi Stay, Zest Cabana, Rasdhoo View Inn, Ocean Deluxe Inn ve Faza View Inn gibi tesislerdir.

Maldivler gerek sahip olduğu mükemmel coğrafi konumu gerekse bembeyaz kumlu kumsallarıyla pek çok yatırımcının gözde rotalarından biri haline dönüşmüştür. Hal böyle olunca yatırımcılar bölgede bir tesis zinciri oluşturmak için birbirleriyle yarışır hale gelmiştir. Daha önceki farklı bir ülke ya da bölgedeki hizmetlerinden memnun kalan müşteriler de genellikle bölgeye ziyaret etmeden önce bu otel zincirlerinin olup olmadığını dikkat etmektedirler. Genellikle bu lüks tesisler fiyat ve konfor seçeneklerine paralel olarak artış göstermektedir. Ada birçok ülkeyi sollayan 5 yıldızlı tesis sayısına sahiptir. 70’i aşkın 5 yıldızlı tesise sahip olan Maldivler ‘deki bu tesislerin fiyat aralıkları ise 365 ile 22,000 TL arasında farklılık göstermektedir. Bu lüks tesislerin pek çoğu Kuzey ve Güney Male Atolü’nde yer almaktadır.

Dharavandhoo Adası’nda yer alan ve Maldivler’in tek UNESCO korumalı biyosfer rezervi olan Dusit Thani Maldives, bünyesinde 94 villa ve rezidansı barındıran bir kara parçasıdır. Turkuaz bir lagünle çevrili havuzu ve mercan kayalıklarıyla doğal güzelliklerin insan yapımıyla birleştiği bu yapı, Dusit Hotels & Resorts zincirlerinin en şahane örneklerinden biridir. Bambu çatı kaplamalarıyla oluşan villaları, son derece modern dizayn edilmiş iç yapısıyla tesis, küçük bir ada parçacığının üzerinde yer almaktadır. Genel hatlarıyla tatil köyünün içerisinde dünya mutfağından lezzetlerin sergilendiği üç adet restoran bulunmaktadır. Ayrıca tipik klasik hizmetlerinin çok dışında yer alan Devarana Spa, altı farklı terapi merkeziyle çok farklı bir yapıda rahatlama olanağı tanımaktadır. Bin bir farklı mutfaktan lezzetlerinin sunulduğu restoranları, ücretsiz wifi erişimi, güneşlenme terası ve bahçesi, çocuklara özel olanakları, dalış, kano ve sörf gibi su sporları, canlı müzik gösterileri, bilardo ve masa tenisi aktiviteleri, spa, fitness ve yoga merkezi, özel yüzme havuzları, hamam ve saunası, Türkçe konuşan personelleri, havalimanına ulaşım sağlayan sürat tekne servisleri, muhteşem kahvaltı menüleriyle tesisin gecelik fiyatı 2,720 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Maldivler 5 yıldızlı oteller

Güney Male Atolü’nde yer alan OZEN by Atmosphere at Maadhoo A Luxury All-Inclusive Resort, ortalama fiyat ve puanlama açısından müşterilerinden geçer not almış son derece lüks bir tesistir. Tesisin iç tasarımı tropikal bir ülkede olduğunuzu hissettirecek ölçüde son derece canlı renklerle döşenmiştir. 49 adet bambu çatılı evlerin art arda dizilimiyle oluşan bu tatil köyü bünyesinde bulundurduğu çocuk oyun alanıyla da özellikle çocuklu ailelere yönelik geniş ölçüde hizmetler sunmaktadır. Ayrıca sürat teknesiyle tesis üzerinden Male Havalimanı’na da 45 dakikalık kısa bir sürede ulaşım sağlayabilirsiniz. Öne çıkan can alıcı noktalardan biri de tesisin bünyesinde bulunan bir restoranının akvaryumla çevrili olmasıdır. Tesisin bünyesinde Japon ve Hint mutfağının da dahil olduğu tam 5 adet restoran bulunmaktadır. Eğimli tavanlara sahip toprak tonlarındaki villalarında adım attığınız anda kendinizi muhteşem Maldiv sularında bulabilirsiniz. Teras ve bahçesi, ücretsiz wifi erişimi, dalış, kano, rüzgâr sörfü ve balık tutma aktiviteleri, canlı müzik gösterileri, akşam eğlenceleri ve animasyon kulübü, spa ve fitness merkezi, sauna ve masaj salonu, yoga dersleri ve anti alerjik odalarıyla tesisin gecelik fiyatı ortalama 15,500 Türk Lirası’ndan başlamakta olup, oldukça yüksek bir fiyat aralığındadır.

Kuzey Male Atolü'ndeki tropikal bir adada konumlanmış Kurumba Maldives, bölgede yer alan lüks tesislerden bir diğeridir. Boydan boya çevrelenmiş bembeyaz kumsalı ve Hindistan cevizi ağaçlarıyla Maldivler’in sıcak atmosferinin her zerresini bünyenizde hissedeceksiniz. Male Havaalanından tesise sürat teknesiyle yalnızca 10 dakikalık kısa bir sürede ulaşım sağlayabilirsiniz.Hulhumale Hastanesi ve Ferry Terminal Park'a ortalama 2,5 kilometrelik bir uzaklıkta bulunan bu tesisi Hint okyanusu çevrelemektedir. Tesisin bünyesinde 8 restoran ve 4 bar yer almaktadır. Restoranlarda dünyanın dört bir yanındaki yerel tatların en güzel örnekleri servis edilmektedir. Villalardan oluşan bu tesisteki odalar plaj manzaralı özel teraslarla inşa edilmiştir. bidelerin de dahil olduğu lüks banyoları, ücretsiz wifi erişimi, dünya mutfaklarının servis edildiği restoranları, verandası, bahçe ve terası, şnorkelle dalış, sörf ve kano sporları, film geceleri, masa tenisi ve bilardo gibi eğlenceli aktiviteleri, manikür, pedikür ve yüz bakım hizmetleri, fitness ve spa merkezi, masaj hizmetleri ve hamamı, yüzme havuzları, engelli bireylere yönelik tuvalet ve ulaşım imkanları, klimalı anti alerjik odalarıyla tesisin gecelik fiyatı 1050 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Toplam nüfusunun 10,000 kişiden oluştuğu Noonu Atoll (Noonu Mercanadası) bölgesinde bulunan Velaa Private Island, sunduğu hizmetler ve konumuyla son derece lüks bir tatil köyü. Tesisin sahibi ise bu adanın tamamını elinde bulundurmaktadır. Tesisin iç ve dış dizaynı tamamen Maldivler’i yansıtan özgün tasarımlar ve küçük nüanslarla oluşturulmuştur. Birkaç farklı villanın bir araya getirilmesiyle oluşturulan bu tatil köyü, beach pool house, beach pool villa ve ocean pool house gibi farklı tipteki villa yapılarıyla konuklarına hizmet sunmaktadır. Ayrıca tesiste bulunan havuz ve barbekü yıl boyu müşterilerine açıktır. Tesisin bünyesinde üç adet restoran bulunuyor. Güneşlenme terası ve bahçesi, özel lüks banyoları, ücretsiz wifi erişimi, golf sahası ve bilardo salonu, dalış ve kano gibi su sporları, film geceleri ve tenis sahası, fitness ve spa merkezi, sauna ve hamamı, yıl boyu açık yüzme havuzu, çocuk oyun alanları ve çocuk havuzu, helal ve glütensiz kahvaltı menüleri, tesis bünyesindeki mağazalar ve sigara içilmeyen, klimalı odalarıyla tesisin gecelik fiyatı 13,000 Türk Lirası gibi yüksek bir rakamdan başlamaktadır.

Bölge, diğer tatil beldelerine nazaran daha fazla lüks tesis sayısına sahip olduğundan dolayı bu tesisler arasındaki alternatifler de oldukça fazladır. Bölgede yer alan diğer 5 yıldızlı tesisler;Mirihi Island Resort, Milaidhoo Island Maldives, OBLU SELECT at Sangeli- All Inclusive, Baros Maldives, Hurawalhi Island Resort, Komandoo Island Resort & Spa, Emerald Maldives Resort & Spa-Deluxe All Inclusive, Fushifaru Maldives, Veligandu Island Resort & Spa, Huvafen Fushi, Angsana Ihuru, Naladhu Private Island Maldives ve Taj Exotica Resort & Spa'dır.

Bir bölgeyi ziyaret etmeden önce önceliğimiz çoğu zaman konaklama mekanları oluyor. Öyle ki nerede konaklanacağı kimi zaman ziyaretçileri strese sokabiliyor. Tesis alternatiflerinin bolluğu şüphesiz ki bu sıkıntının başlıca kaynaklarından biri.

Hem uygun fiyata hem merkezi konumda bulunan alternatifler arasından seçim yapmak için kimi zaman rezervasyon sitelerindeki müşteri memnuniyetine ve puanlamaya göz gezdirmemiz gerekebiliyor. İşte bu noktada önümüze booking.com ya da trivago gibi seyahat siteleri çıkıyor. Bu sitelerde genellikle yüksek puanlama müşteri memnuniyetiyle şekillendiğinden her zaman ilk tercih sebeplerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

En İyi Maldivler Otelleri

Booking.com üzerinden olduğu 9,7’lik yüksek puanlaması ve yüksek müşteri memnuniyetiyle Omadhoo Adası'nda yer alan Kirulhiya Maldives, bölgede yer alan eşsiz konaklama noktalarından biri. Beyaz ve krem tonlarının hâkim olduğu iç mekân tasarımıyla hem ferah bir yapıya hem de Hint Okyanusu’nu çevreleyen konumuyla oldukça şahane bir manzaraya sahip. Güler yüzlü personelleriyle konukları tarafından geçer not alan bu tesis bünyesinde Kirulhiya Cafe & Restaurant adında bir de restoran bulundurmaktadır. Male Havalimanı’na ortalama 77 kilometrelik bir uzaklıkta yer alan otel, bir konukevi formunda hizmet sunmaktadır. Barbekü yapma olanağının da bulunduğu bahçesi, şnorkelle dalış, kano ve balık tutma aktiviteleri, ücretsiz wifi erişimi, havuzu, klimalı sigara içilmeyen odaları ve 24 saat açık resepsiyonuyla tesisin gecelik fiyatı 230 TL civarlarından başlamaktadır.

Güney Male Atolü’nde yer alan şahane lagün manzarasına sahip Taj Exotica Resort & Spa, booking.com üzerinden aldığı 9,3’lük yüksek puanlamasıyla dünya standartlarında bir konaklama imkânı sunmaktadır. Tesiste 2 restoran ve 1 bar müşterilerine hizmet sunmaktadır. Tesisteki bambu detaylarını hem çatı malzemelerinde hem de iç tasarımda görebiliyoruz. Kaliteli ahşap malzemelerle döşenmiş mobilya ve parkeleri, lüks küvet ve banyo sistemleriyle tesis 5 yıldızlı lüks bir tatil köyü olmasının hakkını fazlasıyla vermektedir. Tesis Maldivler’in ünlü parkı Henveiru Parkına ve Ulusal Futbol Stadyumuna ortalama 7 kilometrelik bir uzaklıkta yer alıyor. Male havalimanından tesise ulaşım ise sürat tekneleriyle yaklaşık 15 dakikalık bir zaman diliminde gerçekleşiyor. Özel güneşlenme terasları ve balkonlarıyla tesis tam anlamıyla birinci sınıf kalitede bir hizmet anlayışına sahip. Ücretsiz wifi erişimi, modern banyoları, ek bir ücrete tabi olmadan yararlanabileceğiniz kano, dalış ve sörf gibi su sporu aktiviteleri, çocuk oyun alanı, animasyon gösterileri, bar ve tam pansiyon şeklinde hizmet sunan restoranı, elektrikli araç şarj istasyonundan oluşan park yeri, fitness ve spa merkezi, masaj salonu, açık ve kapalı yüzme havuzu, sigara içilmeyen odalarıyla tesisin gecelik fiyatı sezonluk olarak farklılık göstermekle birlikte 4570 Türk Lirası civarlarından başlamaktadır.

Tam anlamıyla sahil villaları diyebileceğimiz formda hizmet sunan Lily Beach Resort and Spa- All Inclusive, Güney Male Atolü’nde yer alan 9,4’lük puanlamaya sahip lüks bir tatil köyüdür. Tesisin kuşbakışı görünümü muazzam bir perspektifte inşa edilmiştir. Lüks villa ve süitlerden oluşan bu tatil köyü toplamda 2 adet açık havuzu, dalış merkezi ve 5 adet dünya mutfağından lezzetler sunan restorana sahiptir. Male Havalimanı’ndan tesis üzerine deniz uçağıyla yaklaşık 25 dakikalık kısa bir sürede ulaşım sağlayabilirsiniz.

En İyi Maldivler Otelleri 2

Özel verandalı villaların iç tasarımları ise birçok tatil köyünün aksine koyu tonlarda dizayn edilmiştir. Birinci sınıf ahşap parke ve mobilyalarla donatılmış tesisin banyoları ise muhteşem okyanus manzarasına sahiptir. Panoramik lagün manzaralı açık hava restoranları ise sizi bu dünyadan alıp gerçek bir tropikal cennete ulaştıracak. Güneşlenme terası ve bahçesi, ücretsiz wifi erişimi, dalış, kano, rüzgâr sörfü yapabileceğiniz spor aktiviteleri, canlı müzik gösterileri, aerobik dersleri ve çocuk oyun alanları, sabah, öğle ve akşam yemeği servisi yapan lüks restoranları, ilave ücrete tabi Türk hamamı ve buhar banyosu, spa ve fitness merkezi, yıl boyu açık yüzme havuzu, yoga dersleri, havuz barı ve çocuklu ailelere yönelik sunduğu hizmetlerle tesisin gecelik fiyatı 3860 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Köpekbalıklarının yıl boyunca mesken tuttuğu Dhigurah Adası’nda yer alan Dhiguveli Maldives, booking.com üzerinden 9,5’lik bir puanlama alan konukevi formunda hizmet sunan bir tesistir. Tesis Maldivler’in tipik tatil köyü formundan sıyrılıp bir apartman yapısı şeklinde dizayn edildiği için farklı bir konaklama seçeneği arayanlar için son derece cazip bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. İsmini bulunduğu adadan alan tesis, Güney Ari Atolü’ndeki en uzun ada üzerine konumlanmıştır. Tesisin iç dizaynı turkuaz ve mavi tonlarında döşenmiş olup, tam anlamıyla tropikal bir havanın yansımasını oluşturmaktadır. Maldivler’in şahane gün batımının eşliğinde bir yandan içkinizi yudumlarken bir yandan da manzaranın tadını doyasıya çıkarmanızı sağlayan restoranıyla tesis, çok da fazla olmayan meblağlarda mükemmel bir tatil geçirmenin fırsatlarını ziyaretçilerine sunmaktadır. Güneşlenme terası ve tesise özel plajı, bahçesi, modern banyoları, ücretsiz wifi erişimi, ek ücrete tabi dalış, kano ve sörf gibi su sporları, çocuk dostu büfesi, tüm öğünlerin servis edildiği manzaralı restoranı, spa ve masaj olanakları, yüzme havuzu ve klimalı, sigara içilmeyen odalarıyla tesisin gecelik fiyatı ortalama 590 TL civarlarından başlamaktadır.

Bölgede yüksek puanlama alan diğer tesisler; Araamu Holidays & Spa, Tranquila Maldives, Ari heaven Thoddoo Maldives, Drift Thelu Veliga Retreat, The St. Regis Maldives Vommuli Resort, Paguro Villa, Makunudu Island, Holiday Cottage Thoddoo, Maldives, Sunrise Inn, Thundi Guest House ve Samann Grand'tır.

Günümüzde dünya çapında her geçen gün bir yenisinin eklendiği butik oteller pek çok ziyaretçinin başlıca tercih sebeplerinden biri haline gelmiştir. Bunda şüphesiz ki lüks otel zincirlerinin boyu aşan fiyat politikaları etkili olmuştur. Günümüzde artık butik oteller hizmet yönünden basamak atlamış kendilerini en az lüks otel zincirleri kadar geliştirmiş ve bu gelişimi en uygun fiyatlandırmalarla müşterilerine sunmaya başlamıştır. Maldivler için ucuz bir ülke ibaresini ne yazık ki kullanmak olanaksızdır. Özellikle lüks otel zincirleri ülkede yoğun olarak varlıklarını sürdürmekte olsa da butik otellerin filizlenmesiyle bu lüks anlayış bir nebze de olsa kırılmış ve uygun fiyatlı tesis arayanların yüzünü güldürecek hale gelmiştir.

Fuvahmulah Adası’nda yer alan ve avuç içi anlamına gelen bu bölgede bulunan Marina Boutique Hotel, bölge genelinde sıklıklar tercih edilen butik otellerden biridir. Konukevinin bulunduğu bina küçük bir yazlık evini andıran formda oluşturulmuştur. Krem ve toprak rengi tonlarının hâkim olduğu iç mekân dizaynı ve modern görünümüyle tesis, Fuvahmulah Havaalanı’na araçla 5 dakikalık bir uzaklıkta yer almaktadır. Ancak başkent Male Havalimanı’na tesis üzerinden varış ortalama 70 dakikaya tekabül ettiğinden çok da yakın olarak adlandırabileceğimiz bir noktada bulunmamaktadır. Tesisin çevresinde bulunan pazar ve lokantalara yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Dalış merkezlerinden biri olan Fuvahmulah Dive School ise tesise yalnızca birkaç adımlık uzaklıkta bulunuyor. Tesise ulaşım yalnızca iç hat ulaşım yoluyla sağlanmaktadır. Ücretsiz banyo malzemeleriyle donatılmış özel banyosu, teras ve bahçesi, şnorkelle dalış merkezi, ek ilave ücretle yararlanabileceğiniz balık tutma aktiviteleri, ücretsiz wifi erişimi, açık büfe kahvaltısı ve ücretsiz özel park yeriyle tesisin gecelik fiyatı 950 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Maldivler Butik Oteller

Başkent Male’de bulunan Sala Boutique Hotel, özellikle çiftler tarafından oldukça revaçta olan bir butik oteldir. Merkeze ortalama 500 metrelik bir uzaklıkta bulunan tesis, Maldiv Parlamentosu'nun hemen bitişiğinde yer almaktadır. Bünyesinde Tayland ve İtalyan restoranının bulunduğu tesis, tipik Asya tasarımıyla döşenmiştir. Tesisteki bu Asya esintilerini tablolardan kırlentlere kadar her bir küçük detayda görmeniz mümkündür. Tesis 1989 yılında yapımı tamamlanan Cumhuriyet Meydanı ve önceleri kraliyet saray bahçesi olarak kullandığı zamanla halka açık bir parka dönüştürülen Sultan Park’a da 4 dakikalık kısa bir mesafede yer almaktadır. Ayrıca tesis üzerinden yürüyerek ülkenin ilk ulusal müzesi Ulusal Müze’ye ve Henveiru Parkı’na da ulaşım sağlayabilirsiniz. Tesise en yakın plaj ise bembeyaz kumsalıyla Artificial Beach’tir. Tesisin en önemli detayı ise havalimanından otele ulaşım için herhangi bir ek ücret talep etmemesidir. Özel banyosu, ücretsiz wifi erişimi, ekstra uzun yatakları, açık hava terası, restoran ve mini barı, merkezi konumu, özel sigara içilebilir alanı ve klimalı odalarıyla tesisin gecelik konaklama ücreti 920 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Dhigurah Adası’nda yer alan Boutique Beach All Inclusive Diving Hotel, dalış yapma imkânı da tanıyan sahip olduğu modern tasarımıyla eşsiz bir butik oteldir. Daha çok konukevi tarzında hizmet gösteren bu otelin sahil şeridi, köpekbalığı ve vatozlara ev sahipliği yapmaktadır. Hem butik otel arayanlara hem de dalış yapma imkanına sahip olmak isteyenlere bu tesis için tam aradığınız bir konaklama noktasıdır, diyebiliriz. Tesis South Ari Atoll Marine Protected Area- Whale Shark, yani köpekbalıklarının koruma altına alındığı özel dalış bölgesine ortalama 1 kilometrelik bir uzaklıkta yer almaktadır. Hint Okyanusu’na ve lagünlere bakan teras restoranı, Maldivler’in şahane tropikal atmosferini gözler önüne seriyor. Maldivler’in favori dalış yerlerinden biri olan Kudarah Thila'ya ise tekneyle ortalama 10 dakikalık bir sürede varış sağlayabilirsiniz. Tesisin bünyesinde yer alan BB Cafe and BB Heaven adlı restoranda ise Avrupa mutfağının en gözde lezzetleri servis edilmektedir. Güneşlenme terası ve bahçesi, ücretsiz wifi erişimi, dalış için harika konumu, sörf ve kano hizmetleri, film geceleri ve yürüyüş turları, plajı, animasyon gösterileri, masaj ve spa hizmetleri, hamamı, yüzme havuzu, çocuk dostu büfesi, ısıtmalı ve klimalı odalarıyla tesisin gecelik fiyatı 2,520 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Hulhumale merkezine ortalama 600 metrelik bir uzaklıkta bulunan Rivethi Beach Hotel, Maldivler’in gözde butik otellerinden biridir. Male Uluslararası Havalimanı’na 12 kilometrelik bir uzaklıkta yer alan bu tesis, hem konumuyla hem de tasarımıyla göz kamaştırıcı bir yapıda hizmet sunmaktadır. Tesisin odaları daha çok gül kurusu ve koyu turuncu tonlarında döşenmiş olup, tropikal bir havanın çok daha dışında olsa da oldukça ferah ve moderndir. Tesisin yakınlarında bulunan Hulhumale Plajı sadece birkaç adımlık bir uzaklıkta yer alıyor. Tesis üzerinden yürüyerek 20 dakikalık bir sürede Ferry Terminal Park’a ve Hulhumale Hastanesi’ne ulaşım sağlayabilirsiniz. Tesis bünyesinde dünya mutfağından lezzetlerin sunulduğu RB Restaurant adında bir de restoran bulunmaktadır. Ayrıca restoranda yerel Maldiv yemeklerinden de bolca servis edilmektedir. Modern banyoları, ücretsiz wifi erişimi, teras ve bahçesi, ücretsiz otopark noktası, restoranı, tesis dışında dalış yapmanıza olanak tanıyan noktaları, sörf ve kano hizmetleri, çocuk oyun alanı, badminton ve tenis ekipmanları, fitness ve spa merkezinin yanı sıra sauna ve masaj hizmetleri, manikür/pedikür gibi güzellik hizmetleri, ücretsiz havaalanı servisi, engelli bireylere uygun tuvaletler, günlük kat hizmetleri ve sigara içilmeyen odalarıyla tesisin gecelik fiyatı 515 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.(Sezonluk ve kurlara bağlı olarak farklılık gösterebilir.)

Bölgede yer alan diğer butik oteller; h78, Hotel Ocean Grand at Hulhumale, Crystal Sands, Kaani Beach Hotel, The Somerset Hotel’dir.

1200 ada takımından oluşan Maldivler’de yalnızca 281 tanesi insan yerleşimi için elverişli olup, diğer takımadalarda herhangi bir yerleşim sağlanmamıştır. Bu 281 adanın merkezi idaresi başkent Male Adası’ndan oluşmaktadır. Merkezi sınırlar başkentten sonra Hulhumale ve Maafushi adaları çevresinde toplanmıştır. Bu adalarda Male Adası’nın bir alt kolları olarak yönetilmektedir. 20 adet atolden oluşan Maldivler’in idari birimleri de bu 20 atolden sağlanmaktadır. Cuma Camisi, Bağımsızlık Meydanı, Ulusal Müze ve Sultan Parkı başkent Male’deki en önemli tarihi yapılardan bazılarıdır.

Şehir merkezine birkaç dakikalık uzaklıkta bulanan The Somerset Hotel, Male Adası’nın en gözde konaklama mekanlarından biridir. Araçla ortalama 15 dakikada Velana Uluslararası Havalimanı'na ücretsiz transfer imkânı tanıyan bu tesis hem merkezi konumu hem de modern iç yapısıyla birçok turistin başlıca konaklama seçeneklerinden biridir. Balık Pazarı, Sultan Parkı ve Ulu Cami (Grand Mosque) 5 dakikalık bir uzaklıkta bulunan bu tesis, Ulusal Müze’ye de 50 metrelik bir uzaklıkta yer almaktadır. Helal, glütensiz kahvaltı menüsü, ücretsiz wifi erişimi, tam pansiyon restoranı, açık hava mobilyalarının bulunduğu bahçesi, dalış, kano ve rüzgâr sörfü gibi spor aktiviteleri, çocuk dostu büfesi, atıştırmalık barı, fitness merkezi, modern banyoları ve klimalı odalarıyla tesisin gecelik konaklama fiyatı 910 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Tipik otel odalarından bunalıp farklı bir atmosferde konaklama imkânı arayanlar için Samann Grand Otel, tam olarak bu standartlarda bir tesis. Tesis Cumhuriyet Meydanı ve Henveiru Parkı’na sadece 10 dakikalık bir uzaklıkta yer alıyor. Tesis üzerinden yürüyerek Sultan Park ve Ulusal Müze’ye de ulaşım sağlayabilirsiniz. Çevresinde birçok kafe ve restoranın yer aldığı otelin iç tasarımı oldukça çağdaş ve yalın. Toprak tonlarının hâkim olduğu iç yapı, göz yormayan biçimde oldukça kaliteli ahşap malzemelerinden dizayn edilmiştir. Tesise en yakın kumsal olan Artificial Beach ise ortalama 300 metrelik bir uzaklıkta yer almaktadır. Tesiste The Cloud Restaurant adında gerçek bir tasarım harikası restoran bulunmaktadır. Bidenin de dahil olduğu süit banyoları, ücretsiz wifi erişimi, engelsiz duşa kabin sistemleri, okyanus manzaralı odaları, şnorkelle dalış, sörf ve kano gibi spor aktiviteleri, temalı akşam yemeği geceleri, yürüyüş turları, balkon ve terası, çocuk menüleri ve yol üzeri park yerleriyle tesisin gecelik konaklama fiyatı 655 Türk Lirası’ndan başlayıp 800 Türk Lirasına kadar uzanmaktadır.

Maldivler Merkez Otelleri

Hulhumale'de yer alan Paralian Hulhumale, modern yapısı ve konumu itibariyle son derece merkezi bir tesistir. Tesis Hulhumale Hastanesinin hemen arka sokağında yer almaktadır. Ayrıca tesis üzerinden yürüyerek yaklaşık 11 dakikada Ferry Terminal Park’a ulaşım sağlayabilirsiniz. Çevresinin yerel marketler ve balık pazarlarıyla örüldüğü bu tesisin iç dizaynı ise tam anlamıyla Maldivler’in havasını yansıtan tropikal bir tarzda ilerlemektedir. Laminant parkeleri, krem ve kiremit tonlarının hâkim olduğu döşemeleri ve okyanus manzaralı balkonlu odalarıyla hem merkez noktasından hem de kıyı şeridinden uzak kalmayacağınız oldukça iyi bir lokasyonda hizmet sunmaktadır. Her sabah servis edilen kontinental kahvaltı servisi, ücretsiz wifi erişimi, bide ve engelsiz duşa kabin sistemleri, süit banyosu, teras ve bahçesi, dalış, kano ve sörf gibi su sporları, balık tutma aktiviteleri, restoran ve mini barı, ücretsiz otopark yeri ve günlük kat hizmetleriyle tesisin gecelik konaklama ücreti 550 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Egzotik tonlarla boyanmış duvarları, kaliteli ahşap malzemelerden yapılmış mobilyalarıyla Hulhumale Adası’nda yer alan h78, bölgede konukevi formunda hizmet sunan tesislerden biridir. Ferry Terminal Park ve Hulhumale Hastanesi’ne 20 dakikalık bir uzaklıkta bulunan bu tesis, Eastern/ Hulhumale Plajı’nın hemen yanı başında yer alır. Otel, Male Uluslararası Havaalanı'na araçla 10 dakikalık uzaklıkta bulunmaktadır. Çeşitli restoran ve marketlerle çevrelenmiş çevresiyle otelin rezervasyonu 24 saat aktif olarak hizmet vermektedir. Ücretsiz wifi erişimi, bidenin de dahil olduğu küvet veya duş seçenekleri, şehir manzaralı odaları, şnorkelle dalış, kano ve sörf aktiviteleri, spa ve fitness merkezi, masaj ve güzellik hizmetleri, havuzu ve havaalanı hizmeti, klimalı odaları ve ücretsiz otopark yerleriyle tesisin gecelik konaklama fiyatı 550 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Maafushi'de hizmet sunan Velana Blu Maldives, tipik balkonlu yapısıyla adeta bir yazlık evi andıran görünümdedir. Bikini Plajı’na 250 metrelik uzaklıkta konumlanmış tesisin, iç tasarımı kırık beyaz tonlarında döşenmiş olup, son derece sade bir tasarımdadır. Modern aydınlatmalarla döşenmiş odaların çoğu okyanus manzaralıdır. Tesisin bünyesinde Kaalama Restaurant adında dünya mutfağından lezzetlerin servis edildiği bir restoran bulunmaktadır. Tesisin tüm odaları klima ve gardıroplarla döşenmiştir. Çeşitli Pazar ve restoranlarla çevrili çevresi ve denize sıfır manzarasıyla bölgedeki en iyi konumlardan birinde bulunan bu tesis, ziyaretçilerine ücretsiz bisiklet sürme keyfini sunmaktadır. Küvet veya duş sistemli özel banyoları, açık hava mobilyalarıyla döşenmiş teras ve bahçesi, dalış, kano ve rüzgâr sörfü gibi su sporları aktiviteleri, ücretsiz wifi hizmeti, engelli bireylere yönelik ulaşım kolaylıkları, çocuk dostu büfesi, klimalı ve sigara içilmeyen odaları, restoran ve mini barı, günlük kat hizmetleriyle tesisin gecelik fiyatı 305 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Bu bölgelerde yer alan diğer merkezi tesisler; Kokaa Maafushi, Kaani Beach Hotel, Ethereal Inn, Arena Beach Hotel, Kuredhi Beach Inn, WhiteShell Island Hotel & Spa, Express Inn at Hulhumale, Island Beach House, House Clover Hana, Coral Grand Beach & Spa, Hathaa Beach Maldives, Novina, Mookai Hotel, Hotel Octave Maldives, Six in One, The Vinorva Maldives, The Park House ve Hulhule Island Hotel'dir.

Birçoğumuzun aklına balayı tatilinden bahsettiğimizde hemen Maldiv Adaları gelir. Özellikle gelin adayları için Maldivler ’de balayı tatili oldukça cezbedici bir fikirdir. Bu yüksek talebin farkına varan birçok seyahat firması balayı turları ve indirimli kampanyalar düzenlemektedir. Dingin Hint Okyanusu, bembeyaz kumsalı ve leziz tatlarıyla dünya üzerindeki sayılı güzelliklere sahip bu tropikal ada, her şeyden izole bir balayı tatilinin kapılarını aralamaktadır. Ayrıca erken rezervasyon fırsatlarıyla balayı tatilinizi oldukça uygun bir fiyata tamamlayabilirsiniz.

Fushifaru Adası’nda yer alan Fushifaru Maldives, yeni evli çiftlerce en fazla rağbet gören tesislerden biridir. Lhaviyani Atölü'nün doğu kesiminde yer alan bu küçük adaya deniz uçağı ile 35 dakikalık kısa bir sürede ulaşım sağlanabilir. Klasikleşmiş bambu çatılı yapılar burada da karşımıza çıkmaktadır. Fushifaru Kandu dalış bölgesi, ulusal bir Deniz Koruma Alanı olarak son derece itinayla korunmaktadır. Tesisten birkaç metrelik uzaklıkta üç adet farklı dalış noktası bulunmaktadır. Öyle ki ülkenin simgesel dalış noktalarından biri olan Fushifaru Thila, ziyaretçileri tarafından oldukça rağbet görmektedir.

Birçok farklı egzotik balık türü ve deniz canlısının ev sahipliği yaptığı bu mükemmel ada, Maldivler ’in eşsiz tabii güzelliğini nezih bir ambiyansla birleştirmiştir. Tesisin bünyesinde hem yerel hem de Fransız, Asya mutfağından tatların sunulduğu üç adet restoran yer almaktadır. Ücretsiz wifi erişimi, dalış, kano ve sörf gibi su sporları, düğün süiti ve balayı odaları, badminton ve masa tenisi, canlı müzik gösterileri ve Happy Hour günleri, film geceleri, güneşlenme terası ve bahçesi, modern banyoları, fitness ve spa merkezi, yoga dersleri, güzellik hizmetleri, hamamı, açık yüzme havuzu, bar ve restoranıyla tam anlamıyla yeni evli çiftlere hitap eden tesisin gecelik konaklama ücreti oda tiplerine göre farklılık göstermekle birlikte 2,815 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Maldivler Balayı Otelleri

Balayı çiftlere özel paketleriyle Güney Male Atolü'nde yer alan COMO Cocoa Island (Kakao Adası), tam anlamıyla göz kamaştırıcı bir tatil köyüdür. Maafushi Adası’nda bulunan bu tesis, odaları son derece sade dizayn edilmiş olup genellikle ambiyansa uygun olarak beyaz ve tonlarında döşenmiştir. Boydan boya beyaz nevresim takımları ve mobilya kaplamaları ile gerçek bir cenneti andıran ambiyansı, adım attığınız andan itibaren denizle buluşmanızı sağlayan verandasıyla tesis isminin hakkını gerçekten vermektedir. 33 adet villayı içinde barındıran bu tesis, romantizm dolu konseptiyle günümüzdeki balayı otelleri listelerine baş sıralarda girmeye hak kazanmıştır. Ayrıca tesiste yoga dersleri, tedavi programları ve spor salonu gibi hem rahatlatıcı hem de dinlenmeye yönelik programlar sunulmaktadır. Male Havaalanı’na sürat teknesiyle 40 dakikalık bir sürede ulaşım imkanı sunan tesisin bünyesinde bir restoran ve bar bulunmaktadır. Restoranda genellikle yerel yemekler ve Hint yemekleri servis edilmektedir. Lüks banyoları, terası ve bahçesi, nam salmış dalış noktaları, kano ve sörf gibi spor aktiviteleri, kütüphanesi, akşam eğlenceleri, temalı yemek geceleri, ücretsiz wifi erişimi, engelli bireylere yönelik ulaşım kolaylığı, çocuklara yönelik hizmetleri, bar ve restoranı, fitness ve sauna merkezi, yoga dersleri, jakuzi ve açık yüzme havuzu, spa ve güzellik hizmetleri, balayı süitleri ve özel ses yalıtımlı odalarıyla tesisin gecelik fiyatı standart oda seçenekleri için 5792 – 16022 Türk Lirası arasında değişmektedir.

Kuzey Thiladhunmathi Mercan Adası olarak bilinen Haa Alif Atoll'un başkenti Dhidhdhoo Adası’nda bulunan Hideaway Beach Resort & Spa, bölgede birinci sınıf kalitede hizmet sunan tesislerden biridir. Çiçeği burnunda yeni evli çiftlerce oldukça gözde olan bu tesisin dışındaki diğer bölgeler genellikle tropikal ağaçlarla kaplı olup yapılaşmamış alanlardır. Tesisin iç tasarımında duvarlar açık yeşil tonlarında boyanmış olup, zemin koyu renkli ahşap parkelerle donatılmıştır. Geniş havuzlu villalarıyla plaja doğrudan ulaşım sağlanabilmektedir. Balıkçılık ve dalışla ilgilenenler için tesisin bulunduğu konum pek çok elverişli noktaya sahiptir. Çiftler için özel dizayn edilmiş okyanus üzerinde iki kişilik yemek yerleri ve balayı süitleriyle tesis tam anlamıyla yeni evli çiftlere hitap etmektedir. Tesisin bünyesinde havuz kafesinin de dahil olduğu 4 adet restoran bulunmaktadır. Restoranda genellikle deniz ürünleri ve yerel mutfaktan tatlar servis edilmektedir. Tesise yaklaşık 20 kilometrelik bir uzaklıkta Utheeme Palace adında bir kayak teleferiği de bulunmaktadır.

Sürat teknesiyle Male Uluslararası Havaalanı'ndan Hanimadhoo Uluslararası Havaalanı'na ortalama 50 dakikada, Hanimadhoo Uluslararası Havaalanı'ndan tesise ise yaklaşık 15 dakikada ulaşım sağlanabilir. Son derece lüks banyo ve tuvaletleri, ücretsiz wifi hizmeti, teras ve bahçesi, su parkı ve dalış noktaları, sörf ve kano gibi ekstrem spor aktiviteleri, canlı müzik gösterileri, happy hour ve gece kulübü, su kaydırağı sonsuzluk havuzu, havuz barı, manikür/pedikür gibi güzellik hizmetleri, ilave ücrete tabi Türk Hamamı ve buhar banyosu, spa, jakuzi ve masaj hizmetleri, fitness ve sauna merkezi, bar ve restoranı, 24 saat hizmet veren resepsiyonu, sigara içilmeyen odaları ve balayı odalarıyla tesisin gecelik konaklama fiyatı 3800 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Bölgede yer alan diğer balayı otelleri; Shangri-La's Villingili Resort and Spa, Maldives, Niyama Private Islands Maldives, Soneva Fushi, Conrad Maldives Resort & Spa Rangali Island, LUX* South Ari Atoll.

Günümüzde hızla artan talep doğrultusunda yükselişe geçen apart oteller, tipik otel resmiyetinden sıyrılmış klasik bir apartman dairesi şeklinde hizmet veren yapılardır. Kendilerini ev ortamının samimiyetinde hissetmek isteyen müşterilerce ilk tercih olan apart daireler, hem uygun fiyatlandırmalarıyla hem de kendin pişir kendin ye hizmetleriyle pek çok ziyaretçiyi bu yapılara çekmektedir. Genellikle konukevi olarak da adlandırılan bu tesislerin iç tasarımı klasik bir apartman dairesi biçiminde dizayn edilmiştir. Bölgede her geçen gün artan yeni yapılarıyla 90 küsür apart otel yer almaktadır.

Thulusdhoo Adası’nda yer alan ve merkeze ortalama 200 metrelik bir uzaklıkta bulunan Eden Blue, bölgedeki en popüler konukevlerinden biridir. Ortak bir salon ve terasa sahip olan tesisin iç dizaynı tipik bir apartman dairesi görünümündedir. Tesis, Bikini Plajı’na 250 metrelik bir uzaklıkta yer almaktadır. En yakın havaalanı olan Male havaalanı ise ortalama 25 kilometrelik bir uzaklıkta konumlanmıştır. Tesis apart daire olduğundan kendine özel bir mutfağa sahiptir ancak mutfağı kullanmak istemeyenler tesiste bulunan restorandan yararlanabilirler. Bidenin de dahil olduğu özel banyoları, dalış noktaları, tesis bünyesinde bulunan su sporları merkezleri, temalı akşam yemekleri, canlı müzik gösterileri, engelli bireylere yönelik alçaltılmış lavabo ve tuvalet seçenekleri, ek ücrete tabi masaj hizmetleri, mutfak ve oturma salonu, bahçe ve terası, ücretsiz otopark yerleri ve çocuklara yönelik uygulamalarıyla tesis dört dörtlük bir hizmet sunmaktadır. Tesisin en önemli dezavantajlarından biri wifi hizmetinin olmamasıdır. Tüm bu hizmetleri konuklarıyla paylaşan otelin gecelik konaklama ücreti ise 1,415 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Maldivler Apart Otelleri

Male şehir merkezine ortalama 2 dakikalık bir uzaklıkta yer alan Hotel Octave Maldives, farklı tasarımıyla göz dolduran bir tesis. Popüler alışveriş merkezi ve yemek bölgelerine kolay ulaşımın sağlanabildiği bir noktada yer alan bu otel, Ulusal Müze ve Sultan Park’a birkaç dakikalık uzaklıkta yer almaktadır. Tesis üzerinden Rasfannu Plajı’na yürüyerek ulaşım sağlanabilir. Male Uluslararası Havalimanı’ndan tesise çift yönlü ücretsiz ulaşımın sağlandığı bu tesis, bünyesinde Olive Restaurant adında bir restoran da bulundurmaktadır. Otelin iç mekân tasarımı günümüzün modern mobilyalarıyla donatılmış olup, nostaljik bir havadan ziyade sade ama tam anlamıyla bir ev havasını yansıtmaktadır. Süit banyoları, ücretsiz wifi erişimi, mutfak alanları, restoranı, ek ücrete tabi dalış ve yürüyüş aktiviteleri, çamaşırhanesi, kablolu yayın kanalları, ada manzaralı odaları, uyandırma servisi ve sigara içilmeyen odalarıyla tesisin gecelik konaklama fiyatı 355 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Huhulmale Adası’nda yer alan ve merkeze 6 kilometrelik bir uzaklıkta konumlanmış Airport Beach Hotel, bölgede yer alan son derece lüks apart otellerden biridir. Male Uluslararası Havaalanı'na sadece 4 kilometrelik bir uzaklıkta konumlanmış tesisin Türkçe karşılığı da “Havaalanı Plaj Oteli” anlamına gelmektedir. Okyanusun tam yakınlarında konumlanmış bu tesisin hem dış hem de iç tasarımı oldukça moderndir. Tesis üzerinden yürüyerek 500 metrelik bir uzaklıkta bulunan Huhulmale Hastanesi’ne ve Ferry Terminal Park’a ulaşım sağlayabilirsiniz. Otelin dış cephesi gece neon ışıklandırmalar kullanılarak aydınlatılmakta ve odaların bu aydınlatma sistemleri tavan boşluklarında da kullanılmaktadır. Beyaz ve gri tonların hâkim olduğu iç mekân döşemesi, kaliteli parkelerle kaplanmış zeminleri ve mini mutfağıyla hem lüksün hem de bir ev ortamının tüm ana hatlarını bu tesiste gözlemleyebilirsiniz. Her ne kadar odalarda mini bir mutfak bulunsa da tesisin kendine ait oldukça şık bir restoranı bulunmaktadır. Bu restoranda dünya mutfağının tüm tatlarına erişebilirsiniz. Lüks banyo ve nevresim takımları, restoran ve atıştırmalık barı, açık hava mobilyalarıyla döşenmiş teras ve bahçesi, ücretsiz wifi erişimi, mutfağı, su parkı, dalış, kano ve sörf noktaları, gece kulübü ve canlı müzik gösterileri, pub gezileri ve yürüyüş turları, fitness ve sauna merkezi, spa ve güzellik hizmetleri, yıl boyu açık yüzme havuzu, çatı havuzu, su kaydırağı, çocuklu ailelere yönelik güvenlik hizmetleri ve ses yalıtımlı özel aile odalarıyla tesisin gecelik fiyatı 630 Türk Lirası olup, sunduğu imkanlara oranla oldukça iyi bir miktardır.

Fuvahmulah Adası’nda yer alan Endhaa, Haanaari Higun, Maldivler ’de sadece iki adet bulunan tatlı sulu gölü Bandaara Kilhi Gölü’ne 500 metrelik bir uzaklıkta konumlanmıştır. Tesisin iç tasarımı ve döşemelerinde kırık beyaz tonları kullanılmıştır. Modern ve şık tasarımın hâkim olduğu tesisin etrafında pek çok yemek alanı ve kafe yer almaktadır. Ayrıca tesiste bir de alakart menünün servis edildiği bir restoran bulunmaktadır. Tesisin içerisinde çocuklu aileleri düşünerek tasarlanmış bir çocuk oyun alanı da yer almaktadır. Tesisin dış cephesi bir apartman dairesi gibi değil, yazlık bir evi anımsatan biçimde zemin katta olup verandalarla döşenmiştir. Şık ve küçük bir işletme olarak hizmet veren bu konukevi evcil hayvan konaklamasına izin vermemektedir. Mülkiyet, bahçe ve ada manzarasına sahiptir. Ücretsiz banyo malzemelerini içeren banyoları, ücretsizi wifi hizmeti, kapalı otopark hizmeti, bahçesi, tesis dışarısında yer alan su parkı, dalış ve balık tutma noktaları, restoranı, odaya kahvaltı servisi, mutfağı, oturma salonu, bebekler ve çocuklar için güvenlik kapıları, yürüyüş ve bisiklet turları, sigara içilmeyen klimalı odaları ve günlük kat hizmetiyle tesisin gecelik fiyatı 220 Türk Lirası gibi gayet cüzi bir miktardan başlamaktadır.

Hosteller genellikle yurt odalarına benzer şekilde yatakhane sistemiyle tasarlanmış tesislerdir. Genellikle karma ya da kadın, erkek ayrı olarak hizmet göstermektedir. Maldivler genelinde hostel sayısı genel ortalamanın oldukça altında kalmıştır. Merkezi konum olarak son derece uygun bölgelere yerleştirilmiş bu hosteller, ne yazık ki bölgede tatil köyleri ve beş yıldızlı tesisler kadar ses getirememiştir. Ancak cüzi miktarlardaki konaklamayla bu muazzam tropikal manzaranın tadını doyasıya çıkarmak isteyenlere ilk tercih edebileceğimiz seçeneklerden biri şüphesiz ki hosteller olacaktır.

Vaavu Atoll Adaları’nın en kuzeyi Fulidhoo Adası’nda yer alan Seena Inn, büyüleyici manzarası ve güler yüzlü personeliyle oldukça gözde bir hosteldir. İki yataklı ve dört yataklı karma yatakhane sistemiyle hizmet sunan bu hostelin dış dizaynı tıpkı bir yazlık apartman katlarını andıran biçimde tasarlanmıştır. Hostelin odaları ise genellikle koyu tonlarda döşenmiş olup, sade ve şıktır. Özel bir plaj alanıyla çevrili tesis, Maafushi Adası’na 3,5 kilometrelik bir uzaklıkta yer almaktadır. Kontinental, Asya usulü açık büfe kahvaltısı, ortak banyo ve tuvaletleri, ücretsiz wifi erişimi, evcil havyan konaklamasına verilen yönetmelik izni, şnorkelle dalış ve kano kiralama noktaları, animasyon ekibi ve canlı müzik gösterileri, happy hour ve temalı akşam yemekleri, tesis bünyesinde bulunan kafe ve restoranı, hamamı, engelli bireylere yönelik sağlanan hizmetleri, ücretsiz otoparkı ve klimalı, anti alerjik odalarıyla hostelin gecelik konaklama ücreti sezonluk olarak farklılık göstermekle birlikte 330 ile 506 Türk Lirası arasında değişmektedir.

Maldivler hosteller

Maldivler ’in Thulusdhoo Adası’nda yer alan Sea Retreats Thulusdhoo Guesthouse, ada merkezine yaklaşık 200 metrelik bir uzaklıkta yer alan son derece şirin bir hosteldir. Tesisin iç dizaynı tipik hostel sadeliğinden nasibini almış oldukça yalın bir biçimde döşenmiştir. Bir konukevi olarak da adlandırılan bu tesis, Male Uluslararası Havaalanı’na 9 kilometrelik bir uzaklıkta yer almaktadır. Tesiste dört yataklı karma yatak sistemi bulunmakla birlikte çift yataklı odalar da mevcuttur. Ayrıca tesisin bünyesinde tam pansiyon olarak sabah, akşam ve öğle yemeğinin sunulduğu bir restoran bulunmaktadır. Restorandaki yemekler Asya ve yerel kültüre aittir.

Bikini Plajı’na 150 metrelik uzaklıkta bulunan bu yer ayrıca ünlü Cokes Surf Break dalış noktasına da yürüme mesafesinde yer alıyor. Terası da olan bu bahçeli tesis, özellikle akşam eğlenceleri için son derece faal bir hosteldir. Ortak banyoları, teras ve bahçesi, ücretsiz wifi erişimi, dalış ekipmanlarının yer aldığı özel bölümleri, spa ve masaj olanakları, yoga dersleri, bar ve restoranı, bisiklet ve yürüyüş turları, dalış ve kano kiralama noktaları, temalı akşam yemeği saatleri ve film geceleri, kilitli dolapları, ilave ücrete tabi çamaşır ve ütü hizmeti, ortak oturma salonu ve sigara içilmeyen odalarıyla tesisin gecelik fiyatı 370 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Thulusdhoo Adası’nda konumlanan ve beyaz kumlu Bikini Plajı’na 200 metrelik bir mesafede yer alan Dream Inn, Maldives – Sun Beach Hotel, karma yatakhaneleri ve klasik dizaynın dışındaki sıra dışı tasarımıyla oldukça popüler bir hosteldir. Nar çiçeği tonlarındaki perde ve mobilyalarıyla tesis, son derece ferah bir mekân olarak ziyaretçilerini karşılamaktadır. Karma yatakhanenin yanı sıra hostelde özel aile odaları da bulunmaktadır. Thulusdhoo'nun tam kalbinde yer alan tesis, Male Uluslararası Havaalanı’na sürat teknesiyle 30 dakikalık bir uzaklıkta bulunmaktadır. Tesis bünyesinde Ginger Restoran adında yerel ve uluslararası lezzetlerin sunulduğu bir restoran da yer almaktadır. Dolphin Plajı’nın hemen yanı başında yer alan bu tesis, dalış yapmak isteyenler için de son derece ideal bir konumda yer alıyor. Ortak banyoları, teras ve bahçesi, yürüyüş turları, dalış ve kano gibi ekstrem sporları yapma olanağı tanıyan bölgeleri, 24 saat açık resepsiyonu, ücretsiz wifi erişimi, ilave ücrete tabi canlı müzik gösterileri ve yemek dersleri, çocuklu ailelere yönelik iç mekân oyun alanı, atıştırmalık barı ve restoranı, ücretsiz özel park yeri ve sigara içilmeyen odalarıyla tesisin gecelik fiyatı sezonluk olarak değişmekte olup ortalama 415 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Neden Hosteller? Avantajları ve dezavantajları neler?

Öncelikle belirtmekte yarar var ki Maldivler ‘de hostel düzeni pek oturmamış durumda. Bunun en önemli sebebi bölgenin tropikal bir ada olması ve yatırımcıların tatil köylerine ağırlık vermesidir. Bu sebeple ada genelinde bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar hostel hizmet sunmaktadır. Genellikle balayı çiftlerinin ve ailelerin mesken tuttuğu Maldiv Adaları, klasik Avrupa şehirlerini dolaşan sırt çantalı turistlerce pek tercih edilmemesi de hostel ve otellerin, tatil köylerinin geri planlarında kalmasına sebep olmaktadır.

Hostellerin en büyük artısı, özellikle pahalı olarak adlandırabileceğimiz bir ada ülkesi olan Maldivler ‘de uygun konaklama arayanların imdadına yetişmesidir. Bölgede genel fiyat aralıkları rezidans ve tatil köyleri konaklamaları baz alındığından biraz yüksek kalmaktadır. Hem bu tropikal adayı dolaşmak hem de uygun fiyata tatilini tamamlamak isteyenler için hosteller oldukça iyi konaklama alternatifleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Hostellerin diğer olumlu yanlarından biri yalnız seyahat severlerin arkadaş kazanabilecekleri bir ortama elverişli olmasıdır. Dörtlü ya da sekizli yatakhane sistemleriyle yalnız başladığınız yolculuğunuzu edindiğiniz arkadaşlıklarla tamamlayabilirsiniz. Ayrıca bölgede bulunan hosteller plaja oldukça yakın konumda bulunduklarından konum bakımından da herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmayacağınızı temin ederiz.

Dezavantajları

Hostellerin en büyük dezavantajları ortak kullanım alanlarının hijyen koşullarıdır. Günümüzde hostellerin ortak kullanım alanları özel tuvalet ve banyolara göre daha fazla kirlenebiliyor. Bu da titiz bireyler için oldukça can sıkıcı bir durum haline dönüşebiliyor. Hostellerin bir diğer olumsuz yanları aynı odada kaldığınız ve yeni tanıdığınız kişiler.

Özellikle hostellerde şahsi eşya çalınma olayı otellere nazaran daha fazla yaşanmaktadır. Bunun en önemli sebeplerinden biri ortaya bırakılan değerli eşyalardır. Herhangi bir hostelde yer ayırtmadan önce kilitli dolap sistemine sahip olup, olmadığına mutlaka dikkat etmenizi öneririz.