Atina şehir merkezinde bulunan Akropolis, Athena Nike Tapınağı, Parthenon ve Erechtheion dâhil olmak üzere milattan önce 510 ile 400 yılları arasında inşa edilmiş bir dizi anıt ve kalıntıya sahip yüksek bir tepedir. Yunan tanrıçası Athena’ya adanan ve Atina İmparatorluğu’nun gücünün zirvede olduğu M.Ö 438 yılında inşa edilen Parthenon Tapınağı görülmeye değer yerlerdendir.

Antik Yunan'ın başkenti olan Atina, Batı medeniyetinin de en çok referans aldığı yerdir. Homeros'un destanlarından Yunan mitolojisine batı sanatının üzerinde yükseldiği pek çok kaynağa sahip olan Yunan medeniyetinin en değerli miraslarından biri Akropol. Atina'ya giden her gezginin mutlaka gördüğü bu yeri hakkıyla gezebilmek için tam bir gününüzü ayırmanız gerekecek. 

Kelime anlamı “yüksek şehir” olan akropolislerden Yunanistan’da çok sayıda bulunsa da bunlardan en önemlisi Atina Akropolisi’dir.Atina'nın en turistik noktasında, şehri ortalarcasına merkezi bir konumda bulunan Akropol, 90 metre yüksekliğinde bir tepede konumuyla şehrin hemen hemen her yerinden görülür. Özellikle gece ışklandırmasıyla şehre romantik ve mitolojik bir hava katar.

Eski zamanlarda Akropolller, hem dini hem de savunma amaçlarıyla inşa edilirlerdi. Antik Yunan'da, hala çok tanrılı dinlerin hüküm sürdüğü zamanlarda tanrıların oturması için şehrin en yükske yerlerine yapılan akropoller, şehrin saldırılardan korunmasında da önemli görevler üstlenirdi. Akropolde yer alan en önemli yapı Parthenon Tapınağı'dır. Akropolün en büyük tiyatrosu Odeon of Herodos Atticus, tarihteki ilk tragedyaların sahnelendiği Dionysos Tiyatrosu, Zafer Tanrıçası Nike Tapınağı, Deniz tanrısı Poseidon ve Bilgelik tanrıçası Athena'ya adanmış Erechteion Tapınağı gibi yapılar da Akropolün diğer görülmesi gereken yerleri arasında gelir. 

Sabahın erken saatlerinde Akropolis’e doğru zahmetli fakat harika bir tırmanış gerçekleştirebilirsiniz. En iyi fotoğraflar ve manzaralar için günbatımından kısa bir süre önce gelmelisiniz. Yunanistan’daki resmî tatil günleri hariç her gün saat 08.00 ile 17.00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Kişi başı 20 avro olan standart biletler ile sitenin tüm turistik noktalarına giriş yapabilirsiniz.